Колекцията на atanweb

Има какво да се види
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Колекцията на atanweb

Мнение от atanweb » 08 яну 2013 23:05

Здравейте,
С голямо удоволствие искам да Ви представя една колекция която е събирана с много трепет и очакване за всяко едно попадение. Ще представя колекцията си по групи близки модели и ще оставя няколко думи един вид ревю за моите впечатления за краиния продукт и колко значим е той за мен. Ще се опитам да изкажа мнение за общата визия и финиш, материалите, работата на механизмите и чувството да го носиш и поглеждаш.

Ще започна ревюто си с марката Ракета, защото тя бе първата в живота ми и годините които сме били заедно си оказват силна емоционална връзка която повлиява положително на общото ми мнение за Ракета.

Ракета ( Raketa ) 2609.HA

Изображение Изображение Изображение

Като цяло за моделите с този корпус и механизъм лягат много добре на китката и се носят без да се усещат. Хромираните корпуси са с дебел слой хром но лесно се драска гривната около стъклото. Механизмите 2609 са много дълговечени и дуракоустойчиви. Всички които са ми попадали най-малко са работили без да има нужда от ремонт дори и силно корозирали. Имат силно и отчетливо тиктакане което бих класирал като едно от най-силните които имат руските ръчни часовници. Моделът е с блестящ циферблат и седи много стилно. Черните стрелки контрастират добре и четливоста е отлична.
Все още обичам да го слагам за по няколко часа за да върна времето назад.

Ето и няколко подобни с по-опростени циферблати но също много хубави:
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
ИзображениеИзображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
друг
Изображение Изображение Изображение
Sekonda
Изображение Изображение

Изображение Изображение

Ракета 2609.I
има нещо повече в този модел с детайлите на циферблата, което много ми харесва. Не е перфектен но всъщност е добър. Не работеше и го ремонтирах, смених баланса го поразглобих, точно там разбрах каква е разликата с 2609 и тя е, че има втори инкаблок на анкерното колело и плочата на анкера е със съвсем различна форма и захват. Ех трябва да си усъвършенствам терминологията... :oops:
Сега работи добре.
Ето го и него:
Изображение Изображение Изображение

Ракета е помислила и за хова в неравностойно положение и в тяхна помощ предлага модел който може да бъде използван от хора с увредено зрение.
Без значение, че моделът е предназначен за хора които не биха могли да се радват на детайлите, бих споделил, че е изпипан и здрав модел. Корпусът е с много дебел слой хромно покритие и много здрава конструкция на отварящото се прозорче. Моделът през различните години се предлага с механизъм 2601.H с липса на секунден пиньон (тук може и да бъркам точното наименование) но накратко липсва функцията за секундна стрелка. тъй като в случая тя не е толкова необходима но и същевременно не би могла да се ползва тъй като незрящият опипва стрелките и часовите индекси с пръст при отворен капак. В последствие този модел се предлага и с механизъм 2609.HA отново без секундна стрелка.
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
Надежден механизъм със силно тиктакане. Циферблата е пласмасов без лаково покритие. Това позволява той да бъде почистван многократно без да навреди на часовите и минутни индекси.
За тези които не са виждали на живо такъв часовник, ще спомена, че отварянето на капачето става с бутон който се намира в коронката.

Ракета позната като модел наречен "Стадион". с механизъм 2609.НА
Изображение Изображение Изображение
Силно ретро излъчване.

Една по голяма Ракета отново с механизъм 2609.НА
Изображение Изображение Изображение
Много добро изпълнение и финиш. Голям и лесно четлив дизаин с не голяма височина. Носи се удобно и плътно до китката и не пречи на ежедневната работа.

Ракета с механизъм 2614 - с дата.
Изображение Изображение Изображение
На базата на 2609 но с добавен модул за дата. Впечатленията ми за дизайна са ,че е доста семпъл. Циферблата не може да впечатли силно. Формите на корпуса са добре направени което го прави добър ежедневен часовник.

Ракета ( Raketa ) 2628
Изображение Изображение Изображение
Моделът явно е силно повлиян от други марки часовници модерни по това време и са вложени съвкупност от добре направени детайли, но по мое мнение часовникът няма собствен дух макар чудесната визия и цветове с които разполага. седи малко изпъкнал и геометрично груб на китката и трудно се свиква с него. Циферблата ми идва по малък от минимума които харесвам, а стрелките са много обикновенни за такъв тип часовник. Има хубаво замислена функция за сменяване на датата която е "вградена" в коронката за навиване, сверяване. Нужно е само да издърпвате в крайно положение коронката и се прехвърля една цифра напред т.е. ако издърпате няколко пъти коронката прехвърляте няколко дати напред. Часа и датата от седмицата се сверяват стандартно.
Наличието на ръб на гърба на часовника е слабото място за хромното покритие което там най лесно пада и корозията започва работа върху корпуса много по-рано за разлика от други модели.
Но като цяло красив часовник за колекция.

