Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 40 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща

Гласуване в конкурса
Анкетата свършва на 28 Мар 2016 17:47
Liani - Casio Edifice EF-109 47%  47%  [ 8 ]
atanweb - Seiko 5606 5060 41%  41%  [ 7 ]
viz69 - DOXA и Q&Q 12%  12%  [ 2 ]
Общо гласове : 17
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2016 22:45 
Аватар

Здравейте
С позволението на управата на форума, от тази вечер обявявам конкурс за полиране на часовник.
Целта е да има снимки на първоначалното състояние на касата, верижката и снимки на това което сме успели да постигнем с полирането. Стъклото е предимство, ако позволява полиране, но мисля, че не трябва да е на всяка цена. Нека наблегнем на металните части.

Наградата ще бъде чисто нов Dremel 3000
Изображение

Ще се радвам ако се получи един конкурс с повече участници.
Успех на всички които имат желание да участват.

Краен срок на конкурса - 20 март!

Последна промяна Liani на 05 Мар 2016 12:10, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Фев 2016 23:16 
Site Admin

Нестандартно хрумване, поздравления за идеята и щедрата награда!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 09:40 
Moderator
Аватар

Добро е хрумването!
Ква полза от идеална машина, ако е в опърпан корпус :)

Само не бързайте със срокове! Да се съберат достатъчно участници.

ПС: Сега го видях срока... ми три седмици... като че ли е добре... ще се види по броя на участниците :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 11:08 
Аватар

Един месец е срока. Мисля, че не е малко времето.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 13:17 
Moderator
Аватар

Сънен съм бил :) :) :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 22:43 
Аватар

Какви са точно условията на конкурса колега?Защото мога да участвам,но ще е само заради участието(имам подобен дремел).Защото полирането като му хванеш тънкостите не е толкова трудно.Въпроса е какви пасти и четки се ползват,ама това се научава и какво точно трябва да се описва като стъпки,защото ако е като конкурса при разглобяването/сервизирането на механизъм ще е доста снимков материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 22:53 
Moderator
Аватар

Според мен идеята е участниците да покажат методите си на работа. Различните материали и инструменти които се ползват. Техниката с която се работи. Снимки мисля, че няма да са толкова колкото на конкурса за сервизиране Стъпките не са толкова много (бих се радвал ако някой направи изненада с повече). Като цяло споделяне във форума за да може хора които още не са се престрашили да опитат. Понякога в полирането човек може да се чувства много по сигурен отколкото в други часовникарски дейности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 22:59 
Напреднал
Аватар

Аз мисля , че кратки видео клипове ще са полезни , полирането е динамичен процес и една снимка може да е недостатъчна за начинаещите в тая област като мен

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Фев 2016 23:03 
Аватар

ghost_wolf написа:
Какви са точно условията на конкурса колега?Защото мога да участвам,но ще е само заради участието(имам подобен дремел).Защото полирането като му хванеш тънкостите не е толкова трудно.Въпроса е какви пасти и четки се ползват,ама това се научава и какво точно трябва да се описва като стъпки,защото ако е като конкурса при разглобяването/сервизирането на механизъм ще е доста снимков материал.

Условията както написах в първия пост са снимки на часовника преди полирането и след това, за да се види колко е бил наранен. Не са задължителни снимки от самото полиране, но няма лошо ако се пуснат и от него. Всяко описание към кадрите ще е от полза за всички които сега започват да полират. Аз също съм от тези. :) Добра идея е да се спомене какви дискове и пасти се ползват.
Нарочно не поставям много условия за да бъде по-лесно. Многото снимки са трудоемки и отказващи човек да се захване.
С този конкурс се надявам да обогатим форума с теми за полиране. Мисля, че доста хора се интересуват от това. Аз когато започнах да човъркам часовници, това бе едно от първите неща които ме привлякоха, но реално няма много написано за полирането, не само тук, а по-принцип.

За темите... Мисля, че най-добре е да се пускат в раздел - Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"
Ако модераторите преценят, че трябва да е на друго място, нека пишат.

