Слава 2409?!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2414

Мнение от rosen_er » 25 апр 2015 07:54

Невене,сигурно си прав.Но ти говориш за схема на механизмите навярно. В случая калибър 2409 на Слава липсва от всички каталози (само на марката или сборни).Няма представен нито един часовник.Механизмът е представен.Но....няма достатъчно доказателства ,че е използван.
В същото време има едва два модела часовника показани в "пространството" въобще.От единия мисля две бройки,от другия само една -единствена(и точно тя е по-интересната ).Като коментарите са ,че стилистиката на касата е неразличима от тази на Полет де Лукс и много близка до тази на Восток.Хич не е правдоподобно,да няма по голям брой физически доказателства за производството на подобни часовници в съветски завод .
Върбане ,как ти се струва ,касата на часовника от линка прилича ли на касите като стилистика от '67-68г ,когато твърдиш ,че може би са се произвеждали Слава 2409?
Чешем клавиатурите :)

П.П. В друг форум са показани двата известни часовника Слава 2409.Вторият самият автор е датирал така:Slava 2409 from 80-th
http://forums.watchuseek.com/f10/slava- ... 43121.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Така вече по - бих се съгласил.Защото ето какво има като производство през '90г(сигурно и до момента).Примерно.Защото има и SJIAVA :mrgreen: Знаете за какво говоря
http://translate.google.com/translate?h ... ducts.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Бих приел втория коментиран часовник за един преход между производството на завода.
И се оказва ,че Слава 2409 го има и в каталог ,макар и в електронен вид.Ако могат да се броят за Слава тези часовници n_sad.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 26 апр 2015 01:11

Нещо не разбирам смисъла на въпросите ти.
Има два часовника, и двата с 2409, единия от шейсетте, другия от осемдесетте. И двата ги няма в известните ти каталози.
За този от 80-те си по-съгласен, а този от шейсетте е менте, така ли?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 26 апр 2015 08:15

Може да не се изразявам правилно. :redface Откъде да знам менте ли ,този който смятат за от'60г?Но виждам как циферблатът просто не се чувства "удобно" в тази каса.Каса в която никой(и колегите от другите форуми) не разпознава традиционните каси на 2МЧЗ.Напротив - има силна прилика с такава от Полет или Восток . Виждам и все едно поставен в час по изобразително изкуство надпис "Made in USSR" (съвсем несиметрично разположен)и това ме кара да имам съмнение относно така окомплектован часовник.Особено пък когато е известна и само една-единствена бройка от него.Това е.
Въпросите относно датирането зададох леко риторично към Върбан.То се вижда ,че няма как касата ,пък и дизайна на циферблата на другият часовник да са от 67-68г.Но точно от този период пък не са известни никакви каталози(кой знае по какви причини).
И тезата ми е ,че в края на съветското производство на 2МЧЗ може би са започнали да произвеждат Слава кал. 2409.Като часовници.Които по някакъв начин с този калибър и под различни серии се произвеждат и до днес.При това съвсем планово ,а не :"когато няма части за календара на 2414...." .
И в тази последователност на мислите - да,бих се "съгласил" с този часовник.Докато към първият имам сериозни съмнения.
Но това са си мои разсъждения и не бих ангажирал някой да е същото мнение .
Толкоз. :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 08:22

Това последното съм го пропуснал.
rosen_er написа:Но виждам как циферблатът просто не се чувства "удобно" в тази каса.Каса в която никой(и колегите от другите форуми) не разпознава традиционните каси на 2МЧЗ.Напротив - има силна прилика с такава от Полет или Восток .
Циферблатът с механизма влиза в корпусът отдолу, както в корпусите на 1600 (1601) и 1809. Ей тук: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=224260&page=2" onclick="window.open(this.href);return false; има няколко делуксови Слави от това време. Корпусът на хромираната отгоре е като на Слава 2409 и прилича доста на вимпелов :) Обаче има и разлика - липсва ринг за джама. Плексигласът се запресова направо в корпуса.
Затова циферблатът е по-малък. Особено добре се вижда на 1809 - половин пръст място остава.
rosen_er написа: Виждам и все едно поставен в час по изобразително изкуство надпис "Made in USSR" (съвсем несиметрично разположен)и това ме кара да имам съмнение относно така окомплектован часовник.Особено пък когато е известна и само една-единствена бройка от него.Това е.
В час по чертане:

