Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 22 яну 2016 20:19

Ами искам да отбележа, че когато ти тръгнеш да решаваш даден проблем - то отваряш, гледаш, четеш, мислиш, питаш, пак четеш, и т.н. Ето ти имаш нАучен подход.

И не е нужно да работиш в БАН, за да си учен. Към всяко едно най-просто нещо може да се постъпи с научен подход, а може и не. Дори една тенджера с боб да свариш, ти пак ще подходиш по научному.

И не критикувам някого, за да се изпокараме и да е интересно (- въпреки, че сигурно така ви изглежда). Всъщност човекът, който ме критикуваше на няколко места за онази батерия - може и прекрасно да си живее с мисълта че знае всичко -- но това няма как да е вярно. И всъщност не можах да разбера каква му беше целта на критиката - освен евтин начин да блесне със "знания". Че и го повтори на няколко пъти из форума - явно търси някаква завръзка.. ;)

Първо - омръзнало ми е някой, който просто не може да направи нещо, да дава акъл като някаква крайна инстанция - че нещото *не става*.
Или ако може, нека да се аргументира и да обясни защо не става.

Според мен е нормално когато един човек направи нещо, да напише, че става.
А не 100 човека да пишат, че не става. При 100-те може да не става по 100 различни причини.

И ето ти завръзка.. Аз не търся непременно да обясня на някого, че съм прав - той така или иначе няма да си признае. Но нека всички се поучим от това и нека винаги да имаме предвид, че субективното мнение в науката не значи нищо. Отваря се книга и се чете - това е така - и толкова. Ето аз прочетох до колко градуса може да се нагряват батерии, а неговото мнение на основата на какво е?
---

В другия форум по същото време се заформи дискусия, след като часовникар написа:
"100 годишен часовник не може да държи по-добра точност от 2 минути на ден. НЕ СТАВА."

Друг човек, на който часовниците са голяма страст - чак си снима часовника на виброграф, за да покаже, че прави 5 сек. на денонощие.

Престанах да следя дискусията - защото всеки си държеше на своето. А така могат да си пишат до безкрай.

Но ето, че едното мнение беше на база отчитане с уреди, а другото беше така.. "по-субективно"..:)

---
И на друго едно субективно мнение попаднах във връзка с двете Слави:

"Според скромното ми неангажиращо мнение вероятността да го убие и съсипе е по голяма от тази Слава-та да тръгне стабилно и надеждно след толкова години ..."

Пак същия въпрос -- това мнение на основата на какво е изградено?

Вие сте достатъчно любезни, за да не потърсите пояснения от автора -- но аз веднага се зачудих какво точно иска да каже и ще ми е интересно, ако отговори:
- че само той в цяла България може да поправи Слави-те, но щом вече са при varban, да ги пишем бегали? - или:
- че той не може, ама щом той не може - то и никой друг няма да може?

И аз видях Асен, в другия форум - че беше питал за двете Слави. И му писах сакън да не започне да ги носи по часовникари - защото наистина може да ги съсипят. Когато разбрах, че са при varban му казах, че от цяла БГ е намерил много подходящ човек и вече наистина не се притеснявам за Слави-те.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 22 яну 2016 22:21

Хм... не знам, какво е имал предвид kokosv. Вероятно това, че има хора, които с това се занимават, и че е добре такива екземпляри да се дадат на тях, а не на саат-будали като мен, които не Слава, ами камертонен часовник не са пипали и са виждали само на снимка и в книги.

Ми то си е баш така. Досега майстор да беше ги оправил и двете, и още няколко по две.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 26 яну 2016 10:28

varban написа:... вчера някаква история с дясното око - дразни, сълзи, виждам размазано...
И - абстинентен синдром :) Чопли ми се, та чак в цеховете си мисля за саати (не се смята за загуба на работно време, щото като чопля саати, си мисля за ракети ;)), има какво, има с какво, ама трябва да свърша капките :)

Следващата профилактика е на 3055. Групова!
Точете отвертки и мултицети :)

А после ще е остросюжетното. Щипане на бобинки за 3056А под микроскоп :)

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от kokosv » 26 яну 2016 14:18

