ново хоби

Тук пишем за каквото се сетим
Отговори
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

ново хоби

Мнение от storyteller » 09 сеп 2016 19:34

Последните месеци си купих няколко портрета и смятам да продължа - портрети, свързани по един или друг начин с историята на страната. Не търся важни исторически личности, а типажи, които са представителни за епохата. Общо-взето по същата причина колекционирам и часовници - като парченца история.
Ето няколко от последно време.


Изображение

това са два портрета от 50те, на турчин и на рускиня. Художничката е много модерна за времето си, използва ярки цветове - тюркоазено синьо за турчина и червено за рускинята. Личи си, че се страхува от тях, според мен. За турчина мога да кажа, че познавам такива турци - умни, цинични, безскрупулни, но си държат на думата.



Изображение


Изображение

Другите два са от Рада Поптошева, хубавица и глезана от бохемско семейство, която след 9ти септември е имала труден период. (Известна е като най-хубавото дупе в българските артистични среди; ако искате, можете да прецените сами като видите Голо тяло на Димитър Гюдженов, където е позирала - http://www.gallery-victoria.com/viewlot.asp?LotId=11277" onclick="window.open(this.href);return false; ). Та въпросната бохемка е рисувала 50те години жената на Антон Югов (вътрешен министър и много опасен човек) и според мен доста е треперила. Другият портрет е на дисидентстващ критикар от същия период.





Изображение

Изображение

Изображение

Малката хубавица я взех по молба на сина ми - за да има, по неговите думи, един нормален човек в стаята. Малката рисунка е направена във военна болница в Скопие 1916 г. - вижте как този силен човек духом е на друго място, иска да се махне възможно най-бързо. Къде - на фронта или у дома, или другаде - не знам, но художникът е добър.



Изображение

Изображение

Изображение

percusst
Напреднал
Reactions:
Мнения: 213
Регистриран: 29 окт 2013 11:36
Местоположение: София

Re: ново хоби

Мнение от percusst » 10 сеп 2016 08:03

Чудесно начинание! И благодаря ,че го споделяш с нас. Изкуството е едно от нещата които ще спасят света.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: ново хоби

Мнение от atanweb » 10 сеп 2016 17:26

Харесват ми и усещам емоцията.
Поздравявам те!
Изображение

Отговори

Върни се в “Всичко останало ----- Off Topic Discussions”