Линкове с ремонти на часовници.

ranfft , watchguy , uhrwerksarchiv.de и т.н.
Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от Seikosha » 30 авг 2013 20:04

Това можеше да го каже и Омеда кю кю,а не само да направи отрицание.Всички тук се учим малко по-малко и не можем да знаем всичко. n_sad
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Чайка 1601

Мнение от varban » 30 авг 2013 20:37

От известно време търся винтов баланс за машината на златната Славa на жена ми. Тя е 1600, произведена е някъде около 1957 година, ама е дошла до наши дни с друг баланс. Явно е сменян. Има и две пластини под моста, при това различни по дебелина и форма.
Та почнах да преглеждам всичко де що е дребно - слави, чайки и даже луч. И попаднах на един механизъм, който ми хареса на външен вид :) Абе не бих го нарекъл гийоширан, ама че е с фаски по мостовете - с фаски е. И... всичко му е хубаво, само дето е ръждясал. Ама така ръждясал, че се наложи да капна разтвор на оксалова киселина в механизма на ремонтоара, та да го измъкна.

Пробвах да снимам... лошо става. Вижда се само кафявия металик по платината и по моста на пружината. А по дребните детайли - не:
Изображение
Ама я има и там :(
Особено зле е буренцето и колелото, в което се зацепва. Там не знам, дали ще ги бъде... ще прещраква на навиване като гърмяща змия :(

Платината и мостът ги изчистих с четка и вода, после - спирт, и после - в хептан.
Чашките ги увих с домакинско фолио и в кутия от сладолед - до утре-другиден:


Изображение


Да видим, ще мога ли да ги сглобя, като съм ги омешал. Ама свършиха ми чашките от сиропи - аз ги ползвам за разглобени механизми. Всеки възел - в отделна чашка. Да не ги обърквам.
А тук се наложи разделяне по друг принцип - ръждиви от неръждиви.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 30 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от varban » 30 авг 2013 20:48

Seikosha написа:Ай с'я да не издребняваме.Наш Върбанчо просто не е сложил кавички на думата,едва ли не прави разлика...
Аз онова устройство с ножовете не го видях, иначе щях да го позная.
А в постинга на Пламен е менгеме, не е за балансиране:

Изображение

Няма ножове.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от sheretudis » 30 авг 2013 23:06

вместо чашки от сироп защо не погледнеш в рибарските магазини за кутия с олова за плувка На сектори кръгли вземи Идеални са да трошиш подредено саати

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от plamenhar » 30 авг 2013 23:16

Аз ползвам формички за лед.

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Чистене от ръжда (+)

Мнение от varban » 30 авг 2013 23:21

Мостовете и платината - лесно. По тях ръждата само е полепнала.
Бензин (хептан в случая), и после лъскане с подострени клечки.
Плоските стоманени детайли (мостчето-пружина на ремонтоарния механизъм и две-три плоски пружини) - с две клечки :) Едната - в отвор, да държи детайла, а с другата - лъскане, докато падне ръждата. Клечката я мокря с хептан. Останаха само черни точици, после и те изчезнаха.
Щото има абразив - тая същата ръжда :)
Железният окис е твърд. С него и стъкло може да се полира - оптиците трябва да направят паметник на крокуса, като физиолозите на кучето.

Тиражната плочка и лостчетата - по същия начин. Забивам осичката в картон и с една клечка държа, с друга, намокрена в хептан, лъскам.

Дерт са колелото с наклонени зъби и буренцето. Тях за малко ги топнах в лимонена киселина - капка вода, в нея - няколко кристалчета лимонтозу.
После сушене с тоалетна хартия и две-три промивки с вода.
Ама пак не ще :(
Наложи се да забия клечка в отвора на колелото и с остра игла да изчовъркам каквото може. После дочистих наклонените зъби на колелетата върху ремонтоара, както си се зацепват едно в друго.
Оказа се, че нито един не е изяден. А въобще не се виждаха от ръжда.