Последна промяна Liani на 07 Фев 2016 12:06, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 08:24 
Специалист

Мисля,че идеята за конкурса е добра и заслужава адмирации,макар ,че тя беше назряла още преди 1-2 год. и не е вярно ,че няма писано за тези манипулации,писали са много от форумчаните,а аз имам сигур 100-150 поста на тази тема. Верно е обаче,че нещата са пръснати и макар,че си има специална тема за това,по една, или друга причина, тя беше игнорирана.
Трябва и да се прецизират наистина нещата,колкото и стремежа да се дава фиктивна свобода е похвален,толкова е и нож с две остриета. Един път се казва,че няма нужда от снимки,а после ,че не е лошо и да има :o Как трябва да се разбира? Ако е само да се покаже първоначалното състояние на касата и после още един фотос на завършеният проект,какъв е смисълът и да се изброят какви шкурки ,кечета и пасти разни са използвани,ми това нищо не значи. Плюс това заданието както е формулирано "Полиране на часовник" ? Часовник не се полира,полират се негови детайли,аз например полирам и някои мостове на механизма. Отделно - полирането е последен стадий ,или етап на една процедура,това значи ли ,че се има предвид едно лъскане с вълненият парцал,или се има предвид цялостно възстановяване и реставрация,защото има и каси,които например не се полират,а се търси и друг ефект. Тука не става въпрос за ограничения ,или прекалено много правила,а за разясняване,какво точно,или около какво да се развият събитията. Не смятам,че е удачно да се правят опити за видеоклипове. Колкото и да изглеждат прости нещата,си искат време и хора които не са професионалисти които да подхванат ежедневната си работа и да турят една камера да заснема една отработена процедура,при нас ще има едно търсене,проби,мотане из материалите и заснемането на един такъв клип в реално време,ще излезе по-дълъг от "Дързост и красота" :) Тука не говорим за отделни клипове,които после да бъдат редактирани и свързани в едно,не всеки ще го може.
В крайна сметка, нека всеки сам да си реши как да презентира,но е хубаво и едно уточняване от страна на инициаторът какъв е обхвата на заданието,а оттам се подразбира и критерият за оценка. Не ,че е толкова важно разбира се,аз например няма да участвам,защото имам докторат по тази тема и не искам да правя нелоялна конкуренция :D Моето скромно мнение е,че трябва етапност ,снимки и обяснение на това какви материали и техники се използват в даден момент и защо се прави така,а не иначе. Правя подсказка,а който иска да се възползва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 09:49 
Аватар

Всеки може да направи темата си както намери за добре. За такава свобода писах. Иначе, става въпрос за полиране на каса и верижка, не за механизма. Не мисля, че има чак толкова за снимане и обяснение при едно полиране, но пък може и да греша, все пак и аз за първи път ще полирам.
Идеята за видео е много добра, но и много трудна за изпълнение.
Seikosha, ще се радвам да участваш. Нали трябва да се учим от тези които знаят.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 10:04 
Moderator
Аватар

Мишо, как няма да участваш? :) Ама, това ,че си понапреднал, не значи, че няма сложни часовници за теб. Я хвани някоя осмоъгълна или друга по ръбата каса. Където да се чудиш как да бръкнеш във фаските да полираш* и как да запазиш ръбовете. Liani прави конкурса за поучителни цели и мисля, всички ще се радваме да участваш.

* полиране е процедура която описва крайният ефект от дейността. За да се достигне до качествено полиране понякога е нужно да се започне по отдалеч и по надълбоко. Точно толкова колкото е необходимо и професионализма си личи точно там.
Както например летенето е поредица от действия които довеждат даден обект или личност до самото летене.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 12:21 
Специалист

Liani написа:
.....
Seikosha, ще се радвам да участваш. Нали трябва да се учим от тези които знаят.

Liani,ще ти отговоря малко философско - даоиски - " Ако вървиш по стъпките на някой,значи вече си изостанал" :) Бе ще го бъде твоят конкурс,нямай ядове,дори очаквам Връбчо да забрави да прави фаски по черчеветата с дремела и да се сети,че един часовник,освен да е гол охлюв,има и коруба :lol: Ще се радвам да има ентусиасти.
Тука ще отговоря и на Сашо - Разбира се ,че се майтапя по-горе с моя "докторат" ,знаеш ми арабските номера и склонността към източният мистицизъм в изказа си по някои поводи,малко джумбиш да става и нещата да мърдат,да има движение на материята и на духа,катализа :)
Истината е ,че ме е страх да не се изложа. Когато очакванията са големи ,товарът е много голям,а тука става въпрос за нещо което хората ще четат и гледат и повечето ще го приемат за чиста монета. Доста отговорна работа,ако ме питаш,а все таки всички ние сме си едни хобити, пардон - хобисти :lol: нищо ,че някои от нас,слагат профитата в джеба си и то е защото движещата сила при нас е любопитството,интереса,любовта. При нас има емоции,а отсреща е скучен професионализъм и меркантилност. Е, има изключения разбира се,но знам какво говоря.
Хобито е велико нещо. То е висша психотерапия. Мисля ,че съм го казвал някога,но ще цитирам пак: Лао Дзъ който преди повече от 2500г. казва: " Ако искаш един ден щастие - влюби се,ако искаш три дни щастие - ожени се,ако искаш цял живот щастие - стани рибар" :)
И аз тъй и аз рибар станах. От 2000г. в досието ми пише ,че ми липсват 94% работоспособност, с останалите 6% ръчкам саати и жив живея,както казваш Сашо и летя.