Изображение

Двата зелени и двата червени сектора са еднакви. Така че "MADE" е ъглово центрирано по средата между линията към 7 и лявата граница на маркера на 6, а "IN USSR" - между дясната граница на маркера на 6 и линията към 5.

Ето ти подобен циферблат, че и в подобна каса:

Изображение

"СДЕЛАНО" е центрирано ъглово между маркерът на 7 часа и лявата горна граница на шестицата, а "В СССР" - между дясната горна граница на шестицата и маркерът на 5 часа.

Ето ти още един чертан циферблат:


Изображение

При този "ПРОТИВО" е нанесено по хордата между 7 и 6 часа, а "УДАРНЫЕ" - между 6 и 5. И думата е счупена на две :) Вярно, между двата корена - вероятно филолози са го правили ;)
rosen_er написа: И тезата ми е ,че в края на съветското производство на 2МЧЗ може би са започнали да произвеждат Слава кал. 2409.Като часовници.Които по някакъв начин с този калибър и под различни серии се произвеждат и до днес.При това съвсем планово ,а не :"когато няма части за календара на 2414...." .
Моята е точно обратната: производството е започнато именно с базовия механизъм, 2409. Това е документирано в книгата за историята на 2 МЧЗ:
На 2ЧЗ эта работа ведется в двух направлениях: 1) создание совместно с 1МЧЗ современного базового механизма механических наручных часов с последующим введением в него на принципах блочности различных дополнительных устройств; 2) создание и освоение в производстве электронно-механического будильника, работающего в течение одного года от «373» элемента, ТЗ, на который было утверждено ещё в 1963 году.

Необходимо также отметить, что в 1965 году НИИчаспромом был завершён большой цикл работ по конструкциям календарей и автоподзавода наручных часов, что также явилось определённым подспорьем для заводских специалистов.

Поэтому начало выпуска в 1966 году наручных часов калибра 24 мм, высотой базового механизма 3,8 мм (механизм 2409) и календарём дат мгновенного действия с высотой механизма 4,1 мм суточным ходом -20 +40 сек и автономностью работы от одной полной заводки пружины 45 часов (модели 2414), а также электронно-механического будильника с балансовым осциллятором и суточным ходом (30 сек. в сутки калибра 53 мм (мод. 5338 или Б9М) прошло для завода относительно безболезненно.

Для создания механизма 24 калибра приказом по Главчаспрому была создана межзаводская рабочая группа под руководством начальника бюро новых проектирований 2МЧЗ Захарова Анатолия Васильевича и 1МЧЗ Воробьёвой Т., которой удалось получить высокие энергетические характеристики при относительно небольшом объёме механизма, что положительно сказалось на его метрологических характеристиках и надежности. Разработкой Б9М активно занималась зам. Главного конструктора Лисовская Н.Н.
// http://slava.su/istorija-chasovogo-zavo ... relsi.html" onclick="window.open(this.href);return false;
А каталозите... ами докато стигне информацията от завода до обединението, министерството, до другото министерство, после докато съставят каталога, докато го проверят, напечатат и разпространят, и охлюва се е шмугнал в храстите.

Виж, в каталозите за резервни части го има. И сега внимание, въпрос!

