Слава 2409?!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 11:03

Според мен е автентичен.
Отивам за пуканки :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 14:18

Едва ли ще има по-сериозен спор. Росен си каза аргументите, аз също.

В случая екземплярът ми е интересен не от колекционерска, а от съвсем друга страна - като история на Втори московски, от чисто инженерна гледна точка.

А достоверността на каталозите е друг въпрос. Общ за всички часовници. 2 МЧЗ с нищо не е по-различен от 1 МЧЗ и от другите заводи.

PS: Закачих интересно нещо:
Второй Московский Часовой завод Слава выпускал огромное количество моделей часов. Артикул обозначался только в паспорте и на бирке. Идентификатором на самих часах был только производственный номер на крышке, который повторялся с определнной цикличностью с одной целью - оперделения смены в случае производства брака. К сожалению, эти архивы утеряны.
// http://slava.su/old-slava-watches.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Първият вариант е писан от някой на моя акъл:
Второй Московский Часовой завод выпускал огромное количество моделей часов и никто не ставил задачу зафиксировать очередной вариант корпуса для истории. На крышке ставился производственный номер, который повторялся с определнной цикличностью с одной целью - оперделения смены в случае производства брака. К сожалению, эти архивы утеряны.
// http://web.archive.org/web/201211021339 ... tches.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Но и в двата варианта има указана годината на началото на производството - 1966.

Интересно е, че препоръчват каталози, издадени от Московское ордена Октябрьской революции и ордена Трудового красного знамени Производственное объединение Второй часовой завод. Всякакви на Разноэкспорт и Машприборинторг - не :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 29 пъти

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 15:03

Pavlin написа:Според мен е автентичен.
Отивам за пуканки :)
Върбане,да вземем да си ги водим споровете на лични,че виждаш ли го този сеирджия?Пуканки щял да си вземе :o Това да не ти е Мултиплексът „Кино Арена”? Вместо :" Според мен е автентичен"- вземи дай някакви аргументи,защити теза,предположение направи...... :lol:
Мързеливи ми се струвате това младите lol2 Пуканки щял....... :mrgreen:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 15:41

Изцяло съм съгласен с на Върбан аргументите. Вътрешното ми чувство също е на това мнение.
Аз лично вярвам на католозите в случая, в който носят информация, но никога не съм мислил че цялото съветско производство е присъствало на книга.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 16:01

Така е по-добре.Уважавам вътрешното ти чувство не по-малко от самото мое такова :lol:
Връбчо,не отричам производството на механизми 2409 от 1966 г.
Часовници!Часовници с тази машина от онова време ми покажете.На снимка,в каталог,на живо.....всякак приемам :wink:
Ама няма.Как,защо....не знам :mrgreen: .Просто няма.Нито на снимка,нито в каталог,на живо пък хептен . Освен онзи единствен екземпляр ,който сложи начало на спора.
Другите два които са показани в "пространството" ( с един и същ дизайн са) от '80 -те години предлагам засега да ги "замразим" за коментари :wink: Те са "друга бира" .
Pavlin написа:Изцяло съм съгласен с на Върбан аргументите. Вътрешното ми чувство също е на това мнение.
Аз лично вярвам на католозите в случая, в който носят информация, но никога не съм мислил че цялото съветско производство е присъствало на книга.
П.П.
Разбира се , че едва ли цялото съветско производство е присъствало на книга.
Но цялото съветско производство би трябвало да е присъствало в заводите,ако ме разбираш на къде бия :)
Та в тази връзка чакам да ми " затворите устата" със снимки на други РЕАЛНИ часовници ,като този (или подобни) от '60-те години!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 16:18

Виж сега, ако имаше и други известни модели с 2409, то тогава при наличието на само един модел в цялата мрежа, аз също бих се усъмнил. Но при упоменаването на часовници с такъв механизъм в технически издания, аз приемам този единствения за достоверен, до доказване на противното. На мен ми изглежда дизайнерски издържан.
Дори и да се докаже че не е заводски, то той пак ще бъде такъв, ако ти ме разбираш какво искам да кажа :)
Няма как да е правен в гараж, след като всеки е можел да си го направи на работа :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 17:01

rosen_er написа: Връбчо,не отричам производството на механизми 2409 от 1966 г.
Часовници!Часовници с тази машина от онова време ми покажете.На снимка,в каталог,на живо.....всякак приемам :wink:
Ама няма.Как,защо....не знам :mrgreen: .Просто няма.Нито на снимка,нито в каталог,на живо пък хептен . Освен онзи единствен екземпляр ,който сложи начало на спора.
Другите два които са показани в "пространството" ( с един и същ дизайн са) от '80 -те години предлагам засега да ги "замразим" за коментари :wink: Те са "друга бира" .!
За последното съм съгласен. По дизайн те рязко се отличават от Слава делукс :)
Въпреки, че и те липсват в каталозите и за 83, и за 93.

