Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 15:06

Изображение

Сега се чудя, в какво да давя чарковете. Май ще трябва пълна програма: водна баня, после етанол, после метанол:хлороформ и накрая бензин.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 15:09

rosen_er написа:Ще го стегнеш,но не те ли е шубе да остане "без ухо" ако се опиташ да го изправяш.Лага имаш предвид,нали?
Абе шубе ме е, ама иначе не е часовник - от едната страна 18, а от другата 16 милиметра :(
Ква каишка ще му сложа?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 15:15

Нато :)
Ако ще идваш на сбирката имаш един джам от мен.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 16:07

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 16:10

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 16:21

Изображение

И сега чак почва миенето. Най-много зор ми дадоха петната от корозия, че и в района на зъбите.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Ода за плексигласа :)

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:29

Още от малък съм свикнал, че Женевата на баща ми е еталон за часовник. 34 милиметра, дебела 10. Ама от тия 10 - 4 рамката на корпуса и капака, и 6 - плексигласовия купол :) На ръка изглеждаше страхотно, особено с черната кожена каишка.

През 2013 ми падна един вимпелов Луч с кован (доста акуратно) цифер. Ми той още по-плосък - с един милиметър по-нисък и малко по-голям по диаметър. И двата - с корпус тип тава с две дръжки, лъговете леко наклонени, така че каиша да обхваща плътно китката.
След това, през 2014 - една Ракета на 2356, и тя по размери като вимпелите. Това е идеален размер за часовник, и не само за мен :) Други също нося, ама през топлото време, щото не влизат под маншета на ризата. Разни амфибии, Луч 3055, разни 3050 - това си е летен часовник :)

Ориентът на vilden е само с малко по-дебел. Едва ли е повече от 11 милиметра. Имам няколко сейковци по десет и нещо. Те също са плоски, ама не изглеждат така заради формата на корпуса.

Сравнявах 29 камъков Полет 2415 със Сейко 7009 3040. По размери са почти еднакви, но сейковеца изглежда много по-масивен заради плоския джам. И това е пример, как производителите влияят на модата и възприемането. Докато се смятаже нормално джамът да е плексигласов, правеха масово и куполи :) Ако подредим четирите материала по твърдост ще се получи такъв ред: сапфир, борсиликатно стъкло, обикновено джам-стъкло и плексиглас. Твърдостта дава устойчивост към надрасквания. Ама по ударен вискозитет плексигласът отнася трите други материала като дизел цинкова кофа. Това означава, че е необходим удар с много по-голяма енергия, за да се счупи плексиглас. Щото той е еластичен и поддава, точно по принципите на джудото ;) С трите други материала не всичко е еднозначно. Силикатното стъкло, ако е закалено, има по-висок ударен вискозитет, ама се разрушава напълно, става на дребни късчета. Не знам, дали такова стъкло се използва за часовници - все с пукнатини съм виждал. Сапфирът не се термообработва, защото той е еднороден материал, а не сплав, като борсиликатните (хардлекс) стъклата и алкалните стъкла (обикновено стъкло).
Но по устойчивост на удари сапфирът също не е конкурент на плексигласа. Астронавтите от програмата Аполо са имали възможност да изберат всеки един материал за стъкло, и са избрали плексигласа.

Аз на Луната едва ли ще ида (а ако ида, няма да взема часовник от кутията ;)), ама и за всекидневно носене плексигласът е практичен. Лесно се драска, ама още по-лесно се лъска ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:53

Вчера борех един Полет 2609, без буква.
Ужас и безумие! Толкова повреди в един механизъм не съм срещал още.
Баланс - здрав, ама се наложи да оправям спиралата.
След това - подозрителна анкерна вилка. Нямаше шеллак, палетите закрепени с каноконлит :( :( :(
Криви щифтове-ограничители.
Изместен камък на секундното колело. И за капак - пружината е зверски слагана в барабана. Имаше прясна смазка, ама часовникът не вървеше.

