Заря 2015

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 10 май 2014 16:18

По съвет на колегата VARBAN на който свалям шапка , разгледах една ЗАРЯ 2016 - нищо общо с 2015 - 2016 си е стандартната 2014 е един етаж повече - надстройка. Махаш надстройката и продължаваш. Така като обикновено се е правело с РОДИНА. Стигам до извода че почти всеки производител е направил и нещо ''по-така'' като да се докаже че '' и ние можем'' А дали има загуба от такова производство - то милионите стандартни бройки пласирани по цял свят са компенсирали загубите , ако е имало такива. Но определено е хубаво когато всяко едно нещо има и своя ''връх'' - иначе колекционерската страст бързо би залязла.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 20:34

Така е от гледна точка на колекционер.
Аз ще опитам да си сложа друга шапка, на главен инженер, ама на Заря, не на завод 3 :-)
Та от гледна точка на главния инженер усвояването на 2015 е таралеж в гащите, ама и благинка едновременно. Разбира се, ако това, дето си го смуча от пръстите, е вярно.
Кво се случва: заводът получава чужда конструкция, на НИИЧАСПРОМ, а това е ОПИТ. Не само чужд, но и свой. Щото хартията, колкото и да е вярна, няма да почне да цъка и да се навива сама, а трябва да стане на метал.
2015 е първи автомат на завода, до тогава такова нещо не е правено. Това означава нови машини и/или технологии. Те и на стари машини за нов калибър пак трябват нови технологии. А това няма откъде да дойде, нито НИИЧАСПРОМ, нито кейджиби може да свърши тази работа. Само заводските конструктори, технолози, инструменталчици, декатажници (висша категория на сглобяващите, майстори с главна буква, които със затворени очи сглобяват всяка една принципно работоспособна машина и с лек зор нещо, което по принцип не може да работи :) ). Освен това изпитателната лаборатория получава безценен опит - когато всичко е в ред, пишеш цифрата и заключение "отговаря на ТУ". А като не е, трябва да разбереш, ЗАЩО не отговаря и да напишеш заключение, и да се подпишеш. И да го защитиш пред зубъра, който е сглобил лошо механизма. Или пред технолога на производството на отказалия чарк. А тия двамата разбират и знаят десет пъти повече от изпитателя. Да не мислиш, че е лесно?
Заводът заприличва на разлютен рояк - затова казвам, че е таралеж в гащите, и то точно на главния инженер. Ама едновременно с това - втори ВУЗ за всички кадри. И рязко увеличаване на квалификацията.
И последното не го измислям. При всички е така, и ние не сме изключение. Простите и лесни изделия не дават нищо особено на техническите кадри, само ги деквалифицират. Аз с най топли чувства си спомням за проблемните изделия, а две, които така и не можахме да направим, ме направиха инженер, десет години след като се дипломирах. Е, заради едно от тях се наложи да напусна за три години, ама и това ми беше от полза - отидох да работя системен администратор :-)

Отплеснах се, ама ще продължа. Имахме едно момче, картечар, як като кон и почти толкова умен. Викахме му Тъпата Въта :-) Та той отиде на някакво републиканско състезание - крос. И изби рибата - утрепа всички лекоатлети, с половин колометър ги би. И на финала го пита един журналист, къде е тренирал и глаеното - как е успял. И Вътата простодушно му обясни, че работата е в екипа. Той е причината за победата. А екипът му съвсем обикновен: гащета, фланелка и кецове. Журналистът мига на парцали, пипа фланелката и не разбира. И Вътата му вика, че ако иска, може и за кеца да го пипне, ама не и за картечницата, щото днеска не я донесъл.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Заря 2015

Мнение от atanweb » 10 май 2014 20:54

Шапка свалям умееш да потапяш в обстановката. Отивам да изтупам стружките през прозореца, че докато се разхождах с теб между машините обърсах една маса.
Изображение
Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 11 май 2014 22:27

Интересни са такива истории. И знам че не е просто и лесно едно на пръв поглед дребно нещо , като Заря 2015 - да се започне от проектирането и да се стигне до производството. И несъмнено много пари са усвоени за една такава мижитурка - докато стигне до пазара. Аз веднъж се запознах с един часовникар който е учил в Ленинград - точно това е учил - и като ми заобяснява за технология и свойства на металите, за химия и физика, статика и незнам още какво си. А за стомани и свойства на металите, закаляване и други термични обработки - и всичко това свързано с часовникопроизводството - направо главата ме заболя. И от всичко това едно нещо не е ли спазено - ще имаш само тропащ като спънат кон механизъм , но не и прецизен часовник. Та човека е учил всичко това за да стане часовникар . И му свалям шапка, защото не е само часовникар който да разглобява и сглобява като мен - ами си знае работата. И още нещо - поискаш ли му да ти пригажда и приспособява нещо колкото да скалъпиш нещата - забрави - отказва подобни неща да прави. Е това му казвам аз часовникар.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 11 май 2014 23:50

Учил е в ЛИТМО, стипендиант на ЗЧП "Импулс"?
Като вариант - във Военмеха. И там има такава специалност, ама наблягат повече на часовникови механизми с еднократно действие ;-)

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”