Слава / Slava

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Слава / Slava

Мнение от Liani » 23 юни 2016 17:59

Много хубав модел! Поздравления!

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Слава / Slava

Мнение от мераклия » 23 юни 2016 20:42

Много добра.Още нямам такава.Честито icon_clap

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Слава / Slava

Мнение от atanweb » 10 юли 2016 16:29

Благодаря за хубавите думи.
и отново благодарение на форума и по точно stuz имам прекрасно стъкло за тази много мъжка Слава.

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Слава / Slava

Мнение от мераклия » 07 сеп 2016 20:22

Най после...
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Слава / Slava

Мнение от stepona555 » 07 сеп 2016 23:39

Интересен модел , напомня ми за една транзисторна която съм виждал
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Слава / Slava

Мнение от atanweb » 08 сеп 2016 08:53

Редкаж в хубаво състояние.
Поздравления!
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Слава / Slava

Мнение от Seikosha » 08 сеп 2016 14:52

Малко повече от ужасно добра icon_clap
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Слава / Slava

Мнение от мераклия » 08 сеп 2016 17:46

Е има леки кусури по циферблата но.... е чудесна :yahoo

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Слава / Slava

Мнение от Seikosha » 02 ное 2016 19:03

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Слава / Slava

Мнение от atanweb » 02 ное 2016 22:33

Супер модел на Слава и според мен с едно от най-здравите хромови покрития в тази марка. Здравината не е по лоша от тази на Ракета.
Още веднъж. n_thumbsup
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Слава / Slava

Мнение от Seikosha » 03 ное 2016 01:27

Е,тази е жълтур, ма наистина от тази серия са с много добри покрития. Харесват ми,имат само една идея изпъкнало стъкло,много елегантна,имам няколко включително и с бели. Яки са.
За МИР-чето нищо не казваш :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Bagwell
Reactions:
Мнения: 2
Регистриран: 18 яну 2017 11:05

Re: Слава / Slava

Мнение от Bagwell » 21 яну 2017 10:15

Здравейте съфорумци, вчера си купих този часовник и ми възникнаха няколко въпроса.

1) Кога е произведен?
2) Касата оригинална ли е, защото с номер 428 нищо не излиза в нета?
3) Понеже за първи път се сблъсквам с ръчен часовник през какъв период от време се навива? Когато се сетиш т.е. през два-три часа или по едно и също време на денонощието?
4) Върха на секундната стрелка е направена за хора с увредено зрение или просто дизайн?
5) Каква е разликата между 15 и 29 камъка?
6) Чудя се каква каишка би му подхождала.
7) Колко часа запас има?(страх ме е да не го пренавия)
8) Номер на механизъм и часовник?
Благодаря на отзовалите се.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последна промяна 1 на Bagwell, променена общо 21 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Слава / Slava

Мнение от atanweb » 21 яну 2017 10:45

Привет,
Добре дошъл във форума. Попаднал си на точното място.
Часовникът е чудесен. Дори завиждам... изглежда супер.
Механизмът му е надежден и много точен. С две основни пружини които дават по равномерна работа на механизма.
Не ка се опитам да отговоря на въпросите ти.
1. Моето предположение е, че часовникът е произведен след 1990г. Циферблатът напомня за модели произведени преди това, но вътрешният ринг (безел) е по съвременна комбинация.
2. Касата е напълно оригинална! Номера който е щампован на гърба на съветските часовници не означава модел, а номера на производтство, като периодично се подновява от 3 цифрено число до 5-6 цифрено. и пак отначало. Това е по скоро вътрешнозаводска информация за да проследят койт работник е направил въпросният часовник. След излизането на часовника от завода този номер не значи нищо освен попълването на гаранционната карта.
3.Часовникът е с ръчно навиване така, че трябва да го навиваш веднъж дневно да кажем по едно и също време на деня. Сутрин или вечер ти избираш. Резервът му позволява да допуснеш забравяне на навиването в някой ден когато си бил зает и да го навиеш на другия ден. т.е. максимумът му е към два дни.
ето повече информация за механизма
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... Slava_2428" onclick="window.open(this.href);return false;
Хубаво е часовникът да бъде профилактиран, ако си решил да го ползваш постоянно. И след това например на 5-10 години по веднъж в зависимост колко добре е направена последната профилактика и как работи през тези години. Пази го от вода. Корпусът е сравнително добре защитен от влага, но не и от директен допир с вода. т.е. миене, къпане и т.н.
4. Върхът на секундната стрелка е просто дизайнерско решение и според мен в този случай много сполучливо.
5. Разликата в механизмите с по малко камъни например 15 и 29 е, че на триещите части е добре да има камъни (изкуствени рубини) вместо да се търка метал в метал. Колкото повече камъни има толкова по дълговечен ще е механизмът без да има протриване и изместване на центъра на оста на колелата.
Също така повечето камъни показват и, че някой от осите на зъбните колела са оборудвани с противоударно устройство. Колкото повече - по добре, но всичко си има предел. Тази Слава е оборудвана с предостатъчно "камъни" за надеждна работа. Това е огромна тема и ако се интересуваш ще научиш интересни неща.
6. Задължително кожена каишка защото корпусът му е с хромирано покритие и ако сложиш метална верижка може с времето да се нарани покритието на касата особено около лъговете (мясото където се закрепва каишката)
7. Отоговорих в т.3.
8. Отоговорих в т.3.
Часовникът трябва да поддържа точност от порядъка на под 30 секунди отклонение на ден.
Може да се докара и до 5 секунди но това ще е краткотрайно след профилактика и за няколко месеца. След това може пак да почне да проявява различни отклонения. Има много фактори които определят това, температура, начин на носене, начин на поставяне на масата през нощта и т.н.
Механизмът е с характер като всеки друг. Това е интересното в него. Жив е! ще разбереш и това няма да е последният ти такъв часовник.
Още веднъж поздравления!
Изображение

