Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 12 ное 2015 23:28

Тук Миро ще каже. Формата на моста на баланса прилича на стандартния Тонгджи, ама имя малка секунда на 9 часа и значи има разлика в ангренажа. Щото на Тонгджи секундата е централна и просто няма ос освен нея, която се върти с един оборот в минута.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от atanweb » 13 ное 2015 08:37

icon_clap Тръгна ми деня с добро настроение. Много се забавлявах с поста ти Мишо и споделям впечатленията ти дори само от снимките мисля, че си заслужава този часовник. Сега относно размера... ами аз имам един подобен дори по-малък с поWер резерв индикатор Парнис. Пипнат до безобразие и безприлично качество, но когато реша да го нося, го нося поне седмица, щото първия ден си тежи доста, после чак започва да ти изтръпва ръката и да не го забелязваш.
Маркерите на секундите предполагам са повече, защото цифера ще остане леко празен. Ако пък сложат повече .. претрупано. А така си е една мистерия, не знаеш точно колко секунди са минали.. само на 30 и 0 е точен. icon_crazy
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от rosen_er » 13 ное 2015 08:59

Хайде сега за десет секунди,проблем ще правите :) Аз имам един,който спонтанна хрумка на неизвестен "гений" е скопила часа до 48 минути :mrgreen: Ама какво от това :wink:

Изображение
П.П. Добре дошъл и от мен,Мишо!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от atanweb » 13 ное 2015 09:32

Егати случката... направо го мятай в коша.
Или ще вземем един украински циферблат.... и после пак в коша.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от rosen_er » 13 ное 2015 09:37

Да,бе.Такъв редкаж..... :wink:А и работещ механизъм 2809 как се хвърля в коша?

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 13 ное 2015 11:26

Добре заварил и на вас всички. Радвам се пак да съм си у дома. :)
Обещах да покажа и новата Молния която също силно ме обрадва не само с чудесното си състояние,а и защото ми е набор и понеже родилось она в първото тримесечие на 1957г. и като нищо може да сме се появили на тоя свят и в един ден. По ги харесвам тези стари челябинки и механизмът е с по-добър финиш,по-тънки и фини са и циферблатите са с по-ретро излъчване. Освен ,че има някакви малки,неидентифицирани мъгляви петна(дано не е плесен) по иначе от тези красивите като поръсени с пудра захар сребристи цифери и някакви прашинки които ще почистя,часовникът няма и вид да е използван,личи си и по касата и по механизма...което обаче ме навява и на тъжни мисли,че все пак някой от двамата ни е остарял. n_sad Другото което установих,че след минимална,почти виртуална корекция на регулатора,докара точността м/у 3 и 4сек. на ден, което си е бонус към кефа. icon_clap
Надявам се да ви хареса.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 13 ное 2015 12:16

Точно обратно :D Удължил е минутата с 25% :D
rosen_er написа:Хайде сега за десет секунди,проблем ще правите :) Аз имам един,който спонтанна хрумка на неизвестен "гений" е скопила часа до 48 минути
И аз имам такъв: viewtopic.php?f=56&t=1737&start=20#p18630" onclick="window.open(this.href);return false;

Повече от две години Gaudeamus остава баш парадния ми часовник. Синковеца го носи на 8 декември, а аз - два-три пъти в годината, на рождени дни :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от rosen_er » 13 ное 2015 12:55

Като ти е "баш парадна" ,положи усилия и я облечи тази Ракета в нейната "униформа" де, :wink:

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от storyteller » 13 ное 2015 13:17

Запъхтян бързам да докладвам мое стратегическо откритие - яйцата са също толкова важни за качествените кюфтета, колкото и месото.
Никаква метафора няма тук, най-буквално го казвам. Преди време Сейкоша беше писал как прави кюфтета (за ядене, не механични) и аз четох с нужното внимание и уважение, вземах си поука. Но сега мога да добавя, че като правя кюфтета за детето, има радикална, драматична разлика в зависимост от това дали ползвам яйца от Билла или селски. Дори 8 годишният мъж я усеща, камо ли аз. За месото отдавна вземам всички мерки, но яйцата ми убягваха, а са важни. Приятен уикенд на всички!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от atanweb » 13 ное 2015 13:20