Ау какви съм ги натворил... Сега ще има да се червя много... Препрочетох де що видях по темите с камертоните . Varban, прося извинение. Незнам как се е получило, ясно не съм дочел нещо... Бях останал с впечатление че господинът които извади на бял свят дядовите си часовници иска САМ да отваря Славата и затова написах че е по вероятно да я повреди. Много ми е неудобно че съм забъркал подобна каша и съм поставил под съмнение доброто Ви име и компетентността Ви ..още повече че именно от Вас срещнах добро отношение когато за първи път писах тук. МОЛЯ да бъда извинен от Вас и от съфорумците .
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 26 яну 2016 15:29

Нищо не си забъркал :) И няма никаква нужда да се извиняваш! Щото всичко е вярно :) И това, дето си го имал предвид:
kokosv написа:Бях останал с впечатление че господинът които извади на бял свят дядовите си часовници иска САМ да отваря Славата и затова написах че е по вероятно да я повреди.
и това, дето си го нямал:
varban написа:... и че е добре такива екземпляри да се дадат на тях, а не на саат-будали като мен, които не Слава, ами камертонен часовник не са пипали и са виждали само на снимка и в книги.

Ми то си е баш така. Досега майстор да беше ги оправил и двете, и още няколко по две.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 26 яну 2016 15:43

Дай да засека транзисторката и да я обърна на 180 градуса :)

Кой ще познае, около какво съм затегнал каишката?

Изображение
Последна промяна 1 на varban, променена общо 12 пъти

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от kapkan » 26 яну 2016 16:19

Материал за дръжки :lol: прилича на барутна пресовка ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 26 яну 2016 16:30

Абсолютно точно! Само че е късичко парче. Реално е доста по-дълго и парчето, което влиза в ракетата, е малко над три кила :)

Това е опитния образец от 2014 година. Сега и формата е изменена, и състава. Ама пак е черна.
Абе същата е, ама сега правим тонове ;)

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от kapkan » 26 яну 2016 16:58

Как няма да позная,лесна задача :) трябва да дадеш да си паля печката с тва lol2

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от dreadx » 13 фев 2016 20:04

Ха, виж каква ценност открих: рубидиеви атомни еталонни генератори. Не знаех, че достъпно и лесно може да се направи атомен часовник, със съвсем настолен размер.

http://dangerousprototypes.com/2012/12/ ... enclosure/" onclick="window.open(this.href);return false;

Трябва да се оглеждаме дали няма да изпадне някой за 100-тина лв. - намирали се от време на време по ebay-a.
(ползват се за опорен източник на честота в апаратура - като клетки за GSM, радио и ТВ предаватели и др.)

А за онзи project с Радиосинхрона се спрях на GPS (пък и имам една торба GPS модули), което е лесно, ама трябва да е навън.

Или за малък размер часовник в помещение вариантът е да се синхронизира по бипканията на радио-Хоризонт, на кръгъл час. (вътре в помещение може да няма GPS, но радио се хваща почти навсякъде). Това е много добър вариант и също ще стане много лесно.

Системата за точно време на метрото била така направена - по разработка на соц. фирмата Репроко. Естествено, метрото се подкара 20 год. по-късно и не знам каква система използват в момента.

Но само разглеждам различни варианти - май няма да си намеря такъв часовник, нито намерих някъде да се продават.. :/

Дори не и за мен, но да подкараме някой, останал и оцелял някъде. (- за какво ми е вкъщи - но на фасадата на някоя сграда ще седи добре и ще го гледат хората. Пък някой може и да се изкефи, че още работят.. :)

- то пък и да намерим някъде останал такъв, ще започнат едни други проблеми, от вида: - ама кой ще му плаща тока.. :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 02 мар 2016 21:49

Вчера най-накрая тръгна серийното производство на нова марка гориво и заряд от него. Вече без проби, прекъсвания, обходни технологии и отстъпления, както ще бъде докато го свалим от производство.

Първи ден - на 70% от разчетната производителност, а днес - 108.
Сега трябвя да напипаме оптимален режим и после това да се документира.
Дано тази работа да стане по-бързо, щото се прибирам като бито куче в къщи ;)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 03 мар 2016 00:41

Срещат се двама грузинци: - Гоги, защо си такъв омърлушен? - Ами как защо - все същото, няма пари... - Как така да няма? Ето погледни ме мен... Работя в един завод, правим разни дребни детайли - глътна няколко, после като се прибера - хоп в тоалетната, измия ги и ги продавам, добри пари идват. А ти къде работиш? - В един завод за уран. - Че какво чакаш тогава? Уранът е по-скъп от златото... Срещат се пак след няколко дена - втория грузинец го водят под конвой. - Въх, Гоги, какво стана? - Какво, какво... послушах те. - И за какво е тази полиция? - Ами случайно пръднах и взривих половината цех. - И сега къде те водят? - Ми къде.... на полигона да се изсера.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 18 мар 2016 09:52

varban написа:Изображение

... Ракета "Бином" 3056А

Беше на московско време, та я дръпнах един час назад и по този повод я снимах :)

Това е писано на 13.11.2015. Тогава сверих хаджи Бином, в момента кварцето е изостанала с 9 секунди за 125 дни, което прави 0.07 секунди/денонощие или 26 секунди годишно :) С удоволствие и удовлетворение отбелязвам, че май ще променям за втори път името на тази Ракета.