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Слава / Slava

Мнение от roca » 21 яну 2017 10:49

Ще се постарая да отговоря доколкото знам, а ако има нужда, нека по-запознатите коригират:
1) Кога е произведен? - след 1990 - заради циферблата, там имаш произведено в России. По-специално според мен и след 1993-та. В каталога от тогава има с такава секундна стрелка, но на автомат, и предполагам малко по-късно, са е въвели и на 2414: модел 1171241
https://get.google.com/albumarchive/113 ... LXGEcM-R-Z" onclick="window.open(this.href);return false;
2) Касата оригинална ли е, защото с номер 428 нищо не излиза в нета? - оригинална си е, но този номер не означава нищо според мен. В по-старите модели когато номера е 6 цифрен, би следвало да е сериен номер, макар че не е така. Обикновено тези след 90-та дори и не на Слава, имат малки номера, 3 цифрени, но едва ли това е модел каса или сериен номер, според мен де.
3) Понеже за първи път се сблъсквам с ръчен часовник през какъв период от време се навива? Когато се сетиш т.е. през два-три часа или по едно и също време на денонощието? - аз лично веднъж на ден, когато се сетя, без да засичам. Но ако искаш и по едно и също време на денонощието, макар че не е нужно защото резерва трябва да е 47 часа на нов и почистен/профилактиран, поне според каталожни данни.
4) Върха на секундната стрелка е направена за хора с увредено зрение или просто дизайн? - просто дизайн.
5) Каква е разликата между 15 и 29 камъка? - сложна тема, и не ми се иска да я започвам, защото най-вероятно ще сбъркам. Теоретично колкото повече камъни има в механизма, толкова по-устойчив на износване трябва да е той, и респективно с по-дълъг живот. Практически обаче, според мен това не винаги е така и един механизъм колкото по-добре конструиран е, толкова по-дълъг живот може да има.. При този модел и някой от наследниците му примерно, според мен много капризно място е връхчето на секундната стрелка, което се чупи доста лесно при разглобяване/сглобяване. Иначе като работа, е доста добре направен. Твоят е 21 камъка :)
6) Чудя се каква каишка би му подхождала. - според мен касата е масивна, и може би по-подходяща е верига, но тук въпрос на лично виждане и удобство.
7) Колко часа запас има?(страх ме е да не го пренавия) - 47 часа, когато механизмът е нов или почистен (макар и съмнително). Не съм засичал всички мои точно, но според мен до около 40 часа. Тук механизмът е решен с 2 пружини, и според мен страховете ти са необосновани, ако навиваш нормално, т.е. без да влагаш излишна сила.
8) Номер на механизъм и часовник? на механизма 2414, на часовника - едва ли ще намериш

Bagwell
Reactions:
Мнения: 2
Регистриран: 18 яну 2017 11:05

Re: Слава / Slava

Мнение от Bagwell » 21 яну 2017 11:26

Благодаря за приема, бързите и изчерпателни отговори.
По думи на продавача е бил профилактиран от Енгибаров Бургас преди да се пусне в продажба. Като го отворих ми изглеждаше чист. Работи си точно.
За каишката имах предвид цвят на кожата или брезента, понеже верижка или гума не нося.
С разликата в камъните разбирам колко дълбока е водата, а отначало си мислех, че колкото повече камъка е толкова по-точен ще е.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”