Руски кварцови часовници - ремонт

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от rosen_er » 30 дек 2013 17:51

Е да ама моят нещо не ще да "дрънка" :mrgreen:Като часовник работи,само будилника не се чува :) А е със стъкло,ама какво е точно не знам.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 30 дек 2013 21:49

На втората страница (на нея съм дал линк) са описани всякакви номера на този механизъм. Включително и отказ да дрънка.

Аз бих почнал от проверка на пищялката. Ако работи - натам. Има ли сигнал на пружинката.

После ще се мъча да пробвам платката извън часовника.

И чак тогава ще разглобявам белоруския хайтек.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Впечатления от Ruhla 14 калибър

Мнение от varban » 31 дек 2013 01:14

dreadx написа:За Ruhla-та намести роторчето и го придържай с нещо - клечка за зъби? С търпение и ловкост - ще се сглоби. Ruhla-та кварц всъщност ми харесва. Както и Слави-те кварц.
Абе Славата 3056А е по-яка :-) 14 калибър не спира броячите и моторът почва да работи със слагането на батерията. За точен часовник това си е недостатък!

Рулата все пак я подкарах. Толкова дертове в един часовник отдавна не ми се бяха събирали.

По ред на номерата.
Отначало измих зеленилката по платката. Едната спойка на чипа се беше подкожушила и аз му отпоих нацяло крака. И звъннах бобинката. Оказа се цяла. По-добре да беше скъсана! Тогава хич нямаше да я правя :-)
Ама като се вкарах в този филм, трябваше да го догледам :-)

След като звъннах бобинката, почнах да мъча да извадя гривната. Голям зор - беше текла батерия и я беше запекла. Почнах да и капя по малко вода, дано да разроши солите. И почнах да сглобявам ангренажа с ротора на двигателя, без да вадя машината.
Успях... роторчето го фиксирах с три хартиени лентички, наместих колелетата и освободих предната. И сбедна изострена клечка го наместих. После беше зор да извадя другите две лентички, ама и те излязоха.
Стегнах болтовете, проверих осовите луфтове и запоих крачето на чипа.
Нямам батерия такава! Запоих жици на една голяма и захраних платката през мултицета на микроамперметър. Направо късо!
Отпоих пак крачето, включих мултицета на 2 килоома и звъннах бобинката. Колелетата мръднаха! Обърнах изводите - пак мръднаха!
Взех една платка от 3056 и захраних стъпковия мотор - върви :-)
И почнах да гледам платката. На едно място съм направил късо... ама един час го търсих!
И рухлицата тръгна. Ама зле - пропуска секунди :'(
Освен това календарът никакъв го няма.

През това време гривната се разкисна и излезе. Извадих машината и разглобих всичко под цифера.
Карамфилът излезе с голям зор - ръжда и спечена смазка.
От някъде изпадна оная пластмасова джаджа, дето стои в денонощното колело, цяла, за късмет.
Разглобих още един път ангренажа и извадих всичко. После три вани с хептан и работата заприлича.
Сглобих ангренажа много лесно, когато машината е извадена.
Намазах го с масло 8000, а оста на карамфила - с трансмисионно масло.

После от втория път събрах ремонтоара и от третия път календара :-)

Събрах всичко в касата и взех една ква да е батерия. Оказа се АГ7 :-)
И последния номер - закършена контактна пластина :(
Сложих една счупена от руски :-)

И най-накрая всичко и работи. Секунди не пропуска... То можеш ли я разбра, след като секундата не е в основната кинематична схема :-) Абе две стрелки/дата и секундарник, колкото да не кажеш, че нема :-)
Баш като Восток 2414 :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 02:09

Почнах да снимам, след като махнах хептана от масата - най-мръсната част свърши, машината отгоре сглобена и смазана, всичко под цифера разхвърляно:

Изображение

Мислех си, че съм я сглобил правилно, ама за къв чембер сум сложил пеперудката между часовото колело и календарния диск... сигурно щото съм снимал, а не сглобявал!

