Дискусии по отношение на конкурса "Умение да върнеш времето"

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Pavlin » 13 яну 2014 21:28

Като казвам "спечелиш" нямам предвид наградата, а това да вземеш приза с труда и уменията си :) Да спечелиш съревнованието, не парите :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Конкурс "Умение да върнеш времето"

Мнение от DHM » 13 яну 2014 22:29

kapkan написа:Аз реших де участвам с два часовника,един кварцов Пулсар и един тренч.Преди време взех един плик кварцова скраб за да им взема стъклата,но Пулсара беше с ужасно надрано стъкло и го метнах при боклуците.Като се обяви конкурса се чудех с какво да участвам,и ровейки в боклуците той ми се наби в очите,реших ако тръгне да го лъсна,и така се почна.Няколко дни след обявяването придобих два тренча(показах ги в колекция) единя от Митака нямаше какво да му правя но другия беше грозник,реших да го върна сред живите.Снимките са с телефон,а той си има собствено мнение по въпроса как да снима :(
Пулсар:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Тренч:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
ми това е от мен :)
Благодаря ти n_thumbsup
Сега няма да има нужда да обяснявам защо съм изпратил тренч на теб, а не на някой друг колега n_thumbsup :) Шегувам се, разбира се :lol:
Поздравявам те за търпението и страхотните резултати, както и за това, че си оставил железата заради часовниците :) А тренча е станал уникален :b
.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Конкурс "Умение да върнеш времето"

Мнение от DHM » 13 яну 2014 22:46

atanweb написа:Здравейте и от мен.
Бих искал да презентирам моето участие в конкурса по възможно най-интригуващият и увлекателен начин, така, че да станете съпричастни към емоцията която вложиш в работата си.
В началото ще разкажа, за трудният избор на обект за работа който направих. Всъщност аз започнах още два проекта които в последствие бяха изместени със следващият в който видях не само обект на работа, но и история пропита в миналото на нашите дядовци.
След като категорично и без колебания взех решението, проектът да е джобен часовник Молния 3602 18 камней започнах дълго да размишлявам как да предам желанието за възкресяване на една загубена вещ.
Изображение
Пътищата ни се пресякоха при антиквар на който железничарката Молния е била дадена от хора на които е отнето правото да могат да оценяват или пък те сами са стигнали до там, че да са студени като камък към вещи от миналото на хората.
Изображение

Часовникът беше неработещ поради най-страшната участ която може да падне върху часовник, а именно варварска неграмотност причинила това:
Изображение
Изображение
Частите на часовника така бяха слепнали като, че са киснали в асфалтов извор.
Имах сериозни затруднения дори с отлепването на мостовете, някой от които дори се изкривиха и се наложи да ги изправям. Имах тайната надежда за почистването да помогне n-Хептан-а който ми предостави нашият форумен бомбермен (за което ти благодаря Върбан). Положих всички части с изключение на анкера и счупения баланс в бурканчето което ползвам за тези цели и го оставих да кисне 48 часа. След направена проверка с голямо огорчение установих, че визуално лепилото и мръсотията не са помръднали от частите и предприех друго мислене. Трябваше ми нещо по агресивно което пък щях да мия в последствие. Под ръка имаш само лакочистител, а ми се искаше да е ацетон. След още 24 часа престой този път в лакочистител нещата взеха да поомекват макар и видимо да стояха същите. Всяка една от частите беше старателно почистена с четка за зъби и парцалче и така успешно възстанових всичко.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И отново промити в n-Хептан.
Сглобих механизма и нямах търпение да сложа здрав баланс за пробата. След минути успях да се насладя на това толкова добре познато движение което ни пленява всеки път когато погледне работещ механизъм - балансът танцуваше бясно.
Изображение
След като бях събудил отдавна заспалият другар на железничаря, реших да довърша доброто дело и да го накарам да заблести. Навих ръкави и се захванах с добре познатото полиране.
Използвах абразивна гъба на Скотч-Брайгхт и на ръка свалих по-дълбоките следи от удари и драскотини. След като прецених, че нивото е достатъчно добро се заех с финиша които постигнах с вълнен парцал, паста за зъби и много отделено време. Стъклото също премина познатата процедура с шкурки от номер 1200,1500,200,2500,3000 и накрая пак вълнения парцал с пастата. С почти безчуствени и треперещи ръце успях да сглобя всичко.
Търпението и усилията ми са възнаградени. Резултатът е отличен. Де да можеш да покажа това на истинският собственик на Молния-та - може би отдавна забравен дори от своите роднини.

Изображение

Изображение

Изображение

Приятна гледка и още по-приятно усещане да е в ръката ти.
Бях набрал толкова инерция за работа, че имах желанието да сторя още нещо за този часовник, не само да може да тиктака като нов, но исках да му върна част от миналото му, така, че да не се забравя защо той е по-различен от другите.
Сътворих му едно мое хрумване което бих приложил, ако съществуването ми беше свързано с това да съм железничар. Проектирах и изработих допълнителен предпазен кожен джоб за джобен часовник, съобразен с условията му на работа, а именно тежки и опасни условия за една такава прекрасна вещ.

