Китайската колекция на Миро

Има какво да се види
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Китайската колекция на Миро

Мнение от miroman » 05 яну 2013 01:10

Здравейте,

чудех се дали да започвам тази тема, познавайки насочеността на форума към руски/съветски часовници. Пък и доста от съ-форумците тук ме познават и от другия форум, вероятно са чели и ревютата ми там. И реших, че все пак колекцията може да предизвика интерес. Ето една част от нея:

Изображение

Нормално е в България, даже в Европа, да е трудно снабдяването с винтидж китайски часовници. Затова се налага ровенето в китайски сайтове и закупуване само по снимки, отделно транспорт, митници, ДДС и т.н. И въпреки това успях да събера някои от прилично редките екземрляри (които мога да си позволя ценово, разбира се)

Да опитам като начало с един от интересните китайски часовници: WuYi

За начало на китайското часовникарство се счита 1955, когато четирима майстори по декрет на правителството изработват прототипа на първия китайски часовник с механизъм, взаимстван от 5-камъков швейцарски Sindaco. През 1958 г. е завършена фабрика за часовници в Тянжин, наречна „WuYi” (5-1, т.е. Първи май), където започва производството на изцяло новпроектиран 17-камъков механизъм на основата на швейцарски клибър (FHF 25/28). Часовниците с този механизъм получават същото име Wuyi и са с отлично качество. Следващият механизъм ST-2A в Wuyi часовниците е подобрен, като се влага противоударен механизъм (shockproofing) и допълнителни рубини. По-късно фабриката се преименува в "Тянжин", а след това става основата на това, което в момента е Seagull, производител на 1/4 от механизмите в целия свят.

Досега не съм срещал да се продава часовник с първия механизъм, но имам 3 бройки от ST-2A модификацията, за съжаление далеч от идеалното състояние. Ето и най-добрата ми бройка:

Изображение

На циферблата йероглифите значат "Китай, Тянжин", а лого от преплетените 5 и 1 става изключително популярно. Не знам дали се вижда на снимката, но секундната стрелка завършва с червена "острие на стрела". Като цяло се счита за чист "китайски" стил на секундната стрелка да има червеничко - стрела, точка, правоъгълниче. Ако е с изнесена секундна, тогава на циферблата трябва да има нещо червено.

Изображение

5-1 го има и на коронката:

Изображение

Стандартно задните капаци на китайските часовници са с многоъгълна форма. Такива капаци съм виждал на винтидж Tissot например.

Изображение

Ето и механизма вътре - ST-2A с 18 камъка и противоударно устройство:

Изображение

Моделът WuYi е толкова известен в Китай, че Seagull в последствие прави четири преиздавания, последното през 2012. За разлика от консервативната Европа, марката е стъпила стабилно в САЩ. Специално за тамошния пазар се издава лимитирана серия от 500 часовника, с изключително атрактивна цена (около двойно по-ниска от китайския модел). Бих искал да ви представя и него - WuYi reissue 2012 (USA edition):

Изображение

Личи си осъвремеността (не може да се отрече "влияние" от Master Control-а на Jaeger LeCoultre), но и връзката с първооригинала е също силна. Диаметърът е запазен под "съвременната мода" - 38 мм. Надписите на циферблата и логото (макар и стилово променено) са си на местото, червеният върх на секундната стрелка - също:

Изображение

Изображение

отново логото е на коронката:

Изображение

Е, механизмът е доста по-съвременен, но не чак толкова. Всъщност тук е може би единственото отстъпление от китайската нишка - въпреки, че се води ST2130 (или TY2130, когато е за износ), това си е копие на ЕТА 2824-2, след изтичането на патентите на ЕТА:

Изображение

Във винтидж часовниците е рядкост, но в съвременните е съвсем обикновено нещо капакът да е прозрачен. Това има смисъл само когато механизмът е наистина красив и декориран. В случая е точно така:

Изображение

Използвано е, че роторът е по-малък, и капакът е разширен, за да има достатъчно място за надписи :)

Изображение

Естествено не е забравена и закопчалката на доста качествената кожена каишка:

Изображение

Ето го и как изгледа на ръката ми:

Изображение

Благодаря за вниманието, надявам се, че ви е харесал. Надявам се също и следващите ми часовници да ви харесат.

