Антарктида 24ч.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Антарктида 24ч.

Мнение от miroman » 13 юни 2015 10:19

Днес ми предложиха това:

Изображение

Бил изключително, ама наистина изключително рядък. Нямам представа дали наистина струва $2000, но категорично не ми е в ценовата рамка, отделена за единичен часовник, особено когато няма яснота около цената.

Поздрави, Миро.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 10:25

Цената за това е такава, защото няма яснота. При условие че е рядък часовник, продавача определя пазара, но чак пък 2000$?! Въпреки това бих ги дал ако са ми излишни.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 13 юни 2015 13:00

Продавачът предлага - купувачът решава.Цената на този часовник е ... icon_crazy А сега погледнете машината.Може ли точно тази машина да е оригиналната за този часовник и ако предизвиква съмнение - защо?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 13:17

Заради противоударното ли? Или броя на камъните?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 13 юни 2015 13:34

Или заради липсата на на година на моста (като се има предвид,че са правени през 1956 и 57г).А може би и заради "бутонният" фиксатор на тиража,надписите на барабанното колело.....Моето мнение е,че това е машина за Спортивен със заменено часово колело с "повече зъби" и тиражна плочка,че тази на Спортивен няма как да стане заради по-голямото колело.Но са запазили фиксатора - такъв с бутон.Но това са си мои разсъждения. :wink:
Ето две такива машини(от спортивен и от Антарктида ) един до друг:
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 13 юни 2015 13:38

Откъм циферблата механизмът няма как да е друг - виждат се зъбчатките с по-голям брой зъби, а да стане 24-часов...
И съдейки, че откъм циферблата също има противоударно, най-верочтно и откъм моста на баланса трябва да има. И на капака си пише, че балансът е противоударен. Но дали трябва да е с "потъналите" рубини (такива са с хак-функцията), и дали трябва да е 15 или 16 или 17 камъкова - не знам. Като не съм виждал друг такъв, откъде да знам дали точно така трябва да изглежда машината отзад?
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 13:39

Ами той целият часовник прилича на Спортивен.
Ще се окажеш прав Росенчо! Май е чоплено за да побере по голямото колело, а тиражната плочка е ясна, вижда се и без микроскоп.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 13 юни 2015 13:45

Ако е бил Спортивен, допълнително е стругован, за да се съберат колелата, и е разпробита резба за второто винтче за закрепването на тиража...
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 13:52

Навсякъде е много криво:

Изображение

Второто болтче за пластината ли имаш предвид?
То си е на Спортивния и си стои. Трябвало е да преправят и тиража от бутон на винт.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1033
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от miroman » 13 юни 2015 14:15

Имах предвид ето това винтче:

Изображение

На Спортивния го няма, трябва да се разпробива. Но то който може да стругова Спортивен, ще може и да разпробива и навива резби :)
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от rosen_er » 13 юни 2015 14:24

С толкова "ръчен" труд цената някак си не изглежда толкова голяма :mrgreen:Много неясна история.Защо този,който може би преправял механизма,е вложил толкова усилия ,а не се е постарал да намери по-подходяща "база"?Даже аз имам един Спортивен в пъти по-подходящ за донор с дата на моста,фиксатор с винт......
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 14:26

Помислих че имаш предвид болчето което фиксира пружината за тиража. Една резба е нищо работа.
Ако действително е така работата, възхищавам се на ентусиазма им да правят ментета!

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Променено име - "Нови попадения"

Мнение от Pavlin » 13 юни 2015 14:27

rosen_er написа:С толкова "ръчен" труд цената някак си не изглежда толкова голяма :mrgreen:Много неясна история.Защо този,който може би преправял механизма,е вложил толкова усилия ,а не се е постарал да намери по-подходяща "база"?Даже аз имам един Спортивен в пъти по-подходящ за донор с дата на моста,фиксатор с винт......
Изображение
Като ви разправям че онези не разбират... lol2

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Антарктида 24ч.

