Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от rosen_er » 30 сеп 2014 12:01

varban написа:В темата за септемврийския конкурс:
plamenhar написа:Ей,хвана последния влак.
Аз май не успявам да хвана влака с будилника. Преди няколко седмици ми мина през ума много красива идея, ама дали ще мога да я осъществя, не знам. Но нищо не пречи да пробвам. Ще я разпиша по-подробно, та да не я забравя.

Зорката работи като кварце :) За две седмици - десетина секунди напред. То това нещо не е за пипане, и не ме притеснява... ама нали трябва да има тръпка, реших да я настройвам по клас настолен хронометър в домашни условия (не в морето :P ). Ама това не пречи да я сборя с наличните два-три броя работищи 6МХ :)

То битката ще е много неравна, ако не щипна зарчетата за дюшес, и измислих как.

6МХ има хронометров ход и фузея, тук нищо не мога да направя, ама не ми даваше мира начинът му на навиване - не се оставя да работи до края и не се навива до края. Така се избягват местата, където пружината работи нелинейно.
Е, ако навия Зорката примерно в 19.50 (аз тогава навивам часовниците си) и звънецът и е настроен в 8:00, тя ще звънне десет минути след навиването. И ще развие пружината на един оборот. И ще избяга от рязкото увеличаване на момента при напълно навита пружина. То това е ясно.

Обаче ми направи впечатление, че при напълно навита пружина и при развита на един звънец ходът си сменя знака. От малко минус (около две секунди/денонощие) става съвсем леко в плюс, под 1 секунда.

Е, реших да му преместя звънеца в 9 часа. И... и няколко дни улучих нулата! Верно!!!
Както си беше дванайсет секунди напред, така хич не мърда!!!!

Защо - ясно е защо. Като изменям времето, което работи с напълно натегната пружина, мога тънко да компенсирам настройката на хода. И... и мога да се хващам на бас със собствениците на 6МХ - който му стиска, да се бие със Зорката. Пращаме ги на трети човек, той ги сборва и праща двата на тоя, чиито хронометър е по-точен :D
Как разбираш ,че звънеца е развил един оборот на пружината?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 сеп 2014 15:12

Де да знам, сигурно като съм броил оборотите на барабана, докато го правех. Оная пружинка, която още не съм ти я намерил, е точно за тая работа. Ще проверя де... може и да е по-малко, щото запасът му от ход не пада пропорционално. Но върши работа, ефектът е налице :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от rosen_er » 30 сеп 2014 15:22

Оная пружинка ,ако я няма и не е изключен от звънене звъни непрекъснато докато остане съвсем малък резерв само за хода на часовника.Без значение на колко часа е настроен да звъни.Превключиш ли с бутона -веднага почва да звъни и ......Мисля,че ако е на място си при достигане на часът който е настроен за звънене започва да звъни и ако не го спреш ръчно,ще звъни по същия начин- докато изчерпи резерва.За това питах как точно определи колко се е развила от пружината.Или греша?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 сеп 2014 19:35

Грешиш, сега ще покажа, как е. Там има едно колело и един зъбен сектор с освобождение. Работи ето така:


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 сеп 2014 19:42

Кофти станаха, щото за 16 секунди се наложи да направя няколко снимки. Ама работата на механизма може да се види. Оня зъбен сектор с чопчето служи именно за ограничаване на движението. Изходно положение - на първата снимка. Пружинката, дето е счупена при теб, овигурява зацепване на първия зъб на сектора с второто колело, надянато на квадрата. Ако пружинката я няма, колелото ще се превърти през зоната без зъби. След като секторът се зацепи, започва да се върти, докато чопът опре в колелото, и тогава спира. Един оборот на пружината, 15 секунди сигнал. След това, докато не го навиеш пак, звънецът мълчи.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 30 сеп 2014 20:03

Чета по форумите (и тук, и на стрелките, и в руския, че и във WUS) за уплътненията (в часовниците де, ама ква разлика?) и тук-таме умирам от смях. Ей, много градски легенди са пъкнали! Като истина в последна инстанция се вземат заявленията на часовникарските фирми, че, видите ли, налягането на душа надминавало две, три, пет или повече атмосфери. И за вземане на душ е необходима единствено и само тежководолазна техника :-)

Та се чудя, да почвам ли тролинг, или да дам линк към някоя монография по разчет на уплътнения. Ама там е пълно със скучен текст и формули, не е интересно като Мyths busters :-) Лошото е, че не мога да го илюстрирам с резултати от тема "Водомер" :-) Ама някои работи ми просветнаха миналата година.

Но още не ми е ясно, защо в часовниците за подводна работа не се предвиждат влагопоглъщащи патрончета с индикатор, както се прави в сериозната техника. Или аз не съм срещал?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 окт 2014 13:05

Такъв не съм виждал:

Изображение

Лови око :)
Интересно как ще изглежда с по-дребни и по-гъсти "луч"-ове :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 13 окт 2014 16:35

Много хубави стрелки и като цяло часовника е много добре изглеждащ.
Изображение

bukoev
Специалист
Reactions:
Мнения: 567
Регистриран: 08 фев 2014 19:36

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от bukoev » 05 ное 2014 15:10

Много е красив честито.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 ное 2014 15:19

Нямам такъв... не още :) Само се точа :D

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 19 яну 2015 13:56

От бая време не съм писал, ама намерих нещо, дето заслужава да се запази - механизъм 2609 на Луч:


Изображение

Оттук: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=57727" onclick="window.open(this.href);return false;

Мелез на негър с моторетка...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от nevenbekriev » 19 яну 2015 15:33

Е те такова животно нема!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 24 яну 2015 17:39

Таман бях направил цилиндъра, и счупих месингов винт в месингов мост :'(
Лоша работа... за пръв път попадам в такава засада :-(

Ни свредло, ни метчик за такива дребосъци. Ще трябва да си търся.



Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от plamenhar » 24 яну 2015 17:52

Е,месингов винт.
Можеше да е стоманен. :mrgreen:
Разпробий с по малко свредло винта и с един миниатюрен шабър ще го отвиеш.
Ама първо пробвай да го отвиеш така.Щом главата е отделно значи остатъка не е затегнат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 24 яну 2015 18:45

Затегнал е, резбата не вървеше и аз реших да я прочистя. Не се затягаше до край моста на баланса.
Сигурно съм вкарал някой боклук, въпреки че мих всичко яко. Ама сигурно десет пъти махах и слагах баланса и ходовото колело, докато тръгне. Таман набарах чалъма на смазването, и резбата затегна.
Аз свалих накладката, която държи подложния камък и в която се завива моста на баланса, за да я прочистя. Понеже щатният винт е по-дълъг, реших да я прочистя с късия, който държи накладката.
Хич не предоплагах, че е месингов, а работех с малко увеличение - очите ме заболяха от 20х за смазването.
И тоя гад да вземе да се счупи :-(
Интересно, че винтът беше с покритие.

Абе ще го извадя аз него :-) Машината тръгна почти добре, така че само това и е дерта.

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”