Поздрави, Миро.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 5 пъти
Изображение

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от clockwiser » 05 яну 2013 01:51

Изключително интересно! Да събираш китайски винтидж си е истинско колекционерство, при което се радваш на всеки екземпляр и могат да минат месеци, преди да ти попадне нов.
Продължавай в същия дух! Ще се радвам на още ревюта на по-интересни или емблематични модели. Интересно е имат ли в Китай традиция на наградни часовници за конгреси, соцсъревнования и пр. и попадало ли ти е нещо подобно?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от Pavlin » 05 яну 2013 09:29

Да, страхотна колекция! Това не са просто китайски часовници, а се нареждат наравно със швейцарски и руски . Аз лично, много пъти съм търсил в ebay стар китайски дайвър или хронограф, но винаги без успех. За сега нямам нито един.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от storyteller » 05 яну 2013 09:44

Много интересно, би ли могъл да разкажеш повече за историята на различните часови заводи в Китай след 50-те години?

Що се отнася до руските - те ме бяха привлекли като парченца история, а не защото са руски. Сега взех да се вглеждам в турските джобни часовници, и те са свързани с нашето минало. Имаме и фенове на швейцарски, ето омегакуку - то името само говори.

За китайските - преди две години имаше донякъде безплодна дискусия на ВУС. Може би знаеш, че Часком е модератор и на руската, и на китайската секция - та той имаше една теория, че в края 50-те години или началото на 60-те (не помня точно), когато 1МЧЗ сменя оборудването си (това е документирано) и не се знае къде са отишли старите машини, всъщност са били изпратени в Китай. Откриваше технологични сходства, които не си спомням.
Средата на 50-те и началото на 60те е доста странен период в руско-китайските отношения. Официално са скарани, дори имат микровойни и гранични инциденти, но историците откриват напоследък, че е имало и сериозно сътрудничество в името на борбата срещу Големия враг. Имало е шизофренични моменти, когато войниците се стрелят на съветско-китайската граница, а по същото време Москва скришом снабдява Пекин с ракетни и ПВО технологии. Хипотезата на Часком беше, че машините на 1МЧЗ не са изчезнали просто, а са били дискретно преместени, което обяснява и липсата на данни какво е станало с тях.
Трябва да потърся дискусията, но можеш и ти - в руската секция, с ключови думи Часком, 1MWF, China, technology transfer или нещо подобно.
Ще ми бъде много интересно също да прочета дали 19-камъковата китайска версия на Венус е опростена по същия начин, както 3017.
Могат да тръгнат интересни приказки, за никъде не бързаме.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от omegaqq » 05 яну 2013 10:35

Чудесно ревю!
Не се притеснявай да ни радваш и за в бъдеще с нови такива. Форуме не се е капсулирал и интересите ни не са само към руските часовници. Аз самия напоследък залитам по япончетата (ама най-вече по японките :lol: ).

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от kapkan » 05 яну 2013 11:22

Много интересна колекция,аз съм имал само един китайски механизъм,и съм много доволен от него,копието на 7750.Последния часовник си стои много добре,изглежда по-голям от 38мм.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от cerasimi » 05 яну 2013 11:48

Много добра колекция, представена от най- запознатия с китайските часовници у нас.
Тя може да бъде гордост за всеки един форум. Желая нови попадения.

crysis
Напреднал
Reactions:
Мнения: 109
Регистриран: 08 сеп 2012 09:50

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от crysis » 05 яну 2013 12:23

Впечатляваща колекция и много добро представяне, много нови попадения ви пожелавам, които с желание сте закупили или подарени от близки хора!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от Pavlin » 10 яну 2013 17:53

Имаше май и няколко дайвърчета. Също интересни часовници.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от miroman » 10 сеп 2013 12:10

Исках да ви покажа най-новото reissue на Wuyi, пък виждам, че съм пропуснал да се похваля с предишното. Имам предвид оригиналното китайско, което ми направи доста по-силно впечатление, но за съжаление цената му е почти три пъти по-висока. Март месец му дойде и на него времето. Разликите ще ги видите - американският е целево бюджетен и е изграден на основата на изключително успешния m177s (най-малко касата е същата), докато китайският си е базиран на оригиналния WuYi 51.

