За или Против кюфтетата?

За или Против кюфтетата?

Приемам ги
11
42%
Против
9
35%
Все ми е тази
6
23%
 
Общо гласове: 26

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от rosen_er » 27 мар 2016 14:18

blight написа:
storyteller написа:Няма нужда от толкова силни думи. Не мисля, че някой тук се смята за професор, в смисъл да назидава и поучава другите - всеки си казва мнението, желателно уважавайки и чуждото мнение.
Не разбирам това изказване?
Май не само това не разбираш!
blight написа:........ Който има претенции да е колекционер - нека се увери е всички части са фабрични, в оригинална окомплектовка. Има обаче хора като мен, които препочитат да вземат десет чаркалъка, да съберат ред различни машини, стрелки, циферблати и корпуси и да сглобят нещо, носещо им лично естетическо удовлетворение, давайки свобода на въображението си - понеже има множество фабрични конфигурации които, честно казано, намирам за грозни (позлатен корпус със сребристи стрелки, разлика в цвета на индексите, стрелките и циферблата и пр.). ...............
Как би могъл да коментираш оригиналността на механизъм от един калибър на даден завод произведен в определен времеви период?
НИКАК.Но това ,че има заменени части по никакъв начин не компрометира оригиналността на машината.С известни уговорки,че има тънкости и там,но......те за "висококомпетентни финомеханични сомелиери" :wink:

Това, кое всеки от нас намира за грозно........никакво значение няма ."Грозно-хубаво" е силно субективна оценка на каквото и да било.
Виж като се каже "оригинално окомплектоване" вече е друга бира.За всички трябва да означава само едно единствено нещо.
Така ,че според моето незначително мнение,нещата при руските часовници(и не само) могат да се разделят на две категории:Оригинално окомплектовани и всичко останало ....кюфте,шницели,солянки.....както ви е угодно ги наричайте.
Тези неща не ги ли дъвкахме 100 пъти вече?
П.П. Докато пиша Върбан се е намесил.......3-4 пъти,но това не променя мнението ми.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от varban » 27 мар 2016 14:24

Така е, Росене, с тази разлика, че механизма също може и трябва да се коментира за оригиналност. А в някои крайни случаи (2809) - и за функционалност.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от Pavlin » 27 мар 2016 14:33

Забелязвате ли кой тип хора на кое държи повече?
Търговците не държат на стерилността, на тези, които са отдадени на механиката им е все тая, а за останалите които не влизат в тези категории и харесват часовниците като предмет, неоригиналността е неприемлива.
Най важното като извод е да не се дава наклон на разбиранията на привържениците от една на друга категория хора. Нормално е Невен да не го интересуват каталози- човекът е отдаден на механиката, друг пък цял ден чопли часовници за да изкара някой лев, както всеки от нас трябва да печели от някъде.
А за тези като мен, които не пипат механизми, какво им остава? Ами каталози, историйка покрай някой модел и други интересни факти, попадане на редкаж и т.н.
Всеки посещаващ това място, трябва да проявява приемственост на всяка от различните категории хора. В противен случай се превръщаме в едни заядливи дръгливци.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от rosen_er » 27 мар 2016 14:35

varban написа:
blight написа: Има обаче хора като мен, които препочитат да вземат десет чаркалъка, да съберат ред различни машини, стрелки, циферблати и корпуси и да сглобят нещо, носещо им лично естетическо удовлетворение, давайки свобода на въображението си - понеже има множество фабрични конфигурации които, честно казано, намирам за грозни
Съгласен съм! И пример съм дал малко по-горе, с будилника.
Ми грозен беше! Грозен и нефункционален!
Различни по стил стрелки (часова - като на Колектор на унгарския Поюет, минутната - ябълка на Бреге), къса стрелка за сигнала и скалата от пет до седем часа липсва - вместо нея Сделано в СССР.
За какво се мъчих сума време да го вкарам в допуск на морски хронометър и за какво си играх да настройвам сигнала, че да звъни точно, ако не може да се ползва точно?!

Съзнавам, че съм развалил рядък екземпляр, ама аз така го разбирам. И ще продължавам така да я карам :)
Ако екземплярът е добър по външен вид и с приемлив за мен дизайн, ще направя усилия за докарването му до оригинално състояние. Ама разни рисунки на цифера, или пък такива заводски спагети, като този будилник - айде нема нужда! Да живее донорството :)
Стига с тУз будилник,бре майсторе!
Какво си развалил?Това,че при теб е дошъл в "неоригинален" вид :mrgreen: не означава,че е бил така.При теб може да се каже,че само си сложил по-дългата стрелка на будилника на циферблата без "Сделано В ....".Иначе са едни същи....почти:

Изображение
Имат разлика в големината на врътката за сверяване и отвора на капака.Левият часовник е чисто нов с кутия и паспорт,така че може да се брои за "верен" :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от varban » 27 мар 2016 14:42

Добър пример :)
Левият не става, щото стрелката в е къса, а дългата стрелка на десния не върши работа от пет до седем :)

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от the collector » 27 мар 2016 14:44

Всеки сам решава какво да окомплектова и какво харесва.
Нямам проблем със сбиртаците, но като ми попадне такъв го ползвам само за донор. Имам проблем с това, някой да се опитва да пробутва такъв часовник за "автентичен", "оригинален", "колекционерски" и т.н.
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от rosen_er » 27 мар 2016 14:48

Така е Върбане,но кого му пука?Стоят си на рафта и им се кефя,така както са си в "оригинал".Ако ми трябва будилник......десет различни начина поне мога да ползвам.И друг път съм казвал,че за мен тези часовници никога не са били време-измервателни или уреди с друго предназначение.Те вече са само История.
Това не пречи от време на време да "нося" такива часовници.Ей така заради гъдела :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от varban » 27 мар 2016 14:53

Pavlin написа:Забелязвате ли кой тип хора на кое държи повече?
Хубаво ни подреди по рафтовете n_thumbsup

Ами Сторито къде го сложи? Колекционер, пък не е пуритан :D

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от blight » 27 мар 2016 14:56

varban написа:
Pavlin написа:Добре бе господа, как трябва да се обясни да не се правят определения на членове на форума или на самият форум, а да се водят чисти дискусии и спорове.
Ще поясня за blight - на Михаил Трандов, aka Seikosha, който аз почнах да наричам Сейкоша-сан, може да не му стане кеф от титлата "партиен другар" на немски. Щото знае, кога и от кой се е използвало това обръщение. Най-малко ще те бъзикне за грешка в написването. Ти ще отговориш, и ще почне флейм.
Като в селска кръчма.

Е, няма да почне! Две предупреждения има в темата, надявам се на вашето (твоето и на Сейкоша-сан) благоразумие!

Преминаването на лични нападки и квалификации след този постинг аз ще го оценя с един ден бан.
Ама друг модератор може да е по-кръвожаден ;)
Използвам отбъщения "камарад" "партегенойсе" и прочее като "колега" или "съфорумник" , извинявам се ако съм обидил някого. Част от ироничното ми чувство за хумор е да не пиша "партайгеносе" точно. Чак в този момент разбирам че някой би се обидил от това. За протокола - не тая никакви лоши чувства към когото и да било от форума, а към конкретния колега изразявам подкрепа.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от varban » 27 мар 2016 15:05

rosen_er написа:Така е Върбане,но кого му пука?
На мен, на Лиани, на други като нас :)

Вече сериозно: Павлин правилно определи групите, то те са и повече де!
Има колекционери-търговци, има механици-търговци, и има един много уважаван от мен човек - Митака от Кнежа, който е три в едно: прави, продава и събира!

Та както аз (примерно де, за да не давам пример със Сашо) се влияя от Росен (примерно) и вече ще се позамисля, преди да котлетизирам редкаж, така и Павлин (май той беше) се интересуваше от времевия период на разни механизми.

А заниманието с часовници, по мое дълбоко убеждение, рано или късно води до преминаване на количество в качество - човек почва да чопли и механизми. Павлин почна едва ли не преди мен. Затова за следващата сбирка ще събера разни 1600 и 1800 и ще направим мастърклас - всеки желаещ ще може да разглоби и сглоби дамски механизъм! Включително и дамите :D

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от blight » 27 мар 2016 15:07

the collector написа:Всеки сам решава какво да окомплектова и какво харесва.
Нямам проблем със сбиртаците, но като ми попадне такъв го ползвам само за донор. Имам проблем с това, някой да се опитва да пробутва такъв часовник за "автентичен", "оригинален", "колекционерски" и т.н.
Правилно, макар че се изненадвам че някой въобще е нужно да го споменава. Разбира се, че при продажба на часовник с претенции да е запазен, оригинално окомплектован и в работно състояние следва всички тези красиви епитети да са подплътени с истина.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от storyteller » 27 мар 2016 15:15

Съгласен съм, едно е да правиш нещо за лично удоволствие, друго е да го продаваш като оригинал.

Но защо човек да лъже, вместо да рекламира продукта си като "ръчно изработен от високо професионален майстор", "тунингован от артистичен маестро съгласно най-високите стандарти на традиционната българо-арменска школа" или нещо подобно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от varban » 27 мар 2016 15:20

blight написа: Използвам отбъщения "камарад" "партегенойсе" и прочее като "колега" или "съфорумник" , извинявам се ако съм обидил някого. Част от ироничното ми чувство за хумор е да не пиша "партайгеносе" точно. Чак в този момент разбирам че някой би се обидил от това. За протокола - не тая никакви лоши чувства към когото и да било от форума, а към конкретния колега изразявам подкрепа.
Ясно, разбрано, връщам оръдията в диаметрална плоскост :)
Всъщност и аз така я почнах със Seikosha. И на майтап го нарекъх Сейкоша-сан, за да разредя искрите, които прехвръкнаха между нас. Разбрах, че няма нищо против такова обръщение:
viewtopic.php?f=58&t=1699#p13080" onclick="window.open(this.href);return false;
и продължих да го наричам така. После станахме приятели, преди да се видим. Виждали сме се само веднъж, за няколко часа :( Много сме различни с него, вероятно затова се уважаваме и сме си интересни.

Той прави точно това, което аз не умея. И май обратното де :)
Има хора (като Лиани и Сашо), които обединяват двете части на часовникарството - работа по външното оформление и по машината.
Не говорим за Невен и Митко (Омега), които са доста над нивото на форума. Най-малко заради стажа си на амбулаторни :) Сигурно повече заради умения и упоритост!

Ти си май по от моята партия :) чоплиш бурми :)
Е, няма лошо да послушаш Росен. Или Павлин. Само ще се обогатиш!

А ако някоя Молния с ангели не ти харесва - ми разглоби я де :) И аз така ще направя :)

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от trk2 » 08 апр 2016 21:25

Аз може и да не съм прав, но кюфтета без лук не одобрявам!

darmadan
Напреднал
Reactions:
Мнения: 371
Регистриран: 17 фев 2016 21:41
Местоположение: Варна

Re: За или Против кюфтетата?

Мнение от darmadan » 08 апр 2016 22:55

Да се включа с въпрос.Кой е истинкия?

ИзображениеТова е моето кюфте


ИзображениеТова е от колекция.
Според мен кюфте,цифер на латиница,ден на кирилица,къса секундна стрелка,че и жълта.


ИзображениеИ това е от колекция.
Червена секунда,бял пълнеж на стрелките.

ИзображениеИтова е от колекция.
Черна дълга секунда,черен пълнеж.
Не съм ровил в каталози,не държа на афтентичност,но ако ако бях маняк,щях да съм много объркан от това,което виждам в колекциите на такива капацитети.
Та кой има оригинала! :)

Отговори

Върни се в “Анкети”