И колкото са по–големи "яйцата", толкова повече ракия ще се изпие! ;-)
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от storyteller » 13 ное 2015 13:36

Човек, аз съвсем сериозно го пиша. Никаква метафора не използвам. Имам предвид съвсем истински кюфтета за ядене и яйца от кокошка.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от atanweb » 13 ное 2015 13:48

Аз не се и усъмних, просто доукрасих. Отдавна хората забелязаха разликата в месото от големите вериги и някъде където разфасоват месото пред теб. Например селския двор където още докато е топло месото вече мерише приятно на пържен черен дроб. Тук обаче ако продължа ще бъда линчуван, защото някой от вас знаят моите разбирания за месото.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 13 ное 2015 20:18

rosen_er написа:Като ти е "баш парадна" ,положи усилия и я облечи тази Ракета в нейната "униформа" де, :wink:
Тя има име. Тези, които имат име, не ги пипам :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от varban » 13 ное 2015 20:24

atanweb написа:Тук обаче ако продължа ще бъда линчуван, защото някой от вас знаят моите разбирания за месото.

Ами! В Мийковци си беше много добре - с четири ръце направихме десет кила арменска манджа, от които барем три кила бяха мръвка :) Такъв като тебе има право да не яде месо, щом може да го готви :)

Абе имам аз некои съмнения... ми ако се пийне правилно количество пиене?

Както и да е, следващия път ще готвим риба. Пак заедно :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Seikosha/Page Seikosha/

Мнение от Seikosha » 15 ное 2015 04:45

Ако кажа ,че се радвам,ще е малко. Имам предвид разбира се това,че страничката ми пак оживя,имам предвид "малкото килерче" от големият апартамент на форума както си го нарекох още в първият си пост преди много-много време. Имам предвид и това,че наистина се радвам когато някой реши да сподели точно тук нещо свое,нещо което го е развълнувало,нещо което да увлече и другите да споделят свои тайни, или мисли. Темата ми е в раздела "за всекиго по нещо" ако мога така да я нарека и нека да няма "изумени" ,че в такъв форум освен за часовници, иде реч и за пиперки ,патладжани, мешена скара, емамбайалдъ и яйца,комшийки,утрепани гларуси, разкази на похотливи старци ,като бачо Ангел както го наричат някои и който е по-млад от мене биля, ма на мене ми викате Мишо, което ме радва разбира се, не само защото е умалително-итимно-приятелски като обръщение,но и това,че изглеждам в очите ви по-млад от рибоубиеца от поречието на Марица. :lol:
Въобще не съм забравил и основната тема на форума иначе и доколкото мога да преценя, досега съм показал поне 200-250 мои неща, естествено в различни теми. Тъй и не можах да се наканя да си туря саатите като в хербарий и да ги показвам като в музей. Каквото и да съм споделял е било винаги ,или заради нещо което отличава часовника,някаква рядкост,нещо свързано с историята му ,или по-скоро,ако е имало моя намеса в неговата същност. Въпрос на разбиране за нещата и като цяло за мен е по-важно не толкова кой какво притежава ,или си е купил,отколкото това каква е връзката,какъв е мотивът,какво е удовлетворението и дали човек влиза в контакт с тази придобивка,или е само покупка за инвестиция ,или полагане в съответното предназначено за него място за лично взиране и оглупяване. Нещата наистина са различни и мисля,че тези от нас (мисля повечето) които,ровичкат,бъзикат,разчекват,разчленяват и съединяват, които се пулят под лупата да идентифицират някоя отломка и се стремят да дешифрират тъй важният исторически момент,пътя и съдбата на един саат,такива които не само гледат как се движат стрелките,а и защо го правят и как го правят,тези, които зрънце по зрънце събират знанието за тази магия мисля,че те са основата на форума, мисля ,че това е форума. Форевър.

