Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 13 юни 2015 16:21

Изображение

И сега чак почва миенето. Най-много зор ми дадоха петната от корозия, че и в района на зъбите.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Ода за плексигласа :)

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:29

Още от малък съм свикнал, че Женевата на баща ми е еталон за часовник. 34 милиметра, дебела 10. Ама от тия 10 - 4 рамката на корпуса и капака, и 6 - плексигласовия купол :) На ръка изглеждаше страхотно, особено с черната кожена каишка.

През 2013 ми падна един вимпелов Луч с кован (доста акуратно) цифер. Ми той още по-плосък - с един милиметър по-нисък и малко по-голям по диаметър. И двата - с корпус тип тава с две дръжки, лъговете леко наклонени, така че каиша да обхваща плътно китката.
След това, през 2014 - една Ракета на 2356, и тя по размери като вимпелите. Това е идеален размер за часовник, и не само за мен :) Други също нося, ама през топлото време, щото не влизат под маншета на ризата. Разни амфибии, Луч 3055, разни 3050 - това си е летен часовник :)

Ориентът на vilden е само с малко по-дебел. Едва ли е повече от 11 милиметра. Имам няколко сейковци по десет и нещо. Те също са плоски, ама не изглеждат така заради формата на корпуса.

Сравнявах 29 камъков Полет 2415 със Сейко 7009 3040. По размери са почти еднакви, но сейковеца изглежда много по-масивен заради плоския джам. И това е пример, как производителите влияят на модата и възприемането. Докато се смятаже нормално джамът да е плексигласов, правеха масово и куполи :) Ако подредим четирите материала по твърдост ще се получи такъв ред: сапфир, борсиликатно стъкло, обикновено джам-стъкло и плексиглас. Твърдостта дава устойчивост към надрасквания. Ама по ударен вискозитет плексигласът отнася трите други материала като дизел цинкова кофа. Това означава, че е необходим удар с много по-голяма енергия, за да се счупи плексиглас. Щото той е еластичен и поддава, точно по принципите на джудото ;) С трите други материала не всичко е еднозначно. Силикатното стъкло, ако е закалено, има по-висок ударен вискозитет, ама се разрушава напълно, става на дребни късчета. Не знам, дали такова стъкло се използва за часовници - все с пукнатини съм виждал. Сапфирът не се термообработва, защото той е еднороден материал, а не сплав, като борсиликатните (хардлекс) стъклата и алкалните стъкла (обикновено стъкло).
Но по устойчивост на удари сапфирът също не е конкурент на плексигласа. Астронавтите от програмата Аполо са имали възможност да изберат всеки един материал за стъкло, и са избрали плексигласа.

Аз на Луната едва ли ще ида (а ако ида, няма да взема часовник от кутията ;)), ама и за всекидневно носене плексигласът е практичен. Лесно се драска, ама още по-лесно се лъска ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:53

Вчера борех един Полет 2609, без буква.
Ужас и безумие! Толкова повреди в един механизъм не съм срещал още.
Баланс - здрав, ама се наложи да оправям спиралата.
След това - подозрителна анкерна вилка. Нямаше шеллак, палетите закрепени с каноконлит :( :( :(
Криви щифтове-ограничители.
Изместен камък на секундното колело. И за капак - пружината е зверски слагана в барабана. Имаше прясна смазка, ама часовникът не вървеше.

Смених вилката. Оправих камъка, ама не ми хареса трена - нямаше откат. Не винаги, а отвреме-навреме. Сглобих часовника, и почнаха безсистемни клинове. Докато се чудех, какво да правя, рамката му се киснеше в хептан. И в мърсотията видях червеничко петънце. Да, палет! Ама парче от палет :(
Часовникът е правен, обаче не е разглобяван и мит напълно. И падналия палет на анкерната вилка е минал отначало през двойката барабан-паразитно колело. После парчетата са почнали да се разхождат в ангренажа и са разказали игрите на всички зъби. И часовникът безсистемно спира.
На всичко отгоре и пружината се скъса в барабана.
Ще трябва да сменя целия ангренаж, а съмнителния ще го изхвърля.

Като резултат, само баланса е в час. И три часа - утрепани.

Стана така, защото не огледах зъбните колелета под голямо увеличение. Иначе щях да хвана побитостите по зъбите още при миенето. И нямаше да почна да сглобявам.

Още едно потвърждение, че уставът си е устав. Пропуснеш ли нещо, пише ти се на гърба :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 07:56

А ако ми падне този мастор, дето е правил часовника...
Може ли такова нещо! Видял е, че е паднал палет, и пак го е ударил на арменска профилактика.
Като резултат - помлян механизъм.

