Слава Транзистор Батерия

onyx_i
Reactions:

Слава Транзистор Батерия

Мнение от onyx_i » 29 дек 2015 00:54

Здравейте, интересува ме продават ли се батерии за Слава Транзистор в България и ако да, къде? Ето снимка на часовника и старата батерия

Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от stepona555 » 29 дек 2015 04:39

Имаш л.с.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от Pavlin » 29 дек 2015 12:37

Рядък часовник!
За батерията нямам информация, но ще ми е интересно каква с историята му, от България ли е купуван или е бил подарък на някой комунист? Би ли споделил ако имаш информация?

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от rosen_er » 29 дек 2015 14:01

onyx_i написа:Здравейте, интересува ме продават ли се батерии за Слава Транзистор в България и ако да, къде? Ето снимка на часовника и старата батерия
Изображение
Колко волта е тази батерия? Би трябвало да 1,35V.
Казват ,че батерия за слухов апарат (1,4V) би трябвало да свърши работа.Например такава:
https://www.dcpower.eu/renata-za-312/" onclick="window.open(this.href);return false;
Или батерията,която се използва в Bulova Acutron 214( машината на Слава май е едно към едно)
http://www.ebay.com/itm/Accucell-1-Batt ... 35f7861e3a" onclick="window.open(this.href);return false;
Има майстор в БГ ,който се занимава с подобни часовници.Може би той може да даде съвет.
Внимавай с посоката на батерията!

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от Seikosha » 29 дек 2015 16:27

Тези които е показал Росен за слухов апарат няма да станат, имат по-малък диаметър. Ще станат пак за слухов апарат, но за китайски,като моя :) Моята е AG13 и може да се купи дори от някой бакалия,но е хубаво да е поне Максуел, струват 1.50лв. за 2бр. Оригинално по стандарт е LR44 но има още поне трийсетина аналога. В БГ се намира най вече като AG 13

Изображение

Изображение

Изображение

Това е масова 1,5V батерия,викат им бутонни и се използват за всякакви джаджи.
https://en.wikipedia.org/wiki/LR44_battery" onclick="window.open(this.href);return false;

Намерих и една снимка в нета,която потвърждава предположението ми.

Изображение

Всъщност същите се ползват и в 3055 и 3056 :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от rosen_er » 29 дек 2015 17:07

С такава батерия от 1.5v часовникът ще избързва.Второто ми предложение е по-добро и за Булова с машина,която руснаците са копирали за Славата.Има и други тънкости като изолаторния пръстен в комплекта.И е на 1,35v-точно колкото трябва :wink:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от varban » 29 дек 2015 17:52

Същите, ама след преработка на електрониката. Този механизъм трябва да работи на 1.3 волта. Ако работи на 1.5, ще взема денонощието за 12 часа :)

Честотата на колебанията на камертона няма да се измени при захранване от волт и половина, но амплитудата му ще е по-голяма и ще почне да превърта по повече от един зъб за колебание.
Как ще се чувстват при това рубинчетата, нямам идея. Може нищо да не им стане, ама ако се отлепят - гейм овер.

Ако ще се ползва батерия от волт и половина, трябва да се допълни схемата с някой диод с пад 0.2 волта.
Ей сега мернах един германиев SFD - 0.27 дава.

ПС: Росен е писал преди мен. Това е отговор на предложението да се ползва 1.5 волтова батерия.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3015
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от stepona555 » 29 дек 2015 18:00

Доколкото знам , Върбан ще опитва да го върне към живот , така че съвети към него , така само обърквате човека.
Схемата е без кварц и с 1.5 батерия няма да може да се настрои , ще бърза според братушките.Има начини според това какво иска да постигне собственика.
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=10088" onclick="window.open(this.href);return false;
Ето тук има и отговори на многото въпроси , и ако преброите колко човека са намерили такъв и питат как да го пуснат на ход , легендата за 1000 бройки и колко е рядък и скъп ...
На един от търговците му отговарят "Пусни го от 1 долар в ебай и ще разбереш реалната пазарна цена"
Поздрави на всички електромеханични фенове
Последна промяна 1 на stepona555, променена общо 29 пъти
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от varban » 29 дек 2015 18:02

rosen_er написа:.Има и други тънкости като изолаторния пръстен в комплекта.И е на 1,35v-точно колкото трябва :wink:
Това не е тънкост, а дебелост :) Тънкостта е една, ама пък каква: настройка на пружинките. Щото Слава транзистор без профилактика ... отпреди половин век... не вярвам :)
А след сглобяване следва тази същата настройка.

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от kokosv » 29 дек 2015 19:29

.... ще опитва да го върне към живот евентуално......

Според скромното ми неангажиращо мнение вероятността да го убие и съсипе е по голяма от тази Слава-та да тръгне стабилно и надеждно след толкова години ...
Говори си, .. не ми пречиш

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от rosen_er » 29 дек 2015 20:21

На същото мнение съм n_thumbsup .Май някой се опитва да подкара този Транзистор за да качи цената.Офертата за "котка в чувал" е съвсем различна,от тази за действащ часовник.Но може да не съм прав и onyx_i да се опитва да съживи часовникът на дядо си.
Аз също като Павлин съм много любопитен за историята на този (а и другият)часовник.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от varban » 29 дек 2015 20:53

Вече говорих с onyx_i
Става дума за последното - часовник на дядо му.

Засега се разбрахме за още снимки. Според Асен (aka onyx_i) механизмът е чист, батерия вътре не е текла.
kokosv написа:.... ще опитва да го върне към живот евентуално......

Според скромното ми неангажиращо мнение вероятността да го убие и съсипе е по голяма от тази Слава-та да тръгне стабилно и надеждно след толкова години ...
Ако механиката е цяла и бобинките са здрави, има шанс. Също според скромното ми, ама вече ангажирано мнение.

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от kokosv » 29 дек 2015 21:49

И двата ми Аccutron-a (2181 и 2182) са с LR54 - 1.5V / 80mAh. Работят си пределно точно.

LR54=AG10=LR1130=G10=...
Последна промяна 1 на kokosv, променена общо 9 пъти
Говори си, .. не ми пречиш

onyx_i
Reactions:

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от onyx_i » 29 дек 2015 22:07

Това е най-доброто което успях да направя с телефона

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Слава Транзистор Батерия

Мнение от Seikosha » 29 дек 2015 23:27

Изглежда,че само някои калибри Аукотрон са на 1,3V предполагам по-старите модели,поне аз така го разбрах.
Това е линк към магазин за батерии в частта за часовници с подобни батерии. Може би ще се разберат някои неща. http://www.batterybob.com/products/117- ... icial-oem/" onclick="window.open(this.href);return false;
За Славата четох,че с 1,5V щяла евентуално да избързва малко първите 1-2 седмици,после всичко се оправяло.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Съветски и руски часовници”