Иначе,ако премахнем тези сериозни откровения,се радвам ,че Стори,макар и задъхано е открил "топлата вода" :lol: като ме е чел внимателно,макар,че според мене да сложиш яйце в каймата е толкова естествено,колкото да ръгнеш чушки в боба. Подозирам ,че нещо го е накарало рязко да отклони вниманието на задругата от новата ми "Молния" :mrgreen: И членовете подеха "кулинарната тема" което само може да ме радва,защото ,ако трябва да си призная и ако трябва да избирам м/у часовникарското хоби и кулинарското... бих избрал одма второто. Причината е много простичка : човек се ражда за да яде и ако го прави по-добре, е по-добре. Докато часовникарското хоби засяга основно едно от основните възприятия - зрението и отчасти слух и допир, то папането,или по-скоро неговото приготвяне,тази магия и химия,ангажират всички човешки сетива и сигурно това не е случайно.
За щастие обаче,тези две плоскости които са напръв поглед съвсем различни и несъвместими,ми се отдават,заради афинитета и любовта към тях. За мене има и връзка м/у тях. Ако един човек има изтънчен вкус към храната,той ще има и специално,деликатно и интелигентно отношение към часовниците, обаче ,ако кара само на дюнери.... такива ще му бъдат и часовниците и това какво представляват. Тука ми липсва много един Пламен Харизанов,който съм сигурен,че щеше да ме разбере и да се съгласи с мене.

Та ,ако трябва все пак да продължа полусериозно за "големите яйца" в кулинарен смисъл,освен,че като самостоятелен продукт, те са нещо изключително,един,ако не и най-древният хранителен продукт,който може да се приготвя ако не по хиляди,то по стотици начини - пържени, варени, печени, та и сурови,като омлети ,или бъркани,натюр, или с добавки. Както и да ги направите, винаги са вкусни и хранителни. Друг е въпроса когато се отнася до тяхните "вторични" свойства. Яйцата се използват и като добавки в сухо състояние, за застройки, за намазване на печива, за подобряване на вкуса на супи и ястия и не на последно място яйцето е използвано като свързващо средство,нещо което обединява другите продукти и то не само при храната. Боите използвани от старите майстори,преди старите холандци да измислят маслените бои, също са на яйчена основа като свързвател. За това и когато говорим за яйца в каймата,се има предвид точно това качество,да спомогне да стане смляната смес по-хомогенна, т.е. в случая главната роля е да се използват слепващите свойства на яйцето. Така ,че в случая, дали яйцата са от Билла или домашни кокоши, не би трябвало да има кой знай каква разлика,вкусът едва ли се би бил усещал, но каквото и да е, ако имате възможност да ползвате натурални продукти - правето го, аз съм се вманиачил на тази тема, но възможностите ми са ограничени.

И тъй като сме на чревоугодническа тема,както бях обещал преди два дни, докато правих една супичка,направих снимки и ще ви демонстрирам нещо изключително вкусно,хранително и на общо взето ниска крайна цена. Разбира се това е нещо което е импровизирано и едва ли някога ще направя същото, но е важна концепцията,а тя е когато хапнеш една купичка от тази благинка, в следващата минута,след лека въздишка,краката ти да се изпружат хоризонтално и да потърсят табуретката като спасение божие.

Та чорбичката е с телешко месо и зеленчуци. Снимките са подробни, а ще се опитам и да дам пояснения. Първите две снмки са + Сашо, нещо като +18

Какво сложих в този път в тенджерата (голямата)

Около 500-600гр.. телешки джолан. Много важно за един бульон и хубавият вкус на една месна чорба е да има кокал в месото. Пуска мозък ,колаген и всичко останало. Понеже месото не е достатъчно, добавих и около 300 гр. телешко месо за готвене. Всичко това отива в старата ми загоряла тенджера с около 4-5л. леко подсолена вода,която от време на време се долива с нова топла.Крайното количество на чорбата е около 5кг.

Изображение

Изображение

отдавна вече ползвам само хималайска сол.


Изображение

Готвя на газ, защото мога да контролирам по-добре силата на темпаратурата(фина настройка на баланса) Месото се вари обикновено около 3ч. на слаб огън с похлупен капак. Когато заври за първи път се отпенва, но се маха само бухналата мръсна пяна, другото което е като мъгла се оставя, това е от мазнинката.


Изображение

Изображение

Докато се вари "телешкото",което разбира се няма нищо общо с телешко и едва ли някой в последните няколко десетилетия е ял телешко ,освен ,ако не е заклал собствено такова добиче, приготвям другите съставки. Общо взето има някаква концепция като рецепта, но винаги слагам каквото имам налично и за това почти никога манджите ми не са едни и същи.
Това което приготвям е:
глава целина нарязана на филии

Изображение

отделям колкото е необходимо, а другото отива нарязано на кубчета в плик в камерата за зимата.


Изображение

Отделно изваждам зелени листа и дръжки пак от целина, вече от готовите замразени.

Изображение

Следващото е три хубави моркова, две глави лук, един картоф болен от гигантизъм 0.5кг. един с подобно заболяване червен пипер и поради липса на пресен зелен, шепа- две от замразеният.

Изображение

Изображение

Следващото което откривам е малко сушени гъби кладница,черен пипер на зърна и сухи зеленчуци на Кучнар. От тях слагам една шепичка за подобряване на вкуса на бульона,има натриев глутамат и докарва на езика малки вкусови експлозийки.

Изображение

също така малко спагети,предпочитам ги пред фидето,по големички са:) и разбира се чили

Изображение

следва половин консерва обелени нарязани на кубчета италиански сорт домати без семе.


Изображение


100 мл. олио и ,ако е нужно един телешки бульон. Аз слагам когато е необходимо да засили основният бульон, но никога не слагайте повече от един, силен е и специфичният му вкус веднага ще почне да преобладава в цялото.

Изображение

Когато месото поомекне, слагам нарязаните на ситно морков, глава целина ,лук и зелената целина да се варят заедно с месото.

Изображение

Изображение

Когато месото се свари, го изваждам и го накъсвам на малки късчета, връщам го в тенджерата и добавям нарязаните картофи,червеният и зеленият пипер. Сега слагам и олиото.

Изображение

Изображение

Изображение

след около 10 мин. добавям доматите и една стиска спагети. Картофите не трябва да врат повече, за да не се разварят и бульонът да не остане бистър. Трябва му още 15мин. варене максимум. След изключване на котлона, добавям пресен магданоз и малко от любимият ми девисил. Побвм на сол и евентуално добавям.

Изображение

Вижте крайният резултат и не ми точете лиги ,ами вземете и се потрудете. Ще разберете какво ядат боговете и няма да помислите и за друго. Това чудо особено като му сложиш и една шепа запалителна смес, а и една-две лъжици кисело мляко ,те изстрелва директно в небесата. Обикновено след първата купа,краката леко се вдървяват и заемайки почти хоризонтално положение,търсят табуретката като божие спасение от непоносимата стомашна нега която те е обхванала. А след втората купичка се свестявам с Бриджит Нилсен в скута,която само с поглед ми обяснява какво ми се е случило заради пристрастеността ми към такива наркотични вещества и е крайно време да не прекалявам. Което обаче не и пречи да си гризне от месцето на наркотичната смес.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Като порции отива към то 12-14 и то съвсем сериозни паници. Аз не спирам поне 2-3 дни да съм на нейна "диета" но все пак ,ако не ми се завърти из бърлогата някое гладно гостуващо зомби,пак остава и за това си пълня кутийки и право в камерата. Нищо не се променя, с изключение малко на вкуса на картофите.
Като стойност е приблизително около 10.00лв. или най-много 12.00 ако има и гъбки, което прави порцията под 1.00лв.
Опитайте я и ще ме намразите. Сами ще разберете защо.

Това е за днес докато четете и си пиете кафето. А тези дни очаквайте по темата,как да си направите истинско кьополу по Мишански, което да хапнете и на Н.Г. а и да видите една симпатична Победа, един екзотичен Ford ,а и някои други неща от моята часовникарска "кухня"
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”