Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Машината (+)

Мнение от varban » 04 авг 2013 00:47

varban написа:... в неизвестно състояние.
Ос на баланса - здрава, анкерът се клати от импулсния камък, ама не мога да го навия без манивела.

От ремонтоарния механизъм извадих половин ремонтоар... нямам такова чудо, така че търся ремонтоар, коронка и втулка... май трябва да е имало и втулка, също като на Ракетa 2614.
Счупен диск на секундното колело :(
Е те такова нещо не бях виждал! Къв зор е видяло, че да се счупи така!?
Сигурно и други поразии има. Свалих му анкъра, прибрах го в пликче заедно с моста му, сложих балансът на място и го върнах в кутията.

Ще се търси 2609Н полет, може със счупен баланс, анкър, ама със здрави колелета, ремнотоар, втулка и коронка.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 04 авг 2013 09:17

Трудно ще намериш 2609Н Poljot той Миро събра всички оцелели за проекта "Шипка".
Тук при мен често излиза по-старата версия. Но ако излезе бройка ще имам в предвид и за теб.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 04 авг 2013 09:34

Те не бяха ли с ракети?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 04 авг 2013 10:08

atanweb написа:Трудно ще намериш 2609Н Poljot той Миро събра всички оцелели за проекта "Шипка".
Я, чак сега разбирам за този проект, много кефи:
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 04 авг 2013 13:13

Омотал съм калибрите - часовниците made in Plovdiv by Miroman са с 2609Н Полет.

Спасение няма :(

Алфа продава два полета за 10 кинта, ама само единият е 2609Н, пък и той си работи. Да го взема и да го обезкостя си е циганска работа - по-добре да ида при бай Стоян и да го помоля да подбере чарколяк.
Или да не бързам като пуле пред майка си и да се кефя, че съживих сейкото :)

Пък ракетата, която забърсах от Алфа, да си чака за другарчета, та да не и е скучно сама да пътува по Еконта :banana :banana

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Въпроси по Сейко 5 (+)

Мнение от varban » 04 авг 2013 13:22

Защо този сейковец дрънчи като чан? Роторът му чука в капака при по-резки движения... това нормално ли е?
Аз досега не съм слагал такъв солник на ръката си, затова не знам, как трябва да е.

И едно самопризнание - като го човърках преди да го разглобя, си записах, че ще се наложи да се поправя и календара - денят прещраква по два пъти.
Кой да се сети, че седмицата на 7009 е с 14 дни - половината на английски, а другата - май на френски.

Сега ще го проверя, как върви и ще видя.

Ама си работи правилно :)

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1389
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Въпроси по Seiko 5 (+)

Мнение от omegaqq » 04 авг 2013 13:38

varban написа:Защо този сейковец дрънчи като чан? Роторът му чука в капака при по-резки движения... това нормално ли е?
...
Ке почнем изотзадзе. Не, не е нормално да чука ротора(тежестта за самонавиване) в кавото и да било. Причината е в това, че лагера се е разбил. Има два варианта за оправия. Разглобяваш лагера и обираш луфт. Работата е бая пипкава и може и да не успееш. Другия вариант е да го смениш с друг (не разклопал се естествено).

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 04 авг 2013 15:36

Аз стигнах до същия извод :(

Само че никога не съм разглобявал такъв лагер... то и другото в 7009А ми е сефте, ама там само бурмички отвивах.
Сега ще го погледна, как ли се разглобява.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 04 авг 2013 17:03

Ще се опитам да ти помогна,но ми трябва един два дена да поразровя,от един месец нямам време за часовници.Роторите са взаемозаменяеми,дори и при повечето различни модели на Сейко. Дори след време,на чудесният ми всекидневен 7009 - 8028 от 78г. роторът му е от 7s26 от най вероятно след 1994г. Мисля,че имах и 2609 Н някъде ,но не съм сигурен.Не знам дали е влаган в Полет,но съм сигурен,че го има и в модели на Ракета.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 04 авг 2013 18:19

Сейкоша-сан, хич не търси ротор. Не можем да оправим саатите на цял Казанлък - този сейковец хич не е мой.