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от ТЕН » 09 юли 2015 09:38

Е, па не се мъчи чак толкова. Предизвиква загряване и съответно потене и после и с бира няма охлаждане. Имаш една машина 2609 от мен.
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от atanweb » 09 юли 2015 09:51

ТЕН написа:Е, па не се мъчи чак толкова. Предизвиква загряване и съответно потене и после и с бира няма охлаждане. Имаш една машина 2609 от мен.
Да и аз така щях да го посъветвам, то ясно, че машината евентуално е за части. Ако са останали такива читави.
Иначе винаги съм се кефил на упоритостта ти Върбане.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 09:59

Е, аз този ще го мъча :) А машината 2609 - за първи път правя такава, с триъгълния мост. Тя не е моя, ама покрай нея ми се утаи един 30 камъков 2616, който някак си работи, но е с разбита втулка на ротора. Вместо да ползвам части от автомата, изрових такава машина от чарковете, дето ми ги прати Сейкоша-сан лани. На нея пък баланса и беше счупен, та от двете правя една. Да знаех, щях да правя другата.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 09 юли 2015 10:03

atanweb написа: Ако са останали такива читави.
Абе май не са много. Или при мен не идват :) 26хх.хН - колкото щеш, а първите - ми :)

От тях ми е интересен автомата. Там чарковете са наврени в празното място на моста и дебелината на механизма не е чак толкова голяма. Всъщност, 2616 е с около милиметър по-дебел от 2416. Може и с по-малко да е. Има и плоски модели с него, почти като Космосите. Но повечето са по модата на 70-те - корпус с форма на използван сапун :)

Като го правя, ще гледам да е паралелно с 2415 и ще ги сравнявам. Вече не е интересно само сглобяването да снимам, трябва и друго да има. Щото всички часовници са горе-долу еднакви.

С ИЗКЛЮЧЕНИЕ НА 3055 :D

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от ТЕН » 09 юли 2015 10:23

Намират ми се още няколко машини та ако видиш зор-свиркай....
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 12 юли 2015 22:56

Оправих 2609 Полет. Е, почти. Остана прещракване при навиване. Най-вероятно луфт в първото навиващо колело. Там има една втулка, вероятно съм сложил по-високата.

Иначе се наложи да сменям платината с мостовете. Понеже балансъ беше прецакан, прехвърлих здравия на другата машина. Излиза, че има две различаващи се конструкции, по паразитното колело. По-новите машини са с камък в колелото, а на по-старите камъкът е в платината. Различават се и бушоните на противоударното. Старите са позлатени и накладните камъни са с канавка, да не изтича маслото.

Машината тръгна на добра амплитуда, и вече трийсетина часа върви. В половин допуск, ми как :) Нарочно я настроих на +20 с таблета, след 24 часа даде +17. Тикопринта почна да ми върши работа :) Ама иска пълна тишина :(

В този механизъм братята са броили само функционалните камъни. Пишат 17, ама има още един, на векселното колело. Него не го броят. Интересно, че в 30 камъковия 2616 пък за по-интересно го броят :)

Kamen
Reactions:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Kamen » 08 авг 2015 15:31

Привет, Върбан.

Попаднах на вас и работата ви, докато търсех информация за една Рула, която наследих преди около два месеца. Часовникът има голяма сантиментална стойност за мен, тъй като е принадлежал на дядо ми, а след неговата кончина беше неотлъчно до баба ми. За съжаление, часовникът е спрял да работи буквално няколко часа преди да го получа. Както се вижда и от снимките, не е в цветущо състояние. Механизмът не е стабилен в корпуса и трака при поклащане.

Поради голямата сантиментална стойност, не искам да го пипам аз или да го нося при случаен часовникар. От работата ви виждам, че имате страст към тези часовници, както и голям опит. Иска ми се да го погледне някой, който наистина си разбира от работата. Аз живея в София, но бих дошъл до Казанлък за да се срещна с вас. Разбира се, при време, интерес и желание от ваша страна.
Изображение
Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 02 окт 2015 11:20

Получих на лични съобщение:
roca написа:....за хобитата си не пестя много пари, т.е. не давам супер безразборно, но със сигурност отделям не малки суми, особенно за резервни част и някои инструменти...
Обезличено е, позволявам си да го цитирам в откъсване от контекста, щото работата отива на изхлуй гащи :( >:( :( :( :(

Значи чоплите часовници, купувате, правите, ама не пишете, а!
Личните съобщения сигурно са повече от форумните барем 10 пъти :( :( :( :(
Имам предложение админите да вземат и експериментално да забранят личните съобщения за няколко дни, щото форумът съвсем мухляса!

Мамка му, да взема да измисля някоя тема, та барем да се скарам с някой, като на времето с Илиан... пак от полза ще е.

Аз не пиша, щото ремонт и не ми е до това, ама едва ли всички ремонт правят :(

Айде, Павлине, изключвай личните съобщения :) :D :) :D :) :D

И да излиза надпис - на лични контент не се прави, на лични се уговаря среща с мацка!
Часовници се правят на видело, щото без лампа и лупа не мож уцели ни една дупка!

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от roca » 02 окт 2015 13:24

Добре, приех го като забележка.... :) :) :)
Ще се постарая тези дни като имам време да пусна малко снимки из темите...обаче те моите неща изобщо не са за показване в сравнение със часовниците който показват в "Колекции" повечето колеги :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 02 окт 2015 14:24

Ти с мойте дръгели се сравнявай, мани ги тия колекционери :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 02 окт 2015 18:09

От моите със сигурност ще са по хубави, разбирай че е по добре от нищо. :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”