Когато зацъка, и дадох име Бином :) В конкурсния постинг бях писал, че това е израз, който се състои от две части :) Има такава руска поговорка - Не бином Ньютона!

Както се оказа, поговорката е тръгнала е от "Мастер и Маргарита" на Булгаков :)
Там има такъв текст:
Из романа (гл. 18 «Неудачливые визитеры») «Мастер и Маргарита» (1940) Михаила Афанасьевича Булгакова (1891 — 1940). Слова Коровьева-Фагота, комментирующего диалог между Воландом и буфетчиком Андреем Фокичем Соковым. Последний пришел жаловаться на зрителей, которые после «фокусов» мага расплатились в буфете фальшивыми червонцами и «на сто девять рублей наказали буфет».
В ответ на эти жалобы Коровьев сообщает Воланду, что буфетчик человек не бедный — есть вклады в пяти сберкассах и «дома под полом двести золотых десяток».
«— Ну, конечно, это не сумма, — снисходительно сказал Воланд своему гостю, — хотя, впрочем, и она, собственно, вам не нужна. Вы когда умрете?
Тут уж буфетчик возмутился.
Это никому не известно и никого не касается, — ответил он.
Ну да, неизвестно, — послышался все тот же дрянной голос из кабинета, — подумаешь, бином Ньютона! Умрет он через девять месяцев, в феврале будущего года, от рака печени в клинике Первого МГУ, в четвертой палате».
Шутливо-иронически: о какой-либо простой, элементарной задаче, которую кто-то не может решить, полагая ее сверхсложной.
// http://dic.academic.ru/dic.nsf/dic_wing ... D%D0%B0%21" onclick="window.open(this.href);return false;

Това - едно на ръка. Второто е една рецептура, която правех тогава, и която тогава стана на марка продукт. Марка е рецептура, пусната в производство и отработена до някаква серийност. По правилата за наименование трябваше да се казва много неблагозвучно - РНОМ или БНОМ. Аз избрах второто, ама добавих И за благозвучие. И стана БИНОМ, с главни букви :) Р - като ракета. Ама не часовник, а истинска, която лети.
Какво означават другите букви не е предмет на часовникарски форум ;)

Та така...
Хич не беше лесно да тръгне тази Ракета 3056А, която ми е от Миро, още от края на 2013 година. Стоя без бобинка две години. После ощипах една скъсана, заварих проводника (не го запоявах, щото намерих двата края) и ракетата зацъка, ама не особено точно. През лятото на 2015 година я настроих толкова точно, колкото можах. През август заедно с още две кварцета я взех в Русия и като отидох в ПЧЗ, бях с нея. От ходенето и остана фирмен каиш и понеже е била там, където е правена, получи титла хаджи. Така че се казва Ракета "хаджи Бином" 3056А.

Ако наистина изкара годината в 30 секунди, ще получи още една титла, дето не съм я измислил още :)
И когато мен вече няма да ме има, внукът ми, дето още не се е родил, ще има часовник с история ;) То така се прави, как иначе?

И за да има такава история, часовникът трябва да се носи и да се котка :)
Хаджи Бином го нося рядко - когато не се предвижда да се завирам, където е опасно за него, и когато подхожда към облеклото. С маратонки съм го носил само по време на хаджилъка му :) Трябва да му направя тема и да сложа малко снимки от ПЧЗ и от фонтаните на Петродворец :)

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от fade » 19 мар 2016 09:24

Значи като чета тази история и спрях да се притеснявам за моят Луч 2350 дето даже и ротора му разглобявах ама пак не тръгна...
Ще трябва явно да поотлежи като хубаво вино докато започне да работи.
Пък аз бях почнал да се притеснявам че мина много време пък нямам резултат. :D

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 25 апр 2016 14:15

Върбане- напиши нещо бе човек...

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”