С подръчни материали и нарочно желана визия сътворих това:
Изображение
Обух работния гащеризон препасах каиша и надух свирката на отпътуващия влак по часовник.
Изображение

Изображение

Приятно гледане:
Реставратор, художник и творец icon_clap icon_clap icon_clap
Страхотно представяне!!! n_thumbsup И най-важното.....изразил си по безспорен начин същността на хобито ни!!! Човече се покланя :bravo
.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Конкурс "Умение да върнеш времето"

Мнение от rosen_er » 14 яну 2014 20:00

Pavlin написа:Здравейте, ето ме и мен.
Още когато започнахме да мислим този конкурс вече знаех с какво ще участвам. За съжаление идеята ми съвпада с тази на Сашо(знаем че е омайник и добър снимач :)) и среща сериозна конкуренция.
През всичкото време, когато съм се занимавал с часовници, съм гледал какви ли не трошляци, с обрани части, ръждиви и на нищо не приличащи парчета метал.
Но когато ми донесоха този часовник като ли че съм усещал че ще стане медийна звезда и я взех за не малка сума пари в това състояние. Намерена е в гора, в пръстта. Нямам представа колко е престояла там. Като цяло няма много ръжда, но и като знам от колко години не се използват джобни часовници...
Ето я и нея:
Изображение Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение

Дълго време се чудех дали да изобщо да я пипам. Часовник с патина! Няма друг такъв! Хората с монетите знаят каква тръпката :) Опитал съм се да я покажа на тези снимки:
Изображение Изображение Изображение

Но както вече казах, съдбата й е била да участва в този конкурс. Започваме разглобяване:
Изображение Изображение Изображение

И отива на баня в Мелиото:
Изображение

През това време, механизма беше при лечител за смяна на ос на баланса:
Изображение Изображение

Първа баня след много години:
Изображение Изображение
Изображение Изображение

Изображение Изображение

Следващият етап е "фейслифтинг" със Саното, невероятен препарат:
Изображение

След него и с новото стъкло придобива по лицеприятен вид:
Изображение Изображение

Изображение Изображение

За малко да забравя:
Изображение Изображение Изображение

Механизмът след процедура по подмладяване и с ново тупкащо сърце:
Изображение Изображение

Като много българи, така и аз си обичам да правя всичко в последния момент :)
Бързам да сложа стрелките, след това един вятър на дремела, вече е полу сумрак и няма време за последните снимки на моята "звезда":
Изображение Изображение


Ето я отново, с цялата си прелест, бляскава, спасена от пълно разлагане в гората и забрава. А заедно с нея си отиват всички моменти по изготвянето и изработката на детайлите и частите, представата за хората които са ги сглобявали, след това мястото й в магазина, мига в който купувача се е вгледал точно в нея и я е избрал, годините през които е служила вярно и сега пак е тук!
Този конкурс беше идея на Сашо, и аз се радвам че успях да участвам в него именно заради заради това.

Изображение Изображение Изображение

Изображение Изображение Изображение


Надявам се ви е харесало :)
Еѝ ,съсипал си хубавият часовник.Що не ги оставяте да остареят достоѝно ? Уж на шега го написах,пък се замислих :redface Не ми е на сърце такъв начин "...да върнеш времето"
Но конкурсът си конкурс ,а и ти и Сашо сте се справили жестоко.Не се засягаѝте от думите ми . И друг път сме водили този разговор. :)
П.П. Пропуснах.И другите участници са свършили страхотна работа. icon_clap

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Pavlin » 14 яну 2014 20:32

Може и да имаш право до някъде. Аз също харесвам автентични непипани часовници. Но един такъв предмет не заслужава да тъне в кал.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от atanweb » 14 яну 2014 21:38

Голяма красота е Павлине, справил си се страхотно. Интерена е и историята. Ма те двата наши дедковци заслужават да се видят на някое изложение упс... да не издам нещо предварително като дори не е обмислено.... та хубави часовници и хубави хора сме се събрали тук. Благодаря за хубавите думи на всички ви. Ето виждате, че всички са се постарали и резултатът е видим и еднакво добър.
п.п. Идеята за конкурса си беше изцяло на Митко (DHM) !!
Поздрави, а аз очаквам баш гостите в шоуто (Невен, Шери, Мишо-сан,Върбан) не задължително в този ред, но ги чакаме нали? ... и още други които ни смайват редовно с "новобранските" си колекции.
:muslim:
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Pavlin » 14 яну 2014 21:45

Всеки си има основателните причини да не участва. За допълнение искам да кажа че това няма да е единствения конкурс от такъв тип и следващият ще започне веднага след края на този.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Pavlin » 14 яну 2014 21:48

atanweb написа:...
п.п. Идеята за конкурса си беше изцяло на Митко (DHM) !!
А къде е Митко тогава?!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от nevenbekriev » 14 яну 2014 22:13

