Заря 2015

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 09:26

Айде още две минути разсъждения по темата.

Някой ще си каже - ми кво му пука на завода?
Да, ама не!

Сигурно за пети път казвам, че допуск на съветски механизъм втори клас (примерно +40...-20 секунди/денонощие) се разбира неправилно. Цифрите ги взех от Ракета, щото за 2015 не ги знам.

Това не са допуски на отделен механизъм, а контролните цифри за партида!
Примерно, 10 или повече хиляди часовници се сглобяват, както си е по технология, машините се настройват, и след като се сложат в корпус, се проверяват още един път, и ако е необходимо, се уточняват. После се опаковат в кутийки и в кашони, оформят се документите и се представят за приемка. От тези 10 000 вземат 1% (при други цифри процентът остава, ама има ограничение - не по-малко от 100 примерно, та да няма съблазън да свалят бройката в партидата) и се изпитват, както си му е реда - на запас от ход, на равномерност, на позиционна грешка и разни други работи, дето не ги знаем, щото нито един от нас не е произвеждал часовници :)

Та за +40...-20 - щото само точността знаем.
Ракетите са се настройвали на +20 всички, до една. И допускът е бил бая по-малък, няколко секунди. Правело се е, защото с прясна и правилно сложена смазка амплитудата първите няколко часа е дива - стига спокойно до 300 градуса. После пада, и специално този механизъм постепенно слиза до +10. Точно в средата на допуска :)

Само не си мислете, че руските часовникарски заводи са мислели за потребителя - друг път!
Мислели са за приемката! Щото ако повече от контролната цифра часовници излезът от този допуск, цялата партида се връща за преработка, а това е пълна лудница! И не се плаща допълнително!!!

Има и още работи, пак по аналогия с единствения часовников завод, в който съм ходил - в ПЧЗ.
Един път на няколко месеца се провеждат по-сериозни изпитания - на ресурс. Тогава бройката е по-малка, ама изпитанията са по-дълги. Температурни удари, вибрации, влага, корозия, механични удари - абе квото се сетиш.
Ако всичко е добре, след три успешни такива изпитания получават правото да увеличат партидата от 10 000 два пъти - до 20 хиляди. А ако е зле - минават на утежнения вариант на контрол - ресурсни на всяка партида.

Това е положението - съветския часовник е продукт на масово машиностроене, област фина механика, и от тук са всичките му особености. И не само съветския, убеден съм, че всеко едно масово производство подхожда именно по този начин. Не само машиностроенето.

А цифрите не са верни. Аз не съм ги знаел никога. Но не съм ги и измислял - за по-достоверно ги написах от стрелково оръжие :) Може партидата да не е 10 хиляди, може процентът да не е 1, може ресурсните изпитания да не са на три месеца, ама има период. И има бонуси, ако производството ти е стабилно, и има утежнения, ако не е стабилно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 09:37

Pavlin написа:Но основният въпрос стои, който и мен ме интересува- механизма съветска разработка ли е или е копиран и дорабтван?
Не знам :) Аз съм скептик, и като не знам нещо, карам с бръснача на Окам - търся най-простото обяснение.

Та по темата - най-близко до Заря 2015 е Полет 2415 :) Това му е прототипа, за кво да търсим по-далече. И сигурно разработчика е НИИЧАСПРОМ.

От там са и дертовете на 2015. НИИЧАСПРОМ е бил голяма работа, даже когато е драл нещо! Ако не вярваш, погледни си морския хронометър :D Мисля, че е по-добър от немския прототип, ама ще се отплеснем, ако задълбочим темата.

Та за дертовете на 2015. Тя не е била родна конструкция на завода, а доведена :) Може да е била красива, добра, сякаква, ама... абе създавала е проблеми, и то дребни, ако се има предвид, че машината е работоспособна. Ама много. Малко по-слаба пружина, малко по-голямо триене в реверсивните муфи, малко по-лошо работещ сектор, и се събира.

