Сатурн

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Сатурн

Мнение от atanweb » 16 авг 2020 15:21

Опитах да намеря такава тема, но май си нямаме. Рано или късно показаните в тази тема ще се увеличат. Това е една интересна марка на чистополския завод, която заслужава отделна тема.
Ето какво имам при мен с огромното съдействие на Иван.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:b :banana
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3012
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Сатурн

Мнение от stepona555 » 16 авг 2020 15:51

Много хубав
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Сатурн

Мнение от miroman » 16 авг 2020 18:31

Мисля, че циферблатът е новодел (или в най-добрия случай "препечатка"). Надписът "Сатурн" е прекалено де-центриран и залепен към 12-ката.
Иначе по темата, аз имам другия модел:

Изображение

В последствие, след като се взима решение всички модели на ЧЧЗ да са с името "Восток", моделът е в производство още един-два месеца:

Изображение Изображение

Като показания има и с друго име "Рубин" (и с други стрелки), който също така е много рядък. Минавали са през мен, даже май съм показвал в моята тема, но в момента нямам. То даже и не съм виждал в колекционно състояние :)

Поздрави, Миро.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сатурн

Мнение от Seikosha » 16 авг 2020 19:27

Сашовият е новодел, ма пак радва n_thumbsup
Рубин са наистина редкаж, дори рядко ги споменават като Чистополски. А този с оригиналното стъкло с лупа на календара е връхта. Имам няколко в чат - пат добро състояние и един позлатен в доста прилично. Мен ме кефи как са решили въпроса с календара в Чистопол който е само за деня. Понеже кръгът е малък и се превърта за 12ч. са написали по два пъти всеки ден, примерно "пнд" и така в 0ч. става ПНД и в 12ч. на обед след превъртането на кръга ,пак показва следващото ПНД :) и така до 0ч. Още по-интересен е Спутника, с въртящият се Спурник1 ,вместо малка секундна стрелка. За жалост и не знам по какви причини ,точно едни оъ най-хубавите модели на Чистополци, са правени с някакво много гадно покритие, което се рони като гипс, рехаво и поресто и каквато мръсотия да влезе вътре, няма измиване. Сава дума и за някои от моделите на Кама,за Сатурн и за Волна та и за Восток прецизен, без да броя 1-2 модела със сребърни циферблати и позлатени каси. За това и се намират трудно добре запазени. Хубава тема,ще се включа по възможност n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сатурн

Мнение от atanweb » 16 авг 2020 19:50

Новодел - ама друг път!
Размахвам пръст, не може така да изтипосате :tommy: , че е новодел, само защото ви се струва много свеж :saint: .
Не виждате ли, че касата е перфектна. Тези индекси които коментирахме за космоса и тук не може да се отпечатат при новодел. Няма такива новодели. Дайте ми пример за Сатурн - новодел! Хайде де, ама с другия дизайн, не с този нали!
Хайде да броим на тези тук
https://mroatman.wixsite.com/watches-of-the-ussr/saturn
колко от тях не са с центриран надпис?!
я да видим следващият който изкочи без въобще да търся
https://photos.smugmug.com/Hobbies/Kloc ... 0025-L.jpg
бреееее и още имало
https://www.reddit.com/r/Watchexchange/ ... _serviced/
абе то май се оказва, че всички са така, само вашите мечти и представи са различни.
https://www.etsy.com/de/listing/6022823 ... htensaturn
и ощеее
https://www.russian-watches.info/wp-con ... 00x300.jpg

ами общо взето всички които намерих са еднакви с този който показах.
Моля покажете ми къде са тръните в очите ви!
Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1032
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Сатурн

Мнение от miroman » 16 авг 2020 20:18

Ей, ти пък много се засегна.

Може и да не е новодел, но две са основните причини, поради което се съмнявам.

1. Нито един от надписите "САТУРН" не влиза в 12-ката, както при твоя. Част от милиметъра е, но има застъпване.
2. Нито един от показаните (без да броим тези на Дашиел, защото не мога да ги увелича) няма сливане на пръстените, както при твоя, особено точно над прозорчето. И самите пръстени при твоя са много неравномерни, т.е. преливането от по-тънка към по-дебела част просто прилича на ръчно правено, а не на машинно.

Не се считам за особен авторитет при определянето на автентичност. Направи ми впечатление, споделих го. Дори не съм го направил категорично, а изречението ми започва с "Мисля, че...".

Поздрави.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Сатурн

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 авг 2020 20:47

Привет , първо поздравления за запазения часовник . И според мен часовника не е новодел . Трябва да се види обаче механизма и дали на капака пише или по нещо личи че е за износ. Доста често виждам от Германия да се продават изключително добре запазени за времето си часовници .Според мен си ударил десетката с този така добре запазен екземпляр . Остава да покажеш какво възнамеряваш да го правиш.Аз например имам това
Изображение
Надявам се да ми остане време да го поправя . Има скъсана ос на колелото за дните . :b

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сатурн

Мнение от atanweb » 16 авг 2020 21:45

miroman написа:
16 авг 2020 20:18
Ей, ти пък много се засегна.

Може и да не е новодел, но две са основните причини, поради което се съмнявам.

1. Нито един от надписите "САТУРН" не влиза в 12-ката, както при твоя. Част от милиметъра е, но има застъпване.
2. Нито един от показаните (без да броим тези на Дашиел, защото не мога да ги увелича) няма сливане на пръстените, както при твоя, особено точно над прозорчето. И самите пръстени при твоя са много неравномерни, т.е. преливането от по-тънка към по-дебела част просто прилича на ръчно правено, а не на машинно.

Не се считам за особен авторитет при определянето на автентичност. Направи ми впечатление, споделих го. Дори не съм го направил категорично, а изречението ми започва с "Мисля, че...".

Поздрави.
Хей Миро, аз не съм се засегнал ни-най малко! :D
За мен подобни дискусий отдавна са в зоната на супер приятно разпускане сред вас - приятели. :thumbup:
Подходих иронично за да се усети повече забавната част, но хораа тук все още имат притеснения който за радост отшумяват постепенно с годините. Вероятно от факта, че сме дълго заедно и се познаваме добре. :wink:
Дано и вие не приемате всичко това с негативно настроение.
Часовникът е купен на търг от лот с който той не беше водещ. Парите които предишният собственик прибра са незначителни. Определено не е в категорията на новоделите, а според мен е от онези с много голям процент които никога не са еднакви при Съветските. Имам много дублиращи се модели, но погледнати отблизо има много разлики, каквито вероятно се случват и тук. icon_crazy Технологията им е била доста "плаваща", а хората са били без особено голяма мотивация - контролът също е бил пренебрегван по приятелски или партийни причини.
Скоро ще направя снимка и вътре. И без това не работи и ще трябва да го погледна.
А да... и аз също не съм експерт или познавач. :b
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Сатурн

Мнение от agrozev » 18 авг 2020 10:22

Здравейте!
Има три Сатурна, и трите са с различни циферблати и стрелки. Не съм сравнявал автентичността им, просто искам да ги покажа за сравнение. Също така съжалявам че не са толкова запазени като на колегите, но надявам се допринеса и аз с нещо малко към темата.
Изображение
ИзображениеИзображение
Ето ги и поотделно:
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Всъщност, мислех си че са четири Сатурна, но в четвъртия се оказа че само циферблата му е от Сатурн (като на средния часовник), останалото беше Победа от 1956 г. :lol:
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сатурн

Мнение от atanweb » 05 сеп 2020 10:49

От днес часовникът отново е в такт.
https://imgur.com/a/ASqBIkG
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

кратко видео - https://imgur.com/wZmGegS
Изображение

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Сатурн

Мнение от agrozev » 05 сеп 2020 12:45

Прекрасен е! И снимките са невероятни! Направо е удоволствие да го гледаш как сияе! :thumbup:
Имам на масата ми в Плевен такъв механизъм, жалко че ще трябва да чакам да свършат почивните дни за мога да го разглобя и почистя, а ме обзе лудо желание да се позанимавам! :D
Попадна ми още един Сатурн, само че е със счупена ос на баланса. Дали не може да се заимства баланс от някой друг часовник, че нямам донори за Сатурн, пък и не са много масово срещани?
Благодарности за снимките, спести ми снимането на механизма преди и по време на разглобяването! :D
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сатурн

Мнение от Seikosha » 05 сеп 2020 14:39

Става. И от Старите Восток, от Кама, Спутник, Уран, Колос, Янтар, Радуга, осмотгълните Восток и Чайка ,всичките са или 2609 или 2614 и балансите им са еднакви. Кама са най-масови за тази цел като донори.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 660
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Сатурн

Мнение от agrozev » 05 сеп 2020 15:25

Seikosha написа:
05 сеп 2020 14:39
Става. И от Старите Восток, от Кама, Спутник, Уран, Колос, Янтар, Радуга, осмотгълните Восток и Чайка ,всичките са или 2609 или 2614 и балансите им са еднакви. Кама са най-масови за тази цел като донори.
Благодаря, Мишо! Ще се пробвам да го подкарам! :thumbup:
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сатурн

Мнение от atanweb » 05 сеп 2020 16:02

Ами той е на базата на 2602 и можем да включим и Победа, ЗиМ, Старт и т.н. Важното е да са без противоударно.
Често има разлика в броя на балансните винтове, но това не пречи различен баланс да подходи добре и да работи точно. И обратното. Може да намериш същият баланс но да не си пасва с анкера добре. Просто пробвай един два и ще стане.
Замислих се дали 2614 дето е посочил Мишо.... ама май не става. С календарен вариант Восток 2605 би станал.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сатурн

Мнение от Seikosha » 05 сеп 2020 19:11

Точно така е! Аз ги омеших с 2209 :lol: Точно 2602 си е механизма ,а с дата 2605 Този Сатурн с малък календар, сигур е 2602 1/2 :lol: Обаче къде отиват два камъка повече icon_crazy накладните на анкерното колело? И точно правилно Сашо е прибавил Победа и ЗИМ , та и малките Ракета, Маяк може би са със същите, но най-добре е да се ползва Чистополско производство, особено ,ако ще се сменя с целият мост, той прави големи бели по някога.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”