Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от nevenbekriev » 15 окт 2013 06:31

dreadx написа:
Разбира се ако бях часовникар изобщо нямаше да мога да си позволя да подхождам по този начин, нито да си губя часове в сложни ремонти на часовници от 50 ст. - колкото един ремонт е по-сложен, толкова повече е икономически неоправдан.
Тази точна мисъл изказва концентрирано моето схващане по въпроса, което съм се мъчил да изложа в разни други теми...
Само че сложният ремонт носи вътрешно удовлетворение, каквото не се измерва с пари!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 окт 2013 08:11

dreadx написа:Изправянето на спирала е една от сложните часовникарски операции, която може да се извърши и без специализирани инструменти, каквито повечето от нас нямат.
В старата квалификационна таблица - за седми разряд, демек - баш майстор :)
Иначе това е повод за гордост на всеки часовникар - ако може да опъне спиралата на лентичка и пак да я намотае, значи е много добър.
Аз само съм чувал такива приказки на бира, ама не съм виждал :)

Виждал съм простичък станок за навиване на спирали, за измерителни системи. Сигурно може и спирала за баланс да се навие на такъв.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 окт 2013 08:17

nevenbekriev написа:
dreadx написа:
Само че сложният ремонт носи вътрешно удовлетворение, каквото не се измерва с пари!
Ако почна да се меря с друг - или ще е много по-добър от мен и все ще губя, или ще е по-аджамия (малко вероятно, ама може) и все ще печеля :)

А така - постоянно наличен противник, и резултатът предварително е неизвестен.
Най-интересното състезание е със самия себе си :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 окт 2013 17:18

Предстои ми скъсяване на стрелки - циферблат с два концентрични кръга и римски цифри.
С часовата и минутната е ясно - малко по-малки по радиуса съответно на външния и вътрешния кръг.
А секундата?

Стрелките са "батон", жълти, тънки. Циферът е бял, лъскав като нов мерцедес :)

Снимки не давам, щото циферът е лепен с двойно тиксо за машина-хронометър система куку кварце. Даже Заря 2009Б не влиза - много е тънка рамката.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 23 окт 2013 08:57

Една книжка на английски, добра, на Donald de Carl : http://www.awac.ru/books/decarle-wa.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Щото по "Доналд" и "Donald" търсачките закачват разни патици, все едно че е кулинарен форум това, а не за часовници :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 13:52

Замислих се за кандидат-хронометър.
Имам няколко ракети, които вървят добре, само че тия със заводските настройки (една 2628.Н и една 2609.НА) си бързат с 10...15 секунди на ден, както им се полага. Пък и тях не съм човъркал, ако не се брои карамфилът на Т-55АМ.

Гаудеамус е като българския национален отбор по футбол - може да развали шампионата на всеки, ама да се разчита на него е неразумно :) Мога да пробвам да му измия пружината или да я сменя и да видя, какво ще стане, ама по-добре да не го барам хич. Машината е с обърнат камък в инкаблока на цифера, пък други 2609 нямам.

Излиза, че трябва да разчитам на някой dark horse.
И взех, че разконсервирах един Полёт вентилка от вентилируем корпус, такъв:

Изображение

Изображение

Беше на китайска верига, после малко на стара 18 милиметрова сейковска, после - на подобна, ама по-ситна китайска, а сега в есенно-зимна форма, на мека каишка:

Изображение

От него може и да излезе нещо. Щото не е чистен като свят - инкаблоците не помня, дали ги отварях, а барабанът на пружината със сигурност не е отварян. И не е мазан като свят. Само с едно масло, и с лоша масльонка. Ама върви горе-долу добре, въпреки слабичката амплитуда.
Навит докрай със зор става около 200 градуса. Ако се навие без един оборот, държи към 190 или малко отгоре. Обаче запас от ход - към 40 часа. И понеже върви горе-долу добре с малка амплитуда, спиралата и баланса му са добри. Така че теоретично има шансове.
Трябва да го потормозя и да видя, как ще се държи, после да го измия и намажа и тогава да се пробвам :)


Ей сега го отворих и го докарах на нула. И го навих докрай.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 13:53

Пък вентилката е удобна за отваряне без инструмент, само с пръсти и нокти :) Та мога да го побутвам често-често, не само където имам инструмент :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 13:57

varban написа:Замислих се за кандидат-хронометър.
Не че имам шанс да спечеля някое място, ама не искам никой да си помисли, че се отказвам :)

