Дъра-бъра

Тук пишем за каквото се сетим
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от Pavlin » 21 май 2014 21:50

DHM написа:Никой не оспорва правата ти Павлине! Просто ти не оспорвай правата на останалите...
Цитирай чии права оспорвам!?
DHM написа:...препоръчително да се вземат под внимание изказванията на определени хора, направени с тон и в раздел, който не търпи подобен!...
Нима нямаше намеса?!

Оправяйте си семейните драми на лични! Никой няма да ви пази!
Не можем да отделяме цялото си време за Вас!

kova4ev
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 03 фев 2013 23:36
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от kova4ev » 21 май 2014 22:17

Пак съм изпуснал сеира, деба..
Наздраве на всички с остатъка от каменицата ми :b
"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект"-Т.П.
http://www.nikolakovachev.com" onclick="window.open(this.href);return false;

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Дъра-бъра

Мнение от DHM » 21 май 2014 22:20

На години съм, на които спрях да се пазя :D а и към същото призовавам и околните и особено девойките :)
Благодаря от толкова внимание :muslim: Използвай го там и тогава, когато е нужно n_thumbsup
Със здраве!!! :b
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от varban » 22 май 2014 15:25

kapkan написа:Почва да ме е страх да пиша тези дни,какво стана та пощръкля народа ....
// viewtopic.php?f=56&t=901&start=820#p30901" onclick="window.open(this.href);return false;

Кво стана, кво стана...
Отвреме-навреме така става във форумите.
Причини - мога да ги кажа, но оправия няма.
Този ми е трети форум, в който пиша повече. Това, че е първи български, не бие куче - руските са същите.
Това, че имам повече от 25 години в мрежата, не ме прави по-разумен от другите... макар че не... прави ме. Не съм съгласен с модераторите, ама като изкомандват, гледам да изпълнявам. Отдавна не съм модератор - на airbase.ru съм администратор посмъртно - този varban, който беше в мрежата в началото на века, вече го няма, има друг varban, само дето не съм си сменил ника, щото съм свикнал с него - той реално не е ник, а логин.

Та за разумността на поведението ми в нета: и аз понякога се отвързвам. Пруф: http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=17129" onclick="window.open(this.href);return false;
Има още, ама админът го изтри... е, навик ми е от едно време да пазя логове ;)

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от varban » 22 май 2014 15:31

Та... анхема е близък до часовете - форум със сравнително малко хора и без особени правила.
Авиабазата и тя беше такава, ама сега е огромна, и се наложи да се въвеждат сложна система от правила и цяла рота модератори... и пак няма оправия :)

Ще довърша, като помисля малко :)

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Дъра-бъра

Мнение от storyteller » 23 май 2014 07:25

Върбане, ако още участваш в Анхем, би ли могъл да попиташ в подфорума им по метрология дали някой е попадал случайно на ГОСТове и ТУ за различни руски часовникови механизми?

И според теб могат ли да се намерят в някоя от техническите библиотеки в София? Например Техническия университет, или някой институт на БАН, или нещо друго? Има ли други специализирани технически библиотеки? Да беше в моята област, веднага щях да ги намеря, но за тези дори не знам къде да погледна.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от varban » 23 май 2014 09:09

За действащите ГОСТове - аз ги имам всичките, без секретните :)

Ето списък по "часы" в заглавието:

ГОСТ 703-76 Часы настенные маятниковые механические. Общие технические условия
ГОСТ 3145-84 Часы механические с сигнальным устройством. Общие технические условия
ГОСТ 3309-84 Часы настольные и настенные балансовые механические. Общие технические условия
ГОСТ 10733-98 Часы наручные и карманные механические. Общие технические условия
ГОСТ 12932-67 Часы наручные. Присоединительные размеры корпусов
ГОСТ 23350-98 Часы наручные и карманные электронные. Общие технические условия
ГОСТ 26272-98 Часы электронно-механические кварцевые наручные и карманные . Общие технические условия
ГОСТ 27752-88 Часы электронно-механические кварцевые настольные. Настенные и часы-будильники. Общие технические условия
ГОСТ 29153-91 Часовое дело. Часы противоударные
ГОСТ 29155-91 Часовое дело. Часы антимагнитные
ГОСТ 29330-92 Часовое дело. Часы водонепроницаемые

Освен това има и други, от типа на

ГОСТ 7934.1-74 Масла и смазки часовые. Методы определения испаряемости
ГОСТ 7934.2-74 Масла часовые. Метод определения краевого угла смачивaния
ГОСТ 7934.3-74 Масла часовые. Метод определения нарастания вязкости при окислении в тонком слое
ГОСТ 7934.4-74 Масла часовые загущенные. Метод испытания на коллоидную стабильность
ГОСТ 7934.5-74 Масла и смазки часовые. Метод определения коррозионной активности
ГОСТ 7935-74 Масла часовые общего назначения. Технические условия
ГОСТ 7936-76 Масло часовое загущенное ПС-4.Технические условия

