Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 19 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 13:55 
Moderator

Предлагам да организираме конкурс за разглобяване, почистване и смазване, сглобяване и евентуално настройване на руски механизъм. Задачата е да се направи така, че да стане ясно за непрофесионалния читател - трябва да снимате всеки етап от работата си и да обяснявате защо правите нещата именно по този, а не по друг начин. Целта е да се натрупа фонд от информация, която след време да бъде полезна за начинаещи любители-часовникари.

Наградите са скромни, но от сърце (т.е. толкова ми се откъсна от сърцето):
Изображение

Квадратна Ракета 2209, Кировски с не съвсем удачно подбрана каишка, стоманен Польот автоматик и възголям позлатен Польот в прилично състояние. Всички цъкат, което би трябвало да бъде достатъчно за участниците в този конкурс. Победителят ще може да избере два от часовниците, вторият - един от двата останали, а за третия - каквото остане, плюс утехата, че смятам да обявя втори такъв конкурс след време, но само за механизми, непредставени на първия тур. Значи състезанието не е за наградата, а за славата и за бъдещите поколения ентусиасти, които ще знаят откъде да започнат, когато ги засърбят ръцете да грабнат отверка и пинсети.
Срокът е до петък, 20 ноември. Сетне два дни за гласуване и в понеделник наградите заминават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 14:36 
Site Admin

Поздравления за инициативата!
Тъй-като предполагам ще изникнат много въпроси, нека някои задам аз- има ли значение, до каква степен е разглобяването, мъжки, дамски или друг тип часовник?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 14:51 
Moderator

Покажи как почистваш и смазваш своите часовници. Няма значение дали са мъжки или дамски. А до каква степен - няма условия, но имай предвид все пак, че публиката ще оцени (надявам се) съвестно свършената работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 15:05 
Moderator
Аватар

Разсъждения по темата: писанките са за "да стане ясно за непрофесионалния читател - трябва да снимате всеки етап от работата си и да обяснявате защо правите нещата именно по този, а не по друг начин. Целта е да се натрупа фонд от информация, която след време да бъде полезна за начинаещи любители-часовникари." (cit).

В този случай има работи, които задължително се разглобяват, има работи, които се пипат само при необходимост. Ако мина на конкретика, за механизъм 2409/14 на ЧЧЗ не е задължително да се вади колонката от щипките (ако спиралата е в час), ама противоударните задължително трябва да се разглобят, мият и мажат. Та да не се учат на лошо бъдещите бодри поколения :)

Да де, ама... ама ако трябва да правя някой Велик и Ужасен 2609.НА, сделан в СССР, има две камъчета, дето могат да се опънат на някой любител, че и на някой майстор :)
Ясно е, че всички накладни камъни се махат. Ама като се чупят тия пусти пружинки?!

Та ако реша да участвам* с Ракета 2609.НА, ще направя два варианта. Първия - с миене без махане на тия пусти подложни камъни на анкерното колело, и след като подкарам машината и си осигуря поне две резервни пружинки, ще снимам и ще обясня, как ги махам, как ги слагам и защо се чупят.
Същото се отнася и за по-ранните механизми на ПЧЗ с лирички, и за полетите, и за много други съветски машини. Уби ме един такъв ЗиМ. От страната на циферблата имаше подложен камък с лиричка.

Слагам ръка на сърцето и си признавам без бой, че ако сега ми падне 19 камъкова Ракета, хич няма да пипам пружинките на анкерното колело. Щото съм загубил и счупил горе-долу толкова, колкото съм сложил :)
---------
* ама определено няма да е преди 13 ноември :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 15:10 
Moderator
Аватар

А за степента на разглобяването - една от добрите статии за начинаещ е на Богдан от подписа ми.
Там няма нито думичка за това, как се маже ангренажа (щом като си успял да го разглобиш и да го сглобиш, би трябвало да съобразиш, как и кое да намажеш), в явен вид се препоръчва да не се разглобяват опорите на баланса и барабана с пружината, казано е да не се пробва да се мажат палетите, но статията си е баш добра :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 15:15 
Moderator

Ти ще напишеш още по-добра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 15:31 
Специалист

Хубаво е да има Конкурси.
Не потърсих в стари теми с профилактики ,но по спомен ми се струва ,че има повече от една показани профилактики на един и същ механизъм с близки подробности и акуратност.За какво го казвам това?
За да се зададат предварително някакви критерии по които би следвало да се оценят две (а може и повече,но едва ли ) работи на еднакви механизми, ако случайно се стигне до това.
Какво ще се опитаме да оценим тогава при пълно разглобяване,прецизно почистване и смазване ,перфектно изглеждаш и работещ механизъм след тези интервенции ?Снимки,разказ,време за извършване на профилактиката или нещо съвсем друго?
Ако го оставим само на :"Давайте,пък каквото потребителят реши" ....... имаме горчив опит от предишен Конкурс .
Не знам правилно ли е да има някакъв Конкурс , с определена тематика ,но без условия.
Стори,хубава е идеята,но ...хайде не толкова "експресно" да да я осъществим.Дай някакви критерии,каквито сметнеш за добре.Няма да има обсъждане и коментари-просто ,който иска да се включи или да оцени работа ,ще трябва да се съобрази с правилата на организатора.
Това мисля и искам предварително да кажа ,че тези мои думи не за продиктуване от някаква задна мисъл.С "работа" в такъв конкурс не мога да участвам,но с кеф бих гласувал за някой от колегите.
П.П. Докато пиша се появи пост на Върбан,но той не променя с нищо това ,което казах .Че дори и допълва и дава някакви насоки какво може би трябва се прави,гледа,оценява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 15:56 
Moderator