Борьо пък въобще Рухла ще изкара... и кво?
Пише в регламента изменени технически характеристики, да се навива през 8 часа, и готово - отнася омегите с рубините, като трабант формула 1 из орана нива :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 19:57

След първите пет часа - минус 1 секунда. Навивам го и го свалям до 6:20.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от nevenbekriev » 06 ное 2013 20:41

Точно този механизъм на Полет (26ХХ) според мен е най-доброто постижение на съветската часова индустрия и няма конкуренция сред другите съветски от същото време. Не говоря за по-старите времена. Така че има шанс, но трябва да постигнеш Амплитуда! Като студент носех такъв автоматик и го бях докарал да работи абсолютно точно в рамките на сезона. Това е невъзможно да се постигне например с Ракета 2609НА.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6241
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 06 ное 2013 21:10

Много хубава комбинация на този модел. Аз нося един от дубликатите си (модели които имам по два пъти за да не рискувам) поне няколко пъти в седмицата и стои страхотно с оригиналната верига на Полет. И моя върви точно - прилично точно, но аз не харесвам този механизъм, с него имам най-големи ядове при часовниците. Имам 5-6 часовника на тази база и всички имат ядове. Промивам сглобявам работят по няколко часа и спират. Все още не мога да залюбя тази марка така кактo Ракета например, но се старая.
Успех!
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 21:53

nevenbekriev написа:Точно този механизъм на Полет (26ХХ) според мен е най-добър...
Така че има шанс, но трябва да постигнеш Амплитуда! Като студент носех такъв автоматик и го бях докарал да работи абсолютно точно в рамките на сезона.
На това се надявам :)
Ще и направя профилактика и задължително ще изчистя и намажа пружината. Всичко и е здраво и износване няма - гледах цапфите на баланса на микроскоп.

За оценката на ракета 2609НА съм съгласен - така е, тя може да върви до стружка, ама секунда едва ли ще сцепи. Абе танк си е тя, не е никаква ракета :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 06 ное 2013 22:21

atanweb написа: Имам 5-6 часовника на тази база и всички имат ядове. Промивам сглобявам работят по няколко часа и спират. Все още не мога да залюбя тази марка така кактo Ракета например, но се старая.
Успех!
При него по сравнение с Ракета 2609.НА е по-лошо лагеруването на барабана. Малко да се износи, и почва да клини непредсказуемо. Аз един такъв, само че с дата, го хванах. Два дни работи, вече му насосах корпус от шанхайско сейко, и верига му пригласих, и даже го снимах, и взе да спира, когато му скимне.
Извадих машината, и пак същите номера. Махнах всичко - стрелки, цифер, минутерия - пак. И по гръб, и по очи, и настрани.
Като побутна колелетата, тръгва. Като оставя само ангренажа, от най-малко духане се засилва.
Без анкър балансът се клати като луд. И с анкър, когато върви.

И реших, че може да е износен отвор в тънкия мост на пружината.
Ама като не мога да стягам отвор...
Тогава взех от известната ти черна смазка, и намазах с нея всичко, което може да закачи. И зъбния венец на барабана :D
А на цапфите на барабана добавих и графит.

И проклетията заработи устойчиво :mrgreen:

Ама не съм я слагал в корпус. Първо ще я погледна през микроскоп, щото китайските лупи не са за такава работа. А после ще търся съчетание на платина, мост и барабан с валчето. И разбира се, ще прехвърля пидозрителните части в редовна машина. И ще се похваля, ако излезе вярно :) Щото ще е едно от малкото работи по часовниците, които правя с акъл, а не с мерак и инат :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от nevenbekriev » 07 ное 2013 07:42

С тези механизми съм имал взимане-даване много през 80-те и само с един (моят) през 90-те. Впечатленията ми са отлични, но тогава са били относително нови. Ако са работили досега, наистина може да има износване. По принцип валът на барабана се върти само при навиването и лагерува на сравнително широка площ. Не че отворът на моста не може да се износи, но по-бързо се износват отворите на самия барабан и на капака му. Точно там лагерува по време на работа. В резултат барабанът стои накриво и стърже в моста или основната плоча, като остават ясни следи и по барабана и по мостовете.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 07 ное 2013 07:47

varban написа:След първите пет часа - минус 1 секунда. Навивам го и го свалям до 6:20.

Сега е - 2 s :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”