Помощ за избор на часовник

ranfft , watchguy , uhrwerksarchiv.de и т.н.
Отговори
n5rov
Reactions:
Мнения: 2
Регистриран: 18 юни 2016 10:37

Помощ за избор на часовник

Мнение от n5rov » 18 юни 2016 10:42

Здравейте,искам да си купя часовник gold,rose gold с кожена каишка(или силикон,но кожа по-добре)също така намеря и да е скелетон още по-добре.Не разбирам много от марки и механизми затова искам мнение за тези на които съм се спрял
- bulova 98B104 Men's Marine Star
- SECTOR R3251581002
- Sector - 99Racing 3251577004
- Vostok N1 Roket Chrono 6S30-2259179
- rotary gs03602/a/04
Тези позлатени ли са с истинско злато или е някаква боя?Кой е най-добър.Благодаря :) :) :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от Seikosha » 18 юни 2016 12:53

Няма злато :) При съвременните часовници не се използва истинско злато за покритие,освен ,ако не е плътно злато,или някакви бутикови серии на по-луксозни марки. Повечето каси се изработват от стомана и ако има покритие, е PVD като се използват различни материали,включително и такива които имитират злато,титаниев нитрид например. Не е много издръжливо и след време се изтрива, но това зависи от качеството на покритието, престижността на марката и това как се и употребява часовника. При евтините часовници принципът е почти същият,но качеството е ниско.
Трябва и да си решите какво ще искате като механизъм,все пак това не е маловажно. Първите три изброени са с кварцови механизми. Буловата е със сигурност с Мийота, а Сектора може да бъде със всякакъв, от японски ,до ЕТА (по-вероятно) или Ронда. Последните два са с автоматични механични движения,каквито аз лично предпочитам. Кварца е по-точен, но пък механичните часовници са много,много по-дълготрайни във времето. Като визия си приличат, но ако трябваше да избирам аз, бих избрал Восток Юръп-а ,все пак е механичен хронограф,най вероятно с механика на Сейко, добър дизайн и прекрасен финиш. Малко по-скъп е май,но другите не могат в случая да се сравняват с него. Ротарито е със доста съмнителен по произход механизъм,защото на тази цена,няма как да е кой знай какво и като нищо може да е китайско,макар ,че и те имат вече чудесни механизми,зависи в кой клас са. Най-вероятно да е някоя от евтините Ети като на Суоч. Скелетона също не ми допада като дизайн, такива модели имитират велики часовници правени в едни други времена,когато нещата бяха истински и си заслужаваше да се гледат. В случая гледката не е кой знай какво.
Успех при избора.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от omegaqq » 18 юни 2016 13:49

Seikosha написа:Няма злато :)
....
Като визия си приличат, но ако трябваше да избирам аз, бих избрал Восток Юръп-а ,все пак е механичен хронограф,най вероятно с механика на Сейко ...
Де да беше ама си е живо кварце даже има и батерия:
http://www.vostokwatches.eu/hodinky/en/ ... 30-2259180" onclick="window.open(this.href);return false;

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3863
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от rosen_er » 18 юни 2016 15:58

Seikosha написа: ........PVD като се използват различни материали,включително и такива които имитират злато,титаниев нитрид например. Не е много издръжливо и след време се изтрива, но това зависи от качеството на покритието, престижността на марката и това как се и употребява часовника. При евтините часовници принципът е почти същият,но качеството е ниско.
.......
"ПОКРИТИЯ ВЪРХУ ЧАСОВНИКА

Покритията на часовниците са разнообразни. Златното покритие може да направи вашият часовник красив , но след 1-3 години в зависимост от дебелината на покритието и златния състав , ще се оксидира и изтънее . Дълготрайността зависи от дебелината на златното покритие и състав на златото. Като правило , за една година се изтрива около 1 микрон златно покритие.

Дълготрайни са покритията със стоманен цвят. Покритията от хром с дебелина няколко микрона издържат много години. Такива покрития използват много чужди производители.

Покрития от титанов нитрид в златист цвят , се нанасят с вакумно прахово нанасяне и практически са вечни.

Има също така и керамични покрития. Ако ви устройва тъмния цвят и цената , то купувайте без да се замисляте. Само гледайте да не ги объркате с лаковите покрития на китайските производители. Такива покрития използвани от китайските производители до 5-8 месеца се изтъркват. Най -добри са часовниците без покритие - стоманени , титанови и керамични."

