Защо пропуснахме 24-ти май?

Тук пишем за каквото се сетим
Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от miroman » 25 май 2016 08:59

Здравейте колеги,

след диспута по повод един празник (нарочно не го изписвам в кавички, за да не пренесм спора върху него), ми стана интересно дали някой ще се сети да пусне тема за вчерашния 24-ти май. На този ден би следвало да се поздравяваме всички, които в една или друга степен използват кирилицата. Нещо, което ни прави уникални, и за което трябва да сме горди, че сме създали. Нещо, което ни е обединило като националност, и е помогнало за разцвета на държавата ни тогава.

Не би. Никой не поздрави никого. Верно е, че кирилицата не се долюбва от младите, повечето от които предпочитат да пишат на шльокавица. Добре, че тук има стриктно изискване за писане на кирилица icon_clap icon_clap icon_clap

На всички, пишещи на кирилица, честит 24-ти май!

Поздравяваме се за всичко - за рождени и именни дни, за Великден и Гергьовден, за деня на космонавтиката, на победата и сигурно на транспорта, а за деня на Българската писменост - не.
Как мислите, защо този празник не се чувства чак толкова празник? Все пак е официален национален празник! Може би защото не е свързан с конкретно събитие, а е просто една дата?

Поздрави, Миро.
Изображение

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от percusst » 25 май 2016 09:10

Честит празник на всички! Денят, когато всички българи трябва да ходим с високо вдигната глава!
Благодаря на Миро за много точната забележка! За себе си, като оправдание мога да кажа, че от три дни не съм сядал пред компютър. Абитуриентка и т.н.
Успех на всички и бъдете здрави!

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от Lyubo_sr » 25 май 2016 19:32

Изображение
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от ivan_p_uzunov » 25 май 2016 20:12

Честит празник и от мен ,с малко закъснение . причината е че работих на празника.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от atanweb » 25 май 2016 21:25

И аз приемам забележката.
Хубав и светъл празник. Нямам оправдание за това, че не съм пуснал тема.
Може би изтърканите фрази които не правят празника празник, са причината.
Същото е както и с другите празници. Бъдни вечер, Великден... много от хората вече не осъзнават какво празнуват, а приемат само възможност да похарчат малко пари за подаръци и да разпуснат някъде на спокойствие или екскурзия.
И все пак изминали са повече от 1000 години, не е късно да се поздравяваме в всеки ден от годината.
Много ме подразни част от новинарските емисии на най-големите "български медий"
"През 2007г. в Европа е призната кирилицата като официална азбука." или нещо такова беше.
М'чи няма как държави с наполовина по-кратка история от българската да ни признават азбуката. Но, не те са виновни, а медиите ни които ни мачкат и ни отнемат самочувствието. Ето защо и не знам какво празнуваме.
Истината разбира се е :
С влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. кирилицата става третата официална азбука на Европейския съюз след латиницата и гръцката азбука.
Това е нормалният прочит на новината, а не този по-горе.
Има много дезинформация навсякъде около нас. Всеки приема нещата така както му ги поднасят. Ние сме зомбита. Би било правилно след като прочетете горенаписаните от мен редове да имате собствено мнение придобито от достоверни източници или ако не сте сигурни или позабравил то да прочетете - пак от проверени източници.... и т.н.
Благодаря!
И още веднъж със закъснение.. Честит празник! Честит 24 май!
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Защо пропуснахме 24-ти май?

Мнение от stepona555 » 25 май 2016 22:04

Честито и от мен , като допълнение на горния пост ще кажа ,че гледам всяка вечер "новини" и имам чувството че съм на урок за умствено изостанали .
Няма да коментирам кирилица и глаголица, ама стар и нов стил с разлика във времето ми идва в повече.
Изображение

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”