Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Тук пишем за каквото се сетим
Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 23 юни 2013 11:17

Не знам, как е на френски, а на английски не пиша.
На авиабазата и на анхема не съм правил такава страница, така че това ми е сефте. И ми харесва, че е на български. Ама мога без предупреждение да превключвам на руски и френски ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Автобиография

Мнение от varban » 23 юни 2013 11:42

61 набор, роден съм в Резервата, в Бяла Слатина.
От 88 живея в Казанлък.
Преди това - Бяла Слатина, Белоградчик, Оряхово, пак Бяла Слатина, Враца.
Служил съм в Стара Загора, малко в Мусачево, после пак в Заарата и като им писна от мене, ме пратиха в ШПЗО "Гоце Делчев", пак във Враца, та поне три месеца да се отърват ;)
Уволних се в средата на август 82 и след две седмици заминах за Ленинград. Там учих до март 88.
Работил съм 4 години в НИТИ, Казанлък, и после - в завод #3 на Арсенал.
Имам две години прекъсване - бях админ. Таман колкото редовна военна служба ;)

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от sheretudis » 23 юни 2013 11:54

ами че на френски какво му е да го напишеш Редуваш веднъж льо и дьо Ей тьй ,,,ЛЬО СТРАНИЦАТА НА ДЬО ВАРБАН В ЛЬО ЧАСОВЕ ДЬО СОМ И Сталинские генераы как ты очень любили учьебу :) Товарища Жукову научил кирилицу на курсы Выстрел менее 3 лет :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Seikosha » 23 юни 2013 12:17

"Градил Илия килия" А честито и на тебе домик в дома,окопа се,поумняваш :)
А да попържаш на гръцки,знаеш ли :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Пцувни

Мнение от varban » 23 юни 2013 13:32

Знам само на славянски езици.
От гръцки - нищо. Даже не им знам системата и ми е интересна :)

На немски - колкото от Швейк... не го бях чел до казармата и там го носех вместо дихател в торбата на противогаза. Чудех се как може да са толкова еднакви толкова различни работи :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Кой по-яко пцува.

Мнение от varban » 23 юни 2013 13:54

Като се съберем в интернационална компания, почваме да си мерим псувните. Славяните отнасят франкофоните и англофоните барабар с арийците като Т-34/57 немски танк ;)

А сред славяните борбата е оспорвана. Руснаците приказват на матерен, сърбите пцуват и по телевизията... абе и ние зимаме медал, ама не се знае какъв.

Аз като българин ги карам да преведат "×××си де××× да го ×××" и им дръпвам с половин лодка още на старта ;)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 23 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Въпрос

Мнение от varban » 23 юни 2013 13:57

Тук минава ли такова писане? Щото мога да мина и да замаскирам със звездички.

На базата съм отменял локално наказания за пцувни, ама се отплеснах по братята сърби: http://www.balancer.ru/g/p2362354" onclick="window.open(this.href);return false;


Сърбите са много силни играчи, та сигурно за това се отплеснах. Ама това ни дава психологическо предимство: авторитетен руски източник за българския език

Ще трябва да разуча историята на статията за проверка на личния принос ;)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Въпрос

Мнение от Pavlin » 23 юни 2013 14:57

varban написа:Тук минава ли такова писане? Щото мога да мина и да замаскирам със звездички.
Аз псувам само когато управлявам автомобил!
Но тук във форума ще ми е неприятно ако се допусне!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 23 юни 2013 15:03

sheretudis написа:ами че на френски какво му е да го напишеш Редуваш веднъж льо и дьо Ей тьй ,,,ЛЬО СТРАНИЦАТА НА ДЬО ВАРБАН В ЛЬО ЧАСОВЕ ДЬО СОМ И Сталинские генераы как ты очень любили учьебу :) Товарища Жукову научил кирилицу на курсы Выстрел менее 3 лет :)
:bravo

Добре го написа :clap:

Сериозно - хранцузите са си онодили таковата в информатиката.
Програма на френски за мен е по-зле от българска и руска едновременно.
Само на китайски е по-зле, щото не мога да чета йероглифи.
Ама като мога да чета на френски, че голям праз! Така и не запомних, кво е фишие - файл или директория.

Затова ползвам софт с английски интерфейс - английски съм учил от хелпове и мануали и го разбирам. Виж, ако почна да чета, излиза вхиле - това е семеен мем за моя английски.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Въпрос

Мнение от varban » 23 юни 2013 15:07

3017 написа:
varban написа: мога да мина и да замаскирам със звездички.
Но тук във форума ще ми е неприятно ако се допусне!
Разбрах. Така става ли?
Не мога да го кажа граматически :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Автобиография

Мнение от varban » 23 юни 2013 16:47

varban написа: Уволних се в средата на август 82 и след две седмици заминах за Ленинград. Там учих до март 88...
... в Техноложката. Така казват братята, без да уточняват, къде и кой технологически институт имат предвид.



Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Последна промяна 1 на varban, променена общо 23 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 23 юни 2013 16:57

Интересно ми е по каква програма е можело да се учи в Съюза тогава?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 23 юни 2013 17:25

3017 написа:Интересно ми е по каква програма е можело да се учи в Съюза тогава?
Имаше няколко варианта.

Основният беше държавна поръчка, по специалности, които нямаше в България.
По този вариант са завършили около 1000 души, с точност до порядък - много повече от 100, ама не 10000.

Имаше още два начина - единият, като във всички останали страни: ако родителите ти живеят там (дипломати, търговски представители и просто българи с постоянно пребиваване в СССР) и втория - ако родителите ти работят в Коми АССР. По последните два начина се кандидатстваше на общо основание с братята, с 4 изпита. В нашия институт (и в много други) братята държаха руски, химия, физика и математика.

По държавна поръчка обаче се кандидатстваше съвсем по друг начин.
Аз разбрах от баща си, че има такава работа (той тогава работеше в завод на Металхим). После написах рапорт до командира на батальона, че ми е необходима еднодневна командировка до Арсенал и отидох в отдел кадри, облечен като за градска отпуска - в зелени парадни дрехи.
Към половин ден ми отне попълването на всякакви анкети... абе бая листа си бяха.
Казаха ми, че ще уча високомолекулярни съединения, което общо взето беше истина, само истина, ама съвсем не цялата истина ;)

Добре, че освен политиката бях държал и химия и бях горе-долу в час в сравнение с братята, щото повечето ми колеги бяха приети в МЕИ. И по общоиинженерните дисциплини бяха добре, ама по химия и околохимически предмети... абе кво да ти разправям... умни момчета бяха, успяха да се преориентират.

По държавна поръчка студентите бяха главно на секретни специалности, викахме им закрти.

Моята беше 0815. Разбрах какво е това чак след 3 курс, до тогава учехме заедно с братята в блок "А", ако говорим по аналогия със СУ от това време.

Само че при нас имаше три варианта - матмех, физхим и химфак.
ВВшниците, барутаджийте, снарядяването на боеприпаси и пиротехниците учеха във физхима.
След 3 курс минахме в друг факултет, вече инженерен, ИХТФ (химико-технологиески). Бившия военхим, военно-химически.

Там имаше българи на 4 специалности - 0814 (ХТОСА, химия и технология на органичните съединения на азота, която си беше химия и технология на взривните вещества), моята 0815 (ХТВМС, химия и технология на високомолекулярните съединения, или химия и технология на барути и твърди ракетни горива), 0816 (снарядяване на боеприпаси) и 0817 (пиротехника). Ама пиротехниката беше не китайска, а бойна. Трасьори, закъснители, напалми, термити, запалителни, осветителни и прочие благинки).
Имаше и още една, 0818, на която никога не е имало чужденци: химия и технология на биологически активните съединения. Това беше синтез на бойни отровни вещества.
По мое време отровите (18 катедра) таман бяха се захванали много сериозно с утилизацията. Сега им остават още десетина години, и после ще се преквалифицират - в света вече няма да има химическо оръжие, а който се опита да го прозивежда, ще установи експериментално, кой танк е по-добър - Т-90, АБрамс, Леопард, Чаланждер или Льоклерк.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от varban » 23 юни 2013 17:32

3017 написа:Интересно ми е по каква програма е можело да се учи в Съюза тогава?
Разликата между нас и другите две групи беше стипендията: ние получавахме по 90 рубли месечно, а другите българи - по-малко.

90 рубли си бяха бая пари в Ленинград. Инженер получаваше малко повече - 105...115. Последните година и половина даже ни увеличиха стипендията таман до 105.

Българи учеха в Москва, Ленинград, Тула и Харьков. Имаше още и в Киев, и в други градове, но много по-малко. Казах, че с точност до порядък сме били 1000, ама май сме по-близо до 10000.

Първите българи са учили там още по време на турското робств... пардон, присъствие :muslim:
Последна промяна 1 на varban, променена общо 23 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Страницата на Върбан / Страничка Варбана

Мнение от Pavlin » 23 юни 2013 17:41

Много интересно! Искаш учене, ето ти учене!
varban написа:... а който се опита да го прозивежда, ще установи експериментално, кой танк е по-добър - Т-90, АБрамс, Леопард, Чаланждер или Льоклерк.
Е някой може да реши да си го произвежда тайно :)

Заключена

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”