Писалки

Тук пишем за каквото се сетим
Отговори
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Писалки

Мнение от varban » 02 юни 2013 14:12

Значи писалката е такова нещо, дето има перо и пише с мастило.
Другото не са писалки.
Проста работа, като с часовниците.
Това, което е с пружина, е писалка.
Със стрелките и стъпков мотор са химикалките.
А с течен кристал и разни лазерчета в пръстен са ролери и други шукарии.
Има и аналог на джисиемите - компютър му викат.

Да пишеш с писалка е все едно да се целуваш с лъвица - опасно (може да ти потече във вътрешния джоб на сакото), неудобно (постоянно засъхва) и никакво удоволствие (постоянно мислиш, къде да я денеш и ти разваля рахатлъка).

Има само две предимства пред компютъра - не трябва да я кирилизираш и можеш да шашкаш мацки с нея.

Като си дойдох на темата - ако някой каже, че обича да пише с писалка, да знаете, че лъже кат дърт ром. Се едно да повярвате на някой господин, дето разправя, че обича стройни блондинки.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Писалки

Мнение от varban » 02 юни 2013 14:36

Писалки има всякакви, също като часовниците. Има Союз, има Parker, има Montblanc, има и Сунь Хуй в Чай.

Продължавам с аналогиите: най-тънкото място на една писалка е перото с фидера. Ако те не стават, нищо не помага - и корпус от 18 карата с диаманти. Същото като с баланса.
Перо се оправя не по-лесно от спирала, и ако се отиде до там, никога вече не е като ново. Има майстори, които умеят да оправят пера, както има и часовникари, които могат да развият спирала и пак да я навият. Ама ние няма да станем такива. Само ще четем и ще цъкаме като дърт часовник с две оки топуз.

Квото е за солник цифера, това е за писалката капачката. Тя се пази, и много трудно се оправя. Клипсата е като стрелките, и като се сваля, иска си подлагане - иначе губи вид.
Корпусите пак са аналогични - те определят и удобство, и външен вид.
И даже със смазките е същото - колкото имам швейцарски масла, таман толкова имам и смазки за писалки. Само че смазките за писалки не са чак толкова, колкото маслата. Има три-четири. Ама е по-трудно да се намерят. Значи, ще се варят в кухнята.

Несмазана писалка работи таман като несмазан солник. Само че солникът спира, а писалката цапа, квото докачи. Щото е от женски род.

Да, и дистанционно купуване на писалка е като дистанционно купуване на часовник. Може за два лева да се купи великолепен екземпляр, а ако не вдяваш - за много пари пълен боклук. И понеже скъпа писалка трябва да се пробва, тази процедура просто не може да не трае дълго. А дано и продавачът, и купувачът да са в темата, ма надали.

"Жълтите" писалки ги мори киселата чума, точно като жълтите часовници. Слава Перуну, перата са много по-леки от касите, ама сума хубави писалки са загинали от златна треска. Или са без пера.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 2 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Писалки

Мнение от varban » 02 юни 2013 14:49

Аз съм таман такъв писалкаджия, къвто и часовникар. Не съм писал с писалка от миналия век. Имам някон и друга в къщи... ще направя една фотосесия с коментар.

И накрая - може да ме забанят, ама сексуалната ми ориентация към писалките е същата като с часовниците - върл лизбиец. Хич не ми пука, каква марка е. Като ми щракне съчмата, вадя месомелачката и почвам да правя кюфтета. Лошо, че най-скъпото (в парично отношение) го загубих през 97... баш както удавих чайката. То беше рожба на швейцарско (Montblanc)-съветската (Союз) дружба, а аз бях Кинтекс :)
Пишеше като швейцарски хронометър, изглеждаше като английски лорд на аудиенция и вървеше като руски танк - с квото му налееш.

А второто кюфте ще ви го покажа. То ми е по-скъпо, защото заради него се запознах с един от конструкторите на писалки Союз.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Бяла престилка

Мнение от varban » 04 юни 2013 15:29

За мастилата... за смазки по-късно
С писалки съм се занимавал цял живот и дори до скоро пишех само с такива. Устройството им не е кой знай колко сложно и модификациите се броят на пръсти
// viewtopic.php?f=72&t=1238&start=30#p13023" onclick="window.open(this.href);return false;

Това от една страна е точно така, ама ако имаш торба с резервни части.
Какво имам предвид, ще обясня на примера точно на тази писалка от http://s18.postimg.org/uuixcbu7t/IMG_6705.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето я:

Изображение

Ето такава разглобена до степен, че почти всичко важно да се вижда:

Изображение

Союз, и според Сейкоша-сан, и според Олег... той продава такива: http://www.elitepen.ru/forum/viewtopic. ... c&start=60" onclick="window.open(this.href);return false; ... не че го познавам или съм купувал от него, ама в неговата тема има най-много писалки, и е удобно да се дават линкове.

И според мен е Союз - в къщи имам. И това е единствено достоверната информация - тройна експертиза.

Parker-51 има сума клонове и различно качество.
А със Союзовските паркери работата е като с клоновете на АК. Може да са по-добри от оригинала, а може - пълен боклук. Заради материалите:

Перо: злато 583. Единственият детайл, на който не му пука от мастилото. Най-много да засъхне. Ама се чисти лесно, ако засъхнала с мастило. От туш - не толкова. Перата на Parker-51 са златни чисто по инженерни съображения.

По-натам е по-зле:

Изображение

Заради гумената гофрирана тръбичка, която е свалена в последния правоъгълник.

Другите детайли в Союза са по-предсказуеми - от ебонит, полистирол, полиетилен, полипропилен, полиметилметакрилат и всякакви варианти на термопластични и термореактивни смоли - последното - за накрайника... (на Parker-51 аз му викам обтекател, щото конструкторите са имали именно обтекател предвид). Накрайникът в това изпълнение на писалката може да е от сума материали.

Но те не са проблем. Проблем в тази конструкция е гумата. Впрочем, тя се е смятала от конструкторите на Союзите за разходен материал. Това, че външно Союз прилича на Parker-51, не означава, че не е конструирана наново. Защото лиценз не е купуван. Точната аналогия в случая е не с калашник, а от една друга област, от която са се вдъхновявали и разработчиците на оригинала. Ако Parker-51 e Boeing B-29 Superfortress, то АР... (забравих и името, пък и те са много) е Ту-4. И по тази аналогия, Hero е Ту-4, произвеждан в Китай :)

И сега за мастилата.
Напомням, писалката, за която стана дума, е пробвана за теч с мастило за принтер.
Ето популярна зацепка:

http://resetters.ru/index.php?showtopic=3714" onclick="window.open(this.href);return false;

на руски е, няма да я превеждам. Тук доста хора четат на руски свободно.

Сейкоша-сан, надявам се че никът Ви е свързан изключително с часовници, а не с принтери Epson :)

Или, с риск да си изкарам още едно чукане по носа, поне сте направили тест на мастилото - в линкът по-горе е описан с белина, ама има много по-интересен вариант - хартиена хроматография. Само филтърна хартия иска.

За конструкции - кво да говорим. За експлоатация - кой пише въобще ръчно?
Ама за реставрация и колекционери на изделия от пет-шест марки полимери, залепени един за друг с недолепила и подлагани злостно на химически атаки с квото е паднало под ръка - например с оригинално мастило за Parker-51, което за по-кратко и образно ще наричам каноконлит - прякорът си получи заради това, че пишеше само със закрито перо, а откритите съхнеха почти мигновено :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Писалки