Изображение

Разглобих я още веднъж, без снимки, и стана :-)
Работеща, готова за затваряне:
Изображение

До нея е счупената пластинка. Тая, с която бачка, е от една Слава от Алфа - така си дойде, не съм я чупил аз :-)

Изображение

Вече работеща... щях да падна, докато подбера ъгъл да не блести лампата :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Ето го съветското братче на Рухлата

Мнение от varban » 31 дек 2013 02:57

http://www.crazywatches.pl/tchaika-rake ... uartz-1979" onclick="window.open(this.href);return false;

Стъпковият двигател е ужасен:

Изображение

На същия сайт има един подобен двигател, ама с един диск с магнити:
Изображение
И с най-големия инкаблок, дето съм виждал :-)
Изображение
Машината е ESA9181:
http://www.crazywatches.pl/bwc-swiss-qu ... enith-1973" onclick="window.open(this.href);return false;

Следващото кварце е моето любимо 3056, отначало със същия стъпков мотор, ама без жици, а после с конвенционален. Интересно е, че още отначало са направили сметка да сменят мотора:

Изображение

А ето го с новия, ама ангренажа, моста и всичко без платката и мотора е същото:

Изображение

Това второто е Слава, познава се по разкапалото се уплътнение. И по емблемата де :-)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от rosen_er » 31 дек 2013 09:14

Леле човек,възхищавам ти се на мерака и старанието с което чоплиш тези часовници icon_clap

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Lyubo_sr » 31 дек 2013 11:01

Поздравления и от мен, Върбане!
И да попитам- каква е причината да изгори бобината и може ли да се смени?
Изображение
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 12:12

rosen_er написа:Леле човек,възхищавам ти се на мерака и старанието с което чоплиш тези часовници icon_clap
Почнах на майтап с кварцетата - много ми се искаше да оправя Чайката на брат ми. Не можах, стана Слава :-)

После Миро ме обяви за спец по кварцетата и ми прати 10 неработещи, от които пет - 3056 А, а другите - 2356, 2450, 2456, 2460 и 14 на Рула.
От тях шаваше от омметър на 2 килоома само една верижна Слава.
Други две - късо на бобинките. Трети две - с одрани бобинки.
Единият Полет - със заспал кварц. И рулата - много чоплена.
Извадих всички платки от 3056, добавих и две мои и ги включих на външно захранване. След седмица само две от седем! не работеха :-)
Едната Слава тръгна без зор - просто и сложих първата оживяла платка и батерия.
Двете бобинки с късото ги оправих - то беше на контактните площадки.
След това по методиката на dreads извадих край от една драна, с червена намотка. Само че използвах за разтворител направо лак за коса :-) :-) :-)
И от пет 3056А подкарах четири - две за мен, две за Миро.
А от другите пет - две. Полет 2460 с дата и въпросната Рула 14.
Остава да сменя секундно колело на една от 3056А, ама ще е по-добре да сменя цялата машина - имам още две Слави за части.
И профилактика - само че тя ще е групова. Всичките машини в серия. Включително и комплектните ангренажи, за които не стигат бобинки. Та да остане някой ангренаж готов за момента, когато намеря тънък проводник. Истинския изход е пренамотка, а не вадене на витки.
Не съм сигурен, че в щипаната бобинка няма витки на късо, тогава ще яде батерии като топъл хляб.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 12:37

Lyubo_sr написа: И да попитам- каква е причината да изгори бобината и може ли да се смени?
Не ми е попадал такъв механизъм. Ама това не е горяло!
Това е резултат от ремонт!
Виждал съм такива, поправяни с токопроводящо лепило или даже с припой.
Бобинката одрана отгоре, и пляс - едно голямо лайно на раната :'(
Такъв ремонт е лоша идея!