Ама дай да опростим израза.

Приемаш за вероятно производството на механизъм 2409 през 1966 година. Тогава ето вариантите:

1. Слагани са в часовници, даже има един наличен.
2. Продавани са в чужбина или на друг завод. Ама тогава остава въпросът, къде са тия часовници. Слава 2409 има един, а на друг производител - по-малко.

Вариантът да са унищожавани не го разглеждам, също като вариант да са произвеждани само механизми, без да се продават. Между другото, погледнах и за златни часовници - на първа метла не закачих. Остава да претръскам арменските заводи по марки Севани и Наири. На първо четене са правили мъжките три стрелки с полетовски машини, а дамските - с 1600/1601.

А износ на неотработен механизъм го оставям за алтернативната история :-)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 18:28

Странна работа наистина - да липсват физически доказателства за производство .Особено за голям завод като 2МЧЗ.
Може ли да се разглежда като вариант производство на механизми,без влагане в готов продукт?
Прави ми впечатление ,че масово се появяват часовници с такива машини 2409 на 2МЧЗ след '90 -те години.Да са от "стари запаси" ,които по една или друга причина не са използване по времето когато са произведени?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 18:58

Не, механизмите се различават.

Този от 1966 е с друга форма на моста на барабаните, с по-голяма фаска и нядписът 21 камъка е по дъга: http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1355611250" onclick="window.open(this.href);return false;
И балансът е с колонка в моста - категорично от първата серия. Такова чудо не ми е попадало и във вариант 2414/16/27/28, и не само на живо, но и на снимка.

Този от 80-те е с малки фаски, формата на моста е ъгловата, и без надпис за камъни. Че и без лого.
За барабаните не съм сигурен, но май са жълти, както на първия. И по-различни от последните бели барабани.
Най-важното обаче е подвижна колонка, като на всички Слави, които съм виждал:

http://shot.qip.ru/00q2BQ-6PGd9aD98/" onclick="window.open(this.href);return false;

ПС: Сравни мостовете на баланса на 2409 и 2414 от този каталог за резервни части: http://oldswisswatches.com/Spares/Slava ... ements.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Точно същата работа: 2414 е с подвижна колонка, а 2409 - със закрепване в моста.
Оттук е изводът за прекратяване на производството на 2409 след 1966 година.
ППС: Но и в този каталог има издънка: на картинката на механиьзма в сбор колонката е на моста, а долу на частите мостът е за подвижна колонка. И с двата чарка - градусник и рамо за колонката.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 21:25

Браво Връбчо! Убедителни доказателства че не е гаражно изпълнение!

Изображение

Не рзбрах само- моста с открите барабани среща ли се при 2414?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 21:37

Да, някъде имаше снимка, само че не в Слава, а в Секонда. Точно такава, каквато и рисунката в каталога за части, с надпис на дъга, ама с емблема. Ще я намеря.

Но не съм виждал 2414 с неподвижна колонка. Обаче няма да твърдя, че такова животно нема, щото е напълно възможно технически :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 21:38

Pavlin написа:Браво Връбчо! Убедителни доказателства че не е гаражно изпълнение!

Изображение

Не рзбрах само- моста с открите барабани среща ли се при 2414?
Къде го видя това доказателство :o ? Говоря за часовник.И по-горе казах:машината не оспорвам :)Но часовници.............. nono

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 21:40

Добре, според теб каква е историята на показаният единствен такъв часовник?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 21:54

Pavlin написа:Браво Връбчо! Убедителни доказателства че не е гаражно изпълнение!
Ако не си знаех стоката, бих казал, че този 2409/133 е събран от два. Ама от два 2409 :) Заради латиницата на цифера и кирилицата отзад и отвътре. Ама историята знае и по-тежки случаи, въпреки че ги няма в каталозите. То в каталозите и механизми рядко-рядко има. А аз именно от механизми се интересувам ;)

Вярно, че със Славиците 24 калибър изоставам - само една имам, и тя с пукнат джам :(
Ама заготовки - половин кило. Различни, в това число и редкаж. Бял баланс, вярно - счупен. И Митака (Омега) ми е пригласил такъв механизъм, и той с бял баланс, ма и той счупен :(

По градски легенди с бели баланси са по-добрите московски часовници. И Полет, и Слава.
Така че ако има някой такъв здрав баланс със спирала, да го дава за проба :)

Между другото, проверих още един път арменската и почнах френската следа.
На втора метла не закачих Слава 2409 в Наири и Севани. И не закачих Слава Безансон 2409, засега на първа метла.

Сега остава следата Секонда. Ама то това не е интересно, почти същото, като Слава на латиница. Ама така или иначе ще ходя там, да копна снимка на 2414 с прав мост и частично открити барабани.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 21:56

Нямам представа.Но всичко в един единствен известен екземпляр (когато се говори за промишлено производство) ми се струва съмнително.Може да е всичко.

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”