Като почна да сглобявам, ще се види.

Но много добре разбрах, защо се полират стоманените детайли в часовниците :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 30 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от varban » 30 авг 2013 23:24

sheretudis написа:вместо чашки от сироп защо не погледнеш в рибарските магазини за кутия с олова за плувка На сектори кръгли вземи Идеални са да трошиш подредено саати
Щото съм новобранец :)
Ама ще купя. И формички за лед - също :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от Seikosha » 31 авг 2013 00:12

plamenhar написа:Аз ползвам формички за лед.

Изображение
Чудесна идея icon_clap Тъкмо имам три броя различни големини и са точно за тая цел,че нали ме зарибихте тука и ме хваща новата мания,а иначе със старата до миналата година беше кеф,имах три пушки и два пистолета,ам като разпробих всички комини на околните къщи и трябваше да пращам бригада цингапурци да мажат и ми мина мерака.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от varban » 31 авг 2013 00:41

Аз пушките не съм сварил :) И добре, че не съм, щото нямаше да се размине само с ромска бригада

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от Seikosha » 31 авг 2013 01:08

Е,те твойте люти,мойте кат тази Хатсан Гризли Куатро Трайгър,плющеше яко,ама стрелям по единият комин,а пък то другият се лющи :lol: един път да пробвам новата оптика гръмнах по един комин през една пресечка,а на комина си кибичеше една патка,та уж в комина стрелях,пък патката пикира :o ама хайванчето трябва да е оцеляло,че бяха над 100м. Накрая дойде горският(кварталният)ам нали е мой човек,само ми каза да ги продам,преди да ми ги е взел :lol: и аз минах на нещо по-миролюбиво,измъкнах старите саати от раклата. :)
Пу-пу,пак оспамих. n_sad
Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от plamenhar » 31 авг 2013 12:30

Един въпрос към знаещите
Как се вади счупена остичка на баланса от лагера откъм датника без той да се разглобява?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от dreadx » 31 авг 2013 12:56

Опитай с някакъв остър стоманен инструмент или тънка тел, до която е допрян магнит.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Ааа! Не само мен ме е страх от датниците :)

Мнение от varban » 01 сеп 2013 00:50

Ако не ще просто с магнит и телче, капни му с маслодозировката бензин. И после пак пробвай, както съветва dreadx.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

За ръждата (+)

Мнение от varban » 01 сеп 2013 01:04

Богдан (в статията в подписа ми) триста трийсет и три пъти е прав, като казва да не се хващаме с ръждясала машина.

Сглобих 1601А без анкъра и баланса. Нищо не загубих, само три пъти пълзях под масата, ама не можа да стане с ръждясалите буренце и колело с наклонени зъби. Баш като гърмяща змия щрака :(
Наклонените зъби са изядени и не държат.

Така че ще се търси донор. Хубавото е, че вече има откъде :) Ама това е тема за друга тема.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Линкове с ремонти на часовници.

Мнение от varban » 01 сеп 2013 13:32

Нда... прескача... таратанци.

Гледах го отвсякъде... прескача ми акъла.

Най-вероятно да не съм сглобил правилно първото колело на моста на пружината. Там има две шайби, и аз със всичкия си акъл първо сложих голямата, а после - малката.

А сигурно трябва първо малката, след това колелото, после голямата и най-накрая - болтчето с широката глава и с лява резба.


Изображение


Изображение


Жалко, че не може да се види нито на естествена светлина, нито на светкавица.
Не че не са износени зъбите, ама не те са причината - зацепват нормално.


Сега ще ида за гориво (май столично тъмно, натам съм се насочил), ще заредя и ще го преборя.

Как така ще ми се опъва нещо, което тежи 10 грама... аз съм 115 кила и реното го е страх от мен, пък тук некакви си три-четири колеленца. Ни синхронизатори, само две скорости... ааа-ма-ха!

Отговори

Върни се в “Техническа информация, литература и полезни линкове”