Колекцията на Clockwiser

Има какво да се види
DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от DHM » 08 фев 2014 15:33

Добре е направил :D Страхотен часовник и много добро състояние n_thumbsup Попаднал е на точното място! :) Поздравления :b
.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от clockwiser » 06 мар 2016 17:16

Не съм писал от 100 години. Аз и с часовници не се бяй занимавал дълго, но то си е зависимост, изкарваш няколко месеца "на чисто" и после пак се зарибяваш.

И така, от сигурен източник научих, че Росен ще бъде далеч от София през почивните дни и реших да овършея неговите ловни полета, белким закача нещо. Пък и ми трябваха батерии, а там блистера е 1,50, та периоднично взимам от всички номера...

Какво излезе:

Изображение


PAN Ментак. Симпатичен с "компликациите" - ден/нощ + отворен баланс. Хубаво doom стъкло, масивен. Като разклатиш баланса заиграва. Секундната стрелка е вътре, оста е здрава.
У дома се оказа, че ремонтоара е скъсен и не достига. Удължих го с дълга коронка от кварцов гигант. Сега пък не влиза докрай и не застопорява, върти само стрелките. Не мога да разбера дали е прецакан карамфил или е просто грешен ремонтоар. Така или иначе не мога да разбера дали навива. При лашкане върви известно време, но не стабилно. Жалко за часовника. Щях да му се радвам, ако ремонтоара беше наред.

Изображение

Победа - почти идеален цифер и стрелки. Естествено за баланс. Отива във фонд "добри победи, на които някой ден ще им присадя работещ механизъм и ако това се получи, ще полирам стъклото"

Изображение


Най-после работещ Луч - звънец! Добро състояние, прихванах един дядка, който се опитваше да го продаде на прекупвачите.Искаше 10, те му даваха 7. Отказа се, настигнах го и го мушнах в джоба. Стъклото е със стрии, но имам такъв за чарк с добро стъкло и реших, че ще повторя трумфа с Полета - Кварц, който показах в полетската тема. Прибрах се, изкъртих стъклото, щракнах другото, работи, работи и спря. И настана мъка. Реших, че от вибрацията (много силно щракване, вместо преса) нещо се е скапало. Започнах да чеша болтчетата, контактните пластини, батерията. Потрепва, прави 5 секунди, спира и продължава да трепка. После спира съвсем. След малко пак трепка, след малко умира... мъка, четох руски форуми, срещяно явление. Накрая реших да го снимам, за да ви го покажа. Видях, че джамът е мръсен. Изкормих го за да го чистя и .. тръгна. Джамът с бръчките е леко изпъкнал, а моят (също оригинален) - плосък. Явно секундната стрелка опира. Изобщо не изглеждаше така и не се държеше така... Е, сега си имам работещ часовник с грозен джам, което си е по-добре от неработещ със здрав.

Равносметка: Ако реша да поправя трите, ще потроша пари като за едно ново Seiko 5. Хем се кефя да сбирам, хем натрупвам сериозни количества часовници, на които трябва да се пипне нещичко, но не си струва 20 - 30 лв. профилактика при часовникар.

Извод: по-добре да се купуват изрядно изглеждащи и работещи часовници на по-високи цени, макар и по-рядко. Въпросът е, че повечето интересни модели не излизат. Например големият син Луч кварц ... и от него имам идеален корпус, цифер и стрелки, отзад е опоскана машина и липсва капак. Гледам си го като украшение. То не, че ако работеше щях да тръгна да го нося, ама... все се надявам да ми изпадне работещ, но грозен такъв и да дари органи.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от the collector » 06 мар 2016 17:26

Много интересен Луч, какъвто не бях виждал до момента. :o
Кварца и да работи до кога ще е това?! Няма да е вечен и по тази причина аз прибирам и неработещи и изобщо не ги мисля. :banana Във времето ако изпадне работеща ще има смяна, но и тя в един момент ще се скапе. :lol:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от Seikosha » 06 мар 2016 18:44

Кондиката е не да вземеш нещо само защото е евтино,а да купуваш повредени,скрап и т.н. само ако си ,или почти сигурен ,че можеш да ги оправиш, а това изисква материал по кутиите и умения,време и мерак. Така личният труд се превръща в донадена стойност,за това и сиромасите стават пенкелер и живи дяволи. На този който джеба му е пълен с алтъни,не му пука,ма и не знае какви чудесни филми изпуска. :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от clockwiser » 06 мар 2016 19:28

Знам брат! Просто мрънкам. Иначе днес оправих два стари прости кварца със сантиментална стойност. За целта съсипах 3 други кварца. Но сега толкова им се кефя, че ми идва да танцувам около тях. И научих по трудния начин, че когато присаден кварц не работи, най-често проблемът е в неподходящата секундна стрелка.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от clockwiser » 06 мар 2016 22:12

Естествено не устисках и разбъзиках стрелката за да не опира и го сглобих със здравия джам. Още не мога да подкарам звънеца, защото двете пружинки за контакт между платката и капака, които си направих от пружина на много тънък патент излетяха една след друга. Като се намерят някъде из стаята, тогава ще продължа борбата. Стандартните пружини от патент са широки и не се закрепват на щифтчето.

