Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 юли 2013 11:30

Сейкоша-сан, можеш ли да дадеш линк или снимка?
Помня един такъв будилник, на баба Гика от Гложене.
Легендата беше, че такъв будилник вървял само с шевна машина Singer.
Знам ли, колко е вярна... в Резервата всички Сингери са внасяни от Североамериканските съединени щати, на една от машините имаше хартиен етикет на долната страна на масата с името на търговеца. Не го помня, ама завършваше на -off :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 15 юли 2013 16:41

Виж тука viewtopic.php?f=72&t=208&start=1035" onclick="window.open(this.href);return false; бях го показал частично покрай новият Baby Ben, то кат гледам в тази веченямащая тема,съм показвал доста работи,но и времето има свойството,да изтрива спомените. Имам снимки и на механизма му,че и клип,както си е в оловен кожух,затуй и тежи толкоз пущината. А ето и линк към сайта на Westclox където има много любопитни факти за тази марка,държала повече от 60 десетилетия световното господство по произвеждани будилници,например ка са се произвеждали в началото по един будилник на ден :o В каталога се вижда,че моят модел(да не звучи като хвалба,а като факт) е първият от четирите първи модела на Биг Бен. Горд съм разбира се и се тръшнах повече от 80 кинта само да го стъкмя,но и това е нищо пред легендата,а да притежаваш легенда,никога не е евтино.Как беше в една песен на бившите афганци: "Ордена на вокзале,не купиш"

http://clockhistory.com/westclox/produc ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 15 юли 2013 22:32

Този
http://postimg.org/image/hbr9gy7cd/" onclick="window.open(this.href);return false;
е по-луксозен.

Аз помня доста по-очукан будилник с картонен циферблат и май без стъкло... то счупено ще да е било.
Ама ключовете за навиване - баш такива. На другите будилници - от една пластина, а тия - от сгънати. И пишеше нещо на латиница... със сигурност първата дума беше The, другото съм го забравил :)
И камбанката не се виждаше... голям кръгъл будилник, по-голям от българските тенекиени.

От баба Панайотка (майка на баща ми, починала е преди да навърша една година) също остана един Сингер, ама будилникът и беше друг - немски, касичка, цвят фелдграу. Имаше още един такъв, зелен. Това бяха първите часовници, дето разглобявах. Най-накрая скъсах спиралата на единия... сглобих го и той тръгна като формула. Пробвах да го забавя, като намотавах медна тел витка до витка на баланса... абе вървеше, както се случи :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 15 юли 2013 22:45

Не е по-луксозен,ам е по-запазен,макар фасадата и ринга му да са така очукани,че гаче трамвай го е блъскал и в момента е с пукнато стъкло :o Нито е падал,нито е ставал,само си се пукна и сега ще му сложа един плексиглас,от тия часовникарските,а първо ще му изчукам фасадата,хем мъ е страх да не го зеносам,ам нали си е мой,пука ми на дръжката на чадъра :)
Ма тъй кат те гледам и ти си от "рода на летящите хора" имаше такива стихове от Миряна Башева и изпети от покойният Асен Ангелов - Кисимов в една детска приказка.....
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 20 юли 2013 16:46

Поумълчах се нещо :)

Бърз отчет.

Часовнижите с прякори са все още три, ама има кандидати за още. Групова снимка на солници, приготвени за ходови изпитания:


Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Отляво надясно (+)

Мнение от varban » 20 юли 2013 17:10

Вoсток "Илюша" 2605, Рaкета "" 2614.Н, Луч "" 2209, Вoсток "ВДВ/Нона?" 2414, Рaкета "" 2609.НА, Востoк "" 2214 и Рaкета "Т-55АМ" 2628.Н.

Командирският ВДВ ще си получи прякор, когато му оправя веригата - трябва да направя дистанционни втулки и да изхвърля ламаринките около лъговете.

Механизмите на командирския и Илюша са добре - след Сейкоша-сан мога само да ги разваля. Останалите имат нужда от профилактика.

Ама цъкат всичките :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 20 юли 2013 17:49

varban написа:Поумълчах се нещо :)

Бърз отчет.

Часовнижите с прякори са все още три, ама има кандидати за още. Групова снимка на солници, приготвени за ходови изпитания:


Изображение

Нещата стават сериозни и "Спасение не дебне от никъде"
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

И един Пoлёт (+)

Мнение от varban » 20 юли 2013 20:10

... по стар народен обичай - без ремонтоар.

