Porta 1000/1001 техническа информация

ranfft , watchguy , uhrwerksarchiv.de и т.н.
Отговори
stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Porta 1000/1001 техническа информация

Мнение от stepona555 » 12 юли 2020 21:05

Отдавна го имам , мислех че съм качил снимки на техническото упътване което дойде с него , в долния албум са , нещо ги е наредил наобратно , ще се ориентирате по номерата на снимките
https://ibb.co/album/qJR3tv
И няколко опита за снимки на ръка , снимани с телефон на пряка светлина от залеза
Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Porta 1000/1001 техническа информация

Мнение от Seikosha » 16 юли 2020 20:59

Ако някой не знае, само за сведение , Porta е инхауз марка на PUW /Pforzheimer Uhrenrohwerke/ с железни немски механизми и Пфорцхайм е Меката на немското часовникарство ,наедно с градчетата Гласхюте,където освен GUB, се прави и любимата ми марка A. Lange & Söhne и Рула разбира се с огромното си производство.
Ето и един мой/ не помня да съм го показвал/ калибър 1001 Бичи ,чак пушек се вдига, голям ,тежък и сериозен часовник по модата от 70-те :)


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Porta 1000/1001 техническа информация

Мнение от stepona555 » 16 юли 2020 22:30

Един съвет ако не се носи като всекидневен му издърпай короната и така си го съхранявай.
Изображение
Механизма е с обикновен електрически контакт който се износва като работи , даже няма диод като френския Лип за да го пази от обратната индукция.Те пък са направили толкова калпав контакт , Пламен предлага Нобелова премия който намери разумно решение за изгорели R148.

Датата на Портата се наглася за минута и много бързо може да бъде сверен и готов за използване.
Няма смисъл да хвърля искри нещо което не се ползва в момента.
:b
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Porta 1000/1001 техническа информация

Мнение от Seikosha » 16 юли 2020 23:25

С това издърпване на ремонтуара, ми е ясно отдавна и при много кварцови и електрички го има. Навремето Върбан беше писал ,че и да го хакнеш един кварц, енергията пак си заминава. Не съм го виждал отдавна този Порта, някъде се е сгушил сигур, а и всите кварцета дето уж от тези винтижи събрах в последните години, нито един не работи, (липса на енергия) освен един супер тънък Кортеберт двустрелочка и с'я ,ако тръгна да им вдъхвам живот, ще ми отиде една пенсия пак бадева n_sad Друго си е механиката в това отношение.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Porta 1000/1001 техническа информация

Мнение от atanweb » 17 юли 2020 17:32

С издърпането на коронката...
Много от по старите механизми чрез идърпването на коронката подпират колелата и така правят стоп на секундната. Както хак функцията на механичните, но електрониката продължава да работи.
Но по съвременните при издърпване на коронката спират импулсите на чипа към бобината. Тогава е в покой.
През кои години и как са се променили нещата нямам точно наблюдение.
Мишо часовникът е много хубав!
Изображение

Отговори

Върни се в “Техническа информация, литература и полезни линкове”