Основната цел, повтарям, е представените профилактики да бъдат полезни на аматьори.
Най-важното е добре да обясните какво правите и защо го правите - както например Върбан обясни, че не е добре да се пипат дадени камъни. Снимките нека илюстрират работата и е важно да бъдат информативни, а не художествени. Все едно пишете учебник или брошурка за сглобяване на мебел от Икеа. Представям си, че след време някой ентусиаст ще поиска да разглоби наследствения часовник и най-полезната информация ще намери в нашия форум.

Няма да давам повече указания, защото ако има строги инструкции, със сигурност ще пропуснем нещо важно, за което един се сеща да спомене, а за друг е очевидно - например както Миро описваше как стискал прекалено силно пинсетата и заради това ставали бели.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 16:17 
Site Admin

Оценяването трябва да е комплексно въз основа на снимки, разяснения, последователност, подредба, степен на разглобяване, показания от краен резултат и на лична преценка. Нека просто покажем на кой участник най много харесваме труда.
Идеята е да остане нещо зад нас, което ще е полезно за някой, пък ако ще и да е е несправедливо оценен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 19:22 
Moderator
Аватар

storyteller написа:
Представям си, че след време някой ентусиаст ще поиска да разглоби наследствения часовник и най-полезната информация ще намери в нашия форум.

Разсъждения на глас (докато чакам да изсъхне паркета в трапезарията след избърсване с влажен парцал от шкурката и преди да го изтрия с разтворител).

Има още една работа, която задължително трябва да се каже ясно - ниво на квалификация. Тук всички сме аматьори (щото не ремонтираме за заплащане), ама можем различни работи.

Примерно, Омега реши да покаже ремонт на хронограф (той няколко пъти е показвал де, ама дано му паднат още няколко :)). Да не вземете да му направите отвод, щото хронограф не е за аматьори!
Всичко е за аматьори, ама със съответната квалификация. Че Митака и той е любител, да не би да е часовникар я? Това, че е по-добър от повечето часовникари в нашта мила родина, е втори въпрос :)

Така че ако някой покаже профилактика на 3017, пак да се смята. И за такава статия няма нужда да се обяснява, как се затваря мост, или колко масло се слага в камъните. Ама трябва да се напише, че прости механизми от типа на разни славици трябва да се правят без затруднение.

Има и други случаи - сравнително прости механизми, ама редкаж или ценни. Примерно, не трябва да се учи човек на 2809, като има 2209 на корем. Хем почти същия, хем и да го прецакаш, няма да те е яд :)
Така че ако има статия за 2809, трябва с червени букви да се напише - тренировки на 2209 :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Окт 2015 21:47 
Moderator

Ще се смята всичко руско, което представите. От будилник до хронограф. Специално в твоя чест - и хронометър Слава.
Ако всичко е наред, ще има и следващ тур - специално за механизмите, пропуснати на първия. Амбицията ми е да оставим нещо за поредната реколта ентусиасти - надявам се това да бъде и вашата амбиция. Няма да се хващаме за буквата, повярвайте. Все пак за толкова години, макар и задочно, сме се опознали поне малко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015 13:40 
Moderator

Малка корекция - срокът се удължава до 20 ноември. Благодаря на колегите модератори, както и на форумците, за коментарите и съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2015 15:24 
Moderator
Аватар

varban написа:
...
Примерно, Омега реши да покаже ремонт на хронограф (той няколко пъти е показвал де, ама дано му паднат още няколко :)).
...

Ей направо се чудя да не би да имаш роднинска връзка с Ванга? Баш 3017 съм си аресал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Ное 2015 16:11 
Moderator
Аватар

Както обещах в предния пост записвам се за участие с тази профилактика:
viewtopic.php?f=106&t=5190#p47320

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Ное 2015 20:37 
Moderator

Супер! Много благодаря. Интересно и информативно. Надявам се скоро да има и други участия. И само едно уточнение - за мен не е важно механизмът да е сложен, важното е всичко да е показано и обяснено така, че да стане ясно и за най-невежия. Така че без никакво притеснение представяйте и по-прости механизми.
Това го пиша като обикновен гласоподавател, който ще гласува на конкурса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 19 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща