Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 05:58 
Moderator

Приключвам тотален ремонт - който е минал през тази мъка, ще разбере защо зачезнах от форума от лятото насам. Другата седмица трябва да взема електроуредите и бях решил котлоните да са индукционни.
И изведнъж се сетих, че тези магнитни полета, с които загряват, може да ми повредят часовника на ръката, ако случайно хвана съда върху котлона с лявата ръка. Или не могат? Имате ли представа как точно работят тези котлони и опасни ли са за часовници?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 08:36 
Moderator
Аватар

Честотата на тези котлони трябва да е подбрана така, че да не се нагряват малки предмети.
Пробвай с парченце желязо колкото часовник. Ако се нагрява, тогава му мисли. Ама не вярвам :)

А за намагнетизиране - ами :) По-скоро ще се размагнетизира...

Ей! Това е идея, трябва да пробвам да намагнетизирам един солник и да му пусна малко високочестотно поле от котлон и след това да проверя, как се е размагнитил.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 08:46 
Moderator
Аватар

Не е заради честотата, а заради блокировката - електрониката мери магнитната проницаемост над индуктора. Ако има достатъчен по размери феромагнетик, разрешава генерацията.

Значи трябва да се пробва с дребни феромагнитни детайли тип часовник, или с прецакан часовник, като се приближи до работещ котлон. И се наблюдава спиралата :) Ако светне и се изпари, лоша работа :)
Най-сигурно е със сини спирали, които са от въглеродна стомана :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 09:11 

Е производителите биха ли допуснали такова нещо?!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 11:36 
Moderator
Аватар

В какъв смисъл?

Да се нагряват феромагнитни детайли при работещ индуктор? Колко му е, ако го завреш в района на незатвореното поле. То нали така работи котлона. Смята се, че при наличие на достатъчно масивен феромагнетик близо до индуктора голямата част от енергията отива в него. Ама малката? Аз не знам подробности, затова съветвам натурен експеримент :) По-добре да се пробва на прежален механизъм, отколкото да се окаже, че примерно на 5 сантиметра от лявата страна на котлона има Бермудски триъгълник за унищожаване на механизми :)

А ако е безопасно, нищо няма да му стане. Затова - някой ЗиМ от най-последните, или рухлица, по-добре работещи, се навиват и се правят магически пасове около тенджера, нагрявана на пълна мощност. Ако часовника издържи тези изпитания, може да се сметне, че ще е безопасно и за коаксиална Омега :)

Или да не напишат в инструкцията, ако е опасно за часовници?
Ами... мисля че не, иначе да се е разчуло :)
Само че ако съм на мястото на Сторито, ще пробвам, разбира се. И него го съветвам убедително да го направи. Може в магазина, преди да плати :D :) :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 11:37 
Moderator
Аватар

Включвам в списъка и още един механизъм - работещо китайческо кварце от най-евтините.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 15:21 
Moderator

Майтапите се вие със стария човек. Лесно ви е на вас :)

Като поръчам котлоните и ми сглобят кухнята, какъв смисъл има да си правя експерименти - вече ще е късно. А в магазините няма как да се пробват.
Е, ще ги поръчам и дори знам кой часовник ще стане доброволец за експеримента. Ще докладвам тук след две-три седмици.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 22:24 
Напреднал

Аз мисля, че няма такава опасност. Ако имаше повредени часовници, то досега да се е напълнил нетът с коментари и раздувки. Абе тези котлони дали са надеждни? Със сигурност имат силова електроника. И само железни съдове!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2014 22:37 
Moderator
Аватар

И аз си задавах този въпрос, особено като разбрах, че имат и режим форсаж :-)
Прехвърлят мощност от неработещия котлон на работещия, смятай :-!

Абе сигурно са надеждни... все пак не е микрпвълнова печка... то и те са надеждни де, на мен само проходния кондензатор проби за 10 години, а в котлоните честотите са доста по-ниски, няколко десетки килохерца.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2014 05:32 
Напреднал

То в микровълновата печка няма електроника (освен таймера - ако е електронен). Само един магнетрон, което си е лампа, диод, кондензатор и повишаващ мрежов трансформатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2014 08:13 
Moderator
Аватар

Още регулатор на мощността - обикновен ШИМ, с няколко степени. И някаква защита има - не гори, ако се включи празна. Първите микровълнови печки горяха, по слухове, заради повишено напрежение в генераторната част на празен ход се пробиваше кондензатора.

Но да, на индукционните котлони силовата електроника е съвсем друга. Ето кво има вътре:

Изображение

// http://el-shema.ru/publ/ehlektrika/skhe ... 10-1-0-141

По линка има и схеми... не съм ги гледал подробно, ама видях честотата - 50 килохерца. Улучил съм :D

ПС: Това, като го гледам, ще го хващат същите болести, които ходят по захранванията на компютрите. Заболяването ще почва с надути електролити, и после е ясно...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2014 08:39 
Moderator
Аватар

Тук има повече: http://www.offtop.ru/gauss2k/v7_625902_all_.php

Да не се губи линка... ценен е. Има отговори на много въпроси, включително и на незададени :)

Засърбяха ме ръцете ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Окт 2014 19:33 
Moderator
Аватар

varban написа:
Тук има повече: http://www.offtop.ru/gauss2k/v7_625902_all_.php

Да не се губи линка... ценен е. Има отговори на много въпроси, включително и на незададени :)

Засърбяха ме ръцете ;)

Навлизащ в друга територия, а там импулсните захранвания не пеят. Там властват инверторите на ток, а те са гадна работа - вервай ми.

П.П. България е била водеща сила в производството на индукционни пещи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2015 21:15 
Moderator

След една година експерименти - случайни и преднамерени - мисля, че мога да обявя индукционните котлони за условно безопасни за часовниците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015 00:17 
Напреднал
Аватар

Сега видях темата по обясними причини , миналата година нямах часовник и изобщо не ме интересуваха.
Засега не съм чувал за нещо по добро от индукционен котлон, имам газови които съм покрил с един капак и върху него е един единичен индукцион , куче марка който 3 год отнася цялото готвене.
За часовници , утре ще пробвам всички електромеханични , щото другите ясно че нямат проблем.
всичко желязно ясно че ще се затопли ама дали ще има интерференции на честотата в механизмите не знам и не ми се вярва.
Експерименти се правят много лесно , едно канче с вода върху половината намотка и другата е свободна да слагаш каквото се сетиш.
За микровълновите , последната която имам е Бош комбинирана фурна с микровълнова.Когато я отворих да и сменям едно от многото бутончета за защита при отворена врата , не намерих големия траф .
Съвременните регулират наистина мощноста , а не включват и изключват като тези които коментирате, разликата в резултат е голяма. Когато размразяваш размразява ...
Като аналогия с климатиците инвертора поддържа температурата , а старите бичат на макс винаги.
Това с форсажите са рекламни глупости , просто работи на макс колкото може докато загрее електрониката и спира .
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2015 08:11 
Moderator
Аватар

Безумству храбрых поем мы песню :D

Аз вчера имах приключение с мощни магнитни полета, ама постоянни :)
От ей такъв девайс:

Изображение

И чак като монтирах единия, се усетих, че съм с часовник. Вярно, антимагнитен (така пише на цифера, и даже има капачка), ама въобще не предполагах натурни изпитания :(

А восточето беше настроено в половин допуск по COSC, и вървеше така от началото на септември!
Сега е измърдал 10 секунди напред! Да, ама аз не съм го засичал последните седмици и не знам, дали това е нормално, или вчера съм го прецакал :( Ако да, ще търся май индукционен котлон - за размагнитване :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2015 21:23 
Напреднал

Просто времето захладня. А може да не е работил много добре докато е бил в обхвата на самото поле, но после няма да има последствия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2015 23:12 
Moderator
Аватар

Май ще да е така - да е мръднал, докато съм слагал нискочестотника. Той тежи барем пет кила, с доста силен магнит и е с отворена магнитна верига. Докато го слагах на място, на няколко пъти се опита да се самонаръга с отвертката :)
Изображение
Две вечери си играх с тия джангър-сандъци. По-зор се правят от часовници, и ходи много материал. Само пластилин към кило отиде. Старият се беше втвърдил за 15 години.

Пипам ги за втори път, следващият ще е през 2030 година ;:)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2015 23:04 
Напреднал
Аватар

Не е толкова мощно полето докато високоговорителя не е разглобен , така е направен че максимума е вътре където се движи намотката, отвън лепи кламери ама чак да спре часовник .
Ако искаш да убиеш нещо вземи хубави неодимови от хард диск. от тези дето руснаците си правят в етрогенератори.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]