Календарно броене

Тук пишем за каквото се сетим
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Календарно броене

Мнение от storyteller » 27 мар 2015 07:11

Момчета, колкото и нелогични да са наложилите се наименования, няма как да ги промените. Последното десетилетие на миналия век ще си се казва 90те, а не 100те, това е положението.

Но понеже е приятно човек да си човърка мисълта ръждива, защо не помислите как би бил подреден един идеален календар, така че цялата година да е подредена на равни и смислени единици, с работни и почивни дни вътре. Спомням си, че около френската и руската революции е имало такива реформатори, които са предлагали да се пренапише и надреди по разумен начин календарът. Може през уикенда да потърся нещо за тях.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Календарно броене

Мнение от miroman » 27 мар 2015 07:47

atanweb написа:
miroman написа:
atanweb написа:Неоспорим пример:
20-ти век ( 1901г.-2000г.) - т.е. това е 20-то столетие
Аналогично в десетилетията и хилядолетията.
Естествено, същото е и с десетилетията:

Второто десетилетие на двайсети век са годините от 1911 до 1920.


По бройните "определения" спор няма.

....
:) Миро извъртя го и се надяваш да мине lol2
Прочети пак това което съм дал за пример и виж, че твоето Естествено не съвпада.

20 век завършва с 2000-та година. Така и 80-те години завършват с 80-та година.
Нищо не съм извъртял. Ти не четеш както трябва. Сега отиваме на тема "граматика":

При числата освен формата "едно, две, три и т.н." имаме и "първи, втори, трети и т.н.". И в двата случая това са "бройни" форми, свързани с конкретно число.
Ако искаш да кавеш "първите двадесет години от века", споменаваш конкретното число 20. Докато ако искаш да кавеш "двадесетте", това не е конкретното число 20, а събитарелно обобщение на 20,21,22...29.
Тук допълнително объркване може да се получи и от това, че да кажем "двадесетте" може да се използва и в бройната си форма, например - "Имам петдесет часовника, от които двадесетте най-хубави са китайски" lol2 . Само че тук "двадесетте" е различно от другото "двадесетте". Едното е в бройната си фрома, а другото - в литературно-обощителната.

Няма как, българският език е сложен език.

Поздрави, Миро.
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от storyteller » 27 мар 2015 08:35

rosen_er написа: Но дайте ми пример как е гражданственото наименование на първите 10г на век - от 01.01.00г до 31.12.09 г.?
Като се замисля за този период в началото на нашия век и всичко станало през него, ще предложа на колегите историци да го наречем "двете нули" :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Календарно броене

Мнение от rosen_er » 27 мар 2015 09:32

Ох,момчета, убедихте ме.Мислех си ,че живея шейсетте си години,но вече се чувствам поне едно 10г. по-млад lol2
Това ,че " е придобило гражданственост, така че като човек каже нещо, да го разберат" никак,ама никак не означава,че е вярно.По тази логика всички копирни машини са "Ксерокс",всички ъглошлайфове са "Флекс" и т.н. и т.н.Но в действителност нещата са съвсем различни.

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”