Аз го оправих някак си.
Докато разглеждах лагера и се чудех, как се разглобява, видях побитост около резбата. Явно предният майстор се е казвал Рачо Ковача.

Махнах издатъка със шкурки, после измих много пъти старата смазка и го сглобих на сухо. Съвсем друга работа!
Пак чука, ама само ако замахвам à la Брус Ли.

За финиш приложих стария трик от "Тримата другари" на Ремарк - напълних лагера с по-гъсто вазелиново масло, хич без грес.
И сейковеца млъкна - дрънчи много по-малко от едноименната плетена верига: взех я от Илюша и го вкарах в хангара, да си почине.
И го засякъх - за 5 седмици малко повече от минута разлика!

Сега грея сейковеца и ще го регулирам. Поне седмица ще се наложи да го нося, таман да видя, по-удобен ли е от командирския водомер.

Но записах още един калибър в списъка :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

То хубаво се хваля (+)

Мнение от varban » 04 авг 2013 18:25

... като гимназист, свалил поредната мацка, ама трябва да престана да пипам чужди часовници - ако бях загубил или прецакал нещо, щях да олекна с 30-40 кинта, колкото вървят най-надраните Сейко 5 7009А.
И часовникарите в Казанлък ще ме намразят :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 04 авг 2013 19:00

Реставрацията на един часовник е богоугодно дело,без значение какъв е саата.Стремежът да върнеш живот на нещо,както го правят хирурзите,е изначално в манталитета на българина - пенкилер,да поправи нещо старо,ако може,преди да си даде парите за ново.Що се отнася до нашето хоби обаче,такива стремежи,могат само да бъдат адмирирани.Дерзайте и поправяйте,макар и да разваляте :) Както казва дядо Вазов - важното е стремежът,а Лао дзъ го допълва,че"Не е важна целта,а пътят към нея"
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1389
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от omegaqq » 04 авг 2013 22:04

Seikosha написа: ...
Мисля,че имах и 2609 Н някъде ,но не съм сигурен.Не знам дали е влаган в Poljot,но съм сигурен,че го има и в модели на Raketa.
Не си прави труда. Няма да стане. Много малко са руските часовници със съчмени лагери на ротора и ракета не е между тях.
На сейко става само от сейко.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 04 авг 2013 22:31

Сейкоша-сан има предвид моя полет 2609Н, който е сделан в СССР, но не в автоподзавод.
Ей такова нещо:

http://auction.bg/item.php?id=1296466" onclick="window.open(this.href);return false;

ама да се регистрирам и да се разправям още и с аукцион.бг
Стига ми и тук :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Вярно е (+)

Мнение от varban » 04 авг 2013 22:49

Seikosha написа:Реставрацията на един часовник е богоугодно дело,без значение какъв е саата.Стремежът да върнеш живот на нещо,както го правят хирурзите,е изначално в манталитета на българина - пенкилер,да поправи нещо старо,ако може,преди да си даде парите за ново.Що се отнася до нашето хоби обаче,такива стремежи,могат само да бъдат адмирирани.Дерзайте и поправяйте,макар и да разваляте :) Както казва дядо Вазов - важното е стремежът,а Лао дзъ го допълва,че"Не е важна целта,а пътят към нея"

Още едно наблюдение.
Първата оправена Молния, на която и се размина без разглобяване, преди няколко часа ми донесе една ракета 2614Н в корпус за джобен часовник. Приятелят ми, за който Молнията е спомен от дядо му, ми носи вече втори механизъм. Само че този път солникът си има всичко. Прецакано му е векселното колело, ама аз имам такова от разглобена кварцова ракета тип телевизор.
Сложих колелото набързо, но часовникът не тръгна. Май всичко останало е цяло, така че е за пълно разглобяване.

Следващата седмица трябва да си направя подставка или менгеменце, щото така не е работа - сума време губя за сваляне на стрелки и циферблат и за най-малкото пипане по машината.

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”