Амфибия Нептун

Отговори
rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Амфибия Нептун

Мнение от rosen_er » 17 апр 2015 11:24

miroman написа:...И една, която за първи път ми изпада - т. нар. "Нептун", в отлично състояние. Неочаквано високо се вдигна цената :(, но явно е доста рядък модел. Обаче задния капак не ми е ясно дали е точния, за първи път виждам такъв.
За съжаление верижката е от "ЗИМ", чудя се дали да я махам и какво да сложа...

Изображение Изображение Изображение

По окомплектацията (стрелки и капаци) тепръва ще проучвам и ще подменям, където трябва...
Веднага забелязах "Нептун"-а.Наистина е доста рядка тази Амфибия (особено съветската,защото има и "русийско" преиздаване,че и на Мераном-то какво е ,няма да споделя моето мнение :mrgreen: ). Веригата е точно каквато трябва - Зим-овска.Циферблатът е без надпис "сделано в СССР",но все още е 21 камъка ,което означава ,че е около 1992г(или дори след). Стрелките също могат да са оригинални.И......до тук.Всичко останало няма почти нищо общо с Нептун(ако не броим типа на касата). Касата е разпространена (най-често Амфибия с "гмуркач"),но капакът не е дори от Амфибия(липсва "водоустойчивост 200м"). Бяхме коментирали в твоята тема ,какво означава,ако е написано само "Водонепроницаем". Безелът ми се струва от тези новите ,които се продават в ebay,но не е подходящ за Амфибия,по-скоро е за Командирски (липсва "бяла" точка ,а и верният безел , различен от "черният" е съвсем различен тип).
Ето как би трябвало да изглежда една съветска Амфибия Нептун (след това ще покажа и росийската):
Изображение Изображение
Какво липсва при показаната от теб:
1.Характерният допълнителен,вътрешен циферблат.
2. Безелът (при съветските все още е черен,по-късно всеки цвят циферблат е със съответният по цвят безел)
3.Капакът!Такъв капак с тризъбец и надпис Нептун е труден за намиране.Руските колекционери го издирват понякога с години.
Ето как изглеждат и Нептун "сделано в России":
Изображение Изображение Изображение
Капакът е същият.
И последното издание на Мераном(тук вече май никой не е търсил прекомерна прилика с оригинала n_sad ) спец серията 960 SE:
http://ru.meranom.com/amphibian-se/960se/" onclick="window.open(this.href);return false;
А Амфибия Нептун "сделано в СССР" е един от мечтаните от мен часовници,но както се казва :Ех,мечти и и и :mrgreen:

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от atanweb » 17 апр 2015 16:19

Роска, а да не би и ти маааалко да се бъркаш?
Не са грешни описаните от теб признаци на оригиналност, но казваш, че Часоникът на Миро трябва да има вътрешен безел:
Циферблатът на Миро е голям и няма място за вътрешен безел. т.е. погледни минутните индекси в каква равнина са! Излизат извън окръжността на отвора за датата. Т.е. този циферблат никога не е бил замислян да има допълнителен вътрешен безел. Дали не е някаква друга версия различна от показаните от теб?
Изображение

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Амфибия Нептун

Мнение от cerasimi » 17 апр 2015 17:11

Ще покажа и тук този Нептун, който е показван няколко пъти в руския форум и му казват преходен:
http://forum.watch.ru/showpost.php?p=26 ... stcount=87" onclick="window.open(this.href);return false;

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 17 апр 2015 19:28

Сашо ,не знам .Може и да греша.Има показани 2(или 3) такива Амфибии Нептун в руския форум.Даже май още една и то не в такава каса.А ,ето я:
Изображение
Ще покажа и един циферблат(от същата тема в руския форум) ,който изглежда напълно нормален......докато не се запиташ :Къде е " прозорчето" за датата :o
Изображение
Такъв Съветски Нептун с 2415,обаче няма !Така ,че лично аз не гледам сериозно на такива циферблати и ги причислявам към "самоделки" правени в заводски условия или може би дори към един друг тип циферблати n_sad .
Цецо ,казваш преходен модел! Към какво? След Нептун съветско производство идва росийският Нептун.А той също е с допълнителен циферблат.Дори и този на Мераном е с допълнителен циферблат.Единствената следа ,че може би е нещо преходно е видът на логото(ако сте забелязали има малка разлика между това на СССР -ският и Росийският Нептун)На циферблатът като на Миро е почти като на Росийското изпълнение(и въпреки това има разлика).Зад всичко друго,което съм посочил заставам без "отстъпки" :wink:
Но добре,щом го има показан като часовник,бих приел че има такава Амфибия.

П.П.Бях забравил и още един модел Нептун -този на чистополският завод :redface .Той като ,че ли пък съвсем не е популярен(и най-евтин съответно :wink: ).Сами ще видите защо:
Изображение

Ако погледнем глобално е най-близо до показният от Миро.Това не го казвам сериозно ,разбира се.Капакът му не знам какъв е защото на снимката с капак в сайта е сниман часовник с друга каса :mrgreen:
http://chistopolcity.com/en/960/62-russ ... 11306.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна 2 на rosen_er, променена общо 17 пъти

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Амфибия Нептун

Мнение от rosen_er » 17 апр 2015 19:49

Още нещо интересно забелязах.Релефните линии на циферблата като на Миро,този без прозорчето и другите примери на часовници без допълнителен циферблат са дъгообразни.На тези ,които аз съм дал като пример:и в двете изпълнения -СССР-ско и Росийско са хоризонтални прави линии.Съвсем различно "гилоширане" на циферблата.Каквото и да означава това.
Изображение Изображение Изображение - "ДЪГИ"

ИзображениеИзображение Изображение - "ПРАВИ ЛИНИИ"

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”