Мнение от Seikosha » 04 юни 2013 19:20

Е,ама и ти сега,ако почнеш да задълбаваш толкова навътре в нещата,ще изкукаш бе човек.Ми аз го написах,направих само проба с мастило за м а с т и л е н о с т р у е н принтер,ако съм писал тонер и се е подразбрало,такъв за лазерен принтер,значи не ми е дошло на акъла,че може някой чак толкова да гледа нещата под лупа. Състава на мастилото ич не ми и дреме какъв е,аз си го ползвам по предназначение,пълня си цветната глава на Канона и толкоз.За пиене не става,сигур ще горчи. Мастилото ми е в шише от глицерин от времето когато си правехме домашна водка,наливат ми в него направо от еднолитрови шишета мастило.Сега ти показвам и как пише на обикновена хартия на обратната страна на един календар с последващо измиване на течаща вода,подсушаване и си отива там где и е мястото,като един аксесоар на един прекрасен Златоуст.Друга роля няма и да не работеше,ич нямаше и да се занимавам с нея.От автоматизъм я проверих,че навиците са втора природа.Всяко едно нещо се избира по приоритет,иначе става главоблъсканица. Същата работа беше с една позлатена запалка,която пък имаше часовник,малък такъв. Палех си фаса с нея и не съм се пулил в часовника,щот трябваше и очилата да слагам,просто преброявах на ум къде ми е лявата ръка и поглеждах натам. :)
Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Намерих още една аналогия

Мнение от varban » 05 юни 2013 07:07

Това вече сериозно :)
Е,ама и ти сега,ако почнеш да задълбаваш толкова навътре в нещата,ще изкукаш бе човек.
Аз от 25 години съм изкукал по тая тема. Отначало ми беше терсене, че правя изделия с по 50 години гаранционен срок - аз ще стана на 75 (ако доживея), и чак тогава ще разбера, свършил ли съм си работата :)
А сега съм на 51 :)

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Писалки

Мнение от clockwiser » 06 юни 2013 10:55

Хубава тема.
Малка закачка към форума:
Изображение

Не съм навътре в пишещите средства, но не са ми и безразлични. Пиша с нещо, което открих случайно и от тогава все него търся - евтино, но с отлични размери, много приятно за писане и прибран външен вид: Pentel Hybrid gel Grip
http://www.cultpens.com/acatalog/Pentel ... -K227.html" onclick="window.open(this.href);return false;

А иначе, то се знае, класиката е Parker Jotter от старите, с цветна долна част http://www.cultpens.com/acatalog/Parker-Jotter.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Много подобна съм имал

Мнение от varban » 06 юни 2013 14:27

... ама съм се отнасял към нея, както Сейкоша-сан към запалката - пишел съм, сменял съм даже пълнител, а на часовника не съм обръщал особено внимание :)

Но химикалката е хубава... заслужава кварцов часовник със стрелки. Виж, тогава бих я уважавал много :)

Обяснявам отношението си към цифровите часовници - мразя електронни устройства (часовници, контролери и пр.) с такъв интерфейс - едно-две копчета.
Този интерфейс също си има прякор (ама не от мен) - интерфейс на автомат за бонбони. Мързи ме да търся пруфлинк, затова си пиша, откъде да го дам, като ми прещракат фиксаторите:

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Писалки

Мнение от varban » 30 мар 2015 13:22

Сетих се след сума време, че не съм дал линк :-)
varban написа: А второто кюфте ще ви го покажа. То ми е по-скъпо, защото заради него се запознах с един от конструкторите на писалки Союз.
Ето го линка от авиабазата: http://www.balancer.ru/g/p1799326" onclick="window.open(this.href);return false;

А се сетих за този случай във връзка с Ракета, не видавшая света.
Валерий Иваныч, водещ конструктор на писалките Союз, ми разказваше много интересни работи. Ама това беше преди 30 години!!!
Така че ако взема да възпрпизвеждам историята на съветските Паркер-51 и пренасянето на конструкцията им в Китай и Северна Корея, ще се получи не история, а сюжет за литературно произведение :-)

Такива факти трябва да се съотнасят с официалната история. И да се вместват в нея. Щото официалната история и тя страда от деменция. Или по-лошо - от шизофрения :-)

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”