И за пълното да кача постижението от миналата седмица - Полет кварц, сглобен от два.


Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от varban » 06 мар 2016 22:13

the collector написа: Кварца и да работи до кога ще е това?!
Докато му свърши батерията ;)

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от the collector » 06 мар 2016 22:16

varban написа:
the collector написа: Кварца и да работи до кога ще е това?!
Докато му свърши батерията ;)
И не само. Колко кварца не си успял да съживиш изобщо? :D
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от varban » 06 мар 2016 22:17

clockwiser написа: И за пълното да кача постижението от миналата седмица - Полет кварц, сглобен от два.


Изображение
Вътре 3056 ли е или 3056А?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от varban » 06 мар 2016 22:38

the collector написа:
varban написа:
the collector написа: Кварца и да работи до кога ще е това?!
Докато му свърши батерията ;)
И не само. Колко кварца не си успял да съживиш изобщо? :D
Половин кофа ;)

Ама ако тръгнат, работят - къде ще ходят :)
Иначе за скапване съм скапвал няколко. Наскоро на един 3055 му се разлепи бобинката... сам съм си виновен: не съобразих да я презалепя. Ама това е последна бобинка на 3055, която скапвам! Вече знам :)

И имаше още един тримоторен хронограф, много отдавна. Одрах му бобинката, като кихнах :)

Другите работят. Първото съживено кварце (чайкослава 3056А) кара вече две години и половина.

Още нещо - хващам се да правя само истински кварцета, с камъни. Пластмаски не обичам, въпреки че съм правил няколко. Но с тях работата е неблагдарна, защото искам да правя наистина вечни механизми. Не по-малко вечни от механиката.

А за 3055 - ми що да не е вечен, ако е правилно настроен и се профилактира, да речем, на всяка втора смяна на батерията? Мнението за капризността му е неправилно, поне според моите наблюдения :)
Това, че трудно се прави, е друга тема. Но като се направи, върви.

И другите съветски кварцета са така. Има капризни... един е точно тук, Луч звънец.
Има шантави калибри - 16хх и 22хх. Те са малки и не са държеливи.
Има такива с конструктивни недостатъци: 3050 и 3056.

Към вечните отнасям 1956, 3056А, 2356, 2456 и 3055 :) То те са и най-масовите :)

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от clockwiser » 06 мар 2016 23:13

3056 e вътре. Голяма мъка с тоз ремонтуар. Но му хванах цаката. Малко като на Miyota тегавите машинки е.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от rosen_er » 07 мар 2016 10:04

clockwiser написа:Естествено не устисках и разбъзиках стрелката за да не опира и го сглобих със здравия джам. Още не мога да подкарам звънеца, защото двете пружинки за контакт между платката и капака, които си направих от пружина на много тънък патент излетяха една след друга.
Дано го подкараш,ама .....надали.Има тема в руския форум за тази машина.Не са оптимисти за "подкарване" на звънеца.Имам същия часовник. Много запазен и работещ като часовник го намерих,но звънеца не отлепя.
Изображение Изображение
И Върбан му бая,но .....нъцки :mrgreen:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от varban » 07 мар 2016 16:29

Така си беше. Уж трябва да работи, пък не отлепя. Някъде в тия сложнотии пропада контакта.

Ако при clockwiser се е обаждал, има шанс. Дано да е до пружинка само!

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от storyteller » 07 мар 2016 20:55

varban написа:Още нещо - хващам се да правя само истински кварцета, с камъни.

Към вечните отнасям 1956, 3056А, 2356, 2456 и 3055 :) То те са и най-масовите :)
С Луч 3045 занимава ли ти се? Имам един повреден.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Колекцията на Clockwiser

Мнение от stepona555 » 08 мар 2016 01:21

Мисля ,че отговора е ясен , занимава му се .
Ето и от мен един будилник с атомна точност
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Форумни колекции ----- User collections”