Пoлет / Poljot

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 14 фев 2021 18:07

Здравей Мишо, аз тръгнах и ти бях написал едно много дълго писмо за тази сага, но станах от компа точно преди да го изпратя, че жената ме викна нешо и синът без да иска затворил прозореца и написаното изчезна. Та си рекох по телефона ще ти разправям някой ден :)
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 14 фев 2021 18:44

tzetz написа:
14 фев 2021 15:29
Там има и просторна тема за оригиналните цифери спрямо новоделните. И разбира се това, че са много нови и бели :)

Изображение

Изображение
Няма как да сбъркаш новодел с оригинален ,ако си виждал такъв.Цялата технология на изработка е различна,без да обръщаме внимание на неточностите в детайлите .
На показаният от теб часовник ( ще повторя - по това което виждам на тази снимка) ми се струва ,че някой може би е "освежил" по негов начин земното кълбо.
Ето един мой със запазен цифер за сравнение,който също е доста бял, като твърдя че е оригинален :
Изображение Изображение Изображение

Изображение
Като дойде ,ще го снимаш до другият си Спутник извън касата и пак ще коментираме.

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 14 фев 2021 20:29

Какъв късмет си имал да намериш толкова запазен, Росене! Притежаваш уникат! (Веднага се сетих, че твояв Спутник съм го видял за пръв път под един мой пост във фейсбук мин. година). Явно много навреме си се сетил да търсиш.. Утре на светло ще снимам моите, но кажете откъде се изважда коронката на тоз модел? Един бял и един черен са при Мишо да ги съживява, че "старите баби", си е цяло постижение, когато "ходят" въобще...
Последна промяна 1 на tzetz, променена общо 15 пъти
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от roca » 14 фев 2021 21:15

Смятам, че тук рядкото и ценното са запазени цифери и секундната стрелка в оригинален вид, а иначе механизъм 2408/2409, не мисля че е някакво чак толкова рядко щастие да тръгне. Е съгласен съм че по-често се налагат ремонти от ракетските 2603, но пък да са постижения да тръгват, ми идва малко пресилено. Тук там им се чупят осите на секундните стрелки и то още в миналото и друго аз не съм забелязал специфично :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от Seikosha » 14 фев 2021 22:23

Определено има рисуване по циферблата на Спутника и четката си личи донякъде. Тези кълбета много им избелява боята,но няма лошо ,че е реставриран, макар и да не са уцелили съвсем ваксата. Най-добре ще се види на добра снимка.
Колкото до механизма ,не ,че няма да тръгне да върви, де ще иде, въпроса е как ще върви. Часовниците с този механизъм са от най-старите и са много експлоатирани и повечето са работили с десетилетия и не е както сега да имат хората по няколко часовника и такива механизми, само с профилактика немож ги накара да работят точно. Получават се луфтове, спиралите на баланса застаряват и губят еластичност, амплитудата пада, части се износват, а като се тръгне да се ползват донорски части, обикновено настава голяма забава и колкото да са еднакви,толкова и не са.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 15 фев 2021 06:06

Мишо,така е както казваш,но кой ще го ползва този часовник да измерва време с него?!
За мен е важно подобни часовници да са напълно окомплектовани и "живи" .Това ,че не работи прецизно....
И без това в "кутиите" след някоя година отново ще се нуждаят от профилактика.Но може и да не мисля правилно.

П.П.
Като подържа в ръка някакъв такъв часовник,въобще не забелязвам колко часа е :)

Изображение Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 15 фев 2021 12:19

Засега това е наличния опериращ по празници флот от бели
Другите са на рекреация - профилакториум както му се казва :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Проектът на този наглед обикновен часовник за мен е емблематичен за съветското часовникарство - в духа на онези години на пионерски устрем в овладяването на космоса. Както казва Росен, достатъчно е като го погледнеш да видиш как спътника обикаля земното кълбо, без да се вглеждаш в точното време. Любовта ми към спътник темата е голяма във всичките и форми - сувенири, медали и прочие, та дори и табакера на таз тема ми донесе провидението... (Един приятел ми я подари, когато му помогнах да си разчисти апартамента, след като окончателно се изнесе от Враца. Била е на баща му).
Радвам се, че българските форуми ме срещнаха с приятели с общи интереси. Хора от които може много да се научи. И да бъда честен, все повече установявам, че часовете ми е някак по- на сърцето от стрелките...
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 15 фев 2021 15:55

tzetz написа:
15 фев 2021 12:19


[

Изображение

Любовта ми към спътник темата е голяма във всичките и форми - сувенири, медали и прочие, та дори и табакера на таз тема ми донесе провидението...
Една лавичка от соц. витрината ми :