П.С. Да ме извиниш Liani, май ти оспамих темата и с право можеш да поискаш да премахнат поста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 12:53 
Аватар

Seikosha написа:
П.С. Да ме извиниш Liani, май ти оспамих темата и с право можеш да поискаш да премахнат поста.

Темата е затова, да се пише в нея и изобщо не го приемам за спам. Напротив, не бях описал както трябва нещата със снимките и добре, че направи забележка, та да го оправя. :) Просто не бях обърнал внимание. Конкурса е за всички, както и темата!
Сега съм на вълна полиране и затова реших, че ще е интересно да има подобен конкурс.
Който се интересува е добре дошъл.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 19:43 
Moderator
Аватар

atanweb написа:
Както например летенето е поредица от действия които довеждат даден обект или личност до самото летене.

Това ми хареса!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2016 20:11 
Moderator
Аватар

Seikosha написа:
Истината е ,че ме е страх да не се изложа. Когато очакванията са големи ,товарът е много голям...

Аз се изложих в четвъртък. В завода.
В петък беше планирано варка на няколко тона от нова марка гориво. Три цеха работят по нея.
Единия си свърши работата, полупродуктът анализиран и готов за преработка. Почваме подготовка за втория етап, след него - пак анализи, та от средата на седмицата трети цех да почне да произвежда заряди. Всичко разписано и съгласувано, и плчвам да готвя сместа от катализатори. В един съд към 800 литра с дезинтегратор. И аз обърках режима :( Всичко зацепи, дезинтегратора спря, съдът до 1/3 се напълни с лепкава и мазна черна гадост (вътре има бая сажди - цяла торба :)) Това стана ясно към 16 часа. И трябва да се разглобява всичко и да се чисти. Останахме с още трима души... акълът ни се взе, разглобихме всичко и го изчистихме. Пресечената смес - на пода и в канализацията. И ми се наложи докато работехме с ключовете да мисля, къде съм сбъркал, и как да изменя режима, че да стане.
Ми стана, наваксахме, в графика сме, ама тази седмица, дето иде, има сума още такива възможности за издънка.

От цялата работа още ме болят ръцете и гърбината, а саждите по ръцете ще се измият не знам кога :)
След като тази работа стана, разбрах, защо е станала и че не е могла да не стане така. И ме е яд, много.
Не щото съсипах 200 кила компоненти, не щото утрепах от бачкане трима души (и аз с тях), не щото се прибрах черен като арапа на Петър Първи (още не мога да измия ваната:)), а защото трябваше да се сета, без да пробвам. Учил съм го, знам го, ама не ми светна навреме :( :( :(
Така че се случва да се изложим. Като нещо се прави за първи път, винаги има такава вероятност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016 00:10 
Напреднал
Аватар

Притеснява ме малко не полирането , никога не съм полирал и затова, а снимането на добре полирани повърхности , имам един два нови полирани часовници и за мен си е проблем да направя добри снимки.
аз няма да участвам , но да се помисли как ще се оценява , така че да спечели най добрия полировач , а не човека с добра камера и повечко опит с фотошопа

Дано разбрахте правилно притесненията ми

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016 01:10 
Аватар

Точно при качествените снимки, всеки недостатък от полирането лъсва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016 04:39 
Специалист

Liani,мисля,ако не бъркам,че Тошко говори за манипулирани снимки,ако го разбирам правилно,но той е нов и би трябвало да знае ,че няма във форума такива хора сред нас и не е било правено това нещо,а си мисля ,че и занапред няма никой да си го позволи. А иначе който има по-добра фототехника,не е виновен,че я има,но едва ли това е голямо предимство,ако не си свършиш работата по основният момент. Старанието да покажеш дадено нещо във форума с максимално възможно качество, е въпрос не само на техника ,а и на манталитет,едно уважение към зрителя,а и към себе си и към това, което искаш да споделиш с колеги от форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Фев 2016 16:37 
Аватар

Seikosha написа:
Liani,мисля,ако не бъркам,че Тошко говори за манипулирани снимки,ако го разбирам правилно

Да, така е, не бъркаш, но какво можем да направим ако някой е решил да използва подобни програми? Аз също мисля, че никой няма да стигне чак до там.
Надявам да се справя с едно полиране и да участвам в този конкурс, та се сетих за това да направя едно късо видео клипче за накрая, след всички снимки. Така ще е трудно за "фалшифициране". :)
Това разбира се не е задължително условие, а само предложение!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 40 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща