Рaкета / Raketa

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Бърз превод на първия постинг (+)

Мнение от varban » 28 апр 2014 15:09

James пише за наследника на великия и ужасен 2609НА:

Отдавна бях чувал за този часовник, и накрая го видях на живо. Разработка - НИИЧАСПРОМ съвместно с Ракета. Успели са да произведат буквално няколко бройки, пред самото затваряне на завода (писано е в 2010 година, тогава ПЧЗ не е работел съвсем и хич). Не са се продавали - основно са отишли за подаръци на "нужни" хора. Имало даже ескизни проекти за годишен календар!!! на базата на този калибър, но до метал не се е стигнало, ограничили се с тристрелочник на базата на 26хх НА (пак повтарям, заводът малко след това е бил убит).

Калибър 2627. Диаметър 26 mm, височина 5.5 mm, 30 камъка. Период на колебания на баланса 0.4 секунди. Много части, например колелетата, баланса, са взаимозаменяеми с калибрите 26хх НА. Секторът е с голям рубин (като на Родина). Специално е направен голям, да е по-държелив. Имало е и варианти на съчми.
Констръктивната схема е още по-удобна за сглобяване и ремот, отколкото при 26хх НА - обърнете внимание на отделния мост на анкерното колело.

Коронката е с три положения:
1. Ръчно навиване
2. Превод на календара. В едната посока сменя дните, в другата - датата, като на ЕТА 2836 (и не само).
3. Сверяване.

Не съдете строго снимките и външния вид на механизма. Това е несресан промишлен образец за тестове от сътрудници. Затова вместо капак има плексиглас, та да може да се наблюдава периодично механизма.

PS: Обещаха ми на никой да не дават часовника (освен на мен, разбира се :mrgreen: ). Въобще такива работи не се продават (и на мен в това число). Но ако някой опита... под земята ще го намеря :redface
Мечтата ми е да имам такъв часовник, не ми трябват Ракети с открити баланси, не ми трябват будулници, тази ми трябва!

Ето такъв калибър можехме да носим, господа! И можеше да се гордеем с него. И запас на ход е имало разработен, и с течение навремето можело да има и годишен календар. А то какво излезе... :( :( :(

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

И още един постинг, малко по-долу (+)

Мнение от varban » 28 апр 2014 15:25

На въпроса "Е, да ти честитим ли?" James отговаря:

Само за това, че съм го видял и снимал. И казах "Скрийте го добре и на никой не го давайте!"
Корпус - хромиран месинг. На образеца безелът не се върти, направен е като едно цяло с корпуса, защото това просто е бил тестов образец, който са носили една-две години, след което е стоял 12-15 години. Още видях корпус с въртящ се безел, при който всичко е както се полага (също благополучно скрит после сгледата).

Още една особеност на този калибър - независими един от друг ангренаж, автоматично и ръчно навиване. Сигурно неправилно пиша, но ще ме разберат. Майсторите ще видят до моста на автомата отделен мост за сверяване. Тоест при ръчно навиване частите на автомата не мърдат (обикновено разделянето става в реверсивната муфа или в третото колело на Востоците и се получава, че ръчното навиване не е много полезно.


И няколко факта:

1. Ракета-автомат, въпреки погрешното мнение на форума, се е произвеждала от средата на 70-те до 81-82 година. След това нито един 2616 и 2627 не е слизал от конвейера. Причина - трудоемкост на производството. Брак по съчмените лагери 30:1 (от 30 - един годен). Затова и са минали на плъзгащи лагери - заради количествата за страната и за износ.

2 и 3 не са интересни, а за Ракета 3031 - само обща концепция с Сейко, нито един детайл не прилича (то това си е ясно, през 2010 James не е виждал 3031).

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 28 апр 2014 15:26

Аз за такава Ракета не бях чувал. Само слухове имаше, че се готви нов базов калибър, който постепенно ще замени 2609НА. Отначало с 18000 п/к в час, а после - и на повече.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от Pavlin » 28 апр 2014 15:42

Конструктивно не знам, ама като дизайн... грозотийка си е :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 28 апр 2014 16:36

Става дума единствено и само за механизма. Корпус - колкото да има на кво да се закачи каиш, цифер - колкото да се отчете хода.

Но тази машина наистина е по-голяма работа от всички будилници и разните дебели микрони злато с красиви циферблати и каси.
Щото е нов калибър, и то системен.

Аз не случайно измислих заглавието с глаголното време.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Пак Ракета автомат...

Мнение от varban » 28 апр 2014 19:00

... но в друго глаголно време: сегашно безмислено и безпощадно.


Изображение


Изображение

Стоманен корпус, джам стъкло отдолу и отгоре, а вътре - Великият и Ужасен калибър 26хх НА.

Затова и времето е сегашно. Ако не беше цената, така щях да го оставя. Но с такава цена - такова време. Нищо лошо към ПЧЗ, чист реализъм.

Все пак купуват: http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2472894" onclick="window.open(this.href);return false;

Малко по.горе има заявление на служител на Ракета, че са купили марката Победа. И ще правят евтини кварцета :-( :-( :-( :-( с тази марка.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 28 апр 2014 19:24

Pavlin написа:... ама като дизайн... грозотийка си е :)
Грозна ли? Ми то зависи от това, с какво сравняваш :-)
Ако вземеш за еталон тази Ракета:

Изображение

то Ракета-автомат от бъдеще несвършено ще ти се стори красива :-)

Още чай шукарии има тук: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=205475" onclick="window.open(this.href);return false;

Механизмите са съответно: шест стрелки - 26690 и шест стрелки + ден/нощ - 26691. Не е лунен календар, както е написано.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Пак Ракета автомат...

Мнение от varban » 28 апр 2014 22:26

varban написа:... но в друго глаголно време: сегашно безмислено и безпощадно
...
Стоманен корпус, джам стъкло отдолу и отгоре, а вътре - Великият и Ужасен калибър 26хх НА.

Затова и времето е сегашно. Ако не беше цената, така щях да го оставя. Но с такава цена - такова време. Нищо лошо към ПЧЗ, чист реализъм.

Все пак купуват: http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2472894" onclick="window.open(this.href);return false;
Още един купувач: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=218698" onclick="window.open(this.href);return false;

Стъклото е сапфир, коронката се завинтва, а вътре не е Великия и Ужасен, а неговото турбо-братче, на 28800, не на 18000.

Тук сравняват новия автомат със 7750: http://www.raketa.com/raketa-avtomat-vs-eta-7750/" onclick="window.open(this.href);return false;

Пише, че механизмът за самонавиване не се върти при ръчно навиване, заради реверсивните муфи вероятно, както и това, че няма зъби.

Всичко това хубаво, ама цената е 1000 долара. И това - за автомат три стрелки и кожена каишка, с ден/дата и стоманена верижка сигурно ще влезе право в еврозоната със същата цифра...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от rosen_er » 29 апр 2014 09:51

varban написа:
Изображение
Такава много ми се иска да намеря,ама .......надали! n_sad

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 29 апр 2014 15:21

Абе и аз няма да се откажа :) ама за кутията, а не за носене.
Този е "я тебя слепила из того, что было".
Хич не се връзват трите малки циферблата с индикатора, шрифта на оцифровката, медните нитове за часови маркери, скалата на циферблата с 300 деления, стрелките и въобще оформлението като цяло.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от Seikosha » 29 апр 2014 18:23

И на мене не ми харесва дизайна,точно както казваш Връбчо,като слепен е,смесен от различни модели. Касата и стрелките са май като на този водомер.
Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 29 апр 2014 19:25

Да, така си е.
Абе и това, с шестте стрелки, си е история... също като ловните калашници на Арсенал и мазалатите на НИТИ (те пък от мосинки)... оцеляване, кво искаш... Тогава такова се е купувало... хуйдожниците са събрали от всичко по малко, че сигурно и технолозите са ги командвали... а конструкторите са прескочили сянката си, модеризирали са за пореден път първия си и единствения системен калибър, сложили са две денонощни колелета, а вместо двата диска - два щракалатора - със седем и с 31 зъба.
На долното денонощно колело - стрелка, на горното - диск, и ето ти 26690. Наистина Велик и Ужасен - и с три камъка по-малко пак го бива, и тегли и върти, квото му закачиш.

А ако се върнем на темата - сегашния автомат сигурно има едно-две променени колелета - като гледам мостовете, камъните са си точно на местата. Че и балансът си е същия... може малко да са го облегчили, та с по-дебелата спирала да отиде от 2.5 на 4 херца.

А на изглед са го подокарали, ако не гледаш цената, си е баш таман :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от varban » 30 апр 2014 23:12

varban написа: А ако се върнем на темата - сегашния автомат сигурно има едно-две променени колелета - като гледам мостовете, камъните са си точно на местата. Че и балансът си е същия... може малко да са го облегчили, та с по-дебелата спирала да отиде от 2.5 на 4 херца.
На руския форум се появяват съмнения за честотата на новия автомат.
Фактите са следните:
- графът и подчинените му постоянно повтарят мантрата за най-старата часовникарска фабрика, за 28800, за спасителя на горките сюисци от монополно робство, но не са казвали нищо определено за новия 2615.
- Денис Девяткин пише, че честотата е заявена 28800: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=24 ... ostcount=8" onclick="window.open(this.href);return false;
- да де, ама от наличните снимки се вижда, че камъните са точно по местата си, балансът е точно като на 2609НА, стиралата е приблизително пак толкова дебела, широка и с толкова витки.

И почват да питат хората: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=24 ... stcount=35" onclick="window.open(this.href);return false;

Предлагат му най-простото решение - да чуе, как цъкат,
И той сравнява новата Ракета с китайска Чайка на 28800 и със стара Ракета. И се вижда, че ускорението още не е настъпило, засега е шертестройка, а честотата е 2.5, а не 4 херца.

Така че вътре в новата Ракета си е точно Великият и Ужасен 26 калибър - 2616, загубил за 32 години календара и три камъка. За сметка на това не на съчми, а на рубин.

Май рекламната политика на графа даде фира - току-що загуби един клиент.

Аз за кво се разтърсих и изписах толкова постинги - един познат искаше 4 херцова Ракета. Цената не го устройваше, ама за 4 херца... колебаеше се.

Е, като му честитя днес 1 май, ще му икономисам 1000 долара :-)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от nevenbekriev » 01 май 2014 10:00

Най-простият начин да се преустрои механизма на 4 Hz без да се правят много промени е да се намали диаметъра на пиньона на анкерното колело, с по-ситни зъби, и да се направи съответна нова табла на секундното, с повече и по-ситни зъби. И да се сложи по-силна пружина.
Само руснаците са способни обаче да произвеждат толкова дълго време нещо без да го променят сериозно през годините. Сигурно още може да се купи чисто нова Жигула или поне 2507

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Рaкета / Raketa

Мнение от atanweb » 04 май 2014 14:52

Да покажа още едничка от тези, малко по различна.
Изображение
Както споделих, точно с този модел имам голям късмет до сега. Хареса ми и работата на sharky1973 върху неговата бройка, но не исках да дублирам творението му, а реших да изпробвам нещо друго.
Оксидация.
Така си спестих работата по долната част на корпуса която е сравнително запазена. Също така избягвам по нататъшно потъмняване на полираният месинг. Оксидацията постигнах с препарат Ивайло като я направих неколкократно с протърване между потапянията.
На този етап получих сравнитело стабилно покритие.
Измиване на циферблата, нова коронка, полирано стъкло и поядисване на секундната стрелка с червен перм. маркер. Механизмът беше доволно задръстен от мръсотия.
Изображение
Сега вече часовникът работи прилично и сменя ден и дата.
Надявам се, че ви харесва.
Изображение Изображение
Изображение

Заключена

Върни се в “Съветски и руски часовници”