А Дебелата Берта, 2016, е била направена след това. Бам отгоре мост на автоматика, и си свиркай :)

Най-добрия съветски механизъм, Великият и Ужасен 2609НА затова е най-добър, щото е раждан в конструкторското бюро на завода. И е приспособен точно за този завод. Ако се прехвърли в друг, няма да е същия!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от Pavlin » 10 май 2014 12:45

Съгласен съм, че нещо не им е било както трябва и са ги спрели от производство. Та за това стават и редки де.
Обаче виж например Луч 3055, ясно и те защо са по редки, поради същото, което и е доказано- аз не съм виждал износен такъв. Явно навремето са си ги купували, дефектирали са и хората са ги прибирали по чекмеджетата в почти ново състояние.
Докато при тази Заря нещата не стоят така. При почти всички екземпляри е видно че са носени и то не малко време. Къде тогава е конструктивният дефект и защо са спрени?!
Аз дори не съм сигурен че се води дамски. Касата е доста голяма.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 13:12

Това последното - за техниоческите проблеми - са мои спекулативни разсъждения. Демек - изсмукани от пръсти.

Просто такова изделие е било таралеж в гащите на завода. Пробвали са да го пуснат, успяли са, само че им се е видяло по-разумно да продължат с 2016. По чисто икономически причини.
Но в основата са били технически. Нещо не е тръгнало, както трябва. И това нещо е било автоподзавода: часовникът върви, но се навива лошо сам. Трябва да го курдисваш.

Това обяснява, че часовниците, които са снимани в тая тема, са износени. Щото са ги ползвали. Ама са ги навивали на ръка.

Но обяснява, и защо са били малко - ми не са ги правели повече, щото 2016 е бил по-лесен.

Аз ако намеря 2016, ще го пратя на Митака на експертиза :) Да ги сравни :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 13:21

Pavlin написа:Съгласен съм, че нещо не им е било както трябва и са ги спрели от производство.
Ако разсъждавам като потребител на такъв часовник, той пак ще е по-точен от същата машина със свален сектор. Но няма да е автоматик, а с автоподзавод. В превод - автоматично ДОнавиване. Така че не изключва ръчното навиване по определение :D

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 10 май 2014 14:02

Не всеки които се занимава с часовници може да знае всичко. За това и се осмелих да попитам за Зарята, като си мисля че не би трябвало някой да се дразни от това. Все пак питах за нещо което наистина представлява интерес. Като се има пред вид че съм чел във форума и въпроси от "гости'' които питат за ПОБЕДА - 2602 (давам го като пример)
Сега няма да питам за да не стане досадно - само ще покажа един часовник в който аз виждам нещо не както трябва - и не както се среща обикновено , но ще го оставя като гатанка - познай кое не е наред в този часовник. ( може модератора да премести темата ако реши че е интересна за да е самостоятелна)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Заря 2015

Мнение от atanweb » 10 май 2014 14:07

Секундарника върти на обратно. А какво значи 8 jours не знам. Иначе хубав часовник за темата джобни.
Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Заря 2015

Мнение от plamenhar » 10 май 2014 14:10

8 дни.
На френски и италиански.
Вероятно са искали да кажат,че издържа 8 дни?!

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 10 май 2014 14:14

atanweb написа:Секундарника върти на обратно. А какво значи 8 jours не знам. Иначе хубав часовник за темата джобни.
Да, бързо разгадаване - а и не само че върти на обратно - интересното че е секундарник , а не отчитане на седмицата - там е за мен загадката - - до сега не намерих нищо за секундарник

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 10 май 2014 14:43

Да, определено е изчерпателен. ( за темата ЗАРЯ )Наистина този модел представлява интерес. До сега от чуждия форум нищо не подсказа за копиране на механизма - тоест напълно вече си мисля че си е чисто руска разработка - все пак било е важно да са конкурентни на пазара. Някъде бях чел че руски часовници са изнасяни в 49 държави - ( но това са само някакви бледи спомени)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 10 май 2014 16:18

По съвет на колегата VARBAN на който свалям шапка , разгледах една ЗАРЯ 2016 - нищо общо с 2015 - 2016 си е стандартната 2014 е един етаж повече - надстройка. Махаш надстройката и продължаваш. Така като обикновено се е правело с РОДИНА. Стигам до извода че почти всеки производител е направил и нещо ''по-така'' като да се докаже че '' и ние можем'' А дали има загуба от такова производство - то милионите стандартни бройки пласирани по цял свят са компенсирали загубите , ако е имало такива. Но определено е хубаво когато всяко едно нещо има и своя ''връх'' - иначе колекционерската страст бързо би залязла.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 10 май 2014 20:34

Така е от гледна точка на колекционер.
Аз ще опитам да си сложа друга шапка, на главен инженер, ама на Заря, не на завод 3 :-)
Та от гледна точка на главния инженер усвояването на 2015 е таралеж в гащите, ама и благинка едновременно. Разбира се, ако това, дето си го смуча от пръстите, е вярно.
Кво се случва: заводът получава чужда конструкция, на НИИЧАСПРОМ, а това е ОПИТ. Не само чужд, но и свой. Щото хартията, колкото и да е вярна, няма да почне да цъка и да се навива сама, а трябва да стане на метал.
2015 е първи автомат на завода, до тогава такова нещо не е правено. Това означава нови машини и/или технологии. Те и на стари машини за нов калибър пак трябват нови технологии. А това няма откъде да дойде, нито НИИЧАСПРОМ, нито кейджиби може да свърши тази работа. Само заводските конструктори, технолози, инструменталчици, декатажници (висша категория на сглобяващите, майстори с главна буква, които със затворени очи сглобяват всяка една принципно работоспособна машина и с лек зор нещо, което по принцип не може да работи :) ). Освен това изпитателната лаборатория получава безценен опит - когато всичко е в ред, пишеш цифрата и заключение "отговаря на ТУ". А като не е, трябва да разбереш, ЗАЩО не отговаря и да напишеш заключение, и да се подпишеш. И да го защитиш пред зубъра, който е сглобил лошо механизма. Или пред технолога на производството на отказалия чарк. А тия двамата разбират и знаят десет пъти повече от изпитателя. Да не мислиш, че е лесно?
Заводът заприличва на разлютен рояк - затова казвам, че е таралеж в гащите, и то точно на главния инженер. Ама едновременно с това - втори ВУЗ за всички кадри. И рязко увеличаване на квалификацията.
И последното не го измислям. При всички е така, и ние не сме изключение. Простите и лесни изделия не дават нищо особено на техническите кадри, само ги деквалифицират. Аз с най топли чувства си спомням за проблемните изделия, а две, които така и не можахме да направим, ме направиха инженер, десет години след като се дипломирах. Е, заради едно от тях се наложи да напусна за три години, ама и това ми беше от полза - отидох да работя системен администратор :-)

Отплеснах се, ама ще продължа. Имахме едно момче, картечар, як като кон и почти толкова умен. Викахме му Тъпата Въта :-) Та той отиде на някакво републиканско състезание - крос. И изби рибата - утрепа всички лекоатлети, с половин колометър ги би. И на финала го пита един журналист, къде е тренирал и глаеното - как е успял. И Вътата простодушно му обясни, че работата е в екипа. Той е причината за победата. А екипът му съвсем обикновен: гащета, фланелка и кецове. Журналистът мига на парцали, пипа фланелката и не разбира. И Вътата му вика, че ако иска, може и за кеца да го пипне, ама не и за картечницата, щото днеска не я донесъл.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Заря 2015

Мнение от atanweb » 10 май 2014 20:54

Шапка свалям умееш да потапяш в обстановката. Отивам да изтупам стружките през прозореца, че докато се разхождах с теб между машините обърсах една маса.
Изображение
Изображение

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Заря 2015

Мнение от мitakaaa » 11 май 2014 22:27

Интересни са такива истории. И знам че не е просто и лесно едно на пръв поглед дребно нещо , като Заря 2015 - да се започне от проектирането и да се стигне до производството. И несъмнено много пари са усвоени за една такава мижитурка - докато стигне до пазара. Аз веднъж се запознах с един часовникар който е учил в Ленинград - точно това е учил - и като ми заобяснява за технология и свойства на металите, за химия и физика, статика и незнам още какво си. А за стомани и свойства на металите, закаляване и други термични обработки - и всичко това свързано с часовникопроизводството - направо главата ме заболя. И от всичко това едно нещо не е ли спазено - ще имаш само тропащ като спънат кон механизъм , но не и прецизен часовник. Та човека е учил всичко това за да стане часовникар . И му свалям шапка, защото не е само часовникар който да разглобява и сглобява като мен - ами си знае работата. И още нещо - поискаш ли му да ти пригажда и приспособява нещо колкото да скалъпиш нещата - забрави - отказва подобни неща да прави. Е това му казвам аз часовникар.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Заря 2015

Мнение от varban » 11 май 2014 23:50

Учил е в ЛИТМО, стипендиант на ЗЧП "Импулс"?
Като вариант - във Военмеха. И там има такава специалност, ама наблягат повече на часовникови механизми с еднократно действие ;-)

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”