Москва

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3029
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Москва

Мнение от stepona555 » 10 юни 2021 15:47

Благодаря за подробната информация .
Естествено че не го нося , даже не знам в коя кутия е , в тоя ред на мисли , той доколко може да облъчи часовниците в които се опира в кутията , а те дали биха натрупали някаква радиация .
Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Москва

Мнение от tzetz » 10 юни 2021 21:35

Мисля, че няма опасност от подобно нещо. Щом е запечатан от стъклото, касата и механизма, нищо не може да се случи на кутията или съседни часовници, освен че ще бъдат подложени на йонизиращо лъчение, за времето в което са наблизо. Но това няма да им навреди физически тъй като то увжрежда живите тъкани, а не предмети. В този ход на мисли не може да ги замърси, защото бета частиците са повърхностни замърсители, те са си затворени в часовника, трябва той да се отвори и да се тръсне светомаса из кутията - тогава можем да говорим за замърсяване и натрупване на радиация. Така че близостта до такъв часовник не би трябвало един вид да радиоактивизира съседни часовници или предмети. Все пак е хубаво да бъдат отделно някъде (по-скоро за да не се неглижират при боравене на общо основание), някой даже най-предпазливи ги държат в гаража. Но според мен чак толкова свръхпредпазливост не е необходима. Може би за някой корабен с много голям цифер и големи мощности на дозата. Кутийка с фолио е достатъчен екран за по-предпазливите.Аз моята Кама, която свети с 45 микросиверта, просто я държа в отделна кутия и в по-отдалечено място в хола.
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3029
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Москва

Мнение от stepona555 » 10 юни 2021 22:39

Значи няма нужда да разтопя 3 стари акумулатора и да си направя оловен ковчег за няколкото стари часовника които са съмнителни .
Ще спя една идея по спокойно , отпадна ми едно притеснение.
Благодаря за отделеното време , да не би да работиш в атомната централа , че така свободно обясняваш за микро сиверти и прочее полуразпад
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Москва

Мнение от atanweb » 11 юни 2021 10:21

Аз също благодаря за разясненията! Също много добре написано и разбираемо и ще си позволя да копирам мненията в темата за радиокативност при часовниците.
http://chasove.com/viewtopic.php?p=18055#p18055
Изображение

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Москва

Мнение от tzetz » 14 юни 2021 07:18

Това едно на ръка, но радиографията си ми е хоби, пък и се оказа тъй свързана и с часовниците...
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Москва

Мнение от Seikosha » 16 юни 2021 18:03

Още една радиоактивна от моя битак в Улан Уде в Башкирия. Москва може да не вярва на сълзи, ма аз бая плаках като я плащах,че ми източи месеччният бюджет. Самозомбирането когато яко искаш да имаш нещо ,не е нещо невиждано у нас :mrgreen: За съжаление, при условията които снимам,обектива на камерата не може да изкара истинският цвят на циферблата ,а той е метален ,прилича на алуминий с вертикални много фини растери ,а около цифрите пък има кръг който е бръшнат. Радия си е наред и съхранен, но по съветите на Цецо,няма да го чопля :)

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Москва

Мнение от tzetz » 20 юли 2021 22:21

Мишо с таз Москва спокойно може да си вари яйцата за закуска с неизчерпаема енергия :lol: . Майтапът настрана, но този часовник е уникален колекционерски екземпляр и съм горд, че съм я държал в ръцете си :clap:
В този си вид, най-много да го дезинфекцира срещу Ковид. Може и някоя комшийка да се възполва :)
Аз замалко да сложа една Кама, горе долу със същата активност, така на работа и да приканвам колежките: "Ай с'я, целувайте ръка на дядо Поп за дезинфекция!" Ама като с тез маски не мога да позная коя, коя е. Ако попадна на някоя от по-немладите другарки и после върви обяснявай "гумите ли са били слаби" или "други са били взетите мерки"...
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Москва

Мнение от atanweb » 09 авг 2021 13:08

Успях да върна живота в още една Москва.

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1160
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Москва

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 авг 2021 17:22

ЕЕееее браво, тази Москва направо си е за колекцията ! :b

saiclabs
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 18 окт 2020 11:17

Re: Москва

Мнение от saiclabs » 10 авг 2021 20:09

Вече имам две такива Москва с мекреме. Търся им секундна стрелка и на двете, червеничка..Някой ако има ще съм благодарен.

Потребителски аватар
agrozev
Специалист
Reactions:
Мнения: 674
Регистриран: 19 юни 2020 19:44
Местоположение: Плевен

Re: Москва

Мнение от agrozev » 14 яну 2022 21:45

Изображение
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Изображение
Изображение
Фейсбук-група за любители на чешките часовници "Прим" ("Prim")
https://www.facebook.com/groups/587660169722031

Потребителски аватар
tzetz
Reactions:
Мнения: 68
Регистриран: 25 юни 2020 22:40

Re: Москва

Мнение от tzetz » 30 яну 2022 22:25

Две нови Москви към колекцията. За съжаление ги купих леко битачно, без секундни стрелки и напълно неработещи. Търсенето на секундни докара почти като оригиналните. :) Видях във форума, една Пламен Харизанов и горната на Сашо, са кажи речи напълно каталожни. :thumbup:
Моите две са вече след профилактика и ремонт и работят повече от отлично. И най важното, черната не е с радий и още й светят стрелките при зареждане с мощен лед фенер. Е и тъй биват. Ако някой има оригинални стрелки да помогне ще съм благодарен.
След...
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
И преди:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Жал ми става, като си помисля, как един ден, когато ме няма, жена ми ще продава часовниците ми, на цените на които съм й казал, че съм ги купил...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Москва

Мнение от atanweb » 14 авг 2022 20:01

Хайдеее поредната москвичка.
Имам я от зимните месеци, но съм забравил да я покажа.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Москва

Мнение от rosen_er » 14 авг 2022 20:20

Мисля,че не това са стрелките за този часовник .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6217
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Москва

Мнение от atanweb » 16 авг 2022 15:30

Интересно, че в тъпното стрелките и индексите светят в един цвят. Стандартно зеленикаво.
Ето тук още една в същото оформление механизъм и т.н.
https://antique-watch.com.ua/chasy_naru ... r_krasivye

Изображение Изображение Изображение

,че и клипче даже.. https://youtu.be/rOkOyb8qEOg

Иначе тук не се забелязва подобна . https://mroatman.wixsite.com/watches-of-the-ussr/moskva
вероятно имам стрелки, но не ми се пипа за сега под стъклото без измервател. Откакто agrozev повдигна темата за излъчването, някак ме дострашава от този невидим враг.
Изображение

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”