Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 17 фев 2015 14:27

Аз не се присмивам, а просто се смея :) Kво, да не би да не е смешно?
То впрочем и в нашите драми има бая хумор :D

stdenev
Reactions:
Мнения: 3
Регистриран: 11 яну 2014 22:24

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от stdenev » 17 фев 2015 14:37

E то в тази тема драма нямаше, просто се посмяхме хубаво на един "симпатяга".
Аз лично доста се смях тази вечер.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 17 фев 2015 15:32

icon_crazy Хайде добре дошъл!
Вярно, че не ти е първи постинг, ама аз другите два ги пропуснах :)

stdenev> Аз лично доста се смях тази вечер.

И аз. Посред нощ icon_crazy icon_crazy icon_crazy

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 17 фев 2015 22:00

Аз първо се смях,та ме заболя далака,пък после се ядосах и щях да набия котката :mrgreen: Претенциите на чиляка бяха толкова фрапиращи,че чак ме накараха да се изходя по въпроса и то баш на място. Да му мислят нашите модери, само ,ако решат нещо да купуват... :tommy: :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 27 фев 2015 00:33

Този месец нямам никаква игра за конкурса, освен с Атлантика. Не че няма - има пак половин кофа: няколко Победи, две-три рухлици спечелих на аукциона по целеуказание на Капканчук, с Атлантика има едно Рико и един Сейковец. Ама всички искат чоплене яко, щото има дертове - на Рикото реверсивните колелета и май ремонтоарния механизъм, а Сейкото ще го пусна сигурно на 1 април - да познаете, що не работи :)

Натам се очертава яко бачкане, и ако успея някой път да намеря нещо като този Атлантик, дето мога да го оправя за два часа, ще участвам. Ако не, ще съм електорат :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 мар 2015 09:44

За март се записах :)
Мислех да пусна гатанка за Сейковеца на 1 април. Ама то устисква ли се цял месец :D

Та така... машината 7009 не работеше заради уплътнението. По-точно - заради липсата му :D
Нямаше го никак, от думата хич. Съответно, капакът се завива на някоя и друга десета (май 0.5, ама мож ли ги разбра джапанците с каква стъпка са нарязали резбата :)) по-надолу, и роторът опира в капака. Глухо опира, мъртво.

Някой... абе няма да квалифицирам, щото ще ме баннат... решил да оправи проблема. С ъглошлайфка, ми как иначе?! И взел, че изстъргал сектора по височина, че да може да се върти. Да, ама не! При тази рационализация малко стружка влязла в лагера, и до там. После взел, че разхлабил лагера, ама не го измил като свят и го смазал с гъша мас. Щото не чете форума - бачо Ангел казваше, че с мас може да се маше машината, ама не и лагера.

Та роторът го сложих настрана, барабар с капака. Взех ротор и капак от Seiko 5 "Женя" 7009А, свалих баланса и анкерната вилка и малко врътнах барабана. Ангренажа тръгна с откат!
Разглобих календарните анджаклами, разкарах ремонтоара, капнах по някоя и друга капка хептан по камъните с попиване (по три-четири пъти на всеки), олях го с Лаврентиус и набързо го сглобих за тест. Ама баланса и анкерната вилка ги измих и смазах като свят :)
Амплитуда на две врътки на барабана - над 180, като го навих до край - 270. Малко е, но за конкурс става - от 1 март до днес е изостанал с 50 секунди, което е по-добро от половин допуск.

Остава смяна на джамове, и се чудя, какво да ги правя тези сейковци. И като нищо ще помоля бай Стоян да им натъкми по един плексиглас. Почвам да се убеждавам, че плексигласът е по-добър от джам-стъклото.

Е, и уплътнение трябва, ротор има откъде да взема - Сейкоша-сан ми прати резервна машина.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от kapkan » 05 мар 2015 10:00

Мързите да полираш стъклата ли? :lol:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 мар 2015 10:03

varban написа: Натам се очертава яко бачкане, и ако успея някой път да намеря нещо като този Атлантик, дето мога да го оправя за два часа, ще участвам. Ако не, ще съм електорат :)
Сейковеца се оказа бърз. По принцип има и още едно Рико, ама там трябва да измисля, как да почистя и смажа реверсивните муфи, щото се въртят при навиване с коронката. Душан Владимирович ми даде една рецепта - 3% масло в бензин, потапяне, подсушаване с продухване, и това е то:

http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2949953" onclick="window.open(this.href);return false;

И трябва да разбера, как му работи на този калибър:

Изображение

ремонтоара. Има три положения.
Прибрано - навива. Второ - стрелките се местят, календарът и той, когато трябва. Но в трето положение, най-навън, пак се навива пружината. Бърза смяна не се пръква.
Кой го знае, що така. Ще трябва да го видя, щото хич не е разглобяван, а само минат отогре-отгоре с хептан и масло :)