И аз имах затруднения в снимането, също като Росен:


Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Циферблатът въобще не е такъв (+)

Мнение от varban » 20 юли 2013 20:13

Прелива от бяло до светло-светло сиво-кафяво, въпреки че не е релефен, а печатан.
Трябва да пробвам в RAW формат - тука компресията явно убива текстурата.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 20 юли 2013 20:15

Иначе другото е като полёта на Росен - такъв корпус и такъв механизъм:


Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Машината (+)

Мнение от varban » 20 юли 2013 20:23

... в неизвестно състояние.
Ос на баланса - здрава, анкерът се клати от импулсния камък, ама не мога да го навия без манивела.

От ремонтоарния механизъм извадих половин ремонтоар... нямам такова чудо, така че търся ремонтоар, коронка и втулка... май трябва да е имало и втулка, също като на Ракетa 2614.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Експрес-отчет (+)

Мнение от varban » 02 авг 2013 08:09

Вчера получих масълце... и вече го изпробвах... затова се бях умълчал :D

Един колега ми даде два солника да ги погледна - Seiko 7009 и Молния 3602.

Аз на сейкото не знам, как се вади даже ремонтоара, ама 3602 го разхвърлях и го сглобих за три часа.

И той взе, че тръгна :)

Така и не разбрах, какво му беше... като свалих баланса и анкъра, колелетата не се въртяха кат свят.
След разглобяване и сглобяване тръгнаха по устав, със свирене и като се засилят и спрат, чак се връщаха на обратно.

Смазах го с маслото от НКВД, без импулсния камък и оста на анкъра.

Механизмът на ремонтоара смазах с литиева грес, забъркана с половин капка вазелиново масло.

То той сигурно и без смазка щеше да работи, ама друго си е с противогаз ;)

Лошото е, че часовникът е джобен и няма да се носи. Пък и машината е такава, че сигурно щеше да тръгне и по арменската методика, без разглобяване :D


Маслото ще го пробвам на един брат-близнак на 2614.Н, който купих вчера :)

Ако стане и при него, тогава и аз мога да подарявам от това същото масло :D
Последна промяна 1 на varban, променена общо 4 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 03 авг 2013 21:01

Питат радио Ереван: "Кои са най-грозните жени на света?" Радиото пращи,бълбука и след една минута отговаря: "Обаче правим много хубав коняк"
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 03 авг 2013 22:10

Абе за коняк си е!

И СЕЙКОТО ТРЪГНА!!!

И НЕ ЗАГУБИХ НИТО ЕДНА БУРМА!!!
И анкерно колело му намерих!

Сега ще си покаже, добро ли е масълцето на Лаврентий :)

А аз съм голям бунак!

Сума време натисках един щифт! Счупих си хубавата игла от пергелите :(

Че то тва да не е Ракета!

Невен и Богдан пишат - чети бе!

Ама аз си знам мойто :(

Разглобих горкото сейко, без да вадя машината, щото не знам как!
Видях, че анкерното колело е с крива цапфа и го смених.
И сглобих машината обратно в касата, само секундарникът падна на джама.
Ииии!

Много яка.машина е това 7009 :)

После намерих, къде трябва да натисна, извадих ремонтоара и я разглобих човешки, а не с оксижен през г..ъ.

И тогава си стана както трябва.

Инкаблокът не съм пипал, палетите не съм мазал хич, а цапфите на анкъра намазах по методиката на Иван Иванич - капка масло на чисто срязана дървена клечка, чакам да попие и после бода с двете цапфи клечката.

Като излъсках камъните и осите, запяха.

Сложих двете стрелки преди да сложа анкъра и сглобих всичко, за да видя, как работи навиването. Ми работи :) Ако разклатя часовника, стрелките се въртят кат вентилатор :)

Уплаших се да не му стопя рубините и набързо му сложих анкъра и баланса, настроих равновесието, както ме научи Невен и сега го засичам.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 03 авг 2013 22:15

Интересно, че стана колело от някакъв подозрителен флакон с надпис ориент. Нищо такова не помня да съм обезкостявал... може някой да ми го е дал, а вътре да е било коктейл от разглобени машини.
От съседния флакон излезе ремонтоар за 24ракета... абе добре, че нищо не изхвърлям :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”