Ето един добър модел на Ракета със същият механизъм 2628.
Изображение Изображение Изображение
Сравнително тънък корпус но с много груб финиш на корпуса. Основата под хромираното покритие е с следи от машинна обработка и на места от долната страна седи като на вълнички. Това е може би единствения недостатък на часовника. Има чудесен гилоширан циферблат и четливост с контрастиращи стрелки. Достатъчно голям диаметър на корпуса покриващ дори модерните стандарти.

Представям ви една доста популярна версия наречена "Календарна" или Ракета с вечен календар.
ИзображениеИзображение Изображение
Много добър модел които си заслужава вниманието. Функционален, колям но не много висок корпус. Носих го около една седмица но установих, че календарната функция не я използвам и седи като бекграунд на циферблата. Също така харесвам по откроени лъгове, а не затворен тип като този, но това е по скоро временно мнение кото се променя понякога.

Ракета ( Raketa ) 24h 2623.Н Позната като "Подводничарска" Ракета. Моделът е предназначен за 24 часово измерване на времето и циферблатът показва цялото денонощие от 0 до 24 часа. Това е необходимост при тежки условия на работа в затворени помещения без достъп до дневна светлина. Екипажът на подводиците използва и функията която е добавена като допълнителен въртящ се пръстен който помага за определяне на графика за дежурствата (вахти) този пръстен се завърта с помощта на допълнителна коронка разположена в близост до основната. Диаметъра е сравнително голям но корпуса е тънък и не пречи при работа. Моят екземпляр в колекзията е с повреден циферблат тъй като през социализма в България е било трудно да укриеш подобен часовник. Имаше дори лепенка върху надписа Ракета. А Котвата на 6 часа е изстъргана от там.
Изображение Изображение Изображение
Когато купих часовника бях в еуфория и много щастлив да притежавам такъв екземпляр. Носих го цяла седмица, но така и не успях да свикна с показанията и ми трябваше по няколко секунди обмисляне за да разбера колко е часа. Механизмът е на базата на 2609 но с по-голямо часово колело. Радвам се че го имам. Рядко изпадат такива.
И още един в последствие:
Изображение Изображение Изображение

Ракета 2603 с малък секундарник.
Изображение Изображение Изображение
Красив механизъм, красив часовник. Стандартен корпус които описах в първите редове. Лично аз имам слабост към тези модели и имам много от тях но за жалост не са с добри циферблати.
добавям и един позлатен
Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Място отделено за по-старите модели на Ракета по-мънички са но много симпатични.
Изображение
Изображение Изображение Изображение


На края в ревюто на Ракета ще ви представя производни марки и модели на Ракета.
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение

Джобни:
Изображение Изображение Изображение

Надявам се, че ревюто ви харесва.
Поздрави!
Изображение

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от cerasimi » 08 яну 2013 23:17

Браво, много добри часовници и много добре представени. Както винаги снимките са на ниво. Имаш и голямо предимство, че си колекционер и можеш сам да направиш своите часовници да изглеждат отлично. Продължавай смело напред!
Последна промяна 1 на cerasimi, променена общо 9 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от Pavlin » 08 яну 2013 23:17

Много добре подредена и представена колекция! Истинско ревю!

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от storyteller » 09 яну 2013 07:24

Силна колекция. Какво те привлича точно в Ракета, освен спомените? Нещо специално в дизайна, механизма, традицията?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от rosen_er » 09 яну 2013 09:50

Хубави часовници,прекрасно ревю!

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от DHM » 09 яну 2013 10:39

Искрени комплименти и адмирации!!!
С нетърпение очаквам продължението :D :D :D
Поздрави!!!
.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от clockwiser » 09 яну 2013 11:44

Браво! За часовниците, за представянето, за снимките!
Успех по-нататък с колекцията!

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от plamenhar » 09 яну 2013 13:40

Великолепно представяне.И това е само айсберга...
Трябва още да се учим някои. :D

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от atanweb » 09 яну 2013 20:13

:D Много, много благодаря за хубавите думи. Аз, въобще не се смятам за вещ в това хоби знам, че нищо не знам :lol: . Обичам да вдъхвам живот, на стари вещи които ни заобикалят и безславно изчезват без никой да си спомня повече за тях. Тези вещи носят частици от живота - нашият и на хората около нас и това е малко тъжно нали?
Стремежа за вдъхване на нов живот у нещо старо и красиво усетих когато реших да направя приятна изненада на моят баща. Планирах всичко месеци предварително, събирах части контакти и пари за целта и по-точно реставрирането на любимата вещ - автомобил. Имаме чудесни спомени започнали още в първият момент когато автомобилът стана част от семейството. преди и след Никога няма да забравя моментът в който върнах колата на нищо неподозиращият ми баща погледът, усмивката и щастието струяха от него. Все още пазя автомобилът в плевника на бащината къща и не бих се разделил с тази вещ защото бих изгубил спомените си които не можеш да си купиш.
И до ден днешен харесвам много старите европейски автомобили от 70-80-те години. Надпреварата за качествена изработка е била в зенита си в тези години. Всички големи марки са направили най-добрите си модели в тази автомобилна епоха, когато автомобилът значеше повече. Следвам тази логика и при останалите вещи които ни заобикалят. В днешно време всичко около нас е фалшиво и лишено от живот,... от истински живот. Харесвам старите италиански автомобили и имам 3 модела от тях независимо от общото мнения за техните недостатъци. Интересно е, че същото това чувство откривам в старите часовници, които са били създадени да служат на човека и да бъдат неотлъчно до тях като близък приятел. Непрекъснато благодарение на вас се убеждавам, че в миналия век заводите са работили за да направят щастливи хората, докато сегашната логика е изродена и е обратна на очакваното, но умело завоалирана в изящество с ниска цена.
Тук накратко ви разказах как, аз чувствам нещата и от къде идва моята симпатия към тези съвършенно уникални и все пак несъвършенни поради човешкия си произход творения. Ще идват дни в които нишката ще се прекъсне изцяло и само колекции подобни на нашите ще показват миналото - истинското човешко минало. Затова събираите колкото се може повече красиви парчета от този пъзел за да го предадем на бъдещето.
Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от kapkan » 09 яну 2013 20:16

