Красоти...

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Красоти...

Мнение от the collector » 10 мар 2015 03:27

Случайно намерих един сайт, в който е публикувана частна колекция на руски часовници. :o
След бърза справка, собственикът се оказа Philippe Thommen от Базел, Швейцария-евала Филипчо, евала!
Те на това му се вика качествена колекция! :o
http://www.netgrafik.ch/soviet_collection.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Красоти...

Мнение от atanweb » 10 мар 2015 21:33

Страхотен сайт с качествени снимки и информация.
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Красоти...

Мнение от miroman » 10 мар 2015 22:37

Не знам, там Дружбата е с капак на винт, има ли такава?
Изображение

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Красоти...

Мнение от the collector » 12 мар 2015 21:34

Колекция с над 1500 часовника.
http://www.ussrtime.com" onclick="window.open(this.href);return false;
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Красоти...

Мнение от storyteller » 12 мар 2015 22:02

Абсолютно точно. Това са двете най-стари и най-интересни колекции. Първата е на безспорен майстор на графиката, супер снимки. И гений на ибей, направо ми се плачеше, като четях за какви суми е успявал да си купи уникални екземпляри.
Колекцията на Марк Гордън е според мен най-ценната, защото освен ръчни часовници, има и уникални времеизмервателни прибори, хронометри и какво ли не. Българските часовници вътре са му подарък от мен :)
И според мен третата от голямата тройка е тази - http://www.ussr-watches.ru/" onclick="window.open(this.href);return false;

За мен трите заедно са по-полезни от каталози, защото първо ми се е случвало да хващам съветски каталози в неточности или откровена лъжа, а второ много модели ги няма в каталозите. Затова вярвам повече на прецеденти, отколкото на брошури. Моето поколение си знае да внимава с пропагандата.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Красоти...

Мнение от rosen_er » 12 мар 2015 22:07

Много пъти съм разглеждал ,ползвал,цитирал и трите визирани колекции.И в трите има часовници ,които не са в оригинален вид,обаче.....И то доста.Така,че добре е поне от два различни източника да черпим инфо ,когато се наложи.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Красоти...

Мнение от storyteller » 12 мар 2015 22:34

Да, трябват много източници. Но в тези три колекции има реални часовници, които реално съществуват. Както и в колециите на Боксерпети, Микеле, Александър и пр. В момента е тръгнала една мода каталозите да се четат като Библия и съответно продавачите от Украйна да преработват часовници така, че да приличат на картинките от каталога. Т.е. реалността да се съобразява с брошурката.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Красоти...

Мнение от the collector » 12 мар 2015 23:37

Ето и още, които ги има като връзки и от първият линк, но нека да ги има. Ако вече ги има качени в някоя друга тема, казвайте.
http://russianwatches.altervista.org/index3.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ussr-watch.com/first-moscow-watch-factory" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ussrcollection.uw.hu/ussrcollection.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Красоти...

Мнение от storyteller » 13 мар 2015 00:11

Ако искате, хвърлете поглед на линковете тук
http://forums.watchuseek.com/f54/russia ... 13891.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Благодарение на другаря Часком, ние сме на първо място :)
Но и останалите са много полезни.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Красоти...

Мнение от rosen_er » 13 мар 2015 09:08

storyteller написа:Да, трябват много източници. Но в тези три колекции има реални часовници, които реално съществуват. Както и в колециите на Боксерпети, Микеле, Александър и пр. В момента е тръгнала една мода каталозите да се четат като Библия и съответно продавачите от Украйна да преработват часовници така, че да приличат на картинките от каталога. Т.е. реалността да се съобразява с брошурката.
Стори,
наистина в колекциите са показани реални часовници.Вярно е и ,че в каталозите има грешки.Но когато е показан в каталога часовник,има го и реално съществуваш в окомплектовка като в каталога,а в някоя от колекциите на тези наистина големи колекционери е показан същият този часовник,но да речем с други стрелки или нещо друго несъответстващо.....понякога дори и машина - това води до една несигурност ,когато започна да търся информация .Затова казах,че е добре да се "засичат" нещата.
А и друго се сещам.Не знам кой Александър визираш,но ако е "АЛЕКСАНДР2" от watch.ru ,там пък има друго ,което колегите от руският форум не му спестяват и търпи укори.
Много голяма и интересна колекция,има неща,които никой друг няма (част от тях според думите му спасени от унищожаване прототипи) ,но в един момент започва да показва неща ,които никога не са съществували официално :нито като изделие,нито като проект.Едни "народно" творчество неща,които понякога са направени и не толкова прецизно.За какво е нужно нещо подобно на наистина голям колекционер?Може би за да получиш овациите на заинтересуваните?Или пък за да повлияеш по някакъв начин на пазара на такива "редки" часовници? Не знам ,но ми се струва нередно.Да оставим настрани неудобството членове на форума да те хокат за опитите да заблудиш.
И като финал.Аз пък съм на мнение ,че каталозите трябва да са Бибилията на колекционера.Да-непълни са ,хаотични са,има грешки (дори и печатни) ,но това са официални документи на заводите производители.Кой да знае нещата по-добре от тях?!
Съвсем друго е ,че понякога и самите заводи по една или друга причина са правили различни промени и смесвания на при изготвянето на продукта.
Но пък да разгледаш нещата от различни гледни точки,за се "поразровиш" (особено когато даден часовник е в ръката ти)........че то това е по-големят кеф от колекционирането.
Лично мнение :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Красоти...

