Смени големината на шрифта

Заключен форумДобави отговор Страница 41 от 59   [ 878 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 59  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: За веригите (+)
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2015 09:14 
Moderator
Аватар

... не танкови, а часовникови.

Втори ден се мъча с оригинална верижка на Seiko 5 7009-3040. Повечето от петиците са с подобен вид верижка - малко модели с масивни звена съм виждал. Това си е разбираемо - петицата е евтин модел и добре, че джапанците са намалили цената за сметка на веригата (и джама, и джама) - поне можеш да го сложиш на каиш :)

Тези верижки са за лекички часовници, а модел 3040 е поне двойно по-тежък от веригата.

Мисля си, че веригата трябва да тежи горе-долу колкото часовника. Ако е по-лека, мърда гадно, когато е хлабава. Като я нагласиш приятно плътно сутринта, около 10 часа вече стяга :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2015 09:38 
Moderator
Аватар

Вечерта на 5 март направих поредната засечка на братчето на Женя и установих равномерно и постоянно изоставане. Поиграх си да преброя, до колко оборота беше навита пружината в края на работния ден - излезе, че се беше навила на 5 оборота на барабана. При това амплитудата беше малко по-малко от 180+90 градуса - аз я оцених на около 250. Демек - над критичната :o
И взех, че почнах да настройвам мръсен механизъм :( :( :(
Никакъв виброграф - по тикопринт! Успях да сближа двете линии на точките и да ги докарам почти хоризонтални. Понеже микрофонът е щатния на таблета, хваща лошо, затова на финалната настройка на колонката и градусника пуснах 4-5 режима по няколко минути.
Горните действия може да се квалифицират само като аджамийски nono nono nono
Ама си признавам поне :)

Невен казваше, че е важен резултата. Засега от вчера вечерта не мога да хвана отклонението - под половин секунда е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2015 09:31 
Moderator
Аватар

За три денонощия и нещо - 3 секунди изоставане. Вярно, не го свалях от ръката през съботата и неделята. Ще го понося още поне десетина дни, че да видя, верно ли е кварце и този 7009А :)
Извод - с тикопринт може да се настрои механизъм, ако имаш нерви, късмет и тишина :)

Но ме кефи, че е в половин допуск не само на 7009, ами биля и на COSC :)

ПС 10.03, 19:20: За пет денонощия - малко под 4 секунди изоставане. През нощта изостава съвсем леко, на ръката върви в нула почти. Днес съм го гледал барем пет пъти, никакви бързания. Просто върви точно. Прииска ми се да отворя машината и да преброя, на колко обороти е навита пружината, ама ми дожаля за режима :-) Влиза в заводски допуск на кварце средна хубост :-)

ППС: 11.03, 16:27: През нощта съм хвърлил сейковеца, както ми е паднало, и се е случило почти вертикално, с 12 часа надолу. Като резултат през нощта беше почти наваксал и в момента е малко по-малко от минус две секунди :banana :banana :banana :banana Вече му хванах цаката и мога да щипя зарчетата за дюшес :) Чудя се, дали да почна да го снимам за другия форум - както е с мръсна машина и с одран джам. Сигурен съм, че един месец мога да го карам в нула :)

Поредна засечка, 12.03, 15:51. Около две секунди назад, което прави немислимите 0.3 секунди/денонощие. При това най-голямото наблюдавано абсолютно отклонение е 4 секунди, а най-голямото денонощно отклонение - малко повече от 1 секунда.

Последна промяна varban на 12 Мар 2015 15:54, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2015 17:32 
Moderator
Аватар

Браво! Понякога човек приятно се изненадва от резултата на механичен часовник особено ако имаш голям принос в това.
След по сериозен период от време сподели отново как е отклонението!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2015 15:50 
Moderator
Аватар

Брейтбурт А. С., инж., Технология Часового производства. М., ОНТИ.НКТП, 1937.

https://yadi.sk/d/P6N2xrSEfBBRe

или

https://cloud.mail.ru/public/626dec4761 ... D0%B0.djvu

На двете места е правена от едни и същи снимки на страниците, около 60 мегабайта djvu.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015 12:45 
Аватар

Много интересно,винаги съм се чудил кат точно ги прявят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2015 16:17 
Moderator
Аватар

От viewtopic.php?f=94&t=4377#p41692

storyteller написа:
Но разговорът се отклони от първоначалната тема и то до голяма степен по вина на един от модераторите.

Ами, по твоя вина >:)
За две години трябва да сте ме усетили, какъв злостен оффтопикаджия съм :D То затова мойта тема е в съответния раздел :)

storyteller написа:
За Александър2 - забележителна колекция и много интересен човек. Съгласен съм, че казва нещата от своята гледна точка и ако заблуждава, не е от зъл умисъл, а от недостатъчна информация.

Така е. Аз не съм общувал с него, но съм свикнал да съдя за мрежарите по делата им в мрежата - по делата им ще ги познаете :) А Александър е направил много, то се вижда.

storyteller написа:
Например от негова гледна точка в цеха, първите кварцови механизми са били дело на Ракета, докато той всъщност само е наблюдавал усвояването на производството на нещо, измислено от консорциум, където Ракета дори не е участвала.

Със сигурност не е. 3050 е дело на НИИЧасПром, и първите машинки са пускани в Москва, на 1 и 2 МЧЗ. Имам даже Слава с машина с логото на Полет. Оплаках се на братята в руския форум, ама ме светнаха, че отначало е било баш така.

За Ракета - имаше едно изменение на 3050 при пускането му в серия, което после го махнаха. Те го пускаха четвърти, след двата московски завода и Чайка. Та бяха направили прекъсване на захранването на стъпковия мотор вместо даване накъсо на изводите. За да издържа по-дълго батерията в механизма. Като замисъл добро, ама като изпълнение - въпреки позлатената пружинка и втулка контактното съпротивление е голямо. И часовникът вървеше по-малко, щото не стигаше ток на мотора. В серия го махнаха - хич не слагаха нищо. Нито да прекъсва веригата, нито да дава накъсо. Само механичната спирачка, като на следващата машина 3056.
Та това е приносът на ПЧЗ в 3050.

storyteller написа:
Същото - за Востоковския 2409, както и вероятно за някакви опитни механизми.

Тук не е същото. Има доста такива часовници, така че хипотезата за Ракетовски 2409 е съвсем уместна:

storyteller написа:
За каталозите - още немските историци 19ти век са въвели едно правило - повече да се вярва на материалните следи, отколкото на писмените източници. По очевидни причини. Ако видиш 10тина часовника еднакви, по цял свят, без видима причина да се прави такова менте - тогава изводът е ясен, каквото и да казва каталогът. Той е просто един от много източници. Но понеже купувачите се чувстват по-уверени, ако часовникът отговаря на страничката от каталога, а в крайна сметка това си е пазар, то предполагам, че много автентични часовници са преработени, за да станат като по каталог.

Няма какво повече да добавя :) Освен няколко линка:

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=13 ... stcount=13
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=16 ... stcount=31 (без снимки, само заявление)
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=21 ... stcount=37
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=23 ... stcount=41 - след реставрация на цифера.
Това е само от темата на Александр2 за опитната партия машини.
Има и други свидетелства, и снимки. Слухове не броя, търся материални следи :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Мар 2015 23:47 
Moderator
Аватар

Оправих Рикото, със снимки поетапно: viewtopic.php?f=106&t=4424

Беше изкривена пружинката на лостчето за бърза смяна на датата, други повреди нямаше.
И реверсивните муфи бяха клеясали, ама станаха добре.
Доста странен механизъм, направо еклектичен :-)
Има много странни съчетания на откровен евтинджос и много добри възли. Ще ги изкоментирам в темата за машината.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015 15:05 
Moderator
Аватар

atanweb написа:
Браво! Понякога човек приятно се изненадва от резултата на механичен часовник особено ако имаш голям принос в това.
След по сериозен период от време сподели отново как е отклонението!

Махни, че нямам принос, ами и забравих да го засека - след 11 нямам нищо писано, тогава е бил 4 секунди. Всъщност, писал съм в петъчната тема, на 13 е бил секунда и половина назад, значи е почнал да бърза.
Сега е 7 напред. За периода от 11 до 20 е избързал с 11 секунди. Пишем го секунда на ден. И утре - за засечка на запас на хода. Да видя, до колко се е навил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015 18:41 

Върбане, ти за снимки вероятно отделяш повече време, отколкото за ремонт :) Благодаря, де, винаги ги разглеждам с удоволствие. Като твоята стяга от къде мога да си купя?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015 20:04 
Moderator
Аватар

Не знам, Павлин питай - той ми подари една голяма и една малка на срещата в Мийковци :-)
И един стрелковад.
Държачите ги ползвам постоянно, стрелковада - по-рядко.
Откакто ползвам държач, не съм прецакал нито една спирала. Щото преди, на тапата от парфюм, съм изпускал мост на баланса при наместване и спиралата става на тел за тенджери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2015 20:08 
Moderator
Аватар

kova4ev написа:
Върбане, ти за снимки вероятно отделяш повече време, отколкото за ремонт :) Благодаря, де, винаги ги разглеждам с удоволствие.

Така е, ако не снимам толкова (щото непознат механизъм винаги го снимам при разглобяване, особено календара), ще стане тройно по-бързо. И писането отнема повече време от сглобяването.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2015 11:09 
Moderator
Аватар

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Мар 2015 20:43 
Moderator
Аватар

Гатанка на руския форум и на стрелките:

http://strelki.info/viewtopic.php?f=4&t ... 24#p201124

Как преди век и половина са измервали началната скорост на снарядите?
Конкретно: снаряд със скорост 500 m/s прелита мерна дистанция 50 метра. Иска се да се измери 0.1секунда с точност до 0.001 секунди :-)

Две подсказки:
1. Устройството, което е измервало такива къси времена, се е наричало хронограф. Ама толзи хронограф не е имал нито стрелки, нито махало, нито баланс.
2. Затова пък махало се е използвало за определяне на най-важната поправка, която била необходима за изчисление на времената по този хронограф.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Мар 2015 07:12 
Moderator

varban написа:
От viewtopic.php?f=94&t=4377#p41692

Има и други свидетелства, и снимки. Слухове не броя, търся материални следи :)

Извинявай, пропуснал съм този твой постинг. Съвсем накратко - според спомените на Александър2 конструирането на 2409 е станало в завода на Ракета в началото на 70-те години. Ако искаш, мога да се разтърся да намеря този негов постинг. Тук също пише нещо такова - началото на 70те.
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=166409

Но имаме много ясно датиран Восток 2409 от 1970 г., значи би трябвало да е разработен по-рано, ако е в продажба 1970 г.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Това е една от причините да смятам, че става дума за съвместна разработка или нещо, водено от НИИ Часпром. По същия начин за кварцовия механизъм си спомня, че е разработван в ракета две години след като излизат първите московски.
И накрая - не споделям общия възторг от Ракета НА, защото наистина се е получил много здрав механизъм, но ме дразни като го гледам чисто естетически. Малкият баланс - много по-малък от съвременната му Слава 24хх и Полет 26хх плюс по-ниската честота (Польот и Восток все пак имат на 19к, Полет и Слава на 21 600) според мен означава, че изначално са жертвали точността в името на здравината. Това си е чисто естетическо съждение, аз предпочитам часовниците, замислени като точни, пред тези, където здравината е на първо място, а за вкусовете не спорим :D n_thumbsup Но това е друга причина да не приемам тезата на Ал2, че в Ракета били направили два механизма и дали по-лошия на Восток. Защо да е по-добър, като с този малък баланс и ниска честота не е замислен като точен и наистина не си е точен.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Заключен форумДобави отговор Страница 41 от 59   [ 878 мнения ]
Отиди на страница Предишна  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 59  Следваща