Пoлет / Poljot

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от atanweb » 16 мар 2016 07:51

Благодаря много за хубавите думи. Снимките станаха тъмни , но това успях да уловя от слънцето преди да залезе.
Най-красив е когато лъчите падат директно върху него. Скоро ще заредя нови снимки в темата.
Поздрави и пожелания да ви споходят още от тези красоти.
Изображение

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от мераклия » 16 мар 2016 07:58

Честито,много запазен. icon_clap

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от varban » 16 мар 2016 09:07

atanweb написа:Най-после мога да се похваля с екземпляр достоен дори за колекцията на BravoSix :lol:
Ако го бях хванал малко по-рано, предполагам нямаше да има надпис на задния капак. Това от тук съм чел, че е модерно сега да ги надписват за да им придават стойност. За мен няма значение часовникът е блестящ ..хм може и оригинален надпис да е :)
Часовникът е страхотен!
Цифер 10 от 10, че и рядък, и външното оформление в идеално състояние, а вътре - една от знаковите съветски машини, от времето, когато са се мъчили да кажат нова дума в часовникостроенето! И с 2415 са успели :)
И дизайнерите не са пушили разни вещества, а са си свършили работата както трябва ;)

Я сподели, какво си го правил преди да го снимаш?

Аз имам заготовки за един 29 камъков в добро състояние, ама няма да ги пипна, преди да излеза на чисто с дълговете. Съдейки по темповете, към 2018 година ще го правя :(
Така че давай ти. Сейкоширане? правене на машина? или само си го изтрил от чужди отпечатъци на пръсти? :) :) :)

Колкото за надписа - ми снимай по-контрастно задния капак, ще го сравним със софийския стил на гравиране :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от atanweb » 16 мар 2016 14:46

Купих го тук от Кюстендил като изненадата, беше, че имало още един антиквар за който не съм подозирал. Имам съмнения, че надписа е негово дело, но още не съм се запознал с човека и нямам неговият отговор. Имаше съвсем лека дрaскотинна по стъклото, но не дълбока, а по-скоро матова, излезе направо с шкурка 2500 локално като ограничих съседните области с хартиено тиксо. После бързо полиране на участъка и сега дори не помня в коя зона на стъклото беше драскотината. Забърсан е само с памучен парцал и ръбовете около стъклото съм ги прокарал с дървена клечица за да извадя някаква минимална органика която се е отложила от държане на часовника в ръка и повтаряне на някякви неясни омагьосани думи от типа на ..my precious...

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от atanweb » 17 мар 2016 11:09

Улових малко повече светлина.

Изображение

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от the collector » 17 мар 2016 13:07

И на тъмно и на светло е чуден! :clap:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от Seikosha » 21 мар 2016 17:45

Хубав е! Малко повече от ужасно много :) Надписите ги разгледах и ги сравних с такива от един току що закупен Полет от този период, стилът и използваният шрифт са идентични и понеже за моя съм сигурен ,че са автентични,логично е и твоите да са. Просто часовникът не е носен и за това изглеждат пресни.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

ТЕН
Специалист
Reactions:
Мнения: 1271
Регистриран: 22 яну 2013 14:04
Местоположение: Бургас

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от ТЕН » 02 май 2016 12:11

Ех как плаче този Полет за костюмара и ръкавели, а със своите 37мм е бил доста голям за времето си и дори сега изглежда много актуално и понеже ми е вече 2-ри единият на каишка а другият в кутийка....
Изображение

Изображение
Всю пшеницу за границу а Вам Дорогие колхозники приятное КИНО За въпроси на Л.С. или тел.0885334219

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от Seikosha » 06 юни 2016 20:14

Ти да видиш :o С толкова запазена хромирана каса, а и тези стрелки.... Ал ориджинал каталожен номер 2408/531128 :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 07 юни 2016 07:45

A,виждали сме такива "орижинали" :wink: В тази тема преди време един колега показа такъв (или много подобен) :

Изображение
Даже май на Колекторския стрелките по-"тематично" се връзват с дизайна на циферблата(много близо е като визия с оригиналния циферблат ,към който "вървят" част :mrgreen: от този комплект стрелки).Виж ,каталожния номер е пропуснал да спомене :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от Seikosha » 07 юни 2016 13:02

Ако беше жив Връбчо, за пореден път щеше да каже какво мисли за руските каталози, за тяхната неизчерпателност и представителност. Моето мнение е същото,а и това доколкото си спомням и на други колеги. Дори и стрелките да са новодели,за моите не съм сигурен,но допускам и такъв вариант, все пак тези новодели са базирани на нещо което се е произвеждало,а не изсмукано от пръстите на някой самозван дизайнер и само господ може да каже, дали са били само един вариант ,или са били различни. Например в кюфтето на Колектора се вижда ,че и на двете стрелки ,удебелената част като гард на сабя, е еднаква и при минутната и при часовата,докато при моите са различни,което е и по-смислено. На един модел от тая серия в каталог се виждат същите, но с по-къси еднакви "гардове" Снимката е черно-бяла и с лошо качество,но пак се различават.

Изображение


Колкото до модела на Колектора, трябва да изглежда така

Изображение

но има и други комбинации с такива "криви" маркери.

