Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 26 мар 2015 16:58

Обсъждането за календарното броене продължава в : viewtopic.php?f=58&t=4470" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 27 мар 2015 08:17

От viewtopic.php?f=55&t=217&start=1720#p42308" onclick="window.open(this.href);return false;
52 рубли, много бе. Четвърт заплата на съветски млад инженер по това време.
На млад, ама не на начинаещ. И не навсякъде, около 200 рубли получаваха колегите като/ако завършат и ставаха на материал. А заплатата на барутаджиите беше чувствително над средната - заради опасностите, които ги има в кой да е такъв завод, няма разлика, дали той е в СССР, у нас или в САЩ, Израел, Германия...

Малко съм работил в Съюза - на 1/6 заплата на механик по ремонт на оборудване. 20 рубли ми плащаха :) вярно, само три месеца - после счетоводителите казаха, че чужденец с учебна виза в СССР не може да работи, та аз продължих да я върша същата работа, ама без заплата :)

Мога да кажа със сигурност, какви бяха стипендиите.
Руснаците получаваха 40...50 рубли, в зависимост от специалността. За отличен успех (без нито една тройка; над 4.75 по петобалната система) стипендията беше 75 рубли, което беше доста - минималната заплата в СССР беше по-ниска, май 70 рубли.

Стипендията на българските студенти в СССР - 90 рубли до около 1986 година, после я увеличиха с 15 и стана 105.

Инженер след завършване - 140 рубли (тогава, когато у нас беше 175 лева).
Младши научен сътрудник - 175.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 27 мар 2015 08:32

70 рубли струваше инженерен калкулатор:
http://www.leningrad.su/museum/show_calc.php?n=51" onclick="window.open(this.href);return false;
85 рубли - епохата в съветските калкулатори, знаменития Б-3 34:
http://www.leningrad.su/museum/show_calc.php?n=47" onclick="window.open(this.href);return false;
14 регистъра на паметта, 98 стъпки програма... абе луда работа, във втори курс на него интегрирахме диференциални уравнения в частни производни. И всякакви други изчислителни работи.

От тогава аз минах на калкулатори с обратна полска логика и днес използвам HP-41CV:
http://www.hpmuseum.org/hp41.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
С него ми е широко около врата - не заради многото регистри и стъпки (аз съм си го преразпределил на 100 памети, а стъпките на програмите никога не съм ги свършвал.
HP-41CV е удобен именно като калкулатор: ако ти трябва някоя функция, която я няма, можеш да си я напишеш и присвоиш на клавиш.
Примерно, аз имам фукнция за скорост на ракета по Циолковски :) за импулс на ракетен двигател и за разни други такива работи, които не мога да очаквам да ги има в калкулатор.

Освен това, HP-41 има портове, към които могат да се връзват разни работи: http://en.wikipedia.org/wiki/HP-41C" onclick="window.open(this.href);return false; :) Само графичен екран си няма като най-новите.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 27 мар 2015 19:17

Сега и аз ще мина малко в режим R/O, щото за утре имам да готвя лекция по тема хронографи, ама без стрелки :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 27 мар 2015 19:30

Ааа, Невен кърти мивки:



Тест на Q-фактор. След 200 колебяния му писна да снима :-)

Е, това е добър резултат. Вярно, баланса не е малък, ама едва ли е бил по-добър и в годината на раждането си :-)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Ракета, не видавшая света - легенда или факт?

Мнение от Seikosha » 28 мар 2015 01:02

Кажи ми О, информбюро наш, да ти натисна и аз бутона :lol: ,сигур и без Яндекса ще знаеш,но мен ме яде един въпрос основен и не е ни за ядене ,ни за пиене а е съдбовен > Когиш и къде е започнато производството на първите съветски ръчни часовници, за граждански цели? Преди година изразих едно мнение,но веднага ме върнаха в първи клас :mrgreen: И досега обаче,си мисля,че не се разбра какво питам. Мога да ти дам и джокер ,но мисля ,че ти нямаш нужда от това, О енциклопедийо наша ненагледна,дето взривяваш всинца ни и тук и там > тук нам знам >,ама там как ,не искам и да знам :D
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 28 мар 2015 07:48

Не съм се замислял, ама излиза, че е дамски часовник :-)
Ръчния, Тип 4, с най-многото камънье - цели 15.
Големите дермени са били за военните - да не ходят с джобета. Не че са успяли да снабдят барем командния състав с ръчни часовници.