Поздравления на участниците за резултатите! Всички са се представили подобаващо!
Аз този път не успях да се включа. Имах подходящ "материал", но се вкарах сам в един филм, който ми зае последните 5-6 дни и нищо не направих.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от DHM » 14 яну 2014 22:30

Ето ме! :) Тук съм!
Чета, пиша, коментирам! Радвам ви се :D
Нямаше да е много коректно....най-малкото щях да съм леко подготвен :wink: А и да си призная правя това във всяка свободна минута :redface и със съжаление мога да добавя само едно: за разлика от много колеги, които полагат усилия да върнат някой старец към живот за да го добавят към колекцията си, то аз го правя основно с комерсиална цел :redface .......понякога животът те прекарва гадно........ n_sad
Показал съм в темата си подобни неща, а и Сашо е виждал някои....И понеже макар и подходът ми е да е реставратрски, мотивът ми е комерсиален, така че реших да се въздържа :)
Сега по темата:
Павлине, смая ме!!!
Изненадан съм както от избора на обект, така и от резултата n_thumbsup
Искрени поздравления, за което!!! Но пропусна да споделиш за почистването на цифера....колкото и козметично да е било :)
.

kova4ev
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 03 фев 2013 23:36
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от kova4ev » 14 яну 2014 22:31

Поздрави на всички за обстойните и интересни презентации. Единствено периодът с празниците ми попречи да участвам, то и без празници съм си тежка гемия, та очаквам следващия с нетърпение :)
Pavlin написа:автентични непипани часовници
... са такива, когато са в оръфана кутийка :) В 5мм кир и кал по касата няма нищо автентично nono
"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект"-Т.П.
http://www.nikolakovachev.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Seikosha » 15 яну 2014 01:03

Успях :D Три минути преди полунощ :o Не знам как имам още сили да пиша,но понеже вече се отчетох,искам да поздравя всички участници,макар и малко,може би дадохме началото на някаква традиция. Чудесни неща,чудесна емоция,макар при мене да е ежедневие,сега беше различно,тука е пред публика,има тръпка,тука се вижда отношението ни и грижата към това ,за което сме тука заедно. Яка конкуренция icon_clap ,и като куриоз ,от толкова хиляди варианти,двама показаха чудесни Мълнии,а аз с Капкан чук се "втренчихме" :lol: Но и изборът е логичен.
Поздравявам Митака за идеята и на организаторите за реализирането и n_thumbsup
И аз като Митака работя и с комерсиална цел,но то и при докторите е така,мисля,че хобито което съм си избрал е достойно,на него дължа да се чувствам полезен не само на себе си Всички антикварни часовници се реставрират и от 16в. ,че до сега. Друго е,ако искаш да запазиш за себе си нещо което е свързано със спомените ти непокътнато и аз имам такива в кутията с надпис"не се продават" и други не пипам,ама те не приличат на нещо извадено от Бермудският триъгълники,а и друго е да спасиш от изхвърляне на бунището каквито има стари,несъхранявани,изровени от сметищата и кофите неработещи часовници,каквито "търсачите" намират,а аз ги купувам,лекувам,съживявам ги и им връщам първоначалният блясък и достойнство и така имат по-голям шанс да си намерят стопанин който да ги обича.Кой иначе ще ти погледне оръфана масова Победа или ЗиМ,а аз карам наред,не деля пациентите.Само за една година купих стотици неща,къде щяха да бъдат те сега? Ми щяха да станат донори в най - добрият случай,да бъдат разпарчатосани и унищожени навеки,колко са тези като Роската,да обичат такива,малко са,и колко часовника ще се спасят по този начин,ми малко,а аз правя точно обратното,събирам ги и им вдъхвам живот,така ще се съхранят поне тези които успея,докле мога. Добре ,че и други го правят,хвала им. Което както беше казано,не значи ,че всичко трябва да се пипа непременно, а зависи и колко,има един принцип - Едно нещо се прави на достатъчното,а не на възможното ниво.
Край, сядам да пия едно тъмно,че прегракнах тази вечер :mrgreen: Всички живи и здрави :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от varban » 15 яну 2014 01:13

Добре го написа! Няма нужда от коментар.
Но аз да си кажа, че съм за Енчо :-)
Наздраве!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от Pavlin » 15 яну 2014 09:17

Поздравявам всички които се включиха! На останалите пожелавам повече ентусиазъм за следващия надявам се без празници през периода му :)
Тъй като броя на участниците е ясен, наградата ще бъде разпределена както следва: 50лв за първото място, 30лв за второто и 20лв за третото място.
Гласувайте обективно, без пристрастия :)

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Дискусии по отношение на конкурса.

Мнение от beria » 15 яну 2014 09:46

Аз не се включих, тъй като самите машинки не мога да ги ремонтирам все още и минават през майстор, както и преди съм споменавал, и нямаше да е честно:)
Поздравления за участниците!
Изображение

Отговори

Върни се в “Конкурси, инициативи, срещи и съобщения”