Електрически - образуват се витки накъсо. И от бобинка става трансформатор с вторична намотка в режим на късо съединение. Токът в първичната намотка расте, без да се увеличава въртящия момент. Резултатът е печален - ако изкара месец с хубава батерия, пак добре.
Този вид ремонт, дето го прави dreadx и аз го повторих, е друг. При него се вадят жички и се запояват (аз ги заварих в пламък) ИЗВЪН бобинката. Или по-доброто, което при мен не стана - отмотава се един цял слой.
Идеално е да се отмотае всичко от горе и да се запои единствения край към свободната площадка.
Тогава токът ще нарастне, ама по-малко. Но пък двигателят ще тръгне с по-голям момент и няма да те е яд, че яде батерията по-бързо. Това, разбира се, ако витките не са двойно по-малко, тогава стоманата е се насити и полза няма да има.

Втори лош момент с лепене/поене отгоре върху раната е това, че механично няма да държип пи ще се прекъсне, рано или късно.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Lyubo_sr » 31 дек 2013 13:06

Ок, а може ли да се смени- в случая бобинката е била 1.2kΩ- 1.8 kΩ? Може ли да се разбере предварително дали има други поражения?
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 16:09

Не разбрах - тази на снимката ли е толкова?

За смяна - сигурно може, свали му тенекето и виж, дали може да се вади без разглобяване на машината.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 16:11

В заратайм продават отделно бобинки само за Ронда.
Струват, колкото една-две Миоти :-) Към пет лева.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 16:18

За другите поражения - трябва да се види, дали платката е жива. Най-добре със стрелкови уред, свързан като волтметър на изхода за бобинката. Захранваш платката с волт и половина и гледаш - ако стрелката се клати ту в плюс, ту в минус по един път в секунда, значи е жива.
След това, докато ти е без платка машината, пробвай да врътнеш ангренажа с някоя подостена клечка. Трябва да се върти без клинене, но понеже стъпковият мотор е зацепен, няма да тръгне свободно.

Ако можеш да махнеш двигателя, ангренажа трябва да се върти от най-малкото духване с круша.

Фругото е като на механичните - стрелки и ремонтоарен механизъм. Само че ремонтоарният механизъм е много нежен.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от Lyubo_sr » 31 дек 2013 16:40

varban написа:В заратайм продават отделно бобинки само за Ронда.
Струват, колкото една-две Миоти :-) Към пет лева.
Намирам само една бобинка, но не е посочено с какво съпротивление е.
Има и механизми и щеше да е идеалния вариант да имат точно 5Е20, но уви...
varban написа:За другите поражения - трябва да се види, дали платката е жива. Най-добре със стрелкови уред, свързан като волтметър на изхода за бобинката. Захранваш платката с волт и половина и гледаш - ако стрелката се клати ту в плюс, ту в минус по един път в секунда, значи е жива.
След това, докато ти е без платка машината, пробвай да врътнеш ангренажа с някоя подостена клечка. Трябва да се върти без клинене, но понеже стъпковият мотор е зацепен, няма да тръгне свободно.

Ако можеш да махнеш двигателя, ангренажа трябва да се върти от най-малкото духване с круша.

Фругото е като на механичните - стрелки и ремонтоарен механизъм. Само че ремонтоарният механизъм е много нежен.
Благодаря за напътствията. :b
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от varban » 31 дек 2013 17:29

Абе кви напътствия :) Ти май за Невен ме вземаш :)

Хич даже не е сложно, ако не се налага да ремонтираш ангренаж и стъпков мотор.
За двайсет дни аз десет подкарах :)
Ама само първата ми даде зор. Ангренажът го събрах много трудно.

След това пробвах с още един, на Чайка 3056. Мостът легна на първо слагане. Малко поразмърдах колелетата, и той каза мазно-мазно шльоп :)

Ако сравнявам 3056 с механичен часовник, май е по-лесен за правене.
Да, бобините са в половината случаи драни, ама да не би спиралите на механичните да са много в час? Малко закачи за мост или се доппрат витки, и те е яд, що е тръгнал :)
Да, зор се събира стъпковия двигател, ама да не би да се маже инкаблок и палети да е по-лесно?

Останалото е ясно. Електрониката или работи, или не. Тя е толкова проста, че повече няма на къде. Ремонтоарен механизъм и дата не е по-сложен от на механиката.

Така че смело с рОгите напред... нали не работи така и така, повече няма да го прецакаш :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”