1-май

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: 1-май

Мнение от the collector » 01 май 2015 22:52

Днес хората не се преструват, че празнуват, а се преструват, че живеят.
Ако трябва да сме в траур заради радиационен дъжд, то трябва да сме всеки ден в траур, заради умишленото унищожаване на народ и държава през последните 26 години.
Най-бедните и най-нещастни в Европа, с политици наведени постоянно пред запада, начело с един уникално прост и ограничен премиер и президент от някакъв неопределен пол.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: 1-май

Мнение от miroman » 02 май 2015 17:04

Володя В написа:Въпреки явно неадекватният пост по горе ... бля-бля .... а за това едва ли ни е виновен Чернобил.
Колега с 12 адекватни поста, значи понеже ти имаш хубави спомени, Чернобил не е имало, радиоактивност не е имало, статистиката на раково болните лъже, и т.н.

Ще дам два примера:

Евреите всяка година, независимо кой е на власт, идват и благодарят на българския народ. Сигурно тези, които идват, също имат хубави спомени с бащите си. И какво им е притрябвало да бият път на майната си, че да благодарят на някого за нещо от преди 70 години? Да, ама техните бащи, освен да ги возят на раменете си, от малки са им набивали в главата "Има там една държава, където живеят най-добрите хора на света. Когато всички са искали да ни избият, там са ни приели за хора и са ни помогнали". И те идват на место да ни благодарят. Образно - не на теб или мен, на българския народ. Идвали са при комунистите, идвали са при седесарите, идвали са при "царя", ще продължават да идват...

Арменците пък са на път да скарат съюзници в момента. Година след година те повтарят "геноцид, геноцид, геноцид". И не забравят да го повтарят отново. И всяка година все някоя нова страна признава страшната дума. Догодина откъде да знаем, може пък и някой български властимащ да се престраши да я каже в прав текст...

А аз направо не разбирам какво "неадекватно" намери в поста ми? Ако твой близък (не дай Боже) почине на 8-ми март, ще продължиш ли да го празуваш?
Аз не мога да празнувам на 1-ви май, защото считам, че тогава са убити хиляди българи. Ти щом го считаш за празник, празнувай си.

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: 1-май

Мнение от varban » 02 май 2015 20:54

А преди 1986 празнувал ли си го?

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: 1-май

Мнение от miroman » 02 май 2015 22:08

varban написа:А преди 1986 празнувал ли си го?
Ако под празнуване се разбира "задължително ходене на манифестация и маршируване на площада" - да, ходил съм като ученик. Като студент - не, там не беше задължително. След това 1985 влязох в казармата, но точно за 1-ви май 1986 си бях в къщи в отпуск, така че радиоактивния дъжд го пропуснах. Но всички мои роднини бяха на площада...
Всъщност аз самият доста по-късно разбрах за радиацията, в самата 1986 никой нищо не ни каза. Най-опасен е бил радиоактивният прах, който беше свален на земята от дъжда. Не знам какво е трябвало да се направи след това - може би плодовете и зеленчуците, които узряваха в следващите няколко седмици (или месеци) да се хвърлят. И животните да не се пускат да пасат, а няколко месеца да се хранят с фуражи.
Някои от малкото "посветени" явно са били малко по-човечни, защото се носеше слух за случката. Но ние вярвахме, че това е пропаганда - няма как държавата да скрие такова нещо, след като е наясно какво ще стане, ако скрие. Да, ама не...
Но това е най-отвратителното - за "високопоставените другари" се е внасяло всичко - от вода до месо, а от всички останали се скри опасността. Вместо както е нормално, да се предупредят хората да не излизат на открито, и да се инструктират точно какво може и какво не може, ни оставиха в пълно неведение. И хората си ги изкъпа дъжда, после си ядохме най-заразените храни, и сега масово плащаме с левкемии.
А какво толкова щеше да стане, ако хората не излезнат на 1-ви май? И в предишния пост го споменах - просто не ми го побира акъла какво същество (не казвам човек) трябва да си, за да направиш такова нещо....
Изображение

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: 1-май

Мнение от the collector » 02 май 2015 23:34

През не толкова далечната 1999-та година предупредиха ли ни от "демократичното" правителство, че в Сърбия американците мятат бомби с обеднен уран? :o Белград е на много по-пасно разстояние от Чернобил. В някои квартали на София, през нощта ни се тресяха прозорците от детонациите, но не сме предполагали, че са "накичени" бомби.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Володя В
Reactions:
Мнения: 53
Регистриран: 12 апр 2015 19:40