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 15 фев 2021 19:17

Росене, работата наистина е сериозна!
Напълни ми душата твоята витрина...
Два малки спутника Мир имам и аз, сега си търся и този с ракетата "Восток". Като малък съм се занимал сериозно с нея, с една отверка и бе останала само ракетката. :) А вече не я намирам и нея... Все ще изпадне по някоя обява. Синият настолен будилник е много рядко нещо също, наскоро го гледах по обяви, но много пари му искаха. А часовникът от конгреса на КПСС е просто невероятен!
И хайде, понеже темата си е Полет, да споделя и това, което последно дойде читаво от Русия, в края на мин. година. Същия като в каталога. Дори подсветката леко трае там 2-3 минути.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Каишката е много дървена, и е само за да стои прав в кутията, докато намеря една хубава 16-ка за него.
П.П. Тез стрелки слагат понякога на Спутниците, като им боядисват точката (пък и без да я боядисват), но е малко по-малка от оригиналната точка. Е, пак върши работа.
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от rosen_er » 15 фев 2021 19:45

tzetz написа:
15 фев 2021 19:17

И хайде, понеже темата си е Полет, да споделя и това, което последно дойде читаво от Русия, в края на мин. година. Същия като в каталога. Дори подсветката леко трае там 2-3 минути.

Изображение
И тук мога да се включа с един почти "муха не сидела" :D

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 15 фев 2021 21:07

Вече съм сигурен - готови сме "Мост на дружбата" да направим! :clap: :b

Изображение

Изображение

Изображение
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 19 фев 2021 22:56

Часовникът наследен от дядо ми, с най-голямата сантиментална стойност в колекцията ми:

Изображение и

Една прегръдка между минало и настояще:
Изображение :)
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от tzetz » 02 мар 2021 10:59

Най-накрая дългото чакане си заслужаваше. Пристигнаха по пощата без да ги задържат онези със сините униформи...
Циферблатът на Спутника за пореден път ме убеждава, че съществуват различни цветови вариации в тампонния печат на различните партиди. Кировские работи забележително точно.
Спътникът има нужда от профилактика и ремонт, защото е навит докрай, а тръгва, работи малко след разклащане и спира. Но това са бели кахъри. По-важно е да успея да му намеря правилната секундна стрелка за да да добие подобаващ вид и да стане звездата в колекцията ми. Ще търся, "на всеки километър, от тук до края на света!" :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение


Изображение


Изображение
Пожелавам на всички съфорумци такива прекрасни находки през 2021 година!
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от atanweb » 05 мар 2021 13:45

Поздравления за горните завоевания, че аз такива даже не се надявам, че ще ми излязат.
Преди години взех от Миро комплект каса и циферблат за звънчев Полет.
Чак сега стигнах да довърша проекта.
Забележки има... едната коронка трябваше да е с по дълга шийка защото ремонтуара който имам не достига по дължина.
Също стрелката на алармата е черна с червено връхче. Не съм сигурен дали има такава комбинация с черен циферблат, но на мен ми харесва. Ако е оригинал значи по добре, защото човек не се обърва когато гледа колко е часа.

ИзображениеИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

За следващият звънчев нещата се развиха през последните дни.
Купих позлатен 20 микрона в лош външен вид без стрелки и стъкло.
ето го

ИзображениеИзображениеИзображение

Бях се примирил, че дори и с такъв циферблат пак е готин.
Подкарах го да работи, но за съжаление върхът оста на секундното колело е счупена т.е. не може да се сложи секундна стрелка. Моите два донора в кутийте .. и те така.
Е явно проектът ще се удължи, но днес попаднах на чисто нов циферблат в моите запаси и се зарадвах много.
Сега ще трябва да търся стрелки и секундно колело.
Часовникът е съвсем на друго ниво като изработка *външно в сравнение с горният по съвременен.

ИзображениеИзображение

ИзображениеИзображение

И накрая един жълтурчо.

ИзображениеИзображениеИзображение

Пожелания за слънчеви и весели почивни дни!
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Пoлет / Poljot

Мнение от atanweb » 11 апр 2021 13:15

Poljot 2628H
С пукнато стъкло, но го приютих при другите полети в колекцията.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”