Електростатичен генератор на Wimshurst

Тук пишем за каквото се сетим
Отговори
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Електростатичен генератор на Wimshurst

Мнение от Pavlin » 02 юни 2012 16:37

От известно време търся някаква необичайна машина и днес късмета ми проработи. Попаднах на действащ модел на електростатичен генератор на Wimshurst. Още при леко движение на манивелата прехвърчат яки искри между сферите на разстояние от 2см. Ето повече информация за изобретението:

"Инфлуентната машина представлява значително по- сложен , но и по – ефективен генератор за високо напрежение , при който се използва електростатичната индукция , т. е. възбуждането на противоположни заряди от разстояния . Тя е изобретена и усъвършенствана от Уимсхърст , Холц и Тьоплер през 1865- 1867 г. Някои от основните елементи , дискове , четки , колектори , са идентични с тези на електростатичната машина , но има и съществени разлики . Вместо един тук се използват два диска от стъкло или ебонит , с равномерно разпределени сектори от алуминиево фолио. Дисковете се въртят в противоположни посоки . Мостовете в1в2 и в3в4 / от другата страна / , завършващи в двата края с метални четки , свързват противоположни точки по диаметрите на двата диска и са заземени .Електрически заряд , възникнал в единия диск , индуцира в срещулежащо фолио на другия диск противоположен заряд ,който се предава на моста . В двата края на моста възникват противоположни товари .Чрез своите четки мостът контактува с диска и предава товарите на неговата повърхност . При насрещното движение на секторите индуцираните товари се увеличават . Противоположните товари се събират непрекъснатата от четките М / положителни / и М прим / отрицателни / и се отвеждат в две лайденски стъкленици / кондензатори / .Двата диска действат по аналогичен начин . Напрежението се регулира чрез изменение на разстоянието между двете метални сфери , където се получават искри"

Цитата е от http://www.street.bg/users/zadesi/?action=what" onclick="window.open(this.href);return false;


Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение Изображение

ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Електростатичен генератор на Wimshurst

Мнение от atanweb » 03 юни 2012 11:40

Интересна машинка. Какъв е звукът на разгаряне на дъгата, силно ли се чува?
Аз всекидневно съм обраден от високо напрежение и подобни искрови междини от около 20-30 и повече сантиметра създадени от 110 000V и 220 000V. Звука е много стъписващ все едно се разцепва атмосверата и всеки път ме кара да замръзна за секунди и времето да се забавя, както по време на земетресение.
Имам въпрос от къде се сдоби с тази интересна джаджа .. ако не е тайна?
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Електростатичен генератор на Wimshurst

Мнение от Pavlin » 03 юни 2012 11:48

Чатка доста силно, звука е като удар между метални топки. Хвърля искра от 2-3см. Намерих я при един антиквар, струваше ми 30лв.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Електростатичен генератор на Wimshurst

Мнение от sheretudis » 04 юни 2012 08:21

евентуално за клеми може ли да се мисли Да стават за езика или в краен случай за палците на жената

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”