Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 окт 2013 17:38

Не го издухах, смукнах го :)
Влезе в спринцовката от втория опит. Много мазен щото. И смазката почнала да зацепва - като вазелин е.
Голямо лъскане ще пада, и промивки на всички камъни с хептан от спринцовка.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от nevenbekriev » 13 окт 2013 18:58

Избутай го с цапфата на самото колело, ама внимавай да е право за да не се счупи! Може да използваш и здравата цапфа на някоя счупена ос за баланс. Аз така вадя камъните от шатоните на инкаблоците - слагам шатона с опорния камък надолу върху възглавничката на пръста си, пъхам в него цапфата на някой баланс и леко притискам.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 окт 2013 22:56

Аз от зор стигнах до същата техника.
И горния шатон беше клеясал. Сякак го мъчих, и нищо не стана. Писна ми и го сложих за проба, как ще върви неразглобен.
Дуки! Амплитудата на баланса падна от над 45+90+90 без шатона до само 45.
Извадих шатона, измих наново баланса и тогава пробвах със здравата цапфа на един баланс. Излезе със зор! само се поотхлупи. Ама аз го изчовърках с игла :)

Като почнах да го лъскам върху хартия, от накладния камък се отдели кръгче полимеризирала смазка!

Такова чудо не бях виждал!

След като го изчистих и смазах, се оправи. Амплитудата е над 225 градуса и спиралата много готино се допира ту в единия, ту в другия щифт на регулатора...не щифт де, не знам, как се казват подвижната и неподвижната част.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 14 окт 2013 10:16

varban написа:Вчера и днеска правя две плоски Ракети - 2628.Н вчера
Тази долу в средата:

Изображение

Тя беше с крива спирала в последната витка, така че вземаше един час за къде 40 минути. Да, и счупен зъб на часовото колело - взех колелото от квадратната горе вдясно, на нея циферът и е убит до невъзможност. Да, и с разпаднал се от старост пластмасов пръстен. Иначе добър туч, ама с кован на 10 часа цифер.
varban написа:и 2628.Н днес.
Тази:

Изображение

Тя всичко си имаше и вървеше, но я разглобих заради маспено петно около отвора за стрелките на цифера. Успях да го измия без следа, ама като видях, как е оплескана машината, реших да я измия.
Днес съм с нея... не ми харесва. За половин денонощие е избягала с половин минута, което не е дерт. Лошото е, че регулатора е до край на удължаване на спиралата.

Май пак ще трябва разглобяване - сигурно лепнат витки в края на амплитудата, щото балансът още малко и ще удари анкъра от другата страна :)

Спиралата е хубава, ама като я сложа на колонката, малко е изместена, с не повече от 1/4 стъпка. Това се оправя с крайната крива, и аз се опитах, ама не стана добре.
Трябва да си правя нагоди за работа със спирала - не може да се оправя хубаво на картонче, без да я свалям от баланса.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 14 окт 2013 10:21

Пак същата снимка:

Изображение

Долу вляво има един кюфтак - вътре е ракетa 2603, ама с отчупена секундна ос. Иначе механизмът е баш добър, и корпусът за тия години става :)
Май ще търся да си правя ракетна победа - този вариант на машината най ми харесва :)

Пък и съм с много добри впечатления от 2609 на Гаудеамус - цепи секундата :)

Ако не му бях дал прякор, щях да го кръстя с нежното име Кварце :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от plamenhar » 14 окт 2013 10:51

"Спиралата е хубава, ама като я сложа на колонката, малко е изместена, с не повече от 1/4 стъпка. Това се оправя с крайната крива, и аз се опитах, ама не стана добре.
Трябва да си правя нагоди за работа със спирала - не може да се оправя хубаво на картонче, без да я свалям от баланса."

Направи си работа за 15-20мин.
Като моя -парче дърво и острие от стар зъболекарски инструмен.
Неръждаем,че и разглобяем...
Но много рядко го ползвам.Гледам да намеря добър баланс със здрава и права пружина.



Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 14 окт 2013 14:19

И още един от този лот става - полетът над ракетата горе в средата.
Няма ремонтоар, иначе другото се носи.
Циферът е пожълтял, ама без петна... май само ще го умия и ще му търся ремонтоар.
Сейкоша-сан ми прати бая полети, така че все една манивела ще му измисля :)

Пък ако излезе цифер само с часови марки, ще го сменя :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 14 окт 2013 14:23

plamenhar написа:Но много рядко го ползвам.Гледам да намеря добър баланс със здрава и права пружина.
В случая и аз мога такъв финт да направя, ама не е... де да знам, кво не е... не е честно :)
Една машина като съм почнал да я правя, гледам да не вземам отсам и оттам, щото я имам пет-шест ракети, я не. И бързо ще ги свърша :)
Пък имам поне три корпуса за пълнене :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от plamenhar » 14 окт 2013 15:19

Е,зависи какви са пораженията.
Ако са минимални изкривяванията на спиралата,може да се оправят.
Но пък за масовите руски часовници механизми по левче бол.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 14 окт 2013 21:30

Изправянето на спирала е една от сложните часовникарски операции, която може да се извърши и без специализирани инструменти, каквито повечето от нас нямат.

Взимам части от други механизми само ако се налага, но винаги ми е по-интересно дали ще успея да поправя старата спирала или някоя друга дефектна част. В повечето случаи изобщо нямам намерение да нося часовника и дори не се занимавам и да му правя основна профилактика. (нали след няколко години пак ще е за профилактика)

Последно си загубих 4 часа да изправям спирала на часовник, който има и други проблеми - ръждясал карамфил и изронено зъбно колело - и нямах нужните части, за да продължа с ремонта. Такива работещи механизми (детска/дамска Слава) се продават на кило и никой часовникар не би си губил времето по този начин. Но е по-добре да се учим на тях, а не на някой ZENITH. И когато си намеря частите, ще ми е интересно дали ще успея да се справя и с ръждясалия карамфил на Слава-та.

На Ruhla-та, дето седя разглобена един месец, най-накрая успях да извадя ръждясалия карамфил и сега си я нося - докарва почти точността на кварцовия ми часовник (движи се с няколко секунди напред-назад около него).

Разбира се ако бях часовникар изобщо нямаше да мога да си позволя да подхождам по този начин, нито да си губя часове в сложни ремонти на часовници от 50 ст. - колкото един ремонт е по-сложен, толкова повече е икономически неоправдан.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от DHM » 14 окт 2013 22:18

dreadx написа:Изправянето на спирала е една от сложните часовникарски операции, която може да се извърши и без специализирани инструменти, каквито повечето от нас нямат.

Взимам части от други механизми само ако се налага, но винаги ми е по-интересно дали ще успея да поправя старата спирала или някоя друга дефектна част. В повечето случаи изобщо нямам намерение да нося часовника и дори не се занимавам и да му правя основна профилактика. (нали след няколко години пак ще е за профилактика)

Последно си загубих 4 часа да изправям спирала на часовник, който има и други проблеми - ръждясал карамфил и изронено зъбно колело - и нямах нужните части, за да продължа с ремонта. Такива работещи механизми (детска/дамска Slava) се продават на кило и никой часовникар не би си губил времето по този начин. Но е по-добре да се учим на тях, а не на някой ZENITH. И когато си намеря частите, ще ми е интересно дали ще успея да се справя и с ръждясалия карамфил на Слава-та.

На Ruhla-та, дето седя разглобена един месец, най-накрая успях да извадя ръждясалия карамфил и сега си я нося - докарва почти точността на кварцовия ми часовник (движи се с няколко секунди напред-назад около него).

Разбира се ако бях часовникар изобщо нямаше да мога да си позволя да подхождам по този начин, нито да си губя часове в сложни ремонти на часовници от 50 ст. - колкото един ремонт е по-сложен, толкова повече е икономически неоправдан.
n_thumbsup icon_clap
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 14 окт 2013 22:59

А аз счупих една фигурна пружинка на Рулата :(
Хем си виках - калена е, като броня на Тигър през 45, хиа не ти трябва да я вадиш, сигурно се вади нагоре по колонката!
Сега като ми е толкова акъла, ще навивам от тел, като ти за 5494 :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от plamenhar » 14 окт 2013 23:29

Сещам се коя пружинка.Нанизана е на едната колона.
И е черна и ти говори-калена съм,каленаааааа..

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 14 окт 2013 23:32

Може би имам такава пружинка, дали ще стане да ти я изпратя в пощенски плик за 20 ст.? - и да се надяваме, че няма да се счупи при транспорта.. ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 окт 2013 00:13

Ми да :) и ще си борим рухлите - коя е по-хроно :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”