Смених вилката. Оправих камъка, ама не ми хареса трена - нямаше откат. Не винаги, а отвреме-навреме. Сглобих часовника, и почнаха безсистемни клинове. Докато се чудех, какво да правя, рамката му се киснеше в хептан. И в мърсотията видях червеничко петънце. Да, палет! Ама парче от палет :(
Часовникът е правен, обаче не е разглобяван и мит напълно. И падналия палет на анкерната вилка е минал отначало през двойката барабан-паразитно колело. После парчетата са почнали да се разхождат в ангренажа и са разказали игрите на всички зъби. И часовникът безсистемно спира.
На всичко отгоре и пружината се скъса в барабана.
Ще трябва да сменя целия ангренаж, а съмнителния ще го изхвърля.

Като резултат, само баланса е в час. И три часа - утрепани.

Стана така, защото не огледах зъбните колелета под голямо увеличение. Иначе щях да хвана побитостите по зъбите още при миенето. И нямаше да почна да сглобявам.

Още едно потвърждение, че уставът си е устав. Пропуснеш ли нещо, пише ти се на гърба :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:56

А ако ми падне този мастор, дето е правил часовника...
Може ли такова нещо! Видял е, че е паднал палет, и пак го е ударил на арменска профилактика.
Като резултат - помлян механизъм.

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от ТЕН » 09 юли 2015 09:38

Е, па не се мъчи чак толкова. Предизвиква загряване и съответно потене и после и с бира няма охлаждане. Имаш една машина 2609 от мен.
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 09 юли 2015 09:51

ТЕН написа:Е, па не се мъчи чак толкова. Предизвиква загряване и съответно потене и после и с бира няма охлаждане. Имаш една машина 2609 от мен.
Да и аз така щях да го посъветвам, то ясно, че машината евентуално е за части. Ако са останали такива читави.
Иначе винаги съм се кефил на упоритостта ти Върбане.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 09:59

Е, аз този ще го мъча :) А машината 2609 - за първи път правя такава, с триъгълния мост. Тя не е моя, ама покрай нея ми се утаи един 30 камъков 2616, който някак си работи, но е с разбита втулка на ротора. Вместо да ползвам части от автомата, изрових такава машина от чарковете, дето ми ги прати Сейкоша-сан лани. На нея пък баланса и беше счупен, та от двете правя една. Да знаех, щях да правя другата.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 10:03

atanweb написа: Ако са останали такива читави.
Абе май не са много. Или при мен не идват :) 26хх.хН - колкото щеш, а първите - ми :)

От тях ми е интересен автомата. Там чарковете са наврени в празното място на моста и дебелината на механизма не е чак толкова голяма. Всъщност, 2616 е с около милиметър по-дебел от 2416. Може и с по-малко да е. Има и плоски модели с него, почти като Космосите. Но повечето са по модата на 70-те - корпус с форма на използван сапун :)

Като го правя, ще гледам да е паралелно с 2415 и ще ги сравнявам. Вече не е интересно само сглобяването да снимам, трябва и друго да има. Щото всички часовници са горе-долу еднакви.

С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА 3055 :D

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от ТЕН » 09 юли 2015 10:23

Намират ми се още няколко машини та ако видиш зор-свиркай....
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 12 юли 2015 22:56

Оправих 2609 Полет. Е, почти. Остана прещракване при навиване. Най-вероятно луфт в първото навиващо колело. Там има една втулка, вероятно съм сложил по-високата.

Иначе се наложи да сменям платината с мостовете. Понеже балансъ беше прецакан, прехвърлих здравия на другата машина. Излиза, че има две различаващи се конструкции, по паразитното колело. По-новите машини са с камък в колелото, а на по-старите камъкът е в платината. Различават се и бушоните на противоударното. Старите са позлатени и накладните камъни са с канавка, да не изтича маслото.

Машината тръгна на добра амплитуда, и вече трийсетина часа върви. В половин допуск, ми как :) Нарочно я настроих на +20 с таблета, след 24 часа даде +17. Тикопринта почна да ми върши работа :) Ама иска пълна тишина :(

В този механизъм братята са броили само функционалните камъни. Пишат 17, ама има още един, на векселното колело. Него не го броят. Интересно, че в 30 камъковия 2616 пък за по-интересно го броят :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”