Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]
Автор Съобщение
 Заглавие: Poljot Amphibian ball bearing?
МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 14:42 
Site Admin

Колеги, виждате ли нещо нередно в този часовник и ако да, какво е то:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

И обявата в ebay:
http://www.ebay.co.uk/itm/Super-Rare-Or ... 35e97a9731

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 15:31 
Напреднал

Това действително е една от първите амфибии Полет с механизъм 2616 на лагер, който рядко се среща. Казват, че свободно не се е продавала. Има спор за безела само- точно за този екземпляр е показван с метален безел-

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=21 ... tcount=579

Съмнения предизвиква безела- с такъв аз не съм виждал. За първа амфибия се посочва тази с двойната скала, но тя е от някакъв полимер- ето каталога

https://picasaweb.google.com/1130982390 ... 1243037618

Като цяло часовника е много рядък, имам съмнения от видяното по форумите за безела.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 15:32 
Напреднал
Аватар

Pavlin написа:

Цената! lol2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 15:39 
Moderator
Аватар

the collector написа:
Pavlin написа:

Цената! lol2

+1

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 15:48 
Site Admin

За съжаление нямам време да изчета целия руски форум и се налага да питам :)
Първото в което се усъмних беше точно безела. Първоначално ми заприлича на такъв от кварцова Слава, но само погледнат фронтално. Според мен не притежава руски черти. До някъде си мисля че и касата не е руска, или ако е оригинална, дали не е дело на чужд завод. Знаем че по него време на руснаците още им е било трудно в докарването на стоманени каси.
Друго което ми направи лошо впечатление е бялото уплътнение което е между маховика и механизма, застъпено с планките за закрепване на механизма! На мен ми прилича на уплътнение за капак и няма предназначение както е сложено сега.

Цената няма да коментираме :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 16:10 

Не знам колко е важно но, защо скобите които крепят механизма за центровъчният пръстен са различни по форма и цвят? n_sad

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 16:13 
Site Admin

Правилно си забелязал и е важно, особено като се иска такава цена. Можели са да направят и стоманена, но търгашите и старите часовникари не си го слагат много дали е автентично, важно е да се вземат парите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 18:50 

За мене всичко друго е поносимо ,дори и цената :D ,но безелът е на 100% чужд. Този би трябвало да "хлътва" в касата ,а не да стърчи така,да се вижда бронза и един доста голям луфт м/у касата и безела, от където не виждам как би бил водоустойчив.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 19:17 
Site Admin

За водоустойчивоастта няма проблем, касата е защитена и без него.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 19:50 
Специалист

Безелът, струва ми се ,си е точно от Слава Кварц:

Изображение
Изображение
В каталога ,но за Полет Амфибия 2616 .1Н е показана също с много рядък безел (някой от членовете на watch,ru се шегуваше,че дава едната си ръка за точно такъв безел):
Изображение
Металният безел показан в руския форум и цитиран от Цецо ми се струва много съмнителен,но щом колегите твърдят,че е по-ранен от показаният "двускален" пластмасов ....може би е имало и подобен.
И короната на 30 камъковите Полети мисля ,че е различна от на този .По -често се срещат със "заоблена"(въпреки че в каталога е различна) ?Ето така:
Изображение
В началото(1970 г) все пак е имало точно такива каквито би трябвало да са според каталога:

Изображение
Виждат се разликите:короната,по елегантните стрелки,безела........Че и касата като форма и размер :o
Виждал съм(за мое съжаление само на снимки ) най -различни комбинации между тези ,как да ги нарека,нека да е елементи от окомплектоването на Полет Амфибия 30 камъка.И то с елементи произведени в завода,но дали са били продоцирани във всичките комбинации.......мистерия :mrgreen:
Отклоних се малко,но в показания часовник има доста неща ,които могат да ни се сторят подозрителни.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:07 
Напреднал
Аватар

Да ми давате призовото място за Април, че иначе Май месец ще Ви атакувам с такъв Полет! lol2

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:20 
Site Admin

За металния безел показан в руския форум нямам никакви съмнения. Форма на зъбите, шрифт и разположение на цифрите и разграфението е еднакво с тези на пластмасовия безел:

Изображение

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:23 
Site Admin

Обаче сега като ги гледама пак, на металния чертичките, с тези прецизни връхчета, при положение че не са можели една каса като хората да направят, започвам да се съмнявам...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:25 
Специалист

Щом намираш такава прилика n_thumbsup Виж само каква е едната и каква другата каса.До къде стигат безелите в двата случая.За "височината" им, ми е трудно да съдя по тези снимки.Имаш с "пластмасов" и знаеш,че е доста дебел.Поне на снимките стоманеният ми се вижда по-тънък.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:32 
Site Admin

Да различни каси са, сравнявам само типа безели. Но ако стоманеният е много по нисък, това означава че и двускалния трябва да е такъв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:34 
Специалист

Да,поне така изглежда на снимката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:38 
Site Admin

Не знаем със сигурност всичко, но човекът иска не малко пари и не се е постарал достатъчно да представи един истински колекционерски часовник.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Май 2015 20:56 
Специалист

Нямам представа как би му "стоял" един безел от най-разпространените полимерни.Дали въобще е възможно да се "закопчае" за касата?Не случайно е сложен такъв безел в момента (за мен върху такъв часовник подобен безел крещи:Беееегай :mrgreen: ).Едва ли на украинският търговец му представлява трудност да намери пластмасов безел,а да сложи такъв "елементарен" ..........Корона също е малко смущаваща.
Другото е белият цвят на луминофора на стрелките.Имало е стрелки с "бял" фосфор - потвърдено от колеги ,които са попаднали на подобни ,но ...при часовникар.От друга страна снимката от 1970г е точно с такива стрелки,въпреки че "оригинално" по каталог изпълнението е бял фосфор на маркерите и зелен на стрелките.Това при 30 камъковата Амфибия.
На този часовник се вижда различният цвят (въпреки че са в бялата гама) на стрелки и маркери.Голяма каша ,чисто по съветски.
Много въпроси възникват,а и тази смущаваща цена.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Май 2015 08:59 
Moderator
Аватар

Малко коментар по повод на касите, безотносително към конкретния часовник.

Pavlin написа:
До някъде си мисля че и касата не е руска, или ако е оригинална, дали не е дело на чужд завод. Знаем че по него време на руснаците още им е било трудно в докарването на стоманени каси.

На руснаците не само тогава, но и винаги им е било зор с корпусните детайли от неръждавейка. Имам предвид масовото производство.
Корпуси от месинг и разни нейзелбери се получават със щанцоване, щамповане и разни изтегляния. Операциите със стружкоотнемане са сведени до минимум, само за получаване на точни размери - резби, степенки за пръстени и безели, пробиване на отвор за ремонтоар.
Докато се използва мек и пластичен материал, всичко е прекрасно и удивително. Ама аустенитната стомана нито е мека, нито пластична. И се налага много повече да се реже, отколкото месинга. Пък и скоростта на рязане е много по-малка.

Така че масови... ама наистина масови, с милионни тиражи, корпуси от неръждаема стомана в СССР просто не са се правели. Никак! И в 1 МЧЗ, и в Чистополския ЧЗ частта на стоманени корпуси е някакви си проценти от производителността на завода. За 2 МЧЗ и ПЧЗ въобще не говорим - нямало е почти нищо. А в заводите за дамски часовници - хич. Малкото серийни дамски модели с корпуси от неръждавейка са правени не в цеховете за масово производство на корпуси, а на универсално оборудване. Както е примерно с корпусите на Ракетите от дърво и камък.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 19 мнения ]