Не съм станал арменец - когато не знам, какво и е на машината, най-лесно ми е да я накарам да цъка и да я нося. После - по устав. На простите механизми този номер става при разглобяването, ама на автоматиците - не, искат носене. А за повреди - ми за две седмици нищо няма да му стане, той две петилетки е бачкал на сухо :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 мар 2015 10:06

kapkan написа:Мързите да полираш стъклата ли? :lol:
Плексигласа не ме мързи. А минералните - не умея още :)

То май има повод да се науча - събрах два еднакви дамски и два мъжки сейковци, пък 40 кинта не ми се дават, по-добре да взема 30 литра бира :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Инвентаризация на месерите (+)

Мнение от varban » 05 мар 2015 15:30

За пореден път издаде багажа акумулатор на телефона ми. Смених елемента с нов. И новият изкара по-малко от стария, 12 часа. След тренировки - същата работа.
Върнах стария акумулатор. Стигнах предела на смартфона - 1 денонощие. Останах няколко пъти без връзка, един от които критичен - трябваше да викна монтьори, а акумулаторът клекна :(
varban написа:Имам предвид телефони Siemens ME45.

Намерих два черни, два сафари и един Winter Edition.
Работещи акумулатори засега само три. То и работещите телефони са три, при това единия черен е с червена подсветка от Winter Edition.
Има техническа възможност да събера три месера с оригинална посдветка и корпуси. И ще останат два (убити от удар) с кехлибарена подсветка (един черен и един сафари) за части:

Изображение
Сега наистина трябва да сглобя трите различни модела на МЕ45 и да ги сложа на трупчета.
Добра работа ми свършиха - 14 години съм с този модел, беше ми станал продължение на ръката.

И се наложи да го сменя :( :( :( :(

Критерии за избор - да може да се синхронизира с моите месери (значи с аутглюка), добра радиочаст, никакви смарт-функции и да е задължително с копчета.
От камерата - само фенерчето. Данни, GPS - не, ако ги има, няма да ги ползвам.
Диктофон - да, будилник, календар - разбира се.
Е, че няма да изкара 15 години, няма да изкара, ама не е зле да е як.
Цената не е от значение, щото аз като свикна с телефон, го държа в ред. Сименса струваше над 400 лева, ама разхвърляно на 15 години, си е нищо. Тия на снимката са купувани неработещи и за жълти стотинки - май за 10 кинта най-скъпия, заради акумулатора.

Накрая взех ето това:

Изображение

// http://www.catphones.com/phones/b100/" onclick="window.open(this.href);return false;

IP 67 (1 метър под вода за половин час), MIL STD 810G (от два метра на ръб на бетон) и разни други работи, дето не са ми притрябвали, освен системата за активно шумоподтискане (втори микрофон на обратната страна и изважда фоновия шум от този, в който приказваш).

Зареждам го в неделя, изкарва с гаранция, не висне, както се оплакват - вероятно щото не ползвам данни и GPS. Ще му свикна и на него :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Инвентаризация на месерите (+)

Мнение от Pavlin » 05 мар 2015 16:03

varban написа:...
IP 67...
Може ли да ми разясниш ето тази стойност, какво означава и как се измерва?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 мар 2015 20:48

IP е съкращение от Index Protection. Разглеждат се само корпуси (обвивки) на електрически устройства.
Първата цифра означава защита от проникване на твърди предмети. От 0 до 6 е. Нулата е за открити устройства, в които можеш да навреш юмрук. 1 май беше за длан, 2 - пръст, 3 - инструмент тип отвертка, 4 - жица, 5 - прах (ама малко може да влезе, обаче устройството ще продължи да работи), 6 е прахонепроницаем.
Втората цифра е за вода. Тя е от 0 до 9. 9 е, примерно, фар на подводница. 8 - продължителна работа под вода, 7 - кратковременна работа под вода, 6 - от струя на пожарникарски маркуч, 5 - от струя от чешма и надолу не ги знам наизуст, щото ги нямаме в цеховете, а по таблата и в подстанциите.

На практика IP 67 означава, че мога да ползвам телефона си във всички цехове, включително и в опасни по взрив на пари места. Там обикновените телефони, включително и Сименс МЕ45 са забранени за внасяне, даже да са изключени.

Освен това мога да го мия с пожарникарски маркуч или просто да го пусна в кофа с вода, ако го олея с киселина :-)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 5 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 05 мар 2015 20:56

Много полезно, не знаех как се означават и категоризират тези стандарти.
Отново енциклопедична помощ от Върбан.
Благодаря!
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 05 мар 2015 22:18

Питах защото последно време се интересувам от лед дисплеи и в спецификациите го има и това IP.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 05 мар 2015 23:54

Ако ти трябва за нещо сериозно, недей да слушаш, как пея ария на Гяуров :-) От викито най-пълно е английското, и има линкове: https://en.m.wikipedia.org/wiki/IP_Code" onclick="window.open(this.href);return false;
Има и на руски, по-съкратено. Ама за сметка на това има ГОСТ ИСО, а него мога да ти го пратя :-)
Не съм сигурен, че ще е лесно да се намери английския текст в свободен достъп.

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”