Жена ми продава фрези и свредла за зъботехнически нужди.Ето това пише в каталозите и:

"Свредлото за метал е направено от инструментална легирана стомана.
Повърхността е от титаносъдържащa сплав, което значително увеличава експлоатационните характеристики на свредлото (покритието от титанов нитрид увеличава устойчивостта на инструмента до 2-2,5 пъти)."
Що ли?

n5rov
Reactions:
Мнения: 2
Регистриран: 18 юни 2016 10:37

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от n5rov » 18 юни 2016 16:51

Благодаря,а мнение за този Orient Automatic FFT03001B

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от omegaqq » 18 юни 2016 17:00

n5rov написа:Благодаря,а мнение за този Orient Automatic FFT03001B
Като механизъм, часовникът е бетон. Най-вероятно първо ще ти омръзне няколко пъти и после ще откаже да работи. Важно е на теб да ти харесва визията му.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от Seikosha » 18 юни 2016 22:29

Грешката ми с механизма на Восток-а разбира се е доста тъпа,просто от 2-3 дни на масата ми се мотае един Восток - Мрия и реагирах с писането не съвсем прецизно. За това и ме радва светкавичната намеса на един от нашите професоре,който спаси немедлено мераклията от това да направи фатална грешка. Хвала му за таквази бдителност. Както и на другото професоре,което изясни (не знам на питащият в темата,или на мене) какво е туй PVD конкретно,колко яко е титаниево-нитридното покритие. Лично аз,по-горе го дадох само като пример за вид "златно" покритие и между другото съм споменал,че издръжливостта зависи и от качеството (брой примерно и дебелина) без значение на материала. След като през ръцете ми са минали вече биля към хиляда каси и кусаря, не ми трябва да чета в Гугльо кое какво е, а съм го виждал с очите си и съм го пипал с ръцете си. Много от руските часовници в постсъветско време, да не говоря за японски и всякви други саати са с такова покритие и трагедията е пълна и наистина не знам в какво се състои "вечността" му. Това ,че има и други покрития , съм много благодярен да науча, та до днес се чудех аджеба от къв материял е корпуса на Радото ми,важна информация ,но не в контекса на въпроса на мераклията. Разбира се трябва да се обърне внимание и на според мен погрешната констатация за предимството на никело-хромовото покритие пред натуралното златно. Това е една много голяма грешка и не ми се влиза в подробности и то от личен опит,само ще кажа,че ако беше така,нямаше по-луксозните часовници и тези от среден клас дори, да са със златно покритие, а не с краен хром. Това с изтъркването на 1микрон злато за година е направо пък весело,ще излезе ,че пръстена който имам от към 45г. и не е много масивен, би трябвало вече да се е стопил като едно ескимо. Да,ама не. Има разбира се изтъркване и то най вече по острите ръбове където валцуваната пластина се "прерязва" или при некачествена продукция се получава и отлюспване на част от позлатата. И електропозлатяването познато повече при американските часовници (gold filling) стигащо 40, а и повече микрона и което е много по-трайно, а и тъй познатото rolled gold (walz gold,plated) при старите руснаци и германци и в по-малка степен при швейцарците,като по-стиснати тарикати е в пъти по трайно и устойчиво на корозия от хрома, разбира се при хипотетично еднаква употреба. Тука има и момент който не е за подценяване,така както може да се реновира позлатена каса, с осрана хромова ,ако ще да се направиш на Дейвид Копърфийлд, си е кауза пердута. Златото е по-меко,но хрома е в пъти по-неустойчив на всякакви външни влияния,влага,човешка пот и т.н. може да е до некадърна технология на полагането му(най-вероятно) ,но това е което съм наблюдавал като факти.
Има разбира се много нюанси в разни насоки,но е добре да се произнасят хора,които са вътре в нещата,аз тези работи само в Гугъл съм ги чел.
Смятам и дека повече да не вземам отношения по разни въпроси в този форум, с което да лиша моите доброжелатели да изглеждат небесни,на фона на моето невежество.
Със здраве. :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3863
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от rosen_er » 19 юни 2016 08:54

Оти се лютиш,като ще ти мине?
За питащия го написах.
И не да се правя на велик,а от скука и защото и друг път сме ги казвали тези неща в този форум. :wink:
Пък ти се засягай,ако те кефи.
Не знам как стои процеса с износването при масивно златно изделие(дали е сравнимо с такова на позлатен предмет),но за тези 45 години ,за които споделяш,пръстенът ти при всекидневно носене ,би се "стопил" с 0,045мм (според автора на цитираният от мен текст). Ще ги забележиш ли "на око"?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от stepona555 » 19 юни 2016 20:55

Като чета си мисля , че липсва някой да ви дърпа ушите .
Разхождайте си японските часовници на швейцарски яхти за подобряване на точноста, че живота ако сте забравили не е безкраен , да го прекарвате в нерви и ядове
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Помощ за избор на часовник

Мнение от atanweb » 19 юни 2016 22:06

На тази лодка ако сме всички ще се хилим до уши и приятелски ще се потупваме по рамо.
Страхотен часовник. Точно преди месец се чудех дали да не грабна един (същия нов) беше на страхотна цена. Сега съжалявам защото някой друг купи последната бройка, а колкото и да търся няма такава цена.
Така, че подкрепям мнението. Живейте с усмивка.
Изображение

Отговори

Върни се в “Техническа информация, литература и полезни линкове”