Мнение от varban » 13 мар 2015 14:08

rosen_er написа: А и друго се сещам.Не знам кой Александър визираш,но ако е "АЛЕКСАНДР2" от watch.ru
[...]
За какво е нужно нещо подобно на наистина голям колекционер?Може би за да получиш овациите на заинтересуваните?Или пък за да повлияеш по някакъв начин на пазара на такива "редки" часовници? Не знам ,но ми се струва нередно.Да оставим настрани неудобството членове на форума да те хокат за опитите да заблудиш.
Разсъждаваш по принцип, а дяволът се крие в подробностите. Една от тях е, че Александр не продава. Нищо и на никой.
А втората е, че купува. Много и всичко, каквото може да си позволи :)

Мойто мнение по въпроса е много по-просто. Александър лъже като очевидец :)
Някои работи са верни именно при него, а за други се заблуждава. Съзнателно или несъзнателно - не знам. По принцип вярвам в доброто, така че до доказване на противното смятам, че несъзнателно :)
rosen_er написа: И като финал.Аз пък съм на мнение ,че каталозите трябва да са Бибилията на колекционера.
Знам, че го използваш като израз, а не влагаш религиозен смисъл, ама мога ли да се сдържа, като сам идваш на дистанцията на действителния огън :)

Библията е пробен камък за много случаи. Но в този, който чепкаме, се търси истината. Обективната истина. Познавам един човек от Израел, Саша. Той е археолог. Копае работи даже от XX век, даже се случва да опира до мойте услуги: http://forums.airbase.ru/2007/11/t58610 ... l#p1984541" onclick="window.open(this.href);return false;
Аз с удоволствие му помагам, понеже работата му предизвиква уважение, пък и има нещо от Индиана Джонс в него - стиска му да се завира между шамарите :)


Та какво мисли един търсач на обективната истина за Библията:
но все это вопросы не совсем археологические. как сказал один из моих знакомых археологов: "интересно, они когда нибудь видели морское дно и пробовали по нему идти, прежде чем рассказывать о расступившемся море"? сегодня археология вообще выросла из детских штанишек "доказать верность Библии". археологи сегодня как правило не религиозны, и не ищут док-в библейских сюжетов. они копают, и уже из раскопанного делают выводы. если эти выводы подтверждают Библию, хорошо. нет - ничего страшного. сама Библия уже давно не воспринимается как сборник фактов, которые было бы хорошо доказать. это просто древний исторический источник, не во всем верный.
// http://forums.balancer.ru/society/2005/ ... ml#p538631" onclick="window.open(this.href);return false;

Ще заместя Библия с каталог, а археология с колекционерство, защото истинския колекционер е най-близко до тази благородна и трудна професия. В противен случай ще трябва да го уподобя на поп, а не е справедливо. Аз може да не съм колекционер (и никога няма да бъ-ъ-ъ-да :)), ама това не ми пречи да уважавам колекционерите ;)

Та така:

Доказването на истинността на Библията вече е умаляло на колекционерите като детски панталонки. Те като правило не са религиозни и не търсят доказателства в каталожни страници. Те копаят, и правят изводи от разкопаното. Ако тези изводи потвърждават каталога - добре, ако не - нищо страшно. Самите каталози отдавна не се възприемат като сборник на факти, които е добре да се докажат. Това просто е древен исторически източник, не във всичко верен.

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Красоти...

Мнение от storyteller » 13 мар 2015 14:37

За Александър2 - забележителна колекция и много интересен човек. Съгласен съм, че казва нещата от своята гледна точка и ако заблуждава, не е от зъл умисъл, а от недостатъчна информация. Например от негова гледна точка в цеха, първите кварцови механизми са били дело на Ракета, докато той всъщност само е наблюдавал усвояването на производството на нещо, измислено от консорциум, където Ракета дори не е участвала. Същото - за Востоковския 2409, както и вероятно за някакви опитни механизми. Няма как да е знаел какво става в конструкторското бюро, нито пък какви чертежи са идвали от НИИ Часпром (където съм убеден, че са били измисляни повечето механизми и сетне само са били адаптирани към производството на даден завод) и пр. Опитните механизми може да са някакви хрумки на професорите от Москва, може да са какво ли не. Но шапка му свалям за ентусиазма и знанията.

За каталозите - още немските историци 19ти век са въвели едно правило - повече да се вярва на материалните следи, отколкото на писмените източници. По очевидни причини. Ако видиш 10тина часовника еднакви, по цял свят, без видима причина да се прави такова менте - тогава изводът е ясен, каквото и да казва каталогът. Той е просто един от много източници. Но понеже купувачите се чувстват по-уверени, ако часовникът отговаря на страничката от каталога, а в крайна сметка това си е пазар, то предполагам, че много автентични часовници са преработени, за да станат като по каталог.

Но разговорът се отклони от първоначалната тема и то до голяма степен по вина на един от модераторите.

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Красоти...

Мнение от beria » 13 мар 2015 16:28

Изображение
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Красоти...

Мнение от rosen_er » 13 мар 2015 16:51

Да отворим нова тема ,за да не замърсяваме повече тази?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Красоти...

Мнение от varban » 13 мар 2015 18:32

И да стане надърпано на парче, като много голяма част от материала във форума?

Според мен от тази тема трябва да се изнесат линковете към красотите, дето са, без докачение, тривиални резултати от ровчене, и да остане същественото - обсъждане на критериите за оригиналност.

Така се прави контент. Впрочем, това зависи и от модераторите, и най-вече от енджина. От този ми е дошло до гуша, честно казано, и то като юзер. Представям си какъв кошмар е администрирането му.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”