А защо ли е включен в тези каталози? Аз предположих, че е специално за аджамии майстори, които не могат да сглобят календара. Ти имаш ли по-разумно предположение от износ на механизми за Ролекс?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 09:18

Странна симетрия се опитваш да докажеш.А всички "де луксови" каси ,които си показа са от темата :"Суперплоская Слава на женском калибре. "Съвсем различни каси предназначени за съвсем различни калибри машини с произтичащите от това "неоходимости" :)
Т.е. няма показана подобна каса и с машина 2409.
И честно казах вече моето мнение.Не ми е интересно да въртим спора в един кръг.
Има две противоположни тези.Всеки да си направи изводи за себе си.
Часовници такива няма,това е проблема lol2

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 11:03

Според мен е автентичен.
Отивам за пуканки :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 14:18

Едва ли ще има по-сериозен спор. Росен си каза аргументите, аз също.

В случая екземплярът ми е интересен не от колекционерска, а от съвсем друга страна - като история на Втори московски, от чисто инженерна гледна точка.

А достоверността на каталозите е друг въпрос. Общ за всички часовници. 2 МЧЗ с нищо не е по-различен от 1 МЧЗ и от другите заводи.

PS: Закачих интересно нещо:
Второй Московский Часовой завод Слава выпускал огромное количество моделей часов. Артикул обозначался только в паспорте и на бирке. Идентификатором на самих часах был только производственный номер на крышке, который повторялся с определнной цикличностью с одной целью - оперделения смены в случае производства брака. К сожалению, эти архивы утеряны.
// http://slava.su/old-slava-watches.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Първият вариант е писан от някой на моя акъл:
Второй Московский Часовой завод выпускал огромное количество моделей часов и никто не ставил задачу зафиксировать очередной вариант корпуса для истории. На крышке ставился производственный номер, который повторялся с определнной цикличностью с одной целью - оперделения смены в случае производства брака. К сожалению, эти архивы утеряны.
// http://web.archive.org/web/201211021339 ... tches.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Но и в двата варианта има указана годината на началото на производството - 1966.

Интересно е, че препоръчват каталози, издадени от Московское ордена Октябрьской революции и ордена Трудового красного знамени Производственное объединение Второй часовой завод. Всякакви на Разноэкспорт и Машприборинторг - не :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 29 пъти

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 15:03

Pavlin написа:Според мен е автентичен.
Отивам за пуканки :)
Върбане,да вземем да си ги водим споровете на лични,че виждаш ли го този сеирджия?Пуканки щял да си вземе :o Това да не ти е Мултиплексът „Кино Арена”? Вместо :" Според мен е автентичен"- вземи дай някакви аргументи,защити теза,предположение направи...... :lol:
Мързеливи ми се струвате това младите lol2 Пуканки щял....... :mrgreen:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 15:41

Изцяло съм съгласен с на Върбан аргументите. Вътрешното ми чувство също е на това мнение.
Аз лично вярвам на католозите в случая, в който носят информация, но никога не съм мислил че цялото съветско производство е присъствало на книга.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 16:01

Така е по-добре.Уважавам вътрешното ти чувство не по-малко от самото мое такова :lol:
Връбчо,не отричам производството на механизми 2409 от 1966 г.
Часовници!Часовници с тази машина от онова време ми покажете.На снимка,в каталог,на живо.....всякак приемам :wink:
Ама няма.Как,защо....не знам :mrgreen: .Просто няма.Нито на снимка,нито в каталог,на живо пък хептен . Освен онзи единствен екземпляр ,който сложи начало на спора.
Другите два които са показани в "пространството" ( с един и същ дизайн са) от '80 -те години предлагам засега да ги "замразим" за коментари :wink: Те са "друга бира" .
Pavlin написа:Изцяло съм съгласен с на Върбан аргументите. Вътрешното ми чувство също е на това мнение.
Аз лично вярвам на католозите в случая, в който носят информация, но никога не съм мислил че цялото съветско производство е присъствало на книга.
П.П.
Разбира се , че едва ли цялото съветско производство е присъствало на книга.
Но цялото съветско производство би трябвало да е присъствало в заводите,ако ме разбираш на къде бия :)
Та в тази връзка чакам да ми " затворите устата" със снимки на други РЕАЛНИ часовници ,като този (или подобни) от '60-те години!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 16:18

