МАЯК

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: МАЯК

Мнение от DHM » 17 юли 2013 12:14

Стрелките нямат нищо общо :wink: Тези са за Ракета, ако не греша :)
.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: МАЯК

Мнение от DHM » 17 юли 2013 17:30

Изображение

Изображение

Набързо с телефона :wink:
.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: МАЯК

Мнение от sheretudis » 18 юли 2013 06:33

ама и тези не са маячени бе Митаче то при тях кои са ориг е май относително

Prisadov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 450
Регистриран: 13 яну 2013 23:39
Местоположение: Смолян&Пловдив

Re: МАЯК

Мнение от Prisadov » 18 юли 2013 09:53

То тези са най-вече за нева,но мисля че също има маяк-чета с такива стрелки....затова и моя като го събирах му сложих такива....

Изображение

Митак и твоя е много хубав...снимай ги всичките ти маяк-чета заедно :D ...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: МАЯК

Мнение от Seikosha » 18 юли 2013 11:23

Мисля,че този вид стрелки,а и едни други подобни,но без прорези и пълнеж са използвани в ПЧЗ в един отрязък от време във всичките им модели. Маяк с такъв цифер имам с малко по-други стрелки,иначе друг Маяк,Победа ,Свет, а и както казва и Присадов,Невата ми и една от малките Ракети с гилоширан цифер са пак с такива(ма ме мързи да ги търся) Унифицирана работа е било и си е логично. Определено тези на Ачо в Ебея не са "те" .но и той е прав,че са слагали различни,но не повече от 2-3 вида.Знаете,че същото е и при някои от циферблатите,които влизат и в Маяк и Ракета,а и други. Между другото,като видях пак този "Свет" ,знае ли някой какво точно означава абревиатурата "ЗЧЛ" предполагам ,че е така,а не "ЗУЛ" някъде бях го прочел и виждал ,но не на ръчен часовник и си спомням само,че "Л" е Ленинград,поне аз при други модели не съм го виждал.Но иначе "Свет" си е на ПЧЗ и машината е такава.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: МАЯК

Мнение от rosen_er » 18 юли 2013 13:14

Май ще се окаже ,че първият Маяк който показва Сейкоша е с оригиналните стрелки. Ето какво казва справочника от 1960г. :
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 0219852082" onclick="window.open(this.href);return false; :)
"Стрелки никелирани,минутна и часова ажурни със светомаса"
А тук за "къдравата каса" със същият цифер:
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 3234296178" onclick="window.open(this.href);return false;
"Стрелки никелирани,минутна и часова с копиевиден контур с зеленикава окраска"

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: МАЯК

Мнение от sheretudis » 18 юли 2013 13:50

Да за първия черния на Мишо съм съгласен че са слагани оригиналдъ

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: МАЯК

Мнение от sheretudis » 18 юли 2013 13:52

Да за първия черния на Мишо съм съгласен че са слагани оригиналдъ На черните цифери би трябвало да са всички с фосфор логично

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: МАЯК

Мнение от rosen_er » 18 юли 2013 14:22

А бе не е точно тази логиката.На подобен цифер на Победа
Изображение
се оказва,че това са оригиналните стрелки според каталога:
https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 6931424642" onclick="window.open(this.href);return false;
Въпреки ,че на някои с черни цифери има и с фосфор разбира се . Ако има фосфор на маркерите,стрелките задължително трябва и те да са такова изпълнение.
Твоят и на Сашо трябва да с "фосфорни" стрелки,докато на Митака и на Присадов по-скоро без светомаса,защото ако не е паднал фосфора от маркерите,за какво да има "светещи" стрелки?