Така че - Тип 4 на 1 ГЧЗ. Още не имени Кирова.

А годините без Яндекс не мога ти каза. Трябва да е по времети на Великата депресия в САСЩ, щото и четирите механизма са от там, барабар с целия завод, само без сградата :-) Имаше интересни забележки на Микоян по този въпрос - като остане време, ще ги намеря. В смисъл - на ви лош завод, ама по-евтиничък, щото първия е за научаване, а не за работа.
И вярно - първият истински ръчен часовник за цивилни цели е франсе. И за мосюта, и за мадами, цели два рязлични. Има машинки и преди войната, с очите си съм виждал предвоенен Т-18, производство на ЗиФ...
Ама те са били от операта Ракета 3031. Тогава много-много не им е било до цивилни часовници.

А за масовите ръчни часовници отговорът е ясен :-)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 28 мар 2015 09:52

Темата е актуална и се чете с интерес.
Да вместя един линк макар и не за ръчни часовници, но поне описва накратко предисторията:
viewtopic.php?f=54&t=937" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 28 мар 2015 18:13

Да Сашо ,тази тема е много интересна която си отворил и тя беше една от първите които прочетох във форума, но тя не дава отговор на този въпрос. Преди време попаднах на един сайт ,където прочетох нещо ,което ми стана интересно и сега с бая зор го намерих пак,вижте още в началото ,какво пише за завод Восток (ЧЧЗ)

http://xn----7sbe9cib2b8a.xn--p1ai/hist ... hours_east" onclick="window.open(this.href);return false;

Във фотогалерията на Сергей Антонов още след третият часовник,има десетина ръчни без лого може би сред тях са и именно такива за които пише по-горе с статията.
Ако сметнете може да се качи линка и в информационният раздел,има интересни неща.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 28 мар 2015 18:35

Ехаааа от кога го търся и аз този линк, виждал съм го, чел съм по малко но го загубих.
Сега заслужава и превод.
Даааа.... началото на ръчните е обвито в мистерия, дано успеем да съберем частите от пъзела.
Дори в отделна тема.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 30 мар 2015 14:50

Ако съм пропуснал някое важно мнение по новата тема моля посочете го.
Сега последните постове в темата на Въбан остават леко загадъчни, но той бързо ще попълни нова енциклопедична информация.
Новата тема "Ракета, не видавшая света - легенда или факт?" - viewtopic.php?f=55&t=4480" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 мар 2015 19:11

Не е лошо viewtopic.php?f=55&t=4480#p42337" onclick="window.open(this.href);return false; , viewtopic.php?f=55&t=4480#p42339" onclick="window.open(this.href);return false; и друигите три след нея да ги върнеш, или отделиш. Те нямат отношение към спорния 2409.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 мар 2015 19:13

За провинциалността... де да знам... то не е факт, а просто мнение - мое и на Стори. Ама нека стои - в контекста е :-)

Сещам се за един механизъм, който се твърди, че е съвместна разработка на НИИЧаспром и ПЧЗ: viewtopic.php?f=94&t=1237&start=280#p29915" onclick="window.open(this.href);return false;

Та там си казват - съвместна разработка. Разработчик - НИИ, внедрява завода.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от storyteller » 31 мар 2015 18:04

Тук също има показани от ранните ръчни часовници.
viewtopic.php?f=54&t=3079" onclick="window.open(this.href);return false;

ivanovod
Reactions:
Мнения: 90
Регистриран: 21 ное 2014 22:45

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от ivanovod » 05 апр 2015 06:48

Върбене, честит имен ден. Пожелавам ти здраве и много щастие. Да си жив и здрав. И както казваше "Джиджи" ( Александров) " Бъди страхотен мъж" Честит празник.
Последна промяна 1 на ivanovod, променена общо 5 пъти

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”