Виж сега, ако имаше и други известни модели с 2409, то тогава при наличието на само един модел в цялата мрежа, аз също бих се усъмнил. Но при упоменаването на часовници с такъв механизъм в технически издания, аз приемам този единствения за достоверен, до доказване на противното. На мен ми изглежда дизайнерски издържан.
Дори и да се докаже че не е заводски, то той пак ще бъде такъв, ако ти ме разбираш какво искам да кажа :)
Няма как да е правен в гараж, след като всеки е можел да си го направи на работа :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 17:01

rosen_er написа: Връбчо,не отричам производството на механизми 2409 от 1966 г.
Часовници!Часовници с тази машина от онова време ми покажете.На снимка,в каталог,на живо.....всякак приемам :wink:
Ама няма.Как,защо....не знам :mrgreen: .Просто няма.Нито на снимка,нито в каталог,на живо пък хептен . Освен онзи единствен екземпляр ,който сложи начало на спора.
Другите два които са показани в "пространството" ( с един и същ дизайн са) от '80 -те години предлагам засега да ги "замразим" за коментари :wink: Те са "друга бира" .!
За последното съм съгласен. По дизайн те рязко се отличават от Слава делукс :)
Въпреки, че и те липсват в каталозите и за 83, и за 93.

Ама дай да опростим израза.

Приемаш за вероятно производството на механизъм 2409 през 1966 година. Тогава ето вариантите:

1. Слагани са в часовници, даже има един наличен.
2. Продавани са в чужбина или на друг завод. Ама тогава остава въпросът, къде са тия часовници. Слава 2409 има един, а на друг производител - по-малко.

Вариантът да са унищожавани не го разглеждам, също като вариант да са произвеждани само механизми, без да се продават. Между другото, погледнах и за златни часовници - на първа метла не закачих. Остава да претръскам арменските заводи по марки Севани и Наири. На първо четене са правили мъжките три стрелки с полетовски машини, а дамските - с 1600/1601.

А износ на неотработен механизъм го оставям за алтернативната история :-)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава 2409?!

Мнение от rosen_er » 29 апр 2015 18:28

Странна работа наистина - да липсват физически доказателства за производство .Особено за голям завод като 2МЧЗ.
Може ли да се разглежда като вариант производство на механизми,без влагане в готов продукт?
Прави ми впечатление ,че масово се появяват часовници с такива машини 2409 на 2МЧЗ след '90 -те години.Да са от "стари запаси" ,които по една или друга причина не са използване по времето когато са произведени?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от varban » 29 апр 2015 18:58

Не, механизмите се различават.

Този от 1966 е с друга форма на моста на барабаните, с по-голяма фаска и нядписът 21 камъка е по дъга: http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1355611250" onclick="window.open(this.href);return false;
И балансът е с колонка в моста - категорично от първата серия. Такова чудо не ми е попадало и във вариант 2414/16/27/28, и не само на живо, но и на снимка.

Този от 80-те е с малки фаски, формата на моста е ъгловата, и без надпис за камъни. Че и без лого.
За барабаните не съм сигурен, но май са жълти, както на първия. И по-различни от последните бели барабани.
Най-важното обаче е подвижна колонка, като на всички Слави, които съм виждал:

http://shot.qip.ru/00q2BQ-6PGd9aD98/" onclick="window.open(this.href);return false;

ПС: Сравни мостовете на баланса на 2409 и 2414 от този каталог за резервни части: http://oldswisswatches.com/Spares/Slava ... ements.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Точно същата работа: 2414 е с подвижна колонка, а 2409 - със закрепване в моста.
Оттук е изводът за прекратяване на производството на 2409 след 1966 година.
ППС: Но и в този каталог има издънка: на картинката на механиьзма в сбор колонката е на моста, а долу на частите мостът е за подвижна колонка. И с двата чарка - градусник и рамо за колонката.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава 2409?!

Мнение от Pavlin » 29 апр 2015 21:25

Браво Връбчо! Убедителни доказателства че не е гаражно изпълнение!

Изображение

Не рзбрах само- моста с открите барабани среща ли се при 2414?

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”