Re: 1-май

Мнение от Володя В » 03 май 2015 01:01

А аз направо не разбирам какво "неадекватно" намери в поста ми? Ако твой близък (не дай Боже) почине на 8-ми март, ще продължиш ли да го празуваш?
Не знам защо толкова стряска тази дума "неадекватно" ? Нормална дума,използвах я защото си е на мястото и значи в прав текст нещо което е несъвместимо в даден момент с общото. Та на фона на предните постове кой как си спомня 1МАЙ и как го е празнувал,нещо подобно беше и с 24МАЙ,9 септември,в по-малка степен с 7ноември и с Велик ден и Коледа,хората ги припознаваха тези почивни дни като битови празници и независимо дали бяха религиозни ,или идеологически обвързани,на никой не му пукаше,а се въртяха кръшни хора и народа се веселеше,хапваше и пийваше и забравяше поне за един ден трудностите.Казвам за един ден или максимум два,защото тогава толкова бяха празниците,а не както сега по 5-6 дена,само дето няма вече кой да тропне хоро. И изведнъж вие сменяте гледната точка и променяте изцяло смисълът на темата,това е най-малкото непочтено,защото Чернобил, това е една техническа авария,една истинска трагедия и нещастие ,но най-вече за една друга държава,а последиците от нея поеха кой повече кой по-малко десетки страни и те ли да обявят траур и защо не го правят? Облакът стигна до Швеция,а доста държави пострадаха повече от нас. Било чудовищно,а замисляли ли сте се колко и каква информация се е получавало в действителност от тогавашното ръководство на държавата,ами нали и те бяха на трибуните под дъжда на всички големи български градове. Кой от тях е знаел,кой колко е знаел,едва ли някога ще узнаем,може би само Дойче веле и Свободна Европа са били на ясно,та да обясняват после на зажаднелият за истината българин,какво са му направили СССР. Жалко е да се постъпва така,защото има статистика и на датата 1МАЙ в различни години, е имало много мъка по света и земетресения в Индонезия със стотици хиляди жертви и други пак такива гибелни по цял свят,имало е чудовищни катастрофи и потънали кораби с 1200 души на борда и други и други. Нима тези народи не са обявявали тези дни за национален траур,но в даденият момент,или всяка година е било траур,не можеш да накараш един народ ката година да страда за нещо в което не е виновен. Това е същото да накараш сега Япония, чиято авария във Фукушима е в пъти по-голяма и с пъти по-големи последици за флора и фауна,да си посипят главата с пепел и да вземат да се извиняват на целият свят ли? Това е също една трагедия,въз основа на технически проблем,или понеже реакторът е американски,някои хора да имат повод да злобеят и да правят тъпи политически внушения. Това е трагедия ,към която всички нормални държави и народи проявиха съчувствие и съпричастност и макар ,че и досега продължава да изтича радиоактивна вода, разбирането към трудностите на японците остава.Не така беше обаче с Чернобил нали? Воят беше ужасен,нищо ,че ви е бедна фантазията колко са гръмналите и аварирали в САЩ и Франция централи и сигурно при всички тези случаи,населението тутакси е било информирано да яде корнишони само внесени от Луната. Айде бе. Чак е смешно ,ако не е тъжно. Тъжно е ,защото омаскарихме всичко което поне малко имаме и като история и като национална памет,пълен нихилизъм и зачеркване на няколко поколения души с техните мечти и стремления,а те бяха всичките наистина за България,може и наивни,може би и неосъществими,но искрени, а се градеше и имаше,а сега вижте какви са мечтите на децата ви и на внуците и сами ще се досетите дали ще видите в скоро време вече някога едно истинско неподправено хоро на мегдана ( примерът разбира се е символичен) И тука искам да кажа ,че няма никаква политика в писането ми,не се интересувам от нея,повдига ми се,а чисто човешко битие,за ненатоварена, а не зомбирана психика в един все повече виртуален свят,подчинен на потреблението и вещоманията,за намусени мутри в черни джипове и за семейства застанали пред 50 инчови плазми със замръзнали празни погледи. За това и сега се замислям,как по "тоталитарно" време мечтаехме за западни коли ,магнети :) дънки и цветни телевизори и да, отдавна ги имам всички тези неща,лъскави и бляскави и никога обаче няма и не мога да кажа ,че съм по-щастлив от времето когато мечтаех.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: 1-май

Мнение от kapkan » 03 май 2015 08:59

Абсолютно съм против политически теми в този форум,водят само до грозни спорове.Който иска да празнува каквото ще,рамазан,ханука или каквото и да е,мен не ми пречи,бих ги поздравил с празника им,а не да ги питам за турско робство или палестина.Аз да питам спорещите,защо не се поздравихте за годишнината от априлското въстание и да се успокоите :)
мисля,че темата е за ключ.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: 1-май

Мнение от Pavlin » 03 май 2015 09:50

Ники, не виждам напрежение, всеки си казва мнението. За това е форум- място за дискусии.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: 1-май

Мнение от varban » 03 май 2015 10:21

Капканчук е прав. Ако почнем да бистрим политика, ще превърнем форума във филиал ня дир.бг.
Признавам си, че писах два отговора на Миро, ама автоцензурата ми не разреши публикуването им.
Вероятно ще се включа в обсъждането на последствията от Чернобилската катастрофа, но политиката няма да закачам.

Колкото за престъпленията на властта - най-голямото престъпление е лицемерието. Във всички страни, политически системи и времена. Лошото е, че лицемерието на власть имущие не намалява, а се увеличава.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: 1-май

Мнение от Pavlin » 03 май 2015 10:54

За политиката съм съгласен! Без нея!
Дискусията основно е за празниците. За това не виждам нищо лошо.

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”