Рaкета / Raketa

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 28 яну 2014 21:02

Аз ти преразказвам мнение на професионални часовникари!
Ама кво съм седнал да те агитирам за съветската власт... кой преди няколко седмици съживи няколко 54 калибъра? Та и от тях часовникарите бягат :-)
Не е чудно, че любители се хващат с безнадеждни ремонти, особено пък за теб... ако се чудиш, кои са тия любители, намери едно огледало и виж :-D :-D :-D

За да не го избия съвсем на спам... тука ( http://forum.watch.ru/showpost.php?p=15 ... stcount=15" onclick="window.open(this.href);return false; ) пише, че номерацията на Рекордите е обнулена през 1962 и за 13 години са произведени около 100 000.
Така че може приблизително да се датира.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 28 яну 2014 21:28

Излиза, че този Рекорд е от последните. Производството е прекратено през 75, значи около 73.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от nevenbekriev » 28 яну 2014 21:29

Нищо че не събираш съветски, смятай го просто за часовник. Аз съм правил такъв веднъж, много отдавна, беше за профилактика. Тогава нямаше изобщо интернет и нямах идея че е ценен и се смята за сложен, просто се учудих какво е пък това животно

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от Pavlin » 28 яну 2014 21:32

Много е хубава Ракетата. Видях я там преди 20-тина дни, но не попитах колко й искат, не знам защо. Просто исках да разгледам... сега май съжалявам icon_crazy

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1037
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от miroman » 28 яну 2014 22:25

Pavlin написа:Много е хубава Ракетата. Видях я там преди 20-тина дни, но не попитах колко й искат, не знам защо. Просто исках да разгледам... сега май съжалявам icon_crazy
Много искаха, и почти толкова платих n_sad ...

Ако не бях продал преди един месец тази: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?Vi ... 1049095303" onclick="window.open(this.href);return false;
сигурно нямаше да я взема...

Поздрави.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Малка компенсация за флейма по-горе (+)

Мнение от varban » 29 яну 2014 10:14

Сега ще обсъждаме технически работи.

Механизъм Ракета 2209, още известен като Рекорд (от името на първия часовник, в който е вложена), е най-тънкия съветски механизъм три стрелки.
Дебелината му е 2.5 милиметра. Дебелината на конкурента 2209 на 1 МЧЗ е... е с цели 0.2 милиметра по-голяма :)

И каква е разликата за потребителя? Ми никаква, че и на обратно. Даже в корпус тип тава с дръжки на ПЧЗ часовникът не е по-тънък от Полетите в подобен корпус. Има предположение, че механизмът е разработен с цел получаване на премии. Само че това е от областта на теорията на заговора :)
Сравнивать ПЧЗ 2209 и 2200 от Полета не очень корректно, т.к. 2209 трехстрелочный, а 2200 двухстрелочный механизмы.
Вопрос с премиями за 2209 не стоял, т.к. разрабатывали его два конструктора полуподпольно на личном энтузиазме.
Механизм оригинален, но очень не технологичен и сложен в обслуживании. Крайне бездарно его и использовали на ПЧЗ. Корпуса сделали толстыми, а идея затолкать в карманные часы с тяжелыми длинными стрелками слабенький механизм просто неудачная. Скорей всего, делалось все как раз по остаточному принципу
Превод: Не е коректно да се сравняват ПЧЗ 2209 и Полет 2200, тъй като 2209 е три, а 2200 - двустрелочен механизъм.
Въопросът с премиите за 2209 не е стоял, защото е разработван от двама конструктора полулегално, на личен ентусиазъм.
Механизмът е оригинален, но е много нетехнологичен и сложен за обслужване. И е използван напълно бездарно от ПЧЗ. Корпусите му са дебели, а идеята да заврат в джобен часовник с дълги тежки стрелки този слабичък механизъм е просто неудачна. Най-вероятно всичко се е правило по остатъчен принцип.

Следва забележка, че все пак да го изпратят на изложба и да вземат медал не са пропуснали :D

Дмитрий отговаря:

Получаването на награди е приятната част, а и какво да прави ръководството, освен да хвали разработчиците - мръсното бельо не е прието да се размахва.
Аз съм работил седем години в този завод и знам цялата кухня отвътре. Към самостоятелните инициативни нови разработки на заводските конструктори винаги е имало негативно отношение, тъй като е имало утвърдени планове по опитно-конструкторски работи за цялата страна и от заводите са изисквали изпълнението им. Има и сериозна скрита причина, ведомствена. В главка (главен комитет в министерство на СССР) имаше свой институт, НИИЧаспром, който и трябваше да се занимава по щатната структура на министерството с разработка на нови калибри. А участта на заводските конструктори - дребни модернизации за получаване на различни компликации.
И ПЧЗ тука беше като трън в окото, тъй като произвеждаше почти винаги само калибри собствена разработка (2209, 2609, 2609.1, 2609НА). Даже повече - една разработка на конструкторите от ПЧЗ, 2409, е предадена в Чистопол, в качеството на нов базов калибър на Восток, толкова беше удачна.
Единствените часовници, произвеждани в ПЧЗ по чертежи на НИИЧаспром, са кварцовите (3050, 3056, 2356). Ама те вървяха по програмата на междузаводската производствена кооперация, когато ПЧЗ правеше механика за няколко завода, а получаваше от Луч платките и стъпковите двигатели - от Слава.

А историята на 2209 е именно история на човешкия ентусиазъм, калибърът е създаден не благодарение на, а въпреки. Ръководството на завода и на главка никога не са го смятали за перспективен, и той влиза в серия благодарение на невероятния успех в Лайпциг. Без този успех щеше да си остане само на опитни образци.
Към този момент серийно вече са произвеждани практически пълни аналози на 2209/ПЧЗ - 2209/1 МЧЗ/Луч и 2209/Восток. Изброените калибри са много по-технолологични и удобни за обслужване.
Разлика в десетите никаква роля не играе, визуално часовниците Полет де Лукс или Луч са по-тънки от Ракетите на 2209, въпреки че механизмите им са малко по-дебели. Затова разработката на още един аналогичен калибър напълно резонно е считана за напразно губене на време и пари, още повече, че пред същия този ПЧЗ по същото това време се появи остра необходимост от замяна на базовия калибър 2609 Балтика с нов, по-технологичен механизъм с плоска платина, за да може по-лесно да се правят модели с единичен и двоен календар. И точно по същото време се разработваха 2409 и 2609НА. Тоест, реално са се водели работи по три калибъра, и напълно резонно 2209 се е считал за най-безперспективен от тях, което се и потвърждава.
2409 и 2609НА в едни или други модификации се произвеждат до днес, а 2209 е свален от производство още през 70-те.

// http://forum.watch.ru/showpost.php?p=18 ... tcount=222" onclick="window.open(this.href);return false;

И поправка на Павел - според него 2209 не е пречела на 2409 и 2609НА: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=18 ... tcount=226" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

И още едно късо съобщение, за цените (+)

Мнение от varban » 29 яну 2014 10:24

Колеги,
ще ви открия страшна икономическа тайна. Себестойността на 2609НА през 1985 година беше около 4 рубли, на часовник в хром - някъде около 6-7 руб. 2209 е имал себестойност около този порядък, около 5-6 руб.
// http://forum.watch.ru/showpost.php?p=18 ... tcount=226" onclick="window.open(this.href);return false;

Това и аз съм го чувал. Печалбата от часовниците в СССР е била повече, отколкото от водката.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от rosen_er » 29 яну 2014 10:42

То и Аляска едно време е струвала едни кинти,ама........... :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 29 яну 2014 14:51

Аз не по въпроса за сегашната цена, а за печалбата, която Съюза е правил от часовниците си. Не мисля, че Полетите, Востоците и Славите са били по-скъпи. 2...3...5 рубли себестойност, ама по-малко от 10 :)

А за Ракета с 2209... не и е провървяло. Много малко машини са влагани в хромирани корпуси. Или златни, или жълти. Че и дебело позлатени. Резултатът сами го виждате.

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от sharky1973 » 29 яну 2014 14:56

varban написа:Аз не по въпроса за сегашната цена, а за печалбата, която Съюза е правил от часовниците си. Не мисля, че Полетите, Востоците и Славите са били по-скъпи. 2...3...5 рубли себестойност, ама по-малко от 10 :)

А за Ракета с 2209... не и е провървяло. Много малко машини са влагани в хромирани корпуси. Или златни, или жълти. Че и дебело позлатени. Резултатът сами го виждате.
Общо-взето, така стои въпроса със себестойността на всички часовници произвеждани серийно, в големи обеми. Ясно, че себестойността на стандартен Ролекс /без злато и платина разбира се/ едва ли е повече от трицифрена сума. Но си плащаш четири и петцифрена, заради престижа на марката nono.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1037
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от miroman » 29 яну 2014 15:04

Като развитие - сетих се, че преди много време бях купил един такъв механизъм заедно с капака, очевидно остатък от златар. Разрових се и го намерих, също беше с проблена спирала, и отново след известно загубено време в момента си цъка супер. За съжаление и циферблатът не е особено запазен, също така и секундната стрелка я няма. Но за донор при някоя следваща покупка става :)
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 29 яну 2014 15:37

miroman написа:Абе аз нямам самочувствието на майстор, сигурно съм имал късмет :)
Един път късмет, втори път късмет, ама, Господи помилуй, и да умееш си трябва, както е казвал един генералисимус ;)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6240
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от atanweb » 16 фев 2014 14:55

Тази я имам от няколко месеца, но нямах нови коронки, старите бяха много протъркани ( от морската вода в подводницата lol2 ), Благодарение на форума намерих една коронка, но все още не беше готова за пред публика. Вчера намерих 5 нови коронки с уплътнение на шийката и закърпих положението на този и още два.
Изображение
Изображение
Изображение
корпусът не е отличен, но може да излезе такъв от календарна Ракета:
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 16 фев 2014 15:53

Старото материал - 2623.Н, набито на моста.

Помниш ли, като се чудехме, що на оня дребен будилник Заря не са написани 23-те му камъка.

Е, и на Ракетите рядко пишат, откакто минаха на вариации на тема 2609.НА.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от rosen_er » 16 фев 2014 18:54

"Надписват" ги,но на друго място понякога:
Изображение

Заключена

Върни се в “Съветски и руски часовници”