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: МАЯК

Мнение от cerasimi » 18 юли 2013 15:56

Да видим какво пише в каталога . Изненада :lol: , за този модел стлелките са никелирани / бели/ с фосфор. Това е. :b


https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 6979708546" onclick="window.open(this.href);return false;

Prisadov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 450
Регистриран: 13 яну 2013 23:39
Местоположение: Смолян&Пловдив

Re: МАЯК

Мнение от Prisadov » 18 юли 2013 16:03

Да,това което seikosha е показал мисля че е първото като вид произведено маяк-че ...но някъде бях чел че точно преди да се спре производството на "Маяк" са имали с вече няколко вида каси и стрелки....може и аз да бъркам :) ако е така извинявам се :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: МАЯК

Мнение от Seikosha » 18 юли 2013 17:01

Не знам дали е първият,дори не знаех,че го имам,покрай полемиката се сетих,че взех три преди време и проверих дали не е някой подобен.Определено е като модела ЧН-40К който cerasimi показва,а и преди това Росен по-долният модел. Стрелките са същите,но при мене е изпадала само светомасата,личат леко остатъци. Би трябвало и както се вижда и пише в каталога,и цифрите 12,3,6,9 да са също от светомаса(каквото и да значи това) и при моя и в каталожният,се виждат разликите в оцветяването на тези цифри,вгледах се в тях,дали "светят" - никс ,сигур са "изветрели" :) Този дето го имам е в много лошо състояние,касата му отзад е много наядена,направо са късани парчета,завиващият ринг е скъсан, обаче механизмът му цъка :) Сигур някой ден,ще доживее да бъде Сейкоширан,или той,или аз :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: МАЯК

Мнение от Seikosha » 18 юли 2013 18:08

Точно за туй говорих Росене,за взаимозаменяемостта при детайлите. Ето и една ракета с такива стрелки като на Победата. Като цяло на всички,касите им са еднакви и на Победата,Ракета,Свет,Маяк,механизмите също,задните капаци тоже,само на Победата е с "Щрак" и стрелки явно са ползвали няколко вида и са ги слагали къдет им падне(все пак,подходящи) Има и една Победа пак с подобни,но там явно съм я нахакал в корпус на Старт,поне на таквази ми прилича,но стрелките мисля ,че са от нея,така,че когато някой каже,че нещото му е оригинално,винаги има опасност да излезе прав. :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: МАЯК

Мнение от rosen_er » 19 юли 2013 08:26

Така е .А Победата ти е "вярна".Имам абсолютно същата.Нямам я в момента на отделна снимка но ето тук:
Изображение
В ПЧЗ са използвали такива каси ,а и позлатени за Победа.

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 669
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: МАЯК

Мнение от agrozev » 20 сеп 2020 18:58

Намерих темата за "Маяк" и виждам че е неактивна от повече от 7 години. Затова искам да я рестартирам с нещо малко от мен.
Повод да публикувам в темата стана "попадението", което имах на един много запазен "Маяк". Досега не бях обръщал внимание на марката, но този ми грабна сърцето и ме спечели като фен. Изрових запасите ми от "Маяци" и ги подготвих за снимки. Не са някакви изключителни екземпляри, всичко вече е показвано тук. Не са и в идеално състояние. Но темата се нуждае от съживяване и мисля че мястото им е тук!
Ето го красавеца, с който се влюбих в "Маяк":
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение
Ето "Маяк" с друг външен вид:
Изображение
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображениеИзображение
Ето ги един до друг:
Изображение
Още два като първия, само че в по-лошо състояние:
ИзображениеИзображение
Десният го сглобих от донор, понеже циферблатът му беше тотално бял и му липсваше секундната стрелка, но пък работеше. Та взех от един неработещ механизъм секундната стрелка и циферблата и се получи нещо в по-добър вид.
Обща снимка:
Изображение
И накрая, публикувам още един часовник. Не е "Маяк", а "Победа" на 2МЧЗ, но циферблатът е на "Маяк", а нямам такъв. С подобен или същия циферблат, само че тотално съсипан, имам още един часовник. На циферблата пише "Маяк", но касата и механизмът са на "Старт" на 2МЧЗ. Явно часовникарите в миналото са комбинирали каквото са имали под ръка за да сглобят някой часовник.
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”