Браво,и за колекцията,и за последното.
Май си объркал снимките ...

Bravo six
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 05 май 2012 16:57

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от Bravo six » 09 яну 2013 21:39

Браво! Много ми харесват тематични колекции, а твоята на всичко отгоре е съставена от отлични екземпляри.
Поздрави!
п.п. качи снимки и на другите :D

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от DHM » 10 яну 2013 09:20

Браво за последния пост!!! Остави ме без думи....
Браво и на форума и хората в него!!! Хора радващи се безкористно, готови да споделят, да помогнат, да дадат съвет!!!
Поклон че ви има, на фона на обграждащата ни действителност и овълчен народ!!!
.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от atanweb » 12 яну 2013 12:49

Продължавам с модели на Полет / Poljot
Изображение Изображение

Отново ще започна с любимият ми от колекцията модел.
Корпусът отново е класически модел много удобен за ежедневно носене и в същото време има стилно подчертани ръбове които привличат вниманието върху часовника макар само 35мм в диаметър без коронката. Големият циферблат компенсира и моделът изглежда като по-голям часовник. Механизмът е Poljot 2614 17j в производство от 1980 година. Повечето оцелели часовници с този механизъм работят безпроблемно и до днес. Покритието от хром и позлата е много устойчиво, на този модел и е много трудно да се появи износване на гърба на часовника благодарение на големия стоманен капак които повдига корпуса и го отдалечава от ръката. Давам много добра оценка на този модел надавям се, че и на вас ви харесва.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Същият механизъм, но в друг по-малък корпус 32х33мм
Изображение Изображение Изображение

Един по-голям модел с 42мм корпус без коронката:
2614
Изображение Изображение Изображение
последният е по-малък.

2609
Изображение Изображение Изображение

Отново 2614 много красив модел с много детайли. азват, че дизайна е взаимстван от Ролекс.
Изображение Изображение Изображение

"Полет" имат един по- различен механизъм от останалите руски производители. Слагат го в модели с наименования Сигнал и Alarm. механизмът има допълнителна фукнция за подаване на звуков механичен сигнал също както старите домашни будилници. Допълнителната стрелка на циферблата указва в колко часа да се задейства звънеца. Настроиката на часа и навиването на звънеца става от горната коронка зарположена на 2 часа. Чрез изваждане или прибиране на коронката звънецът се активира/деактивира. Лично на мен много ми харесват точно заради това допълнение което се среща много рядко. За съжаление запазени екземпляри се намират много трудно може би защото хромното покритие не е много издръжливо.

Изображение Изображение Изображение
и още един на който премахнах силно наранения хром и полирах месинговия корпус:
Изображение Изображение Изображение

Минт:
Изображение Изображение Изображение
Сигнал:
Изображение Изображение Изображение

Случайно попаднах на нов неизползван копрус и циферблат. Kолега от форумът ми помогна за намирането на механизъм успях да сглобя чудесен часовник с механизъм Poljot 2627 автоматик.
Изображение Изображение Изображение
Според мен покритието на този модел е много крехко и би се надраскал много лесно.

23к
Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение

Още няколко модела които също заслужават внимание:
Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение
Изображение и с друг циферблат Изображение Изображение

Vintage
2414
Изображение Изображение Изображение
2409Изображение 2414Изображение

2409
Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение

Като цяло разбирам значението на марката Poljot в разнообразието от руски часовници, но бих ги определил като "най-студените" и лишени от приятел външен вид часовници от големите руски марки. Може би това се дължи на факта, че не съм видял на живо всички модели на "Полет" и се надявам да имам такава възможност и да добавя в колекцията си легендарните модели DeLuxe и модели с механизми 3017 и 3133 тогава вече ще бъда наистина щастлив.
Надявам се събраните от мен Полет-и да ви харесват. До скоро...
Изображение

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от cerasimi » 12 яну 2013 13:28

Моята любима тема Полет. Пожелавам ти да попълниш колекцията с моделите, които искаш. Иначе сериозно се замислям, ако имам нещо за реставрация , да ти го изпращам. :D

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Колекцията на atanweb

Мнение от DHM » 31 яну 2013 12:01

Очаквам да видя скоро и една нова или обновена Ракета :wink: :D
.

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”