Точност при часовниците

ranfft , watchguy , uhrwerksarchiv.de и т.н.
Отговори
Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Точност при часовниците

Мнение от Liani » 12 апр 2016 10:53

Не открих подобна тема и затова ще пиша в тази.

Купих една ракета 2628.H, която имаше проблем със смяната на деня. Уж беше профилактирана и оправена, ама не.

Изображение

Реших да я правя наново. Много сериозно почистване, не само в бензин и смазване съответно.
Всичко това го пиша, защото се изненадах от точността която извади машина на над 30 години.
До този момент, след настройка с виброграф, часовника работи около 20 часа и няма и секунда мърдане, което за мен е доста добър резултат.
Не съм го носил за да видя какво ще стане, но и това го очаква.
Сигурно след като се разработи, нещата ще се променят, но вярвам, че няма да има изненади.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Точност при часовниците

Мнение от varban » 12 апр 2016 13:29

Поноси го, пък ще видим по-подир :)

Какво имам предвид?

Точността на Великия и Ужасен - 2628.Н е такъв и той, нищо че е с ден/дата... та точността му е въпрос на късмет :) Механиката е способна да даде много: всички оси в камъни, накладни камъни на анкерното колело и даже 19 камък в оста на централното колело. Пружина - силна и добра, и след 30 години е с уставна форма. Стоманена втулка от калена У10А в моста на барабана.
Като резултат - амплитудата на прясно намазан 2609.НА/2614.Н/2628.Н е дива, чак след седмица пада до 270...280 градуса, а даже на сухо е над критичната.
Ако спиралата не е мачкана и играе в градусника, това са предпоставки за добър ход.

И сега - късмета. Късмета е в уравновесеността на баланса :( Заради добрата енергетика и малките загуби 2609.НА може да осигури малка погрешност на приемката за механизъм I клас (трето качество ;) след повышенной точности и прецизионные) даже с не особено добре уравновесен баланс.

Ако Ракетата ти дава малки разлики в мигновения ход във вертикални положения, може да я щипеш за хронометър. Щото по-зле няма да тръгне. Не и в близките пет години :)

Впрочем, ти още не си показал снимка на машината, така че не знаем, от кои е. От тези с широки фаски или от последните, за автоматизирано сглобяване. Ако е от първите, има по-голям шанс да влезе в COSC :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Точност при часовниците

Мнение от Liani » 12 апр 2016 15:31

Върбане, чак такива амплитуди не съм постигнал. Държи амплитуда около 210 -230° при ъгъл 42°, иначе при ъгъл 52° хвръква от 280° нагоре в зависимост от позицията.
Защото ми беше много мерак за този часовник, смазването го направих с много внимание и под сериозно увеличение, както казваш ти, опитах да е уставно.
Поръчал съм едно нато с подходящи цветове, та затова не съм го разходил още. Кожени имам, но съм наумил да е от плат на този часовник.
Не съм се сетил да снимам механизма, но мога да покажа снимка от обявата преди да го взема.

Изображение
Сега е твой ред да кажеш от коя версия е? :)


Дай малко разяснение защо и в друга тема нарече този механизъм ужасен?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Точност при часовниците

Мнение от atanweb » 12 апр 2016 15:37

Те сега младите така си говорят.
Ужасно красив! ;)
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Точност при часовниците

Мнение от varban » 12 апр 2016 19:31

Ако съм го нарекъл така, значи съм пропуснал велик ;) Велик и Ужасен :)
Защо-защо... щото ми е любим механизъм :) Защото на 24 май 2013 поправих два такива.Едната - точно такава, 2628.Н, от ранните, с широки фаски, точно като твоята, още от ръчната сборка, другата - три стрелки, 2623.Н. Щом като тогава не можах да ги прецакам, значи са наистина добри :)

Ето едно сравнение с Ролекс:
http://strelki.info/viewtopic.php?f=69& ... 20#p235271" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Точност при часовниците

Мнение от varban » 12 апр 2016 19:39

Liani написа: Изображение
Сега е твой ред да кажеш от коя версия е? :)
От началото на 80-те е. Сглобяван от млади мацки :) не от автомати.
И аз имам точно такъв. Трябва да го обслужа и да видя, как ще тръгне.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Точност при часовниците

Мнение от varban » 12 апр 2016 20:58

Liani написа:Върбане, чак такива амплитуди не съм постигнал. Държи амплитуда около 210 -230° при ъгъл 42°, иначе при ъгъл 52° хвръква от 280° нагоре в зависимост от позицията.
Защото ми беше много мерак за този часовник, смазването го направих с много внимание и под сериозно увеличение, както казваш ти, опитах да е уставно.

Хм... а на око? Специално амплитуда на четириспицов баланс се лови май-май по-добре, отколкото с прибор :)

И още един въпрос - брой колебания на свободен баланс в хоризонтала?

Впрочем, 220 градуса е идеална амплитуда, ако може да върви така. Тогава позиционната погрешност е нула :)

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Точност при часовниците

Мнение от Liani » 12 апр 2016 21:20

На око ми се виждаше около 250, но съм сигурен, че прибора измерва много по-точно от моето око. :)
Колебанията на свободен не ги броих, но го врътнах и доста време се мандахерца, горе долу имам вече представа кога е по-малко от 70 пъти, определено ги надскочи.
Вече мога да кажа от няколкото опита с вибрографа какво се получава. Взимам часовник който трябва да регулирам и го засичам в една позиция (винаги с циферблата нагоре) и всеки път разликата която се получава реално за 24 часа, вибрографа я показва абсолютно същата, с разлика понякога от 1 секунда, но в много малко случай.
С този часовник при настройката заковах 0 секунди на ден и в момента докато пиша го гледам, още не мръднал и секунда.
Грешката (Beat error) също я докарах на 0.0, самo в една позиция става 0.1, когато е с коронката надолу.
Не съм пипал много различни руски механизми, но и на мен много започва да ми харесва 2628.H.


п.п. Щом си сигурен, че е правен от млади мацки ще си го нося с мерак! :lol: :b

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Точност при часовниците

Мнение от varban » 12 апр 2016 22:43

Изображение

:)


Колкото за амплитудата - тя се измерва не пряко, а чрез разликата между първи и трети звук и ъгъла на изкачване. Така че не бъди толкова сигурен, че вибрографа мери по-точно от окото ти. Като арбитраж пробвай скоростно видео. Аз съм пробвал, и съм сравнявал с виброграф. Ми има доста големи разлики.
Вибрографите дават много точно мигновения ход, по-неточно погрешността в равновесието, щото е разлика, а погрешностите се сумират. И най-неточно - амплитудата, заради това, че има не само разлика, ами и синус.
Ето виж едно мнение - изменението на коефициента на усилване изменя и разчетната амплитуда: http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2357564" onclick="window.open(this.href);return false;
Армер е разработчик на ППЧ 2007 и на други интересни прибори, така че знае, какво говори... пише де ;)
ПС: Не на ППЧ 2007, а на Analog master: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=58352" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Техническа информация, литература и полезни линкове”