В крайна сметка белият Полет е бил експортен модел,произвеждан е в малки серии за Ebay :lol: всичко му е оригинално,дори и стрелките, или поне се доближават най-малкото до такива, а и не всички ползват микроскопи,такива са под 1%

П.П. Постимиджа нещо се е бъгнал, 15мин. зарежда снимките и не се увеличават,ако трябва ,като го оправят ще кача на ново фотките.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 07 юни 2016 14:18

Вярно постимиджа се бъгна,само едни каки излизат в момента.
Мишо ,преди време ги коментирахме тези стрелки (намесихме и колегите от руския форум ,доколкото си спомням).Не са новодел,просто не са за този часовник.Само един-единствен модел Полет е с такива копиевидни(на два пъти,ако мога така да ги нарека) стрелки и това ето този 2612 (целият му каталожен номер го има на снимката :wink: )
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 9147745506" onclick="window.open(this.href);return false;
Такава каса,с такъв циферблат трябва да е ето такива стрелки(на първата снимка касата е друга,на следващите страници има и бял циферблат)
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 3628916754" onclick="window.open(this.href);return false;
По-късно има същия часовник (с този дизайн) ,но вече с 2409 - стрелките продължават да са същите:
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 0713843954" onclick="window.open(this.href);return false;
Вярно много сме спорили и когато нещо го няма в каталозите могат да се правят различни предположения.
Лично за конкретния случай се заблудих и си помислих ,че с насмешка говориш са оригиналността на часовника.Явно не е така и не съм искал да те дразня.
Пък кой каквото ще да мисли за всеки един часовник ,който му попадне.
П.П. Ето го и цитирания за конкретния часовник каталожен номер: 2809/531128:
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 3805511730" onclick="window.open(this.href);return false;
Мисля,че добре се виждат какви са стрелките.
П.П.П.Да,така трябва да изглежда часовника на Колектор.
С "криви" маркери има доста модели.С такива стрелки - само оня звънчок.
Часовника ,който си показал на черно-бялата снимка(от това ,което виждам,че е малка снимката) не е с такива стрелки ,а точно с правилните си - такива като на снимките от каталога към кайто съм дал линкове.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 07 юни 2016 15:52

Сега се сетих,че има един подобен и в моите кутии,но с 2409:
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от Seikosha » 07 юни 2016 18:01

Не се бях замислил и първият който ми попадна с такава визия помислих ,че е като моя. Всъщност сега погледнах и се разбра ,че и моят е 2409 с противоударно.

Изображение

Въпроси възникват много и едва ли ще се намери отговор в абсолютни измерения. Този който съм показал по-горе от каталога,го гледах десетки пъти и през филтърно увеличение и никой не може да ме убеди,че стрелките му не са със същото удебеление ,но по близо до основата и като цяло се различават например от този който си показал Росене в твоя, по къси са,а не са и съвсем право заострени към върха,а се вижда и леко заобляне. Каталожният номер е 2409/543146 няколко страници по нататък в твоя линк,логото е на кирилица,моят е на латиница с най-старият използван шрифт,дето му викат "шериф" :lol: ,а той е Тексас Твоят пък е с по-модерният вариант. Има и друго, твоят поне колкото виждам е "сребърен" с бели стрелки и маркери, или поне стрелките, да го виждаш някъде в каталога? Има само един и то точно който съм показал (не моя,а този черно-белият) Е,само един модел ли е направен? Не мога да повярвам,просто един модел е попаднал в този каталог. И в този ред на мисли, ако има поне един с подобни стрелки някъде, това отваря пътя и за други. Отделен е въпроса, знаейки как е било производството в съюза, че са се пръквали сигур серии,чийто дизайнер е бил някой началник цех :lol: Туй в кръга на шегата,ма не е далеко от истината.
Иначе аз ядове нямам,както и афинитет към този фасон часовници. Харесвам ги,но не мога да си позволя да притежавам всичко хубаво,все пак моите интереси са доста разнообразни.
В крайна сметка правилните стрелки наистина би трябвало да са като тези в твоя часовник,но все си мисля,че може да е имало и изключения.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 07 юни 2016 20:03

Мишо,ако погледнеш по-долу в описанието има и кодове на стрелките(като и на други белези на часовника:тип каса,циферблат и т.н.).Та кодовете за стрелки са:
850 - часова стрелка
851 - минутна стрелка
852 -секундна и т.н. и т.н.
(а също централна, малка и т.н. инфо)
След наклонената черта има други цифри,които носят допълнителна информация за всяка една от стрелките:
0 - оксидирана
1 - хромирана
2 - никелирана
3 - позлатена
4 - боядисана
В този ред на мисли аз виждам повече код - ***/2 ,демек никелирани стрелки.Ако правилно съм разбрал това,което казваш в поста си ,де.Повечето от този дизайн са с "бели" стрелки.
На този каталожен номер за часовника посочен от теб 2409/543146,кодовете за стрелки са за позлатени стрелки:
850/3
851/3
852/3
От описанието в началните страници на каталога и описани по-горе от мен следва: 3=позлатени стрелки.
Специално този Каталог ,въпреки черно-белите и неясни снимки е много полезен с първите си страници (жълтите до 14 стр.) и кодовете към картинката на всеки часовник.Те дават пълно описание на това как би трябвало да изглежда всеки един от показаните часовници:типове каса,тип циферблат,тип стрелки,цвят на циферблата ,цвят на стрелките.........доста(бих казал даже ДОСТАТЪЧНО неща за пълно описание на даден модел).И за механизма и калибъра му също!
Виж формата на стрелките липсва и там всеки трябва да се довери на очите си и на неясните (но не толкова чак :wink: ) снимки.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”