Изображение

Пристигна в хубава дървена кутия цвят бордо.

Изображение

Изображение

Детайлите са пипнати отвсякъде - циферблат:

Изображение

брандирана коронка:

Изображение

и закопчалка:

Изображение

Задният капак е плътен, пресован и изящно гравиран:

Изображение

Няколко снимки един до друг за сравнение:

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Много изящен и стилен часовник. Изключително съм доволен, че успях да го добавя в колекцията си.

Като потвърждение на популярността на модела вече има и reissue 2013:

Изображение

Този път влиянието е от по-ранен модел със 17 камъка:

Изображение

Естествено, новият е пак автоматик със SТ2130, но ми направи впечатление, че на циферблата пише 17 камъка (като на оригинала), което не е много точно.

Размерът му е по-съвременен - 40 мм, при дебелина 11 мм.

В интерес на истината този ми харесва най-много, а в момента е и на промоция (половината на регулярната цена от ~ $650, един доставчик е предложил $315 с включена доставка).
Притесняват ме 17 камъка, та ще мисля още...ще вземе пък да изтече промоцията...абе изобщо...

Поздрави, Миро.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от Pavlin » 10 сеп 2013 12:34

Честито! Изглежда много пипнат. Защо другия се води американски?
С какво този модел е станал толкова известен?
Извинявам се че не съм запознат, но това за мен е съвсем непозната материя

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от miroman » 10 сеп 2013 12:57

3017 написа:Честито! Изглежда много пипнат.
1. Защо другият се води американски?

Засега извън Китай и Сингапур Сийгъл нямат официално представителство другаде, освен в Щатите - USseagull.com . Собственик там е естествено китаец - Кевин Ма, колекционер на винтидж китайски часовници. В сътрудничество със Сийгъл разработват специално за американския пазар два (засега) часовника - дрес Wuyi USA LE (500 бр.) и дайвер Dragon King (800 бр. - вече изчерпани). Явно с цел да са с по-приемливи цени, и двата имат за основа вече съществуващи часовници - m177s и 819.310. Естествено, доста бройки са излезнали и извън Щатите.

Та затова им викам "американски"

2. С какво този модел е станал толкова известен?

То в първия пост съм го написал:
За начало на китайското часовникарство се счита 1955, когато четирима майстори по декрет на правителството изработват прототипа на първия китайски часовник с механизъм, взаимстван от 5-камъков швейцарски Sindaco. През 1958 г. е завършена фабрика за часовници в Тянжин, наречна „WuYi” (5-1, т.е. Първи май), където започва производството на изцяло новпроектиран 17-камъков механизъм на основата на швейцарски клибър (FHF 25/28). Часовниците с този механизъм получават същото име Wuyi и са с отлично качество. Следващият механизъм ST-2A в Wuyi часовниците е подобрен, като се влага противоударен механизъм (shockproofing) и допълнителни рубини.
Т.е. това е първият "масов" часовник, който е произведен за работническата класа (въпреки, че цената му е била една заплата). Всички предишни са били давани на специални групи хора - пилоти, моряци, висши партийни лидери и т.н. За колекционерите е т.нар. "must have" :). В момента съм си намерил един с гилоширан циферблат, за съжаление с трицифрена цена в $$$, та чакам да натрупам малко парички в ПейПал...
3017 написа:Извинявам се че не съм запознат, но това за мен е съвсем непозната материя.
Последна промяна 1 на miroman, променена общо 10 пъти
Изображение

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от cerasimi » 10 сеп 2013 13:59

Много е добър ! Браво!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от varban » 10 сеп 2013 14:25

clockwiser написа:Интересно е имат ли в Китай традиция на наградни часовници за конгреси, соцсъревнования и пр. и попадало ли ти е нещо подобно?
Старо не съм виждал, но съвременно - колкото искаш.
На руския форум има такива картинки. Ако някой не ме превари, ще пусна една-две :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Китайската колекция на Миро

Мнение от Pavlin » 10 сеп 2013 14:47

Интересно! А можеш ли да качиш някоя снимка на предишния модел, този който е "must have"?

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”