Мнение от Pavlin » 16 юни 2015 17:25

Интересно, на снимката от аукциона нещата изглеждат както трябва с изключение на бутона за тиража:

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Антарктида 24ч.

Мнение от varban » 17 юни 2015 15:02

Ха, това съм го пропуснал.

> А сега погледнете машината.Може ли точно тази машина да е оригиналната за този часовник и ако предизвиква съмнение - защо?

Ранен баланс. Много винтове има. Поне 14 са, а може и да са 16, като на първите Победи (ама техните не са противоударни, а този със сигурност е).
Но аз като не разбирам от нещо, не го твърдя ;)

> Или заради липсата на на година на моста (като се има предвид,че са правени през 1956 и 57г).

И отговарят на ГОСТ 6519-58?
https://plus.google.com/photos/11309823 ... 6073221216" onclick="window.open(this.href);return false;
Интересна машина на времето ;)

> Ако е бил Спортивен, допълнително е стругован, за да се съберат колелата,

И после платината е преникелирана, че и състарена?!

> Навсякъде е много криво:

Изображение

Артефакти от компресията и/или преоразмеряването.

> Интересно, на снимката от аукциона нещата изглеждат както трябва с изключение на бутона за тиража:

Изображение

Изображение

Информация за размишление:
Уважаемые коллеги,
я работал на ПЧЗ и знаком с часовым производством хорошо.
1. Заказные партии делали все заводы. Ни в какие каталоги они не попадали, т.к. НИКОГДА не поступали в свободную продажу. Чтобы часы попали в торговлю надо было утвердить внешнее оформление в Москве, получить шифр, получить в Госкомцене розничную цену и массу еще чего. Каталоги печатались к ежегодным оптовым ярмаркам, поэтому в них включались только СЕРИЙНЫЕ часы. Никакие заказные партии туда НИКОГДА не попадали.
2. Отношение к заказным партиям всегда было наплевательским, т.к. для завода это была "халтура", которая не шла в план. Естественно, никаких гарантий и пр. на такие часы не распространялась, т.к. они не шли через розничную торговлю. Заводы за заказуху брались крайне неохотно, в основном под давлением партийных органов или за какую то личную заинтересованность, от дополнительных фондов на автомобили для завода до решения личной проблемы кого-то из заводского руководства.
3. К качеству и дизайну заказных партий отношение было соответствующее наплевательское, разве что если часы делались для делегатов съезда КПСС. Дизайн согласовывался только с Заказчиком в соответствии с его пожеланиями и вкусами. Как правило, брался стандартный циферблат и на него наносился дополнительный текст или картинка. Чтобы под заказ делался оригинальный корпус или нарезался оригинальный циферблат этого никогда не было, т.к. подготовка такого производства это серьезная песня и ради нескольких сотен часов городить оснастку на корпус или делать новый штамп на циферблат никто не будет.
Так что напечатанный вкривь и вкось циферблат на стандартной болванке это как раз признак заводского производства. Никто там не заморачивался тем, что забыли отпечатать минутную разметку на всей партии или на части циферблатов. Пойдет и так.
Так что искать под микроскопом какие-то несоответствия бесполезно. Меня скорее попугивают пахнущие свежей краской нулевые циферы с нестандартной картиной рисок и накладных цифр. Это уже признаки новодела.
// http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost1153255" onclick="window.open(this.href);return false;

В каталога, доколкото въобще може да му се вярва, са описани серийни часовници, които са с утвърдено оформление и цена. А точно този часовник?

Тезата, че продавачът е правил менте по каталожни данни, не издържа критиката, иначе капакът щеше да е щамповка с по-разпространения резбови пръстен.

А 14 или 16 винтовия баланс може да е признак не на менте, а на по-добре уравновесен баланс. В края на крайщата тези часовници не са вземани на полюса за красота, а за да показват време, и то по възможност точно. Това - ако е служебен часовник. Именно балансът му не ми е ясен, ама като не разбирам от часовници, така е...

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”