Ама те не са много полезни... ще дам пример с един, който ми се стори най-общообразователен:

ОСТ 29154-91 Камни часовые функционалные и нефункциональные


Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Продължение

Мнение от varban » 23 май 2014 09:28

storyteller> Върбане, ако още участваш в Анхем, би ли могъл да попиташ в подфорума им по метрология дали някой е попадал случайно на ГОСТове и ТУ за различни руски часовникови механизми?

ТУ са по-полезни, ама и те няма да са кой знае какво. Но тях ги няма в открит достъп.
На анхема мога да попитам тоя-оня за метрологични работи.

Реално интересни са чертежите на калибрите им... поне габаритните. Ама... няма! :( :( :( Страхувам се, че някои от тях вече безвъзвратно са изчезнали - на тия заводи, от които нищо не е останало. Като почнеш по списъка, всички без ПЧЗ, ЧЧЗ и МЧЗ.

storyteller> И според теб могат ли да се намерят в някоя от техническите библиотеки в София? Например Техническия университет, или някой институт на БАН, или нещо друго? Има ли други специализирани технически библиотеки? Да беше в моята област, веднага щях да ги намеря, но за тези дори не знам къде да погледна.[/quote]

На ръчни часовници - сигурно има ремонтна документация. Тя е доста сериозно нещо. Но не е в никой случай чертеж.
Къде се пази и дали я има - кой знае. По принцип получатели са били вносните централи, които са осигурявали сервизното обслужване.
В ТУ Габрово може да има нещо - там имаше такава специалност, уредостроене.

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Дъра-бъра

Мнение от percusst » 23 май 2014 09:40

Хайде и аз да кажа няколко думи....Наистина нещо ни стана тези дни. Какво напрежение и какви искри летят по темите във форума! Като че ли ни е обхванало някакво всеобщо нервно разстройство. Успокойте топката хора! Не е нужно да се доказваме един на друг. Смятам ,че смисъла на този форум е взаимопомощта и удоволствието от споделянето със съмишленици, а и защо не с приятели. Нима споделените съкровени блянове и тайни за разни механизми и часовници не означават, че сме приятели!?
За щастие всеки е различен така че предлагам да заровим томахавките и нека всеки три пъти да си помисли преди да пише някакъв коментар. :b
П.П. Извинявам се, че коментара ми се появява сега но докато го пишех се обади дъщеря ми (тийнеджър) и трябваше дълго да си говоря за много важни неща.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Дъра-бъра

Мнение от storyteller » 24 май 2014 06:27

Действащите ГОСТ могат да се намерят онлайн с малко ровичкане, поне повечето. Освен изброените от теб, има и два от 81-82 година за секундомери и за морски хронометри. Но по-старите ги няма.
Мисля си, че ако могат да се намерят, евентуално ще разберем кога са били въвеждани нови механизми. Например в една книга за стоковеди от края на 60-те години бяха цитирани ГОСТ-ове за максималния размер на механизъм в мъжки часовник и се виждаше как старите са били по-големи до точно определена година.
За ТУ - със сигурност ще са по-интересни, намерих за Ракета и за Щурманските 3133 само заглавия в каталога на някаква провинциална руска библиотека (няма как да отида дотам и да поръчам брошурките), но дори само заглавието е интересно - например, че има различни ТУ за цивилните и за военните 3133. За Ракета пък имаше поне пет-шест нови и нови ТУ за Ракета 26хх НА/НП и се чудя дали механизмът е бил доработван, какво се е променяло.
Не вярвам да научим кой знае какво от Гост-овете и ТУ, но се чудех дали с тяхна помощ не може да се направи някаква хронология - кога точно, в коя година, какво е ставало.
Нищо особено, затова съм писал и в раздела дъра-бъра. :b

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от Pavlin » 14 юни 2014 20:20

Връбчо жив ли си бе човек? Сега по новините чух за инцидента.

Потребителски аватар
Fenna
Специалист
Reactions:
Мнения: 827
Регистриран: 25 дек 2012 11:28

Re: Дъра-бъра

Мнение от Fenna » 14 юни 2014 21:04

КОй инцидент, че съм далече?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дъра-бъра

Мнение от Pavlin » 14 юни 2014 21:11

http://www.kazanlak.com/news-15496.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Дъра-бъра

